ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

05 مهر 1397

به روز رسانی

02 مهر 1399

سال هاست که سازمان جهانی گردشگری روز بیست و هفتم سپتامبر را با عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری کرده و کشورها را بر آن داشته تا برنامه هایی را در این روز اجرا کنند و با ارائه دغدغه ها و پیشنهادات کاربردی، پیشرفتی روز افزون را برای این صنعت به ارمغان بیاورند. به بهانه این روز، قصد داریم نگاهی به تاریخچه روز جهانی گردشگری از دیروز تا امروز داشته باشیم، شعارهای این روز را مرور کنیم و شعار روز جهانی گردشگری سال 2019 را مورد بررسی قرار دهیم. 

تاریخچه روز جهانی گردشگری

جالب است بدانید که از دیرباز و پیش از آنکه روزی از سال به عنوان روز جهانی گردشگری در نظر گرفته شود، نشست هایی توسط سازمان جهانی گردشگری در کشورهای مختلف برگزار می شد تا اینکه در 27 سپتامبر سال 1979 در نشستی در کشور اسپانیا این روز را به عنوان روز جهانی گردشگری با نام بین المللی "World Tourism Day" و به اختصار "WTD" برگزیدند.

بر اساس تصمیم سازمان جهانی گردشگریِ سازمان ملل متحد از سال 1980، روز 27 سپتامبرِ هر سال به عنوان روز جهانی گردشگری در سراسر دنیا جشن گرفته می شود. انتخاب و تصویب این روز، اتفاق مهمی در صنعت گردشگری به حساب می آید و نقطه عطفی را در گردشگری جهانی به وجود آورده است. انجام برنامه های مختلف در این روز با این اهداف صورت می گیرد: بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن نحوه تاثیرات گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در اقصی نقاط جهان.

چرا 27 سپتامبر؟

دلیل انتخاب 27 سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره شمالی پایان می یابد و در نیمکره جنوبی آغاز می شود. در این زمان بسیاری از مردم در سراسر جهان به سفر و گشت و گذار  فکر می کنند.

Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری | یک میزبان، یک شعار

به منظور گرامیداشت روز جهانی گردشگری هر سال یک کشور به عنوان محل برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری انتخاب می شود و میزبانی را بر عهده می گیرد. برای یکپارچه سازی برنامه ها در هر سال شعاری برای این روز توسط مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری با پیشنهاد شورای اجرایی این سازمان، اعلام می شود و کشورها برنامه های خود را بر اساس همین شعار تنظیم می کنند. در زیر به میزبانان و شعار های 10 سال گذشته اشاره می کنیم:

سال

کشور میزبان

شعار

2019

هند

گردشگری و مشاغل؛ آینده‌ای بهتر برای همه

2018

مجارستان

گردشگری و تحول دیجیتالی

2017

قطر

گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه

2016

تایلند

گردشگری برای همه؛ ترویج دسترسی جهانی

2015

اسپانیا

یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت

2014

مکزیک

گردشگری و توسعه جامعه

2013

مالدیو

گردشگری و آب؛ حفاظت از آینده مشترک

2012

اسپانیا

گردشگری و انرژی پایدار

2011

مصر

اتصال فرهنگ ها

2010

چین

گردشگری و تنوع زیستی

Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری 2020 | گردشگری و توسعه روستایی

سازمان جهانی گردشگری، شعار امسال روز جهانی گردشگری در سال 2020 را به نام " سال گردشگری و توسعه روستایی " انتخاب کرده است؛ روزی که همه ساله در تاریخ 27 سپتامبر (6 مهرماه) جشن گرفته می شود. امسال برای اولین بار در طول تاریخِ این سازمان، جشن روز جهانی گردشگری نه توسط یک کشور که توسط گروهی از کشورها برگزار می شود. کشورهای آرژانتین، برزیل، پاراگوئه، اروگوئه و شیلی که در کنار هم گروه کشورهای " مرکوسور " را تشیکل می دهند، میزبانی این رویداد را بر عهده دارند. این میزبانی چندگانه باعث تجلی روح همکاری و یگانگی در میان کشورهای عضو سازمان جهانی گردشگری می شود، چیزی که در این روزهای شیوع کرونا در جهان و ضربه سخت صنعت گردشگری از آن، به شدت به آن نیاز دارند. 

چرا این شعار؟ 

برای بسیاری از جوامع روستایی، گردشگری به معنی ایجاد فرصت است. گردشگری در روستاها باعث ایجاد شغل و توانمندسازی اقتصادی به ویژه برای زنان و جوانان می شود. گردشگری به جوامع روستایی این امکان را می دهد تا از محیط طبیعی روستای خود در کنار فرهنگ و میراث تاریخی شان محافظت کنند. روستاها برای رسیدن به این هدف، فرصت کسب تجربه های منحصربه‌فرد و خالص را در اختیار گردشگران قرار می دهند. این ویژگی گردشگری که باعث می شود روستاها کیفیت و اصالت خود را حفظ کنند و فراموش نشوند، موضوع اصلی بزرگداشت روز جهانی گردشگری در سال 2020 است. 

امسال و این شعار، فرصتی برای ترویج ظرفیت های بالقوه گردشگری برای تولید شغل و ایجاد فرصت های گوناگون در روستاهاست. با استفاده از این شعار همچنین می توان از نقش مهم و منحصربه‌فرد گردشگری در محافظت و ترویج میراث طبیعی و فرهنگی روستایی و مهار مهاجرت از روستا به شهرها تجلیل کرد. 

Photo by : Unknown

روز جهانی گردشگری در ایران

روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری از ۵ تا ۱۲ مهرماه با برنامه هایی همراه است. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برنامه های هفته گردشگری به صورت مجازی، نیمه مجازی یا در فضای باز برگزار می شود. به جز این مراسم ملی این برنامه ها نیز در نظر گرفته شده اند:

  • امکان بازدید رایگان و نیم بها از تمام موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
  • افتتاح پروژه های گردشگری
  • تجلیل از فعالان، سرمایه گذاران و کارآفرینان صنعت گردشگری 
  • برگزاری جشن ها، نمایشگاه ها و گردهمایی ها در همه استان ها
  • رالی تور خودروهای مسافرتی 
Photo by : Unknown

سخن آخر

روز جهانی گردشگری فرصت خوبی برای همه ی ماست تا ارزش این صنعت را بیشتر بدانیم و رفتار های خودمان را به عنوان یک گردشگر مورد بررسی قرار دهیم.

برنامه شهر شما برای این روز چیست؟

نظرتان در مورد شعار امسال روز جهانی گردشگری را بیان کنید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم...

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
امیر

به نظر بنده یک گردشگر باید از کمترین امکانات موجود بیشترین بهره را از بازدید از یک محیط گردشگری ببرد و تنها از یک جنبه به قضیه نگاه نکند بلکه سعی کند تا آنجایی که می تواند و به فکرش می رسد دیدش را نسبت به آن مکان گردشگری وسیع تر نماید تا خاطره ای زیبا و پر معنا برای خود و دیگران بسازد.

16 مهر 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET