خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

05 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

رشد صنعت گردشگری و فراگیر شدن مسافرت در میان اقشار مختلف جامعه، کشورها را بر آن داشت تا اصولی را برای جلوگیری از آسیب هایی که ممکن است به جوامع میزبان و گردشگران وارد آید، تعریف کنند و در سطح جهانی مورد توجه قرار دهند. به این منظور کد جهانی اخلاق گردشگری توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید. با کارناوال همراه باشید تا با این کد بیشتر آشنا شوید.

کد جهانی اخلاق گردشگری

کد جهانی اخلاق گردشگری

کد جهانی اخلاق گردشگری مجموعه ای از ضوابط و معیارهای اخلاقی و اصول رفتاری معین را شامل می شود که بر فعالیت های بخش  گردشگری حاکم هستند و تعهدات و شرح وظایف متقابل جامعه ی  میزبان و میهمان را نسبت به یکدیگر بر طبق استانداردهای رفتاری مورد تایید سازمان جهانی گردشگری را بیان می کنند. این اصول به منظور کاهش اثرات منفی جریان تبادلات گردشگری بر روی منابع طبیعی، فرهنگی و انسان ساخت و برخورداری هرچه بیشتر جوامع محلی و میزبان از فواید این صنعت تنظیم شده اند.

به طور کلی تعریف جامع زیر را می توان از این کد ارائه داد:

کد جهانی اخلاق گردشگری یک چهارچوب بنیادی مرجع، برای گردشگری مسئولیت پذیر و پایدار است  که شامل مجموعه ای جامع از اصول طراحی شده برای هدایت بازیگران اصلی در توسعه صنعت گردشگری می باشد.

تاریخچه کد جهانی اخلاق گردشگری

رشد روزافزون صنعت گردشگری بعد از دهه ی ۱۹۵۰ میلادی تنوع خواهی و حس ماجراجویی گردشگران را در پی داشت. افزون بر این افزایش درآمد و اوقات فراغت خانواده ها زمینه ای را برای شکل گیری پدیده ی جدیدی به نام گردشگری انبوه فراهم ساخت که نیاز به مدیریت و سازماندهی در سطح جهان داشت.

به منظور حفظ منابع گردشگری در کشور های مقصد و بهره مندی جوامع محلی از اقتصاد و اشتغال ناشی از جریان گردشگری و همچنین حفظ حقوق و احترام به ارزش ها، آداب و سنن جوامع میزبان و میهمان، کشورهای عضو سازمان جهانی گردشگری با تدوین منشوری اقدام به استاندارد سازی رفتار گردشگران، سازمان ها و موسسات دست اندرکار صنعت گردشگری در جوامع میزبان نمودند.

این کد در سیزدهمین نشست مجمع جهانی جهانگردی در تاریخ اول اکتبر ۱۹۹۹ مطرح شد و اصول ۱۰ گانه ی آن در تاریخ ۲۶ اکتبر سال ۲۰۰۱ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید.

ethictourism10

اصول ده گانه کد جهانی اخلاق گردشگری

۱۰ اصل کد جهانی اخلاق گردشگری به طور کامل، اجزای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی سفر و گردشگری را در بر می گیرند و در مواد زیر ارائه شده اند:

ماده 1: نقش گردشگری در ایجاد و گسترش تفاهم و احترام متقابل بین مردم و جوامع مختلف

ماده ۲: گردشگری وسیله ای برای تکامل فردی و گروهی

ماده ۳: گردشگری، عاملی برای توسعه پایدار

ماده ۴: گردشگری، عاملی برای ارج نهادن به میراث فرهنگی و حفظ آن

ماده ۵: گردشگری فعالیتی سودمند برای کشورها و جوامع میزبان

ماده ۶: تعهدات و وظایف دست اندرکاران گردشگری

ماده ۷: حق مسافرت و گردشگری

ماده ۸: آزادی حرکت و تردد جـهانگردان

ماده ۹: حقوق کارگران و کارگزاران صنعت گردشگری

ماده ۱۰: چگونگی اجرای اصول کد جهانی اخلاق گردشگری

دانشنامه گردشگری

با #مفاهیم و دانش گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

معنی کلمه

ممنون عجب مطلب خوبی

انتشار:12 آبان 1395

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.