karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 آبان 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، کتاب «سفرنامه سیستان» نوشته جورج پَسمَن تیت با مقدمه‌ای از سِر هنری مکماهون و ترجمه دکتر حسن احمدی کرویق تکمیل و در ۲۰۰ صفحه، با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۱۵ هزار تومان توسط انتشارات مازیار منتشر شد.

این کتاب، شرح خاطرات سرحدی مکماهون است که طی دو سال و نیم اقامت در سیستان، به تدریج توسط تیت نگاشته و بعدها منتشر شده است. مکماهون فرمانده ی هیئتی بود که در ژانویه 1903 میلادی از طرف انلگستان برای تعیین تكلیف آب هیرمند و رفع اختلاف ایران و افغانستان وارد سیستان شد و در ژوئن 1905میلادی ایران را ترک نمود.

این کتاب شرح بسیار جذابی از اوضاع آن زمان (سال‌های ۱۲۸۲ تا ۱۲۸۴) سیستان، چگونگی علامت‌گذاری مرز سیستان، نقشه‌برداری سیستان و سایر ماجراها ارائه می‌دهد و در ۱۴ فصل نگاشته شده است.

فصل اول کتاب اشاره به سفر سیاحان، مأموران و کاشفانی دارد که قبل از میسیون سرحدی مکماهون از این ولایت بازدید کرده‌اند. در فصل دوم شرحی از سفرهای قبلی تیت (نویسنده کتاب) به بلوچستان و نواحی جنوب شرقی سیستان آمده و در فصل سوم ماجرای سفر تیت همراه با میسیون هند و افغانستان ذکر شده است. فصل چهارم به وقایع پیش از سفر میسیون به سیستان همچون ماجرای حکمیت گلداسمید اختصاص دارد و فصول ۵ و ۶ به ماجرای سفر میسیون از کویته در نزدیک مرز افغانستان تا رأس دلتای سیستان می پردازد. از فصل ۷ به بعد نیز وقایع و ماجراهای اقامت میسیون در سیستان بیان شده و بالاخره در آخرین فصل یعنی فصل ۱۴ خلاصه‌ای از جغرافیای رود هیرمند آمده است.

در بخشی از  پیشگفتار کتاب آمده است:

برای عاشقان طبیعت، کویر جذابیت عجیبی دارد و کسانی که یک بار شاهد آن بوده‌اند، دیگر هرگز نمی‌توانند خود را از وسوسه فرار از خیابان‌های شلوغ شهرها و بازگشت به مناطق آرام، ساکن و دست‌نخورده کویر و رمز و راز وهم‌انگیز و جادویی آن برهانند. در کتاب «سفرنامه سیستان» مولف ما را به قلب کویر می‌برد و با چنان مهارت و استادی آن را ترسیم می‌کند که خواننده خود را در همان محیط می‌انگارد. گویی همه جملات همانند زندگی واقعی جان گرفته‌اند. توصیفی که جز یک فرزند واقعی صحرا، هیچ‌کس دیگری از عهده آن بر نمی‌آید.

سفرنامه سیستان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.