karnaval.ir

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 خرداد 1397

به روز رسانی

17 خرداد 1399

5 ژوئن، روز جهانی محیط زیست است؛ روزی که به پاس مهربانی های زمین و آسمان به این نام مزین شده و از اهمیت زیادی برخوردار است. می خواهیم برای تان از تاریخچه روز جهانی محیط زیست بگوییم و نگاهی به شعار روز جهانی محیط زیست در سال 2020 داشته باشیم.

روز جهانی محیط زیست

محیط زیست چیست؟

شاید این سوال در ذهن شما هم به وجود بیاید که وقتی سخن از محیط زیست در میان است دقیقا راجع به چه چیزی صحبت می کنیم. محیط‌ زیست همه محیط‌هایی را شامل می شود که زندگی در آنها جریان دارد. این محیط ها می توانند شهر، روستا، منطقه، طبیعت و حتا زیر آب ها باشند. عوامل موثر بر شکل گیری محیط زیست را می توان تنوع آب و هوایی و تنوع شرایط اقلیمی، نوع خاک، اختلاف ارتفاع و نا همواری‌ها برشمرد. به طور کلی مجموعه‌ای از عوامل فیزیکی خارجی و موجودات زنده، محیط زیست را تشکیل می دهند که با هم در کنش هستند و تاثیر چشمگیری بر رشد و نمو و رفتار موجودات دارند.

روز جهانی محیط زیست

5 ژوئن | روز جهانی محیط زیست

در 5 ژوئن سال 1972 بود که برای نخستین بار، کنفرانسی با موضوع انسان و محیط زیست توسط سازمان ملل متحد در شهر استکهلم سوئد برگزار شد. همزمان با این مراسم، قطعنامه ای تصویب شد که تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل (United Nations Environment Programme) یا به اختصار UNEP را در پی داشت. این نشست به کنوانسیون استکهلم شهرت یافت و در آن حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم همطراز با حقوق بشر شناخته شد.

به همین مناسبت تاریخ آغاز این کنفرانس را با عنوان روز جهانی محیط زیست وارد تقویم کردند و در آن به اجرای برنامه هایی از قبیل راهپیمایی های خیابانی، همایش های دوچرخه سوارای، کنسرت های سبز، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی، درختکاری و برنامه های بازیافت و پاکسازی پرداختند. برگزارکنندگان امیدوار بودند که این فعالیت ها منجر به بالا بردن سطح آگاهی و اقدام در مورد مسایل فوری از آلودگی دریایی و گرم شدن کره زمین تا مصرف پایدار منابع و جرایم حیات وحش شود.

هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی عبارت است از :

بخشیدن چهره ای انسانی به مسایل زیست محیطی
توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن
ارتقای این بینش عمومی که جوامع در تغییر دیدگاه‌ها در خصوص مساله محیط زیست نقش محوری و اساسی ایفا می کنند.
ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملت ها از آینده ای امن تر و سعادتمندانه تر

روز جهانی محیط زیست

ویژگی های روز جهانی محیط زیست

این روز دارای ابعاد مختلفی است که عبارتند از:

روزی برای مردم

روز جهانی محیط زیست روزی برای مردم است تا به بهانه آن کاری برای مراقبت از زمین انجام دهند و تغییر را آغاز کنند. این تغییر می تواند در خود فرد صورت گیرد یا به صورت محلی انجام شود و حتا می تواند در سراسر کشور و یا در سطح جهانی به اجرا در آید. همه در انتخاب آزادند...

شعاری متفاوت در هر سال

در هر سال، روز جهانی محیط زیست بر روی یک موضوع متمرکز می شود و با تاکید بر روی یک مساله زیست محیطی، شعاری را به این روز اختصاص می دهد.

میزبانی روز جهانی محیط زیست

حدود 100 کشور در فعالیت های مربوط به روز جهانی محیط زیست شرکت می کنند اما در هر سال کشوری به عنوان میزبان در نظر گرفته می شود تا مراسم رسمی در آن برگزار شود. در این مراسم چالش هایی که میزبان در مسایل زیست محیطی با آنها مواجه است، مورد بررسی قرار می گیرد و راهکارهایی برای بهبود آنها ارایه می شود.

روز جهانی محیط زیست

شعار روز جهانی محیط زیست در سال 2020

در هر سال، با توجه به مشکلات زیست محیطی، موضوعی خاص برای روز جهانی محیط زیست در نظر گرفته می شود و امسال مردم، این روز را با موضوع «تنوع زیستی؛ فراخوان اقدام به مقابله با انقراض فزاینده گونه ها و تخریب طبیعت» گرامی می دارند. 

چرا این شعار انتخاب شده است؟

روز جهانی محیط زیست سال 2020 خواستار اقدام فوری برای حمایت از تنوع زیستی است چرا که تنوع زیستی تنوع زندگی روی کره زمین را توصیف می کند. 8 میلیون گونه روی کره زمین وجود دارد؛ از گیاهان و حیوانات گرفته تا قارچ ها و باکتری ها همه و همه در اکوسیستم های مختلف جای گفته اند و تنوع ژنتیکی بین آنها جالب توجه است. 

تنوع زیستی ممکن است به عنوان یک شبکه پیچیده دیده شود که در آن هر قسمت به هم وابسته است. وقتی یک مولفه تغییر کند یا حذف شود، کل سیستم تحت تاثیر قرار می گیرد و  عواقب مثبت یا منفی به دنبال دارد.

خدمات طبیعت

طبیعت به برخی از چالش برانگیزترین موقعیت های پیش روی انسان امروز پاسخ می دهد. او اکسیژن را در اختیار ما قرار می دهد، آب مورد نیاز ما را تصفیه می کند، خاک حاصلخیز دارد و انواع غذاهای مورد نیاز برای سالم ماندن و مقاومت در برابر بیماری ها را تولید می کند. این مساله محققان پزشکی را قادر می سازد فیزیولوژی انسان را درک کنند و موادی را برای تولید داروها بیابند. طبیعت پایه و اساس بیشتر صنایع و معیشت است و حتی با ذخیره کربن و تنظیم بارندگی، در کاهش تاثیر تغییرات آب و هوایی کمک می کند. زندگی روی زمین بدون خدمات طبیعت به ما امکان پذیر نخواهد بود و این یکی از بزرگترین منافع مشترک ما است.

خواسته های انسانی

با افزایش تقاضاها، انسان ها، فشاری فراتر از حد به طبیعت وارد می آورند. در 50 سال گذشته، جمعیت بشر دو برابر، اقتصاد جهانی تقریبا چهار برابر  و تجارت جهانی حدود ده برابر شده است. 1.6 کره زمین برای تحقق نیازهای انسان از طبیعت در هر سال نیاز است و این مقدار قابل توجه را می توان یک هشدار دانست. 

ظهور COVID-19 به ما این موضوع را گوشزد کرد که وقتی تنوع زیستی را نابود می کنیم، سیستمی را تخریب می کنیم که از زندگی انسان ها پشتیبانی می کند. با برهم زدن تعادل ظریف طبیعت، ما شرایط ایده آل را برای گسترش عوامل بیماری زا، از جمله کرونا ویروس، ایجاد کرده ایم. ما با طبیعت ارتباط نزدیکی داریم. اگر از طبیعت مراقبت نکنیم، نمی توانیم از خود مراقبت کنیم.

زمان توجه به طبیعت است

پس از تصمیمات اتخاذ شده توسط کشورهای عضو سازمان ملل در کنوانسیون تنوع زیستی بیولوژیکی، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و شرکای آن اقدام به راه اندازی برنامه ای در مورد ترمیم اکوسیستم  کرده و به دنبال یک ابتکار جهانی برای بازگرداندن روابط بین انسان و طبیعت هستند. برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد همچنین با رهبران جهان همکاری می کند تا یک چارچوب جدید و  جهانی تنوع زیستی را برای تحقق چشم انداز 2050 یعنی زندگی در هماهنگی با طبیعت بسازد.

زندگی در هماهنگی با طبیعت تنها در صورتی حاصل می شود که تاثیر منفی از دست رفتن تنوع زیستی را را به کمترین حد ممکن برسانیم و اجرای کامل برنامه 2030 را برای توسعه پایدار دنبال کنیم. جشن های روز جهانی محیط زیست به ایجاد انگیزه و اتحاد جامعه جهانی در اقدامات برای ایجاد تغییرات مثبت کمک خواهد کرد.

آلودگی هوا

کلمبیا | میزبان روز جهانی محیط زیست در سال 2020

کلمبیا، به عنوان میزبان مراسم روز جهانی محیط زیست در سال 2020 انتخاب شده است. کلمبیا یکی از بیولوژیک ترین کشورها در کره زمین است که بیش از 51000 گونه دارد. این کشور بیشترین تنوع پرندگان و ارکیده در جهان را در خود جای داده و از نظر تنوع گیاهان، پروانه ها، ماهی های آب شیرین و دوزیستان در رتبه دوم قرار دارد. این فراوانی زیستی در بیش از 300 نوع اکوسیستم نمود پیدا کرده است که برخی از آنها در مناطق محافظت نشده دست نخورده باقی مانده اند.

 

روز جهانی محیط زیست 2020

روز جهانی محیط زیست در ایران

به مناسبت روز جهانی محیط زیست در ایران ۱۵ تا ۲۱ خرداد به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است و در طول آن در سراسر ایران برنامه های مختلفی با موضوع حمایت از محیط زیست اجرا می شود. شعار ملی این هفته در سال 99 «جهش تولید، حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران» تعیین شده و برنامه هایی همچون برگزاری نشست ویدئو کنفرانس با رسانه ها و سازمان ها، تجلیل از صاحبان صنایع و مشاغل سبز، برگزاری مسابقه عکس و فیلم کوتاه ، پخش کلیپ مناطق تحت حفاظت و انیمیشن و موشن گرافی  و ... برای آن در نظر گرفته شده است.

فعالیت های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

بر اساس یک برنامه جهانی، علاقه مندان می توانند مشاهدات و تجربه های خود را در این روز در قالب تصاویر ثبت کنند و با هشتگ های  WorldEnvironmentDay#  و FORNATURE# در شبکه اجتماعی اینستاگرام به اشتراک بگذارند تا مردم در سراسر دنیا از تجربیات مختلف یکدیگر آگاه شوند. 

روز جهانی محیط زیست

سخن آخر

 روز جهانی محیط زیست فرصتی هر چند کوتاه برای توجه به محیطی است که در آن به دنیا آمده، رشید کرده ایم و به زندگی ادامه می دهیم. این حق ماست که از محیطی سالم برخوردار باشیم به شرط آنکه تلاش مان را به کار گیریم و در راستای بهبود وضعیت این فضا تلاش کنیم. 

شما چه برنامه ای برای این روز دارید؟

در شهر شما چه مراسمی به مناسبت این روز برگزار می شود؟

مشاهدات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

منتظر شما خوبان هستیم...

خوب که فکر می کنم، می بینم سال ها پیش که راهم به سوی گردشگری کج شد، هنوز آن قدر درباره اش نمی دانستم. خیلی از ما انتخاب رشته مان در دانشگاه اتفاقی بوده اما راستش را بخواهید برای من شیرین ترین اتفاق دنیا بود

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.