ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 آبان 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، تبلیغ تورهای نوروزی سال 1398 در حالی شروع شده که کاهش شدید ارزش پول ملی در مقابل ارزهای خارجی، باعث شده تا قیمت سفرهای خارجی به شکل نجومی افزایش پیدا کند. به عنوان مثال در جدیدترین تبلیغ تورهای سفر 17 روزه به کانادا، قیمت آن 100 میلیون تومان اعلام شده، قیمت سفر با کشتی کروز معمولی در فاصله ترکیه تا یونان به 33 میلیون تومان رسیده و هزینه سفر به قطب شمال بدون تماشای وال و خرس قطبی در حدود 55 میلیون تومان عنوان شده است. 

علاوه بر این، قیمت تورهای پرطرفدار مانند سفر به ترکیه، قونیه، ارمنستان، گرجستان، تایلند، مالزی و هند بین 2 تا 10 میلیون اعلام شده است. 

در همین زمینه، بنا بر آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سفرهای خارجی ایرانی ها در پنج ماه ابتدایی امسال در حدود 11 درصد کاهش پیدا کرده و آن گونه که انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اعلام کرده ریزش سفرهای خارجی بسیار بیشتر از این رقم (در حدود 50 درصد)، بوده است. با این حال این موضوع باعث نشده آژانس های مسافرتی برای تورهای خارجی برنامه ریزی و تبلیغ نکنند، حتا اگر با قیمت کنونی ارز، سفر به کالایی لوکس تبدیل شده باشد. 

در همین راستا، بسیاری از آژانس ها برای اینکه در برابر نوسان های ارزی سپری برای خود بسازند و از شوکه شدن و عقب نشینی مسافران در مقابل قیمت های ریالی نجومی جلوگیری کنند، بی صدا واحد نرخ گذاری سفرهای خارجی را از ریال به دلار و یورو تغییر داده اند. هرچند همین آژانس ها، قیمت تورهای شان را به نرخ روز بازار ارز محاسبه می کنند و هزینه را به ریال از مشتریان ایرانی می گیرند. 

در کنار این موضوع، توقف فعالیت تعدادی از ایرلاین های خارجی به دلیل تحریم های آمریکا نیز بر قیمت های تورهای خارجی تاثیر مستقیم گذاشته است. تمام این شرایط موجب شده تا تورهای کانادا، قطب شمال و جنوب، استرالیا، ژاپن و برزیل در میان گران ترین تورها قرار بگیرند. 

جدول زیر نمونه ای نرخ تورهای خارجی برای نوروز سال 1398 است که کیفیت امکانات ارایه شده در آنها در حد 4 و 5 ستاره است. قیمت این تورها با قیمت هر یورو 13680 و هر دلار 11850 محاسبه شده است. تعداد روز سفر، اتاق هتل و وعده های غذایی از دیگر المان های اثرگذار در تعیین هزینه های این تورها به حساب می آیند. البته توجه کنید که در این برنامه ها و تورها قیمت بلیت پرواز از مبدا تا مقصد لحاظ نشده است. 

نام مقصد

قیمت (تومان)

کانادا، ۱۷ روز

۹۴,۸۰۰,۰۰۰

برزیل، ۱۱ روز

۶۵,۰۰۰,۰۰۰

استرالیا، ۱۳ روز

۵۹,۰۰۰,۰۰۰

قطب شمال، ۸ روز

۵۴,۷۲,۰۰۰

ژاپن و کره جنوبی، ۱۱ روز

۵۱,۰۰۰,۰۰۰

دور آفریقا، ۱۳ روز

۴۷,۵۰۰,۰۰۰

آبشار ویکتوریا و نامیبیا، ۹ روز

۴۴,۰۰۰,۰۰۰

برزیل و جنگل‌های آمازون، ۱۲ روز

۳۹,۰۰۰,۰۰۰

ایتالیا، ۸ روز

۳۵,۳۰۰,۰۰۰

کشتی کروز، ۱۰ شب (اتاق با پنجره)

۳۳,۵۰۰,۰۰۰

فرانسه، ۸ روز

۲۷,۳۵۰,۰۰۰

آفریقای جنوبی، ۱۰ روز

۲۵,۷۰۰,۰۰۰

شفق قطبی (فنلاند)، ۷ روز

۲۰,۵۰۰,۰۰۰

قونیه، ۸ شب (ویژه مراسم مولانا)

۸,۸۸۰,۰۰۰

هند، ۸ روز

۷,۴۰۰,۰۰۰

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET