ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

05 مهر 1397

به روز رسانی

04 مهر 1398

سال هاست که سازمان جهانی گردشگری روز بیست و هفتم سپتامبر را با عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری کرده و کشورها را بر آن داشته تا برنامه هایی را در این روز اجرا کنند و با ارائه دغدغه ها و پیشنهادات کاربردی، پیشرفتی روز افزون را برای این صنعت به ارمغان بیاورند. به بهانه این روز، قصد داریم نگاهی به تاریخچه روز جهانی گردشگری از دیروز تا امروز داشته باشیم، شعارهای این روز را مرور کنیم و شعار روز جهانی گردشگری سال 2019 را مورد بررسی قرار دهیم. 

تاریخچه روز جهانی گردشگری

جالب است بدانید که از دیرباز و پیش از آنکه روزی از سال به عنوان روز جهانی گردشگری در نظر گرفته شود، نشست هایی توسط سازمان جهانی گردشگری در کشورهای مختلف برگزار می شد تا اینکه در 27 سپتامبر سال 1979 در نشستی در کشور اسپانیا این روز را به عنوان روز جهانی گردشگری با نام بین المللی "World Tourism Day" و به اختصار "WTD" برگزیدند.

بر اساس تصمیم سازمان جهانی گردشگریِ سازمان ملل متحد از سال 1980، روز 27 سپتامبرِ هر سال به عنوان روز جهانی گردشگری در سراسر دنیا جشن گرفته می شود. انتخاب و تصویب این روز، اتفاق مهمی در صنعت گردشگری به حساب می آید و نقطه عطفی را در گردشگری جهانی به وجود آورده است. انجام برنامه های مختلف در این روز با این اهداف صورت می گیرد: بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن نحوه تاثیرات گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در اقصی نقاط جهان.

چرا 27 سپتامبر؟

دلیل انتخاب 27 سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره شمالی پایان می یابد و در نیمکره جنوبی آغاز می شود. در این زمان بسیاری از مردم در سراسر جهان به سفر و گشت و گذار  فکر می کنند.

Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری | یک میزبان، یک شعار

به منظور گرامیداشت روز جهانی گردشگری هر سال یک کشور به عنوان محل برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری انتخاب می شود و میزبانی را بر عهده می گیرد. برای یکپارچه سازی برنامه ها در هر سال شعاری برای این روز توسط مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری با پیشنهاد شورای اجرایی این سازمان، اعلام می شود و کشورها برنامه های خود را بر اساس همین شعار تنظیم می کنند. در زیر به میزبانان و شعار های 10 سال گذشته اشاره می کنیم:

سال

کشور میزبان

شعار

2018

مجارستان

گردشگری و تحول دیجیتالی

2017

قطر

گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه

2016

تایلند

گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی جهانی

2015

اسپانیا

یک میلیار گردشگر، یک میلیارد فرصت

2014

مکزیک

گردشگری و توسعه جامعه

2013

مالدیو

گردشگری و آب؛ حفاظت از آینده مشترک

2012

اسپانیا

گردشگری و انرژی پایدار

2011

مصر

اتصال فرهنگ ها

2010

چین

گردشگری و تنوع زیستی

2009

غنا

گردشگری؛ بزرگداشت تنوع

Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری 2019 | گردشگری و مشاغل؛ آینده ای بهتر برای همه

به دلیل تمرکز سازمان جهانی جهانگردی، بر مهارت ها، آموزش و شغل در سال جاری، شعار "گردشگری و مشاغل؛ آینده ای بهتر برای همه"  به این روز اختصاص داده شده و کشور هند، میزبانیِ نشست سالیانه این روز را بر عهده گرفته است. 

چرا این شعار؟

ایجاد شغل و امنیت شغلی برای افزایش مشارکت اجتماعی، صلح و امنیت ضروری است و باید از حداکثر پتانسیل های هر بخش اقتصادی برای تامین مشاغل مناسب و معقول استفاده شود. ظهور فناوری های جدید هم منجر به توسعه اشکال جدید کار شده است که به سرعت در حال تغییر روند تولید در سراسر جهان هستند.

براساس اعلام سازمان بین المللی کار (ILO) ، میزان بیکاری در جهان همچنان بالاست و در سال 2018 به بیش از 190 میلیون رسیده است. بنابراین ، همه بخش ها و کشورها باید برای ایجاد مشاغل بیشتر و بهتر  شرایطی را ایجاد کنند و فناوری جدید می تواند نقش اساسی در رسیدن به این هدف داشته باشد.

سازمان بین المللی کار در سال 2019 ، گزارشی با عنوان "کار برای یک آینده روشن تر: گزارش کمیسیون جهانی در مورد آینده کار" منتشر کرد. این گزارش نیروهای متحول کننده در جهان شامل فناوری، تغییرات آب و هوایی، آمار و جهانی سازی را مد نظر قرار داده و خواستار برنامه ای انسان محور برای آینده کار شده است.

بازوهای اجرایی گردشگری، تمام مردم هستند و نرخ رشد این صنعت در نرخ رشد اقتصادی جهان و تجارت بین المللی پیشتاز است. این صنعت با تاثیر بسیار زیاد بر نیروی کار انسانی می تواند با سازمان بین المللی کار در برنامه انسان محور برای آینده متحد شود. در این راستا توجه به نکات زیر ضروری به نظر می رسد:

  • نقش گردشگری در ایجاد شغل اغلب کم ارزش در نظر گرفته می شود؛ این درحالی است که گردشگری مستقیما باعث ایجاد 10٪ از مشاغل جهان شده است و به دلیل پتانسیل ایجاد مشاغل مناسب، در سند ۲۰۳۰ یونسکو (اهداف توسعه پایا) سهمی برای آن در نظر گرفته اند.
  • سیاست های جدید برای به حداکثر رساندن پتانسیل های گردشگری برای ایجاد مشاغل بیشتر و بهتر به ویژه برای زنان و جوانان، لازم است. این سیاست ها باید با پیشرفت های فناوری ترکیب شوند و آنها را منعکس کنند.
  • مهارت های گردشگری آموزش داده شده و مواردی که کارفرمایان گردشگری به آن احتیاج دارند، با یکدیگر تطابق ندارند و سیاست ها و اقدامات باید در جهتی هدایت شوند که بتوانند این عدم تطابق را برطرف کنند.
  • این امر مستلزم یک رویکرد جامع برای آینده کار در گردشگری است که باید با تقویت همکاری بین همه مجریان، از جمله بخش های دولتی و خصوصی همراه شود.
Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری در ایران

روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری از ۵ تا ۱۲ مهرماه با برنامه هایی همراه است. امسال (98) برای نخستین بار در تاریخ ایران، مراسم ملی روز جهانی گردشگری، خارج از پایتخت برگزار می شود و استان سیستان و بلوچستان میزبان آن است. به جز این مراسم ملی این برنامه ها نیز در نظر گرفته شده اند:

  • امکان بازدید رایگان و نیم بها از تمام موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
  • افتتاح پروژه های گردشگری
  • تجلیل از فعالان، سرمایه گذاران و کارآفرینان صنعت گردشگری 
  • برگزاری جشن ها، نمایشگاه ها و گردهمایی ها در همه استان ها
Photo by : Unknown

سخن آخر

روز جهانی گردشگری فرصت خوبی برای همه ی ماست تا ارزش این صنعت را بیشتر بدانیم و رفتار های خودمان را به عنوان یک گردشگر مورد بررسی قرار دهیم.

برنامه شهر شما برای این روز چیست؟

نظرتان در مورد شعار امسال روز جهانی گردشگری را بیان کنید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم...

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
امیر

به نظر بنده یک گردشگر باید از کمترین امکانات موجود بیشترین بهره را از بازدید از یک محیط گردشگری ببرد و تنها از یک جنبه به قضیه نگاه نکند بلکه سعی کند تا آنجایی که می تواند و به فکرش می رسد دیدش را نسبت به آن مکان گردشگری وسیع تر نماید تا خاطره ای زیبا و پر معنا برای خود و دیگران بسازد.

16 مهر 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.