karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به گزارش دنیای اقتصاد، آمارهای منتشرشده از سفر گردشگرهای ایرانی به سه کشور ترکیه، گرجستان و صربستان در 7 ماه نخست سال 97 حاکی از آن است که نوسان های ارزی اخیر به ویژه سیاست عرضه ارز مسافرتی به وسیله دولت از فروردین تا مرداد، اثر قابل توجهی بر سفرهای خروجی کشور گذاشته است و بیشتر مردم مقصد سفرشان را به شکلی انتخاب کرده اند تا بتوانند بیشترین استفاده را از سفره گسترده رانت ارز مسافرتی ببرند. 

ترکیه در سالهای اخیر و با پایین ماندن غیراقعی قیمت ارز، تا پیش از نوسان های ارزی اخیر، میزبان تعداد زیادی از گردشگران ایرانی بود اما در ماه های گذشته بسیاری از مسافران ایرانی خود را از دست داد. منفی‌ترین مقادیر رشد سفر ایرانیان به ترکیه در ماه های خرداد و تیر به‌ میزان منفی ۳/ ۳۰ درصد و منفی ۱/ ۳۱ درصد به‌ثبت رسید. این موضوع در شمار گردشگران خروجی به سمت گرجستان نیز مشهود بود و از تعداد مسافران ایرانی به این کشور بسیار کاسته شد. با شروع فصل سفر با توزیع ارز 500 یورویی برای گرجستان در ماه های خرداد و تیر، بر خلاف پارسال (96)، میزان گردشگران به این کشور به میزان منفی 5.3 درصد و منفی 9.5 درصد کاهش پیدا کرد. کارشناسان عامل اصلی این کاهش ها را همزمانی با اجرای سیاست ارز مسافرتی می‌ دانند. در راستای این سیاست ها بود که قرار بر این شد به مسافران کشورهای همسایه و مشترک المنافع 500 یورو و به مسافران کشورهای دیگر 1000 یورو تعلق بگیرد. 

اما نتیجه سفر گردشگران خروجی ایران در سال جاری (97) همیشه کاهش نبود، چرا که میزان سفر ایرانی ها به صربستان، به عنوان یکی از کشورهایی که گردشگران برای رفتن به آنجا 1000 یورو دریافت می کردند، به میزان زیادی افزایش یافت. کارشناسان دلیل این امر را ارزانی ارز مسافرتی (با نرخ دلار رسمی 4200 تومانی) نسبت به بازار آزاد (دلار 9 و 10 هزار تومانی) می دانند و معتقدند که مردم از سفر به مقاصد 1000 یورویی (به ویژه کشورهای دوردست ارزان قیمت) بیشتر استقبال کردند. آمارها نشان می دهد در 7 ماه ابتدایی سال 2018، تعداد سفر ایرانی ها به صربستان با اجرای سیاست ارزی رو به افزایش رفت. در 4 ماه ابتدایی سال 2018 در مجموع 4 هزار و 460 مسافر از ایران به این کشور سفر کردند اما این تعداد در ماه های می، ژوئن و ژوئیه (اردیبهشت، خرداد و تیرماه) به ترتیب به اعداد هزار و ۵۹۷، ۲ هزار و ۴۹۹ و ۷ هزار و ۲۹۹ نفر رسید.

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.