karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، هادی معماری که از هفت سال پیش تا امروز به عنوان راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روسیه مستقر است و گردشگران ایرانی را همراهی می کند، درباره ی تورهای گردشگری به مقصد روسیه اینگونه اظهار نظر کرد:

از سال گذشته تاکنون حال و روز تورهای خروجی از ایران به روسیه رو به وخامت گذاشته، هم از نظر فرهنگ طبقه ای که به این کشور سفر می کنند و هم کیفیت خدماتی که آژانس ها ارائه می دهند. روسیه یک مقصد فرهنگی است، نه مقصد تفریحی مانند تایلند یا حتی ترکیه.

وی از موج مسافرت ایرانی ها که بعد از ترکیه به سمت روسیه جریان پیدا کرد و کیفیت تورهای آنها و همچنین راهنمایانی که با داغ شدن بازار سفر به روسیه، خود را به این کشور رساندند سخن گفت و در ادامه ابراز کرد:

قبلا شرایط تورلیدرها در روسیه هم از نظر حقوق و هم از نظر روحی خیلی خوب بود، اما با ارزان شدن تورها و رقابت ناسالم برخی آژانس های ایرانی، روز به روز شاهد کاهش کیفیت هستیم.

سنت‌پترزبورگ و مسکو مقاصد فرهنگی و تاریخی هستند، نه تفریحی؛ اما بعد از کاهش سفرها به ترکیه، آژانس ها و تورلیدهایی که در ترکیه کار می کردند، روسیه را هدف قرار دادند و باعث بروز مشکل هم برای مسافر و هم کشور میزبان شدند.

او ادامه داد:

شهر سنت پترزبورگ و مسکو و کلا تورهای روسیه، فرهنگی و تاریخی هستند و نه تفریحی مثل ترکیه و یا تایلند، ولی متأسفانه بعد از کاهش سفرها به ترکیه و سایر کشورها، آژانس ها و تورلیدرهای فعال در آن کشورها، روسیه را هدف قرار دادند و متأسفانه باعث بروز مشکلاتی هم برای مسافر و هم کشور میزبان شدند.

این راهنمای گردشگری، برای این که نشان دهد تغییرات در مقصد جدید ایرانی ها چگونه بوده، به هفت سال پیش برگشت و گفت:

در گذشته که حجم تورهای ورودی از ایران به روسیه کمتر بود، کارگزارها از دانشجوها و افراد مقیم برای راهنمایی مسافران استفاده می کردند که آشنا به شرایط و قوانین روسیه بودند.

او اضافه کرد:

بنده سال ۲۰۱۱ میلادی به همراه گروهی برای نخستین بار به روسیه وارد شدم و به صورت دستیار، یک ماه همراه گروه ها توسط کارگزار که بیش از ۲۰ سال ساکن روسیه بود، آموزش دیدم و سپس شروع به کار کردم. سال اول با این که آشنا به موزه هرمیتاژ (دومین موزه بزرگ دنیا بعد از لوور با حدود سه میلیون اثر و اولین موزه از لحاظ تعداد تابلو نقاشی با بیش از ۶۰۰ هزار تابلو) بودم و مسیر را می شناختم و راهنمای محلی همراهم بود، جرأت ورود به موزه هرمیتاژ و توضیح آن را به گروه نداشتم و خودِ کارگزار برای ارائه توضیحات همراه گروه وارد مکان ها می شد.

او افزود:

حالا هفت سال از آن روزها گذشته و من در این یکی دو سال اخیر به خاطر حجم بالای گردشگری از ایران شاهد هستم افرادی که حتی کوچکترین آگاهی از تاریخ روسیه و قوانین این کشور ندارند، به صورت تورلیدر و راهنما مشغول به کار شده اند و هر چیزی را که به ذهنشان می رسد، به مسافر می گویند.

 هادی معماری بیان کرد:

متأسفانه اعزام راهنمای گردشگری از ایران به خارج از کشور تابع قوانین خاصی نیست. در سال های اخیر شاهد رشد قارچ گونه مؤسسه های آموزش تورلیدری و تربیت و آموزش راهنمایان گردشگری توسط افرادی که حتی سواد این رشته را ندارند، هستیم. اولین چیزی که به ذهنم می رسد این است که راهنما واقعا چه کسی است؟ هر کسی که دوره بگذراند و کارت بگیرد، راهنما است؟ بعضی وقت ها می بینم افرادی که دانشجو هستند یا ساکن روسیه از کسی که در ایران شش ماه دوره گذرانده بهتر توضیح می دهند و بهتر تور را به اصطلاح جمع می کنند تا کسانی که در ایران به صورت تخصصی وارد این رشته شده اند.

وی ادامه داد:

آسیبی که یک "راهنما نما" می زند، اول به مسافر است، آن هم با دادن اطلاعات غلط. بیشتر راهنما نماها به فکر بیشتر پول درآوردن هستند و متأسفانه با تبلیغ غیر واقعی درباره‌ی تورهای اضافی یا آپشنال، موجب بی اعتمادی مسافران در تورهای بعدی می شوند.

معماری تاکید کرد:

دومین و شدیدترین ضربه ی یک راهنمانما به هویت ایران و ایرانی با انجام کارهایی است که چهره ی کشورمان را خراب می کند؛ برای مثال داخل کلیساهایی که جامع هستند و مراسم برگزار می شود، عکس و فیلمبرداری ممنوع بوده و رعایت سکوت الزامی است ولی من به چشم خود شاهد این موضوع بودم که راهنما نما با گفتن این که یواشکی می توانید عکس بگیرید باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای گروه شده‌اند.

افرادی به عنوان راهنما وارد کارِ گردشگری در روسیه شده اند که بخاطر ندانستن زبان، نمی توانند کوچکترین مشکل مسافران که جا گذاشتن وسایل داخل اتوبوس است، حل کنند.

این راهنمای گردشگری اظهار داشت:

کار اصلی یک راهنما، راهنمایی و گفتن نکات مهم و حل مسائل و مشکلات نابهنگام است، ولی متأسفانه راهنما نماهایی وارد مسیر شده اند که به خاطر ندانستن زبان حتی نمی توانند کوچکترین مشکل مسافر را که جا گذاشتن وسایل داخل اتوبوس است، حل کنند، چه برسد به این که مسافر دچار مشکل سلامتی شود.

وی در رابطه با پیگیری مشکلاتی که در این تورها از سوی راهنما بروز می کند، گفت:

اولین جایی که معمولا از راهنما شکایت می شود ‌آژانس است که مسافر ثبت نام کرده و معمولا آژانس ها به شکایت رسیدگی و مشکلات را حل می کنند. اگر مشکل حاد و بزرگ باشد، از طریق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیگیری می شود که من به شخصه شاهد این پیگیری ها نبوده ام.

هادی معماری اینطور بیان کرد:

برخی آژانس های گردشگری دنبال درآمد بیشتر هستند تا کیفیت کار. البته هستند آژانس های خوشنامی که سال هاست مشغول کارند و مسافران خود را حفظ کرده اند.

وی اعتقاد دارد:

مهمترین علتی که باعث شده آژانس ها و کارگزاران روسیه از نیروی بی تجربه و تازه کار استفاده کنند، این است که این حجم از نیروی کار و تازه کار حاضر است با کمترین حقوقِ دریافتی کار کند و حتی در برخی موارد شاهد این بوده ایم که بدون دریافت حقوق و حتی پرداخت وجه به کارگزار یا آژانس مشغول به کار شده اند.

این راهنمای گردشگری تاکید کرد:

نخستین خلأ نداشتن قانون یا به اجرا درنیامدن نظارت بر کار آژانس ها و راهنماهای گردشگری است. خوشبختانه تا حدودی تشکل های گردشگری از جمله انجمن های صنفی پیگیر رفع این خلأ‌های قانونی هستند، اما لازم است پیگیری ها و نظارت ها جدیتر شود.

روسیه

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

علیرضا

بله دقیقا همینطورهست و بنده بهچشم خودم این رادیده ام.

انتشار:29 شهریور 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.