ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

05 مهر 1397

به روز رسانی

05 مهر 1397

تا همین چند سال پیش کسی باورش نمی شد که سفر و جابه جایی به صنعتی بزرگ و پولساز در سراسر دنیا تبدیل شود و سرنوشت بسیاری از ملت ها را به یک باره تغییر دهد؛ اما این اتفاق رخ داد و مفهوم سفر و تفریح، شکل سازمان یافته تری پیدا کرد و در قالب صنعت گردشگری شکلی تازه به خود گرفت. این صنعت نوظهور به حدی جذاب و پردرآمد به نظر می رسید که دولت ها را بر آن داشت تا برنامه هایی جدید را تدوین کرده و به سرعت وارد این دنیای تازه شوند. 

امروزه، گردشگری به جزیی جدایی ناپذیر از اقتصاد کشورها بدل شده و همه دولتمردان سعی دارند تا با استفاده از ثروت های طبیعی و فرهنگی خود، افراد بیشتری را به درون مرزهای خود بکشانند و با ارایه خدمات مناسب و بعضا خلاقانه، درآمد بیشتری را نصیب خود کنند. به همین دلیل است که سازمانی به عنوان سازمان جهانی جهانگردی تاسیس شده و تلاش دارد تا این برنامه ها را سازماندهی کرده و به بهبود وضعیت این صنعت در سراسر دنیا کمک کند. سال هاست که این سازمان روز بیست و هفتم سپتامبر را با عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری کرده و کشورها را بر آن داشته تا برنامه هایی را در این روز اجرا کنند و با ارایه دغدغه ها و پیشنهادات کاربردی، پیشرفتی روز افزون را برای این صنعت به ارمغان بیاورند.

امروز، پنجم مهرماه و مصادف با روز جهانی گردشگری است؛ به همین بهانه قصد داریم نگاهی به تاریخچه این روز از دیروز تا به امروز داشته باشیم و برنامه های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

با کارناوال همراه باشید...

Photo by : Unknown

تاریخچه روز جهانی گردشگری

جالب است بدانید که از دیرباز و پیش از آنکه روزی از سال به عنوان روز جهانی گردشگری در نظر گرفته شود، نشست هایی توسط سازمان جهانی گردشگری در کشورهای مختلف برگزار می شد تا اینکه در 27 سپتامبر سال 1979 در نشستی در کشور اسپانیا این روز را به عنوان روز جهانی گردشگری با نام بین المللی "World Tourism Day" و به اختصار "WTD" برگزیدند.

بر اساس تصمیم سازمان جهانی گردشگریِ سازمان ملل متحد از سال 1980، روز 27 سپتامبرِ هر سال به عنوان روز جهانی گردشگری در سراسر دنیا جشن گرفته می شود. انتخاب و تصویب این روز، اتفاق مهمی در صنعت گردشگری به حساب می آید و نقطه عطفی را در گردشگری جهانی به وجود آورده است. انجام برنامه های مختلف در این روز با این اهداف صورت می گیرد: بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن نحوه تاثیرات گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در اقصی نقاط جهان.

چرا 27 سپتامبر؟

دلیل انتخاب 27 سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره شمالی پایان می یابد و در نیمکره جنوبی آغاز می شود. در این زمان بسیاری از مردم در سراسر جهان به سفر و گشت و گذار  فکر می کنند.

Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری | یک میزبان، یک شعار

به منظور گرامیداشت روز جهانی گردشگری هر سال یک کشور به عنوان محل برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری انتخاب می شود و میزبانی را بر عهده می گیرد. برای یکپارچه سازی برنامه ها در هر سال شعاری برای این روز توسط مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری با پیشنهاد شورای اجرایی این سازمان، اعلام می شود و کشورها برنامه های خود را بر اساس همین شعار تنظیم می کنند. در زیر به میزبانان و شعار های 10 سال گذشته اشاره می کنیم:

سال
کشور میزبان
شعار
2017
قطر
گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه
2016
تایلند
گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی جهانی
2015
اسپانیا
یک میلیار گردشگر، یک میلیارد فرصت
2014
مکزیک
گردشگری و توسعه جامعه
2013
مالدیو
گردشگری و آب؛ حفاظت از آینده مشترک
2012
اسپانیا
گردشگری و انرژی پایدار
2011
مصر
اتصال فرهنگ ها
2010
چین
گردشگری و تنوع زیستی
2009
غنا
گردشگری؛ بزرگداشت تنوع
2008
پرو
گردشگری؛ پاسخگویی به چالش تغییر آب و هوا
Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری 2018 | گردشگری و تحول دیجیتالی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال جاری شعار "گردشگری و تحول دیجیتالی" را به این روز اختصاص داده و شهر بوداپست در کشور مجارستان، میزبانیِ نشست سالیانه این روز را بر عهده گرفته است.

چرا این شعار؟

سازمان جهانی جهانگردی، پیشرفت های دیجیتال و نوآوری را به عنوان بخشی از راه حل چالش رشد پایدار و مسئولانه گردشگری می داند. امروزه پیشرفت های دیجیتالی رفتار انسان ها را در همه ابعاد تحت تاثیر قرار داده اند؛ ارتباطات ما با دنیای پیرامون متحول شده و استراتژی های نوآورانه ای برای رشد و توسعه مسوولانه در ما پدید آمده است. حالا وقت آن است که با درک بهتر تاثیرات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی فناوری و نوآوری در گردشگری، کارهایی را در راستای توسعه پایدار این صنعت به کار ببندیم.

همه ما می دانیم که یک بخش گردشگری پیشرفته دیجیتالی می تواند به کارآفرینی منجر شود و توانمندسازی جوامع بومی و مدیریت کارآمد منابع موجود را به ارمغان آورد. 

روز جهانی گردشگری در سال 2018  زمانی برای بررسی فرصت هایی است که از طریق پیشرفت های تکنولوژیکی از جمله کلان داده ها، هوش مصنوعی و سیستم عامل های دیجیتالی پیش روی گردشگری قرار می گیرد. این روز یک فرصت منحصر به فرد برای بالا بردن آگاهی در مورد سهم بالقوه فناوری های دیجیتالی برای توسعه گردشگری پایدار است و در عین حال زمینه را برای سرمایه گذاری، مشارکت و همکاری در راستای دستیابی به توسعه گردشگری پایدار و مسئولانه مهیا می کند.

امروزه افراد و صاحبان کسب و کارها با یکدیگر در تعامل هستند، به تبادل اطلاعات می پردازند و معاملات را به گونه ای انجام می دهند که هرگز پیش از این تصور نمی شد. ترکیبی از پلت فرم های دیجیتال، تولید محتوا توسط کاربران، استفاده از رسانه های اجتماعی، ارائه خدمات در سطح جهانی توسط صاحبان کسب و کارها، استفاده از هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات روش نوینی در تجربه اطلاعات و به اشتراک گذاری آن به وجود آورده است.

گردشگری تغییرات زیادی را در بخش دیجیتالی به خود دیده است و می توان گفت که فناوری دیجیتالی افراد را در زمینه مدیریت، توزیع محصولات و بازاریابی در این صنعت، قدرتمند تر می سازد. تغییرات به وجود آمده در انتظارات مشتریان باعث شده تا فعالان این صنعت استراتژی های جدیدی را تدوین کنند و در جستجوی افزایش رضایت مشتری و منطبق شدن با نیاز جهانی باشند.  

Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری در ایران

این روز در ایران هم جشن گرفته می شود؛ اما امسال با توجه به مصادف شدن این روز با ایام عزاداری های محرم، سازمان میراث فرهنگی برنامه ای برگزار نمی کند. در نقشه مربوط به رویدادهای این روز در وبسایت سازمان جهانی گردشگری، نام موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در تهران به چشم می خورد. معمولا این روز در ایران با وقایع زیر همراه است:

 * امکان بازدید رایگان مردم از تمام موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

* تجلیل از فعالان، سرمایه گذاران و کارآفرینان صنعت گردشگری 

* برگزاری جشن ها، نمایشگاه ها و گردهمایی ها در همه استان ها

Photo by : Unknown

سخن آخر

روز جهانی گردشگری فرصت خوبی برای همه ی ماست تا ارزش این صنعت را بیشتر بدانیم و رفتار های خودمان را به عنوان یک گردشگر مورد بررسی قرار دهیم.

برنامه ی شهر شما برای این روز چیست؟

نظرتان در مورد شعار امسال روز جهانی گردشگری را بیان کنید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم...

همراه ما باشید
عضویت در خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.