جنگل ابر شاهرود | مرز زیبایی دو اقلیم

جنگل ابر
photo by HamidReza Ndr
جنگل ابر

کوله ات را بردار و راهی شو...

برای تحقق رویایی دلنشین ، بیا تا با هم برروی ابرها قدم بزنیم و سرمست شویم از طراوت و عطر میهمانی ابرها ...

کارناوال امروز راهی #شاهرود می شود تا از آسمانی گسترده بر زمین بگوید؛ از جنگلی بکر و زیبا که میزبان ابرهاست .

سفری متفاوت و حیرت انگیز خواهد بود ، سفر به جنگل ابر شاهرود . کارناوالی شویم و روزی شاد و متفاوت را در سرزمینی رویایی تجربه کنیم ...

جنگل ابر
جنگل ابر
جنگل ابر
photo by Shahin Ghafari

میهمانی ابرها...

پیش تر از این دلم می خواست تکه ابری را در اتاقم داشته باشم تا گاه از سفیدی و  لطافتش روح را صیقل دهم ، اما رویایی بیش نبود . کاش آسمان گاهی به زمین بیاید و دنیا را از همین پایین ، کنار من ببیند ، کاش می شد .

می گویند در استان #سمنان ، جنگلی بکر و زیبا وجود دارد که بیشتر اوقات درخت هایش را ابرها به آغوش می کشند و زمینش را فرش می کنند . اما سمنان که اقلیمی بیابانی و نیمه بیابانی دارد ، وجود جنگلی بزرگ و غنی در این آب و هوا کمی دور از باور است . اما برای لمس ابرها ، راهی شاهرود می شوم .

از مرکز شاهرود تا جنگل خیلی راهی نداریم اما کمی که فاصله می گیریم بافت پیرامون تغییر می کند و هوا خنک و خنک تر می شود . 

باید از باغ های باصفای بسطام و مقبره بایزدید بسطامی عبور کنیم تا به جنگل برسیم . از دور کوه ها و ابرها را میبینیم که انگار در حال رقصی باشکوهند و دور هم می چرخند . آرام آرام درخت های تنومند بلوط و چنار را میبنیم که نوید ورود به جنگلی رویایی را می دهند .

زمینی سبز و پوشیده از درختان پربار و تنومد که گاهی از میان سفیدی ابرها دیده می شود . دیگر باید به میان ابرها بروم و تکه ای از آن ها را لمس کنم .

ابرها با ترنمی دلنشین دورت حلقه زده و  می رقصند و می رقصند ، آنقدر به وجد آمده ام که می خواهم قهقه ای مستانه در این میهمانی باشکوه زنم .

تا نیمه های شب زمین میزبان است و ابرها میهمان . کم کم میهمانان بساط خود را برمی چینند و باید نظاره گر دره ها و طبیعت جنگل شویم .

امشب را باید تا صبج بیدار بمانم و غرق آسمان و طبیعتی شوم که همیشه آرزوی دیدارش را داشتم . کم کم آفتاب طلوع می کند و منظره واقعی جنگل که پر از تپه هایی با پوشش تنگ و انبوه است را میبینم .

صبح را با نوشیدن چای آتشی در جنگل ابر آغاز می کنیم....

ببینید ؛ این جا همان جایی است که می توان در آن ابرها را از نزدیک ملاقات کرد ...

 

جنگل ابر
جنگل ابر
جنگل ابر

ابرها که کنار بروند این جا را می بینی

جنگل ابر
photo by Omid Mirshahi
جنگل ابر
photo by Omid Mirshahi
جنگل ابر
photo by Hamed Younesi

جنگل ابر شاهرود

یکی از بکرترین جنگل های ایران جنگل ابر شاهرود است که در ادامه جنگل های سرسبز شمال کشور واقع شده و از جنگل‌های  هیرکانی است . جنگل ابر از طرف شمال محدود است به جنگل های استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به كوه یخام و تكیانو است .

جنگل ابر در 45 کیلومتری شمال شرق #سمنان ، در مسیر شاهرود به آزاد شهر و در روستای ابر قرار دارد . فضای این ناحیه  ۳۵ هزار  هکتاری را پوششی از ابرها فرا گرفته ، که به همین خاطر جنگل ابر نامیده می شود .

ارتفاع زیاد #جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما چشمه‌ سارهای زیبا و پوشش جنگلی متنوع آن را متفاوت و جذاب می کند .

 از بعدازظهر تا نیمه‌هاى شب زمانی که هوا سرد می شود ، ابرها پایین آمده و سطح جنگل را فرا می گیرد.  مشهورترین درخت منطقه اورس است . درختى با ریشه‌هاى بلند که روى زمین مى‌خزد .

آب و هوای این منطقه بسیار متفاوت است از سمنان و در روزهای گرم تابستان ، خنکی آن ، بسیار حیرت برانگیز و نشاط بخش است . 

برای دیدن تپه‌ هاى پرشیب پوشیده از درختان بلند قامت باید به عمق جنگل بروید .

جنگل ابر
جنگل ابر
photo by amin pourabdollahy
جنگل ابر

جنگل ابر مرز دو اقلیم

طبیعت فوق العاده و منحصر به فرد جنگل ابر ، آن را به یکی از مکان های ویژه گردشگری تبدیل کرده است . علاوه بر این به سه دلیل جنگل ابر از مناطق بسیار پراهمیت و ارزشمند در #ایران و دنیاست . 

1) جنگل ابر از جنگل های هیرکای باستانی است که دارای پوشش گیاهی متنوع و  گیاهان دارویی کم نظیری است .

2) "اکوتن" بودن منطقه ؛ یعنی بین دو منطقه نیمه بیابانی و جنگلی قرار دارد و درختان برگ سوزنی و پهن برگ  را می توان دید. 

3) اقیانوس ابر در منطقه ؛ این پدیده کم نظیر به علت قرارگیری جنگل در دو منطقه کم ارتفاع و بلند است .

جنگل ابر
جنگل ابر

صدای شرشر آب از لابه لای درختان شنیده می شود ...

در شیب شمالی کوه ابر ، از میان درختان جنگل ، صدای آرام بخش آب می آید ، کمی جلوتر که می رویم « آبشار معروف شرشر » را می بینیم . شنیدن صدای دل انگیز آب بعد از ساعتی پیاده روی از محل سرتخت حمام دره ، بسیار لذت بخش است .

چشمه سارهایی بسیاری در میان این جنگل وجود دارد که یکی از آنها آبشار آلوچال  که دو از #آبشار با فاصله چند صدمتری تشکیل شده است .

شنیدن صدای پرندگان و صدای آب در دل جنگلی بکر که یکی از قدیمی ترین جنگل های دنیاست ، برای شهرنشینی که گوشش پر از صدای بوق و همهمه است ، حسی شبیه ورود به بهشت دارد . آرامشی محض درطبیعتی نظیر . 

اگر قصد صعود به بالای آلوچال را دارید، باید توانایی جسمی کافی داشته و با کمک راهنمایان محلی صعود کنید .

آبشار آلوچال جنگل ابر
جنگل ابر

تفریحات جذاب جنگل ابر

1) عکاسی در میان ابرها

یکی از جذابترین تفریحات این منطقه عکاسی است . بسیاری از گروه های عکاسی تورهای ویژه ای برای عکاسی در این منطقه برگزار می کنند که برای علاقه مندان به این هنر بسیار جذاب است .

برای عکاسی در جنگل ابر باید صبح زود دوربین و لنز را برداشت و به عمق جنگل رفت . آنقدر مناظر متفاوت و شگفت انگیز خواهید دید که برای ثبت آن ها زمان کم خواهد آمد .

2) دوچرخه سواری

اگر اهل ورزش دوچرخه سواری باشید، حتما یکی از مقاصد شما جگل ابر خواهد بود. در مسیر جنگل گروه های دوچرخه سوار را می بینید که به سمت جنگل رکاب می زنند .

تجربه لذت بخشی است رکاب زدن در میان ابرها .

3) پیاده روی در میان جنگل

هوای مطبوع و فرح بخش جنگل ابر ، بسیار وسوسه انگیزست حتی اگر اهل راه رفتن و تحرک نباشید؛ حتما ساعت ها برروی برگ ها و میان درختان بلند قامت ابر قدم خواهید زد.

دوپرخه سواری در جنگل ابر
دوپرخه سواری در جنگل ابر
پیاده روی در جنگل ابر
پیاده روی در جنگل ابر

4) کمپینگ در درل جنگل

یکی از مهیج ترین قسمت های سفر به ابر ، اقامت شبانه است که باید چادری برپا کرد و شب را در آن سپری کرد . البته مناظر زیبای جنگل خواب را از چشمانتان می دزدد ، اما با دوستان دور محل اقامت جمع شدن و چای داغی نوش جان کردن ، صفایی وصف ناپذیر دارد .

بدون شک دیدن طلوع آفتاب از چنین مکانی می تواند بهترین حس دنیا باشد .

5) شناسایی گیاهان دارویی

این منطقه پوشش غنی از گیاهان دارویی دارد که علاقه مندان به گیاه شناسی و متخصصین این رشته، یه جنگل ابر می آیند تا گیاهان را از نزدیک ببینند و بررسی کنند .

6) پرنده نگری

برای علاقه مندان به دنیای پرندگان ، سفری جالب و دیدنی خواهد بود .

شب های زیبای جنگل ابر
photo by Mohammad Pelaschi
شب های زیبای جنگل ابر
photo by Emad Nematollahi
کمپینگ در جنگل ابر
طلوع صبح در جنگل ابر

پوشش گیاهی و جانوری جنگل ابر

تنوع گونه های گیاهی جنگل ابر به علت موقعیت جغرافیایی آن بسیار است . درختانی چون بلوط ، ممرز افرا ، شیردار ، توسکا ، آزاد داغداغان و گیاهان مرتعی مانند چوبک ، اسپرس ، دم روباهی ، آویشن و شبدر و ... را میتوان در این جنگل مشاهده کرد .

اکوتن بودن منطقه در تنوع گونه های جانوری نیز موثر بوده و از گونه های مختلف جانوری می توان به خرس قهوه ای ، گرگ ، پلنگ ، خوک وحشی ، شغال ، روباه ، خرگوش کل و بز ، شوکا ، و از پرندگان کبک ، کبوتر جنگلی ، بلدرچین ، عقاب جنگلی  ، کرکس ، شاهین ، فاخته ، قرقاول اشاره کرد .

جنگل ابر
درخت بلوط
جنگل ابر
جنگل ابر
جنگل ابر

بهترین فصل سفر به جنگل ابر

فصل بهار به خاطر تولد طبیعت برای سفرهای طبیعت گردی بسیار مناسب است ؛ اما پاییز با دنیای رنگارنگ خود نقشی بی بدیل و بی نظیر به فضای جنگل ابر می بخشد . راه رفتن برروی زمینی پوشیده از برگ که درمیان آن ها گاه بلوط دیده می شود ، بسیار لذت بخش است .

دسترسی به جنگل ابر

از شهر خود به شاهرود یا #بسطام رفته و از آنجا وارد جاده شاهرود_ آزادشهر شوید و سپس مسیر را به سمت روستای ابر طی کنید . از روستای ابر قدم در اقیانوس ابرها گذارید .  از #تهران تا شاهرود را می توان با اتوبوس یا قطار سپری کرد .

 

جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر شاهرود
منظره ی پاییزی جنگل ابر شاهرود

توصیه های دوستانه کارناوالی

کفش مناسب ، لباس راحت و مناسب طبیعت گردی ، عینک آفتابی ، کلاه ، دوربین عکاسی ، کیسه خواب و لوازم شخصی در این سفر مورد نیاز است .

جنگل ها در عین زیبایی وصف ناپذیری که دارند گاهی بسیار خطرناک هستند . وجود حیوانات وحشی ، دید کم در صورت وجود مه و ابر در منطقه ، مناطق صخره ای و صعب العبور که در جنگلها به وفور یافت می شوند  گاهی اوقات باعث به خطر افتادن طبیعت گردان می شود و باید برای ایمنی بیشتر راهنمای آشنا به منطقه و برنامه ریزی صحیح داشته باشیم.

اگر برای گرم شدن و یا امنیت در جنگل آتش روشن می کنیم در هنگام بازگشت حتما از خاموش شدن قطعی آتش مطمئن شده و بعد منطقه را ترک کنیم .

بهترین ساعت برای بازدید صبح زود است ، درست همان زمان که خورشید خود را از پشت ابرها بیرون می کشد . اگر قبل از طلوع آفتاب خود را به جنگل ابر برسانید صحنه ای را خواهید دید که شاید دیگر نظیرش را ر هیچ جای دنیا نبینید .

.

جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر شاهرود
جنگل ابر شاهرود

سخن کارناوال

دیدن درختانی که از دوران های زمین شناسی گذر کرده و خود را به عصر ما رسانده اند ، بسیار تماشایی است . 

شما در این سفر چه تجربیاتی کسب کرده اید ؟ طبیعت و مناظر آن را چگونه دیه اید ؟ برای کارناوال از حال و هوای سفر خود بگویید .

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به شاهرود
دیدگاه ها : 11
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....