karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 اردیبهشت 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایرنا، یانیک مورل (Yannick Morel)، جهانگرد فرانسوی پس از سفر به ایران خود را سفیر صلح و انسان دوستی مردم ایران دانست و گفت:

به هر جای دنیا که سفر کنم با افتخار مردم را به دیدار سرزمین پارس بر می انگیزانم.

مورل 47 ساله که از 20 سالگی سفر را به عنوان مهم ترین بخش زندگی خود در نظر گرفته است، 15 سال استاد فیزیک دانشگاه بود اما چند سالی است که به صورت پروژه ای به عنوان مدیر توسعه فناوری اطلاعات فعالیت دارد. او در این باره گفت:

کار پروژه ای نسبت به شغل دایمی درآمد کمتری دارد اما به من فرصت سفر کردن می دهد که مسافرت بخش مهم و اولویت زندگی من است.

این جهانگرد فرانسوی در توصیف سفرش به ایران گفت:

در سفر 21 روزه ام به ایران که از نیمه اردیبهشت تا هفته اول خرداد ماه 96 به طول انجامید شهرهای تهران، یزد، تبریز، کرمان و رشت را دیدم و در دریای بی نظیر کویرهای شهداد و لوت غوطه ور شدم و صدها عکس از کلوت های شگفت انگیز گرفتم.

یانیک مورل افزود:

عکس هایی که من از این سفر در اینترنت منتشر کردم و صحبت هایی که با مردم اطرافم داشتم سبب شده که بسیاری از شهروندان دیگر کشورها برای سفر به ایران برنامه ریزی کنند من به آنها گفته ام که وقتی قدم به خاک ایران بگذارید همان لحظه از آنچه می بینید نسبت به آنچه درباره ایران شنیده و می دانید، متحیر می شوید. 

این جهانگرد از تجربه خود در سفر به ایران گفت:

در بدو ورود به تهران از پیشرفت های یک جامعه شهری مدرن و وجود آزادی های اجتماعی متحیر شدم چرا که در رسانه های غربی از ایران فقط اخبار هدایت شده منفی و محدودی در ارتباط با سیاست منتشر می شود اما چیزی از وضعیت پیشرفته اجتماعی و فرهنگی و طبیعت این کشور در رسانه های غربی انتشار نمی یابد. 

مورل ادامه داد:

با مسلمانان فرانسه و کشورهای دیگر در اروپا روبرو شده بودم و آنها را انسان های خوبی می دیدم. می خواستم بدانم حقیقت این تعارض چیست؟ برای همین از چند سال پیش سفر به خاورمیانه را شروع کردم اما سفرم به ایران یکی از به یاد ماندنی ترین و خاطره انگیزترین سفرهای من بود.

این جهانگرد فرانسوی گفت:

بر خلاف آنچه در رسانه های غربی گفته می شود من در ایران با مردمی بسیار دوست داشتنی، صلح جو، باهوش، غیرمتعصب و روشنفکر روبرو شدم.

وی اظهار کرد:

در ادامه گشت و گذارم در شهرهای ایران با کشوری بسیار زیبا که دارای اقلیم های متنوع است، مواجه شدم به هر جا که سفر کردم شهرهایی با هویت، اصیل و مردمانی بسیار خوش خلق را دیدم که هر روز علاقه مرا به خودشان بیشتر می کردند تا جایی که امروز من یک طرفدار متعصب و جدی ایران هستم و در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی همواره اروپایی ها را برای سفر به ایران تشویق می کنم. در واقع من خود را سفیر مردم و مبلغ فرهنگ بسیار غنی ایران در فرانسه و دیگر نقاط دنیا می دانم.

او افزود:

وقتی از خاطرات سفر ایران برای دیگران تعریف می کنم شگفت زده می شوند و ابراز تمایل می کنند که از حقیقت ایران دیدن کنند و آنچه را که من می گویم خودشان از نزدیک تجربه کنند.

ایرانی ها خود را از جذابیت کویر محروم نکنند

مورل در پاسخ به این سوال که به نظر او به عنوان یک جهانگرد با تجربه، مردم ایران در تعطیلات خود به کجا سفر کنند به صراحت گفت:

کویر را توصیه می کنم؛ کویرهای ایران بی نهایت زیبا هستند اما ایرانی ها به عنوان مالکان این سرزمین، خود را از دیدن این جذابیت بی نظیر محروم کرده اند.

وی که خود را یک گردشگر سفرهای ارزان معرفی می کند و با سبک کوله گردی علاوه بر صحرای بزرگ آفریقا از قطب شمال، کویر نمک در آمریکای جنوبی و وادی رم (دره ماه) در اردن و کویرهای لوت و شهداد در ایران دیدن کرده است، تاکید کرد:

اگر جای مردم ایران بودم حتما در هر سال چند روز را به تماشای کویرهای مختلف اختصاص می دادم تا هر چه بیشتر از اثرات مثبت این اعجازهای طبیعت برای توانمند کردن روان و جسمم استفاده کنم.

مورل درباره علت علاقمندی اش به کویر نوردی توضیح داد:

بیابان های داغ و کویرها مرا به یک چالش و زورآزمایی دعوت می کنند شاید برای دیگران هم چنین احساسی ایجاد کنند چون می بینیم که کویرنوردی یک تخصص و علاقه برای بسیاری از جهانگردان و ورزشکاران است. من از گرما بیزارم و در برابر کویر که قرار می گیرم انگار بدنم به من می گوید این حریف پرقدرتی است برو جلو با اون پنجه در پنجه بیانداز نتیجه هر چه باشد تو را قوی تر و داناتر می کند.

این جهانگرد فرانسوی که به پنج قاره جهان سفر کرده و کشورهای بسیاری را دیده است، ادامه داد:

وقتی در دل کویر قرار می گیرم چیزی که می بینم زیبایی سرکش و مغرور است و سکوتی که جای دیگری پیدا نمی شود و البته بی مرز بودن را حس می کنم. میان کویر معلوم نیست انسان در کدام مرزبندی سیاسی قرار گرفته است اهل کجاست، تعلقات و گرایش ها بی معنا می شود و تا چشم کار می کند هیچ موجود زنده دیگری حتا یک مورچه یا یک بوته خار به جز خود، به عنوان یک انسان تنها، را نمی بیند. این راز جذابیت کویر است. کویر جای آرامش است دوست یا دشمن وجود ندارد و در این حالت ارزش در صلح زندگی کردن را به آدم یادآور می شود. 

وی گفت پس از سفر به ایران، کتاب های زیادی از نویسندگان ایرانی خوانده و فیلم های ایرانی تماشا کرده است. او مصمم شده در اولین زمان ممکن برای دیدن دیگر مناطق ایران از جمله پارک ملی کویر در گرمسار، کویر مصر و سیستان و بلوچستان به کشور ما سفر کند.

مورل با تاکید گفت:

من دوباره به ایران بازخواهم گشت اول برای دیدار مردم خوبش و دوم برای دیدن کویرها و کلوت های اعجاب انگیزش. 

کویر

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.