کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
مینا جعفری

انتشار

21 فروردین 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

کنسرتی بی پایان از هارمونی عارفانه ی ارکستر طبیعت در کناره ی ساحل برپاست و کارناوال و همراهانش دعوت شده اند.
دریا سازی مرمرین به دهان گرفته و برایت هر لحظه نوایی نو می نوازد.
ارگ دریایی ، شاهکار باورنکردنی معماری است که صدای امواج دریا را برایت به نت های موسیقی برگردانده است.
نت هایی که هیچ کدام تکراری نیستند و از برخورد اولین امواج با ارگ دریایی در هستی پیچیده اند و هر لحظه و تا به ابد ادامه دارد.
بنابراین با ما همراه باش و دقایقی گوش خود را به هنرنمایی دریا ، این نوازنده ی قهار بسپار ...

ارگ دریایی
ارگ دریایی

#دریا و کوه های اینجا ، در طول #جنگ جهانی دوم ، شاهد نابودی مردمان و تاریخ #شهر باستانی و 3000 ساله زاوار در کرواسی بوده اند.
نام دریا " آندریتیک " است و برای سالیان عزادار نابودی شهر خود بوده است.
اما این روزها مردم به دیدنش می آیند ، این روزها به جاذبه ای توریستی در گوشه ی این شهرستان کوچک تبدیل شده است و نوای گاه غمناک و گاه ساد دلش را برای آنان می نوازد.
با سخت پسندی بسیار امواجش را برمی گزیند و بر تن ارگ مرمرین می ساید تا حرف دلش را میان نت های موسیقی بگوید ...

ارگ دریایی ساحل شهر زادار

می گویند #غروب در اینجا متفاوت از تمام #جهان است.
دریا برایت موسیقی می نوازد و #خورشید به مانند بازیگر نمایشی حماسی، نقش خود را تمام و کمال میان آسمان بازی می کند تا آنجایی که آخر نمایش می رسد و میان امواج غرق می شود.
بسیاری برای تماشا می آیند ، عده ای نیز کتابی در دست دارند و گویا برای مطالعه آمد اند.
اما در این میان چقدر خوش شانس هستند کودکانی که ساز زدن دریا را در کودکی می شنوند ، آنان با روح و جان خود باور می کنند که طبیعت پر از جادو و صداست ...

ارگ دریایی
ارگ دریایی
ارگ دریایی

ساز مرمرین ، ایده ی معمار خوش فکر ...

بله طبیت هنرمندی بی نظیر است ، نقاش است ، کارگردان است ، نوازنده است و ..
اما برای اینکه صدایش به گوش ما برسد ، انسان هایی خوش ذوق و خلاق واسطه شده اند.
این شاهکار بی نظیر معماری ، ایده ی معمار " نیکولا بازیک " ( Nikola Basic ) بوده است که به کمک مهندس هیدرولیک " ولادیمیر آندروسس " ( Vladimir Androcec ) و " تومیسلاو فادولند هفرر " ( Tomislav Faullend Heferer ) که طراحی داخل سازه را بر عهده داشت به مرحله اجرا رسید.
این سازه که در نوع خود اولین در جهان است ، در 5 آوریل 2005 بازگشایی شد و در سال 2006 برنده جایزه ی یهترین طراحی برای فضای شهری عممومی در اروپا.
درست است که شما تنها صدایی که این ارگ دریایی برایتان می نوازد را می شنوید و داخل سازه را نمی بینید ، اما درادامه برایتان از معماری منحصر به فرد این ساز مرمرین بیشتر خواهیم گفت.

ارگ دریایی
ارگ دریایی

کمی بیشتر درباره این ارگ دریایی ...

نام " ارگ دریایی " ( sea organ or morske orgulje ) را بر آن گذاشته اند ، البته صدایی سوت مانند را از آن می شنوی و از آنجایی که دریا برای نواختنش ، امواج خود را بر پله ها می ساید بی شباهت به ساز دهنی هم نیست.
هفت سری پله ی مرمرین به طول 70 متر در ساحل کشیده شده و تا به داخل آب ادامه پیدا کرده اند.
در انتهای هر سری از پله ها ، پنج کانال وودی برای آب قرار گرفته است.
در اثر جزر و مد و تغییر سطح آب ، امواج به این حفره ها می رسند و هوا را با فشار آب وارد آن ها می کنند ، فشار آب صدایی سوت مانند ایجاد می کند و به حفره ای که صدا را تقویت می کند می رساند.

صدای تولید شده نیز ، در نهایت به وسیله ی لوله هایی که به صورت عمودی قرار گرفته اند به سطح رسیده و از سوراخ هایی میان بتن و سنگ مرمر بیرون می آیند.
بسته به قدرت و وسعت امواج ، اصواتی که تولید می شوند نیز متفاوت اند و از آنجایی که برخورد آن ها با هفت سری پله که هفت آکورد موسیقی را در واقع می نوازد تصادفیست ، موسیقی که ساخته می شود نیز ، هر بار نو و تازه است.

معماری ارگ دریایی
معماری ارگ دریایی
معماری ارگ دریایی

بازدید

برای رفتن به کنسرت دریا و باد ، هیچ نیای به تهیه بلیط نیست ، کافیست تا خودتان را به شهر باستانی " زادار " در کرواسی برسانید و در طول خط ساحلی دریای آدریاتیک حرکت کنید.

 

آدرس : کرواسی ، زادار ، دریای آندریتیک

Address : Andritic Sea , Zadar , croatia

ارگ دریایی

ببین ، بشنو و باور کن ...

سخن آخر

برایتان از آوایی گفتیم که همگی به عنوان صدایی آرامش بخش می شناسیم اما اینبار به نوعی متفاوت برجسته شده و تغییر پیدا کرده.

بنابراین خوشحال می شویم که نظر شما را درباره این مطلب با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.