ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 مهر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با بازگشت رییس جمهور از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، سردیس سرباز هخامنشی به خانه بازگشت. 

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام این خبر گفت: 

نقش برجسته سردیس هخامنشی (سر سرباز هخامنشی) حدود 80 سال پیش به صورت غیر قانونی از ایران خارج شده بود که با رایزنی های بین المللی و نیز پیگیری های حقوقی چندی پیش موفق شدیم این نقش برجسته ارزشمند را از دادستانی نیویورک تحویل بگیریم.

وی در ادامه افزود: 

این اثر 90 سال پیش در ایران کشف شد و چند سال بعد از ایران خارج شد و از کانادا و آمریکا سر در آورد که خوشبختانه بعد از پیگیری های حقوقی، در دولت تدبیر و امید موفق به بازگراندن این اثر ارزشمند تاریخی شدیم.

سردیس سرباز هخامنشی سال ۱۳۹۳ به وسیله باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو کشف و در سال ۱۹۳۶ دزدیده شد. سال ها بعد این اثر، پس از چندین بار دست به دست شدن میان افراد مختلف در پاییز سال ۲۰۱۷ برای شرکت در حراجی نیویورک، از کانادا به نیویورک انتقال پیدا کرد. 

در زمان حراجی، شواهدی مبنی بر دزدیده شدن این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی هم با پذیرفتن این ادعا دستور توقیف آن را داد. جمهوری اسلامی ایران نیز در اکتبر ۲۰۱۷ با ارایه مدارک مالکیت، از دادگاه نیویورک خواست تا این اثر تاریخی را به صاحب اصلی آن، ایران باز گرداند. دادگاه هم در ۱۱ جولای ۲۰۱۸ در رای نهایی خود، به نفع ایران حکم داد و در تاریخ ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) سرباز هخامنشی برای بازگشت به ایران، تحویل نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد شد. حال نیز همراه با بازگشت رییس جمهور از نیویورک، این سردیس هخامنشی به خانه اصلی خود بازگشت. قرار است این سردیس به تخت جمشید بازگردد و به قسمتی که از آن جدا شده است متصل شود.

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
ناشناس

كاش نمي آوردندش. شايد آنجا جاش امن تر بود!!!

محمد
از حراجی گرفتنش ! یعنی تو موزه نبوده و داشته به صورت غیر قانونی فروش میرفته. اگر تو موزه ای مثل لوور بود من هم راضی بودم ولی دست یکی دیگه بوده دوست عزیز<#

12 مهر 1397

11 مهر 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET