karnaval.ir

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 آذر 1400

به روز رسانی

23 آذر 1400

به گزارش خبرگزاری ایلنا

محمدرحیم رحیمی، رییس (موزه ملی افغانستان) گفت: «موزه ملی افغانستان پس از تجربه فراز و نشیب‌های بسیار، سرانجام به روی بازدیدکنندگان داخلی و بین‌المللی بازگشایی شد تا با تاریخ و تمدن این کشور آشنا شوند.» 

افغان‌های خسته از جنگ شاهد یک گذار سیاسی ناگهانی بودند و طالبان در۲۴ مرداد ۱۴۰۰، کابل، پایتخت این کشور را تصرف و در ۱۶ شهریور، تشکیل یک دولت موقت را اعلام کردند. 

موزه ملی افغانستان که زمانی یک موزه محبوب در منطقه برای حفظ میراث فرهنگی از دوره‌های مختلف و تمدن‌های باستانی به شمار می‌رفت، در طول دهه‌های اخیر به شدت آسیب دیده است. بسیاری از مجموعه‌های این موزه در جریان جنگ‌های جناحی در دهه ۱۹۹۰ غارت شده است. 

موزه ملی افغانستان

این مقام مسئول در ادامه گفت: «خوشبختانه در جریان تحولات سیاسی اخیر، چیزی از موزه دزدیده نشده و آسیبی هم به مجموعه‌ها وارد نشده است. ما در طول این سه ماه توانسته‌ایم همه چیز را حفظ کنیم. ما از زمان فروپاشی دولت قبل، از موزه ملی محافظت کرده و آن را به دلایل امنیتی و ایمنی بسته نگه داشته‌ایم. علاوه بر حفاظت از میراث فرهنگی، امنیت بهتری را نیز برای بازدیدکنندگان این موزه فراهم کرده‌ایم.» 

مدیر مؤسسه احتمال می‌دهد که اگرچه درهای موزه امروزه به روی بازدیدکنندگان باز است، تعداد بازدیدکنندگان همچنان محدود است، زیرا بسیاری از مردم از بازگشایی موزه اطلاعی ندارند. 

رحیمی در ادامه گفت: «موزه تازه سه چهار روز پیش افتتاح شده است؛ بازدیدکنندگان خارجی زیادی نداریم اما مردم محلی می‌آیند. بسیار خوشحالیم که برای بازدید میزبان آن‌ها هستیم و انتظار داریم بعداً بازدیدکنندگان بیشتری بیایند.» 

اشیای بسیاری از دوران مختلف تمدن‌ها از امپراتوری کوشان تا دوران یونانی و بودایی در موزه ملی افغانستان نگهداری می‌شود. 

با این وجود، رحیمی گفت: «این روزها فقط ۵ درصد از این مجموعه در معرض دید عموم قرار دارد و قرار است این مجموعه به صورت چرخشی در نمایشگاه برگزار شود.» 

البته او جزئیاتی در مورد درآمد ماهانه یا سالانه موزه و تعداد گردشگران خارجی که انتظار می‌رود در آینده از آن بازدید کنند، ارائه نکرد. 

بیش از ۲۲ افغان در ۱۸ آذر از این موزه بازدید کردند و محمد نبی ۳۹ ساله، یکی از بازدیدکنندگان، در گفت و گو یی بازدید خود را برای وقت گذراندن و کسب آگاهی در مورد تمدن گذشته افغانستان توصیف کرد. 

قرار است همکاری‌هایی هم بین موزه قصر چین و موزه ملی افغانستان صورت بگیرد و رحیمی از پیشنهاد رئیس موزه قصر چین برای حفاظت از میراث فرهنگی در افغانستان تشکر کرد و گفت: «ما به این فکر می‌کنیم که چگونه همکاری‌های فرهنگی بیشتری داشته باشیم و از طرف شرکای چینی خود در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی حمایت شویم.»َ

موزه ملی افغانستان

موزه ملی افغانستان

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

قدم در راهی گذاشتم که در آغاز برایم مبهم بود، اما حالا جذاب است. انگیزه، امید و عشق موجب شد تا از سختی‌های این راه ترسی به خود راه ندهم، خستگی جسمم را با طراوت و شادابی روحم تسکین دهم و با قدرت بیشتر و

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.