karnaval.ir

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 اردیبهشت 1403

به روز رسانی

23 اردیبهشت 1403

مهارت ساخت کاشی هفت‌رنگ اصفهان موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین‌المللی و ثبت جهانی یونسکو شد. امیر کرم‌زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اصفهان ضمن اعلام این خبر گفت: «کاشی هفت‌ رنگ اصفهان سومین رشته صنایع‌ دستی این استان است که پس از میناکاری و پارچه قلمکار موفق به دریافت نشان جغرافیایی بین‌المللی شد».

کاشی در معماری سنتی ایران و به‌ویژه اصفهان استفاده زیادی داشته است و به همین دلیل از دیرباز هنرمندان کاشی‌کار اصفهان این مهارت را دنبال کرده‌اند.

کارگاه‌های زیای در شهر اصفهان به تولید کاشی هفت رنگ مشغول هستند اما محله «دهنو» این شهر با بیش از ۱۰۰ کارگاه قطب تولید این نوع کاشی است.

صفویه، دوره رونق استفاده از کاشی هفت رنگ است اگر چه این هنر کم و بیش در زمان تیموریان نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ بناهای شاخصی در اصفهان از جمله مسجد امام (جامع عباسی) و شیخ لطف الله در میدان امام (نقش جهان) تزیینات بی‌نظیری از کاشی هفت رنگ دارند.

اصفهان در سال ۱۳۹۴ بعنوان نخستین شهر ایرانی به عضویت شبکه شهرهای خلاق یونسکو(سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد) در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی درآمد و همچنین توسط شورای جهانی صنایع دستی، عنوان «شهر جهانی صنایع دستی» به آن اعطا شد.

۶۰۲ رشته صنایع دستی در دنیا شناسایی شده که ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۲۰۰ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

کاشی هفت رنگ اصفهان

جدیدترین خبرهای گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

قدم در راهی گذاشتم که در آغاز برایم مبهم بود، اما حالا جذاب است. انگیزه، امید و عشق موجب شد تا از سختی‌های این راه ترسی به خود راه ندهم، خستگی جسمم را با طراوت و شادابی روحم تسکین دهم و با قدرت بیشتر و

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.