سوغات و صنایع دستی قزوین
کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

25 خرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سفر برای هر فردی پر است از خاطرات و یادگارهای فراوان.

مسافر هر شهر و روستایی ، پس از گشت و گذار و بازدید از مکان های تاریخی و طبیعی، هنوز سفرش را تکمیل نکرده و گویی راهی  را تا نیمه رفته و هنوز به حظ کامل از آن نرسیده است.

به همین خاطر ، مسافر راهش را به سمت بازار سنتی شهر و روستا پیش گفته و با صنایع دستی و سوغات آن جا آشنا شده و تحفه ای را برای خانواده و دوستان خود تهیه کرده و آن ها را در لذت این سفر شریک می کند.

کارناوال نیز در سفر خود به شهر #قزوین برای همراهان و دوستان خود، سوغات و صنایع دستی این شهر را معرفی می کند تا در سفر به قزوین ، ارمغانی ناب را همراه خود به شهر و دیارشان برند.

سوغاتی قزوین

ساعتی در بازار قزوین...

دو روزی که در شهر قزوین بودیم و از پایتخت خوشنویسی  #ایران و آثار تاریخی و طبیعیش دیدن کردیم، همه چیز عالی بود و لذت بخش.

سفری دوست داشتنی که در لحظه لحظه هایش آرزو می کردم کاش دوستانم خوبم در این سفر ما را همراهی می کردند.

برای پر کردن جای خالیشان و برای اینکه آن ها را در این خوشی شریک کنم، باید تحفه ای از این دیار با خود ببرم، تا سفرم را کامل کنم.

از اهالی آدرس بازار سنتی قزوین را گرفته و به شوق خرید سوغاتی روانه بازار می شوم. فکر می کنم برای اکثر گردشگران، خرید سوغاتی یکی از هیجان انگیزترین و به یادماندنی ترین قسمت های #سفر باشد؛ اما باید آشنایی کلی با فرهنگ و سوغات آن منطقه داشته باشیم تا در بازار سردرگم و کلافه نشویم.

با ورود به بازار قزوین، معماری سنتی و حجره های بازاریان، آنقدر مجذوبم می کند که باید ساعت ها و شاید تما امروزم را در بازار سپری کنم. دکان های صنایع دستی و ظروف و خوراکی در این فضای سنتی ، رنگ و بویی غنی به خود گرفته اند که دل هر مسافری را می رباید.

قزوین نیز مانند دیگر شهرهای ایران پر است از شیرینی های خوشمزه و صنایع دستی های رنگارنگ و زیبا، که از هیچکدامشان نمی توان گذشت و باید با دقت و حوصله همه را خوب نگاه کرد و با دل و جان خرید کرد.

قزوین

شیرینی های سنتی قزوین

عطر و بوی شرینی های سنتی قزوین ، همه گردشگران را به سمت خود می کشاند و آنقدر این عطر و طعم شیرین و جذاب است که معرفی سوغات این شهر را با شیرینی های معروفش باید آغاز کرد.

شرینی هایی با رنگ و عطر عالی که با یک بار چشیدن طعم آنها ، هرروز عصر دلت می خواهد با چای عصرانه ات یکی از این شیرینی ها را نوش جان کنی.

زنان هنرمند و خوش سلیقه قزوینی برای مراسم ها و اعیاد ، به صورت سنتی شیرینی های شهر خود را می پزند و در کنار عزیزانشان کامشان را شیرین می کنند. البته این سوغات به صورت انبوه و کارگاهی نیز تولید می شود.

نان چای ، نان نازک ، باقلوا ، نان چرخی از شیرینی های سنتی معروف قزوین می باشد.

ماکتی از شیوه پخت شیرینی در قزوین
بانوی قزوینی در حال پختن نان

1 ) نان چای قزوین

نانی خوش رنگ و بو که در بیشتر اعیاد ، بانوان قزوینی به پخت آن مشغول می شوند. نانی بسیار خوشمزه از آرد ، شکر ، تخم مرغ ، ماست و کره که رویش را با کنجد و پسته تزیین می کنند.

نان چای ، نوعی شیرینی خشک است که می توان بدون نگرانی از خراب شدن آن ، برای اقوام و دوستان ازین شهر سوغات ببرید.

نان چای قزوین
نان چای قزوین

2 ) نان نازک قزوینی

یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و مورد علاقه مردم قزوین نان نازک است که لابه لای آن از مغز گردو ، پسته و بادام استفاده می شود و به نان نازک گردویی ، بادامی ، پسته ای معروف است.

برای پخت این نان از مواد اولیه آن ( آرد ، تخم مرغ و خمیر مایه ) خمیری درست کرده و آن را به صورت لایه ای نازک چهن کرده و لای آن را مغز مورد نظر را ریخته و آن را رول می کنند و برش می زنند. 

نان نازک قزوینی

3 ) نان چرخی قزوین

این شیرینی را معمولا در عید نوروز بسیار دیده ایم. شیرینی با طعم دوست داشتنی که مواد اولیه اش شبیه نان چای است ، اما مواد را این بار با چرخ دستی مخصوص ، چرخ می کنند و خمیر را شکل داده و روی آن را با پودر پسته یا خُرفه تزیین می کنند.

شیرینی های قزوین

4 ) نان برنجی قزوینی

نان برنجی قزوین را حتما در شیرینی فروشی های شهر خود بسیار دیده اید؛ اما چشیدن طعم این شیرینی در قزوین لذتی دیگر دارد. معمولا در مراسم های شادی به ویژه عید نوروز از این نوع شیرینی بسیار استقبال می شود. نان برنجی را بانوان قزوینی با آرد برنج ، پودر قند ، روغن جامد ، تخم مرغ ، پودر هل و گلاب درست می کنند.

طعم شیرینی برنجی قزوین با شیرینی برنجی کرمانشاه متفاوت است.

شیرینی برنجی

5 ) باقلواهای رنگارنگ قزوین

باقلوا از شیرینی های مخصوص و دوست داشتنی و کمی گران قزوین است که برای پخت آن از آرد ، شربت قوام آمده ، زعفران ، گلاب ، زرده‌ی تخم‌مرغ و شیر ، پسته ، بادام ، خاک قند ، پودر هل استفاده می شود.

این نوع شیرینی در انواع مختلف باقلوای گل یا پیچ ، باقلوای سه رنگ پخت می شود و طینت بخش مجالس شادی و اعیادست.

باقلوای پرچمی(سه رنگ)
باقلوای رزپیچ قزوین

6 ) شیرینی قندی

این نوع شیرینی را در اواخر اسفند بانوان قزوینی برای عید نوروز تهیه می کنند. شیرینی قندی را با آرد صرفه ، پودر شکر ، روغن جامد ، پودر هل ، بکینگ پودر و خشخاش درست می کنند. طعم این شیرینی که به نوع خشک شده اش قزوینی ها قاق ( خشک ) می گویند با چای بسیار دلچسب است. 

شیرینی قندی

7 ) شیرینی پادرازی قزوین

پادرازی مخصوص قزوین ، نوعی شیرینی در سه رنگ است که مانند بقیه شیرینی های قزوین ، مقدارشیرینی آن کم است و به همین خاطر در بین مردم بسیار طرفدار دارد. پادرازی قزوین از پودر قند ، روغن صاف قنادی ، تخم مرغ ، آرد گندم ، آرد برنج ، آرد نخودچی ، شیر،  پودر زنجبیل ، وانیل ، زعفران و کنجد تهیه می شود.

پادرازی سه رنگ

8 ) شیرینی (قرابیه)بادامی

شیرینی هایی که مواد اولیه آنها را انواع مغز تشکیل می دهند در قزوین و دیگر شهرهای ایران تنوع بسیاری دارند. یکی از این نوع، شیرینی بادامی قزوین است که با پودر بادام، پودر پسته، پودر قند، آرد، پودر هل و روغن جامد پخت می شود. 

 

شیرینی بادامی

9 ) شیرینی نخودی

نون نخودی یا شیرینی نخودی مخصوص قزوین طعمی دلنشین دارد و مقدار شیرین آن مانند بقیه شیرینی های قزوین کم است و بهمین خاطر بسیار پرطرفدارست. نان نخودی از آرد نخود، روغن، پودر قند، آرد، پودر هل، زرده تخم مرغ تهیه می شود.

شیرینی نخودی
شیرینی نخودی

10 ) شیرینی اتابکی(ولیعهدی)

یکی دیگر از شیرینی های این استان، شیرنی ولیعهدی است که با  آرد نول و آرد برنج، پودر قند، روغن جامد، پودر هل و تخم‌مرغ  تهیه می شود. شیرینی اتابکی را معمولا دو رنگ درست می کنند یکی کرم و دیگری قهوه ای. 

 

11 ) شیرینی شربتی

کیک لطیف و خوش طعمی است که به صورت لوزی شکل برش داده می شود و با پسته و نارگیل روی آن را تزیین می کنند. مواد تشکیل دهنده این نوع کیک یا شیرینی عبارت است از : آرد، شکر، ماست، هل، روغن، تخم مرغ.

کیک شربتی

 12 ) نان سنتی اَگِردَک

این نان از نان های سنتی بسیار خوشمزه قزوین با طعمی شیرین است که علاوه بر استان قزوین در دیگر شهرهای ایران نیز پخت می شود. نان سنتی اگردَک با آرد، تخم مرغ، شیر،شکر، دارچین، زردجوبه تهیه می شود.

صنایع دستی قزوین

در بازار قزوین حجره هایی را میبینید که مردانی هنرمند در حال کار هستند و آثاری بدیع و جالب را با دستان توانمند خود خلق می کنند تا گردشگران از این آثار  بازدید کنند و برای عزیزان خود ، سوغات برند و صنایع دستی شهرشان در همه جای ایران و دنیا بدرخشد.  

از صنایع دستی قزوین می توان به جاجیم بافی ، چادرشب بافی ، آینه کاری ، جوراب بافی ، سرمه دوزی ، منجوق دوزی ، گلیم بافی و قالی بافی اشاره کرد.

1 ) جاجیم بافی

جاجیم بافی

2 ) چادرشب بافی قزوین

چادرشب بافی قزوین

3 ) قالی بافی و گلیم بافی

 

بانوان قالی باف قزوینی
قالی بافی

4 ) سرمه دوزی

سرمه دوزی

سخن کارناوال

اگر برای شما هم خرید سوغاتی و دیدن سوغات مناطق گوناگون جذاب و دوست داشتنی است ، برای کارناوال از سوغات شهر خود و تجربیات خود در هنگام خرید سوغاتی در قزوین و شهرهای دیگر بگویید.

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
مریم

چرا  بیمه قالی بافی وجواهر سازی  قزوین که ۶ساله قطع شده رسیدگی نمیکنین .

16 دی 1397

مهتاب

عالی بود

19 فروردین 1397

شهاب

کلیه پست هاتون رو دوست دارم. کارتون واقعا با کیفیت هستش. چند سر و گردن از رقبای ایرانیتون جلو هستین. امیدوارم کارتون همیشه با کیفیت باشه و مستدام

04 تیر 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.