ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 آذر 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی اصغر مونسان -رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون رییس جمهور- از پیگیری ها برای ثبت جهانی شب یلدا در فهرست میراث ناملموس خبر داد.

وی در مراسم یادمان یلدا که شامگاه پنج شنبه ( 29 آذر 97) با حضور نمایندگان و سفرای کشورهای مختلف، مسئولان و مدیران سازمان میراث فرهنگی و استادان و صاحب نظران حوزه فرهنگ برگزار شد، اظهار کرد:

میراث ناملموس و آیین های مشترکی که با کشورهای همسایه داریم بیانگر نفوذ فرهنگی ایران است.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری کشورهای همسایه و ثبت جهانی شب یلدا در فهرست میراث ناملموس جهانی، مودت و مهرورزی در بین این سرزمین ها افزایش یابد.

علی اصغر مونسان گفت:

این میراث مشترک نشان می دهد ملت های فارسی زبان همیشه در کنار هم بوده اند و خوشحالیم که در حال ثبت این رویداد فرهنگی در فهرست میراث جهانی هستیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه افزود:

یلدا نقطه اوج مهرورزی ها است؛ خانواده ها در این درازترین شب سال به کتاب خواندن و آموختن می پردازند.

او ادامه داد:

جالب است که آیین های ایرانی به نوعی با سفارشات الهی عجین است، در کشور ما از ابتدا مردم یکتاپرست بوده و بر اخلاق تاکید داشته اند؛ نکته ای که در فرایض الهی نیز بر آن اصرار شده است، عجین شدن فرهنگ و دین از ارزش های این ملت است.

وی تفال بر کتاب حافظ را نشانه ای از یادگرفتن و کتاب خواندن دانست و گفت:

این همه داشته های فرهنگی برای یک ملت در دنیا بی نظیر است و افتخار می کنم که جزیی از ملت ایران و کشوری با این تعداد داشته های متنوع فرهنگی هستم.

معاون رییس جمهوری بیان کرد:

امروز بخشی از مردم به واسطه خوب بودن و استقلال طلبی تحت فشار قرار گرفته اند، هر زمان که شرایط کشور بهبود پیدا می کند با اعمال تحریم های ناعادلانه برای مردم مشکلات و زحماتی را ایجاد می کنند.

وی گفت:

ما شک نداریم ملت بزرگی که در طول تاریخ سربلند بوده و گاهی مورد هجوم دشمنان قرار گرفته است از این گردنه سخت هم عبور می کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد:

یلدا به معنای امید به روز روشن پس از شبی تاریک و سخت است، امید داریم که آینده کشور روشن است و شرایط سخت پشت سر گذاشته می شود.

مونسان یادآور شد:

یلدا نمادی برای ارائه پیام صلح و مهربانی است و امیدواریم با ثبت جهانی آن این پیام در تاریخ جهان ثبت شود.

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET