ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از تسنیم، با ثبت سیرجان و مریوان به عنوان شهرهای جهانی گلیم و کلاش، کشورمان توانست گوی سبقت را از چین در زمینه صنایع دستی برباید تا رتبه نخست شهرهای جهانی صنایع دستی به ایران اختصاص پیدا کند. 

جشن ثبت سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم امروز پنج شنبه 23 آذرماه با حضور غدا هیجاوی- رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی- ، بهمن نامور مطلق -معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تعدادی از داوران شورای جهانی صنایع دستی و جمعی از هنرمندان این رشته در سیرجان برگزار می شود. 

در این مراسم قرار است از لوح شهر جهانی سیرجان نیز رونمایی شود و از مسوولان استانی و هنرمندان این شهر قدردانی به عمل آید.

گلیم «شیریکی پیچ»‌که سیرجان برای آن جهانی شده است از شاخص ترین دست بافته های زنان روستایی و عشایری این شهر کویری‌ست. خاستگاه اصلی این گلیم اما به طور خاص روستای دارستان در 25 کیلومتری سیرجان است. این نوع گلیم قدمتی چندین ساله دارد و بیش از 14 هزار بافنده در شهر سیرجان به بافتن گلیم شیریکی پیچ مشغول هستند. 

علاوه بر این مراسم قرار است برنامه ای به همین ترتیب و با حضور غدا هیجاوی - رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شواری جهانی صنایع‌ دستی در روستای کلپورگان شهر سراوان به عنوان دهکده جهانی سفال برگزار شود. با برگزاری این مراسم به صورت رسمی جشن های ثبت دهکده و شهرهای جهانی صنایع دستی در ایران شروع خواهد شد. 
سفال گری در روستای کلپورگان قدمتی هفت هزار ساله دارد و زنان این روستا با تلاشی خستگی ناپذیر و امیدوارانه این هنر را برای امروز و آیندگان حفظ کرده اند. 

مراسم ثبت جهانی مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش نیز 27 آذرماه با حضور مسوولان شورای جهانی صنایع دستی انجام می شود. کلاش یکی از محصول های زیبا و قدیمی مردم مریوان است که امروز با 4 هزار و 533 نفر کلاش باف سرپا مانده است.

تصاویری از گلیم شیریکی پیچ

abuzar ahmadzadeh 
abuzar ahmadzadeh 
abuzar ahmadzadeh 

تصاویری از سفال کلپورگان

تصاویری از کلاش مریوان

seyyed mosleh pirkhezraiyan 
seyyed mosleh pirkhezraiyan 
seyyed mosleh pirkhezraiyan 
seyyed mosleh pirkhezraiyan 

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET