کارناوال - راهنمای سفر

پارک آب و آتش تهران

تهران، ابتدای بزرگراه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک

3.7

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 18 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه 24 ساعته

ورودی

رایگان

همه چیز درباره پارک آب و آتش تهران

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 بهمن 1396

به روز رسانی

13 مهر 1398

معرفی /

پارک آب و آتش تهران | محبوب ترین و متنوع ترین بوستان پایتخت

امروز در کارناوال می خواهیم به یکی از پارک های فوق العاده پایتخت، پارک آب و آتش تهران سر بزنیم و زیبایی ها و دیدنی هایش را کشف کنیم. جایی که تنوع بی نظیری از تفریح و خوشگذارنی را در پایتخت ایران به شما هدیه می دهد و روزی خاطره انگیز را برای‌تان رقم می زند. ما را در این سفر به جاذبه دیدنی تهران همراهی کنید تا بدانیم پارک آب و آتش کجاست، ساعت کاری پارک آب و آتش چطور است و دیگر موارد مانند این. 

لازم است این نکته را در همین ابتدا ذکر کنیم که پارک آب و آتش در این مطلب، مجموعه بوستان های حضرت ابراهیم، بنادر، منظومه شمسی و نوروز را در بر می گیرد.

چرا پارک آب و آتش؟


 • فواره های آب و آتش، سالن آمفی تئاتر، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری از دیدنی ها و تفریحات متعدد بوستان است.
 • پارک آب و آتش با داشتن فواره های آب، پیست اسکیت، مسیر دوچرخه سواری و زمین بازی ویژه کودکان از بهترین مکان ها برای تفریح کودکان و نوجوانان به شمار می آید.
 • پل طبیعت، سومین نماد شهری پایتخت در این پارک قرار دارد. 
 •  نورپردازی های زیبا و رنگارنگ پل طبیعت و چشم اندازی که از تهران و بزرگراه های آن می دهد، بر جذابیت های پل اضافه می کند.
 • آسمان نمای گنبد مینا با برنامه رصد آسمان در شب و بازدیدهای علمی-تفریحی اوقات جذابی را برای علاقه مندان به نجوم فراهم آورده است.
 • دریاچه مصنوعی خزر و آلاچیق های اطراف آن، فرصتی عالی برای لذت بردن از خنکا، آرامش و زیبایی های این پارک ایجاد می کند.
 • فودکورت ها و کافه ها و رستوران های متعدد پارک آب و آتش، این پارک را به گزینه مناسبی برای شکم گردی تبدیل کرده است. 
Mitra Samavaki | YJC

آشنایی با پارک آب و آتش | متنوع ترین بوستان تهران

پارک آب و آتش یکی از بزرگترین و محبوب ترین پارک های پایتخت است که در مجموعه اراضی عباس آباد تهران و در قلب شهر جای گرفته است. این پارک در ابتدا تنها بوستان این مجموعه بود؛ اما اندک اندک پارک ها و بوستان های دیگری در این منطقه سر برآورند که پارک آب و آتش را در نهایت به متنوع ترین و جذاب ترین بوستان تهران تبدیل کردند.

این بخش ها و بوستان ها در آب و آتش، شامل پارک هایی می شود که در ادامه می خواهیم آنها را به شما معرفی کنیم. بوستان حضرت ابراهیم که همه آن را با نام آب و آتش می شناسند، برج های آتش، فواره های آب و آمفی تئاتر را در خود جای داده است. بعد از آن بوستان بنادر قرار دارد که از آمفی تئاتر تا پل ابریشم و گنبد مینا را در بر می گیرد و شامل فانوس دریایی، فودکورت های راه چوبی و جزیره می شود. پل طبیعت هم در قسمت شرقی بوستان بنادر قرار دارد. از این بوستان که عبور کنیم به آسمان نمای گنبد مینا و سینما گیم هفت بعدی در بوستان منظومه شمسی می رسیم. راه را ادامه می دهیم و در نهایت بوستان نوروز در برابر ما قرار می گیرد. بازار گل،‌ دریاچه مصنوعی خزر و میدان مشاهیر جزوی از بوستان نوروز هستند. هر چند امروزه در تقسیمات فضای سبز و شهرداری، تمام این ها با نام های خاص خود به ثبت رسیده اند؛ اما تقریبا همه اهالی تهران این مجموعه بزرگ را به نام پارک آب و آتش می شناسند. ما نیز در این مطلب این بوستان را با همین نام به شما معرفی می کنیم. همراه ما باشید...

آنچه باید در گشت و گذار در پارک آب و آتش ببینید

پارک آب و آتش دیدنی های زیادی را در خود جای داده است که بازدید از هر کدام جذابیت خاص خود را دارد و در گشت و گذار در این پارک نمی توان آنها را کنار گذاشت. در این قسمت می خواهیم دیدنی ترین جاذبه های این بوستان تماشایی را به شما معرفی کنیم. 

1- ورودی اصلی پارک آب و آتش

ورودی اصلی پارک آب و آتش در ضلع شمالی این بوستان و در حاشیه بزرگراه حقانی قرار دارد. 

2- سالن آمفی تئاتر

 چادری 705 متری، سکوهایی سیمانی و محوطه وسیع روبروی آن، آمفی تئاتر تفرجگاه آب و آتش را تشکیل می دهند. محوطه بازی که با هدف برگزاری مراسم های مذهبی و آیینی، جشن ها و تئاترهای خیابانی ساخته شده است.

محل قرارگیری: بوستان حضرت ابراهیم

3- برج های آتش

برج های آتش، دیگر نماد بوستان آب و آتش هستند. چهار برجی که در ضلع شرقی این بوستان به بلندای 10 متر ساخته شده و آتش را روانه آسمان می کنند. هر شب همزمان با غروب خورشید و تاریک شدن هوا، این برج ها به کار می افتند و شعله های پر حرارت آتش را تا ارتفاع 1 تا 8 متر به آسمان شب می رسانند. 

4- فواره های آب 

فواره های آبِ پارک آب و آتش در محیطی دایره مانند، آب را از 240 نقطه مختلف تا ارتفاع 10 متر به شکلی آهنگین به سمت آسمان پرتاب می کنند. ستون های آب در درون زمین قرار گرفته و به طرزی طراحی شده اند که افراد به راحتی می توانند از روی آنها حرکت کرده و به مسیرشان ادامه دهند. به دلیل وجود این فواره ها، پارک آب و آتش یکی از پارک های محبوب خانواده هاست به خصوص در فصل تابستان.

محل قرارگیری: بوستان حضرت ابراهیم

5- پرده های فولادین | روایتگر زندگی حضرت ابراهیم

اگر به داستان پیامبران علاقه دارید می توانید با تماشای پرده های فولادینی که زندگی حضرت ابراهیم را مرور می کند و دور تا دور بوستان حضرت ابراهیم قرار دارد، با زندگی این پیامبر بیشتر آشنا شوید. 

محل قرارگیری: بوستان حضرت ابراهیم

6- فانوس دریایی

فانوس دریایی، یکی از معروف ترین و زیباترین نمادهای بوستان آب و آتش است؛ سازه سفید بلندی که حال و هوای دریا و دریانوردی را به میان فضای سبز پارک آب و آتش آورده است. 

نکته: البته مدتی‌ست که امکان حضور بر بالای فانوس نیست و هنوز زمانی برای بازگشایی آن اعلام نشده است.

محل قرارگیری: بوستان بنادر

7- پل طبیعت 

و اما پل طبیعت که یکی از نمادهای اصلی پایتخت است و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. این پل با طول 270 متر، بوستان بنادر و بوستان طالقانی را به هم می رساند و حد فاصل دو سوی بزرگراه مدرس را پوشش می دهد. پلی سه طبقه که در هر طبقه آن می توان پیاده روی کرد و از منظره فوق العاده شهر تهران لذت برد. این پل با داشتن رستوران ها، کافه ها، نیمکت های چوبی، نورپردازی های چشم نواز و فضای سبزی که نمای پل را دیدنی تر کرده اند، محل خوبی برای یک گشت و گذار متفاوت در پایتخت محسوب می شود.

اطلاعات بازدید

زمان استفاده از پل طبیعت از 6:00 صبح تا 00:30 شب است و بعد از آن امکان استفاده از پل وجود ندارد. 

8- بازار گل 

از روی پل ابریشم و از روی بزرگراه همت که عبور کنید در کنار آسمان نمای گنبد مینا، بازاری زیرزمینی وجود دارد که از آن برای عرضه گل، کالاها و محصول های مرتبط با آن استفاده می شود. 

محل قرارگیری: بوستان نوروز

9- دریاچه مصنوعی خزر و فضای اطراف آن 

یکی از متفاوت ترین جذابیت های بوستان آب و آتش، دریاچه های مصنوعی خزر است. این دریاچه ها سه بخش دارند و در کنار هم تصویری کوچک از دریای کاسپین را تشکیل می دهند. از امکانات اطراف این دریاچه ها می توان به آلاچیق، بوفه و دکه غذاخوری اشاره کرد. 

10- میدان مشاهیر

در انتهای بوستان آب و آتش و در مقابل ورودی این پارک از بلوار آفریقا، میدانی مستطیل شکل قرار دارد که به نام میدان مشاهیر شناخته می شود. در ابتدای این میدان دروازه ای به چشم می خورد که با سبک معماری اصیل ایرانی ساخته شده و دور تا دور آن نیز با مجسمه هایی از مشاهیر ایرانی تزئین شده است.

محل قرارگیری: بوستان نوروز

Mitra Samavaki | YJC

تفریح و خوشگذرانی در پارک آب و آتش

هدف اصلی ساخت پارک آب و آتش، اختصاص دادن قلب سبز تهران (اراضی عباس آباد) به تفریح و خوشگذرانی و پر کردن اوقات فراغت مردم تهران بوده است. در ادامه به بررسی تفریحات و سرگرمی های متنوع پارک آب و آتش می پردازیم. 

1- جشنواره ها و سوگواره ها 

از سرگرمی هایی که در پارک آب و آتش برگزار می شود می توان به جشنواره های متنوع و متعدد فرهنگی، مذهبی، هنری، آیینی و دیگر شکل های آن اشاره کرد. در دوره های مختلف زمانی و با توجه به مناسبت هایی که در تقویم آورده شده است، مانند اعیاد مذهبی و ملی یا ایام عزاداری ماه محرم و صفر، تابستان، عید نوروز و ... جشنواره و سوگواره، مجالس شبیه خوانی، نقالی و ... در این بوستان ها اجرا می شود. 

بیشتر سالن آمفی تئاتر در بوستان آب و آتش، میدان مشاهیر و آسمان نمای گنبد مینا میزبان این جشنواره ها و سوگواره ها هستند.

2- پیک نیک 

 شرایط پیک نیک در پارک آب و آتش با دیگر پارکهای تهران اندکی متفاوت است. به دلیل حفاظتی که از چمن ها و محیط سبز این مجموعه می شود امکان برپایی آتش، باربکیو و حتی نشستن در فضای سبز مجموعه وجود ندارد. البته در تمام فضای بوستان، آلاچیق های متعددی وجود دارد که امکان پیک نیک و باربیکیو را برای شما فراهم می کنند. 

3- دوچرخه سواری

مسیر دوچرخه سواری پارک آب و آتش به طول 3.5 کیلومتر، امکان مناسبی برای دوچرخه سواری در فضای بوستان به وجود آورده است. 

*این نکته را در نظر داشته باشید که در حال حاضر مکانی برای اجاره دوچرخه در پارک وجود ندارد.

4- اسکیت سواری | پیست اسکیت پارک آب و آتش

بخش هیجان انگیز بوستان آب و آتش، پیست اسکیتی ست که در کنار آسمان نمای گنبد مینا قرار دارد. این مجموعه اسکیت 4500 متری، نخستین پیست استاندارد اسکیت سواری در ایران است و علاوه بر اسکیت سواری تفریحی، کلاس های آموزشی عمومی و خصوصی در رشته های اسکیت، اسکیت برد، بی ام ایکس، رزمی، هوازی و فیتنس برگزار می کند.

ساعت کاری:

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 2 ظهر تا 12 شب

روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 11 صبح تا 12 شب

هزینه:

نیم ساعت اجاره اسکیت: 20,000 تومان

برای کسانی که اسکیت دارند: ورودی 20,000 تومان و زمان استفاده آزاد

شماره تلفن مجموعه: 021۸۸۱۹۴۶۵۶

5- ورزش در هوای آزاد

در این بخش به تعدادی از ورزش های همگانی که می توان در پارک آب و آتش انجام داد اشاره می کنیم: 

*وسایل ورزش همگانی | بوستان نوروز

*میزهای پینگ پنگ | قسمت انتهایی پارک آب و آتش در نزدیکی دریاچه مصنوعی

*بدمینتون | در فضای آمفی تئاتر و در محوطه کناری دریاچه خزر

*بوستان کودکان | در نزدیکی میدان مشاهیر 

*پیاده روی 

6- آسمان نمای گنبد مینا 

گنبد مینا از معروف ترین سازه های پارک آب و آتش است و یکی از بزرگترین آسمان نماهای خاورمیانه محسوب می شود. شما در این آسمان نما امکان رصد آزاد و تماشای فیلم های مختلف در زمینه نجوم دارید. برای آشنایی بیشتر با بخش های مختلف آسمان نما، فعالیت هایی که می توانید در آن انجام دهید، قیمت و ساعت کاری آن می توانید از مطلب معرفی کامل آسمان نمای گنبد مینا کمک بگیرید. 

7- سینماگیم هفت بعدی

سینماگیم پارک آب و آتش با فراهم کردن امکانات یک بازی رایانه ای در فضایی هفت بعدی تلاش می کند تا نظر علاقه مندان به بازی های کامپیوتری و مهیج را به خود جلب کند.

*افکت ها و امکانات

از جمله افکت ها و امکاناتی که در سینما گیم هفت بعدی به کار گرفته شده است می توان به باد و طوفان، تصویر سه بعدی، کیفیت HD، تحریک پا، نورهای رنگی، صدای دالبی، رعد و برق، سیستم حرکتی فوق پیشرفته، تک صندلی، صندلی ضدآب و نگهداری آسان و سیستم امتیازدهی اشاره کرد.

اطلاعات بازدید سینما هفت بعدی

ساعت کار: 17:00 - 24:00

در هر سانس 5 دقیقه زمان برای بازی به علاقه مندان اختصاص داده می شود. 

هزینه

هر سانس 15,000 تومان است.

Photo by : Unknown

شکم گردی در پارک آب و آتش

اگر اهل رستوران و کافه گردی هستید و خوردن برای شما تفریحی ویژه محسوب می شود، پارک آب و آتش می تواند یکی از مقاصد و جاذبه های محبوب شما باشد. 

1- فودکورت ها

یکی از اصلی ترین بخش های شکم گردی در پارک آب و آتش، فودکورت های آن است که در این قسمت به طور مختصر با آنها آشنا می شویم.

*فودکورت راه چوبی

معروف ترین فودکورت پارک است و بین اهالی تهران محبوبیت بسیاری دارد. این فودکورت با فضای چوبی و دل انگیز، مسیرهای چوبی، برکه های کوچک آب، آلاچیق و میز و صندلی هایی در محوطه باز رستوران ها،‌ تنوع منویی بالا و کیفیت خوب جای خود را در میان دوست داران غذا پیدا کرده است. فودکورت راه چوبی را می توانید در نزدیکی فانوس دریایی و غربی ترین ضلع پارک آب و آتش پیدا کنید. 

انواع غذاهای دریایی، فست فودها، منوی نسبتا کامل غذاهای ایرانی، محلی و سنتی، غذاهای ترکی، ایتالیایی و دیگر غذاهای خارجی، نوشیدنی های گرم و سرد، سالادبارهایی با ترکیبات گوناگون، دسر و منوهای جذاب صبحانه، ناهار و شام، قهوه و چای در طعم ها و نام های مختلف، در کافه ها و رستوران های فودکورت راه چوبی سرو می شود که می تواند بسیاری از سلیقه های غذایی را راضی به خانه برگرداند.

حال و هوا و فضای این مجموعه بر جذابیت های آن افزوده است. راه چوبی شما را به درون فودکورت راهنمایی می کند، برکه آب مکانی محبوب برای انداختن سلفی‌ست و ویترین های رنگارنگ و خوشمزه رستوران ها و کافه ها، همه و همه محیط گرمی را برای گذارن اوقات ایجاد می کنند.

توصیه

*به دلیل وسعت مجموعه، زمانی که سفارش غذا می دهید، به خاطر بسپارید دقیقا از کدام کافه یا رستوران قرار است غذای خود را دریافت کنید تا به هنگام تحویل غذا، دچار سردرگمی نشوید. البته در مجموعه گارسن هایی هستند که در ازای دریافت پول سفارش را به میز شما می آورند. 

*فودکورت جزیره

محیط فودکورت جزیره با وجود پرده هایی عظیم شبیه بادبان، عرشه بزرگی که میزها و صندلی ها بر روی آن قرار گرفته اند و سازه های چوبی به شکل قسمت های مختلف کشتی، فضای حضور در یک کشتی بزرگ را برای مشتریان تداعی می کند. قسمت عرشه مانند این مجموعه نمای جذابی از بزرگراه مدرس، تپه های عباس آباد و پل طبیعت دارد.

این مجموعه دارای پارکینگ عمومی است و تنوع منویی آن به مانند فودکورت راه چوبی، می تواند بسیاری از سلیقه های غذایی را پوشش دهد. از برتری های این فودکورت می توان به نمای فوق العاده ای که ضلع شرقی آن از تهران و پل طبیعت در اختیار مشتری قرار می دهد اشاره کرد.

*فودکورت راه سبز

فودکورت راه سبز مهمترین بخش شکم گردی در قسمت انتهایی پارک آب و آتش است و در قسمت ابتدایی بازار گل قرار دارد. تنوع منویی و فضا سازی آن به مانند دو فودکورت دیگر چندان جذاب و با کیفیت نیست و تعداد محدودتری از انواع غذا و نوشیدنی را در بر می گیرد.  

2- شکم گردی در پل طبیعت

مجموعه های غذایی پل طبیعت در طبقه اول آن و در ارتفاعی 40 متری قرار دارند. تجربه صرف غذا در این ارتفاع و با چشم اندازی خیره کننده از تهران، بسیار کم پیش می آید. شما می توانید بعد از گردش در بوستان آب و آتش یا پارک طالقانی و بعد از پیاده روی رویایی در طبقات پل، یکی از رستوران ها یا کافه ها و یا فودکورت این مجموعه را برای شکم گردی متفاوت انتخاب کنید و از پشت شیشه به تماشای مناظر اطراف و پل بنشینید.

عطر و طعم خوش غذاهای ایرانی، رنگ و تنوع فست فودها و غذاهای خارجی، قهوه، چای و دیگر نوشیدنی های گرم و سرد و دسرهای گوناگون، منوهای جذابی را برای انتخاب به مشتریان و علاقه مندان غذا می دهد. در میان همه این گزینه های مختلف، صبحانه های مجموعه غذایی پل طبیعت طرفداران بی شماری دارد.

پارکینگ

مجموعه فودکورت پل طبیعت، پارکینگ رایگان نیز دارد که در خیابان شهیدی نرسیده به ورودی بوستان قرار گرفته است.

3- رستوران ها،‌ کافه ها و دکه ها

 رستوران ها و کافه های متنوع در سرتاسر پارک آب و آتش پراکنده شده اند و شما بر اساس سلیقه و علاقه خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

بعد از فودکورت ها معروف ترین بخش شکم گردی در این بوستان، مجموعه رستوران هایی‌ست که در قسمت ابتدایی بوستان و در نزدیکی ورودی و آمفی تئاتر قرار دارد. مجموعه ای از چند رستوران و کافه که خدمات غذایی و خوراکی ارایه می دهند؛ اما نسبت به مجموعه غذایی موجود در فودکورت ها و پل طبیعت، لیست منویی جمع و جورتری دارند. تعداد محدودی از غذاهای ایرانی از جمله غذاهای گیلانی، فست فود و نوشیدنی سرد و گرم، انواع قهوه، چای و دسر از جمله انتخاب های مشتریان این رستوران ها هستند. 

این مجموعه رستوران، با نمای چوبی و شیشه ای، چشم اندازی زیبا از بوستان آب و آتش و بزرگراه حقانی می دهد. البته در حیاط این مجموعه تعدادی میز و صندلی قرار داده شده است که شهروندان می توانند از فضای آزاد برای صرف خوراک و غذای خود استفاده کنند. همچنین مجموعه، پارکینگی اختصاصی دارد که در خیابان شهیدی، بن بست کمان قرار گرفته است و مشتریان می توانند از آن استفاده کنند.  

 *دکه های فروش تنقلات

در تمام قسمت های پارک دکه های کوچک و بزرگ فروش تنقلات، اسنک، آبمیوه و بستنی دیده می شود که طعم های متنوع خوراکی در بوستان آب و آتش را تکمیل می کند. البته در قسمت بازار گل، غرفه های کوچک منویی کاملا متفاوت از دیگر بخش های پارک دارند و انواعی از دمنوش های گیاهی و طرز تهیه آنها را به مشتریان خود عرضه می کنند.

امکانات

رستوران، کافه، پارکینگ، سرویس بهداشتی، خودپرداز بانک، نمازخانه، آب‌خوری های بین راهی، رمپ های مخصوص معلولان، آلاچیق هایی که دور تا دور دریاچه و فضای اطراف آن را در بر گرفته اند، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری، امکانات ورزشی برای بزرگسالان، میزهای پینگ پنگ، زمین بازی کودکان از جمله امکانات پارک آب و آتش هستند. 

مسیر و نقشه

آدرس: استان تهران، شهر تهران، ابتدای بزرگراه حقانی، بعد از چهارراه جهان کودک، ورودی اصلی پارک آب و آتش

مسیر دسترسی: برای رسیدن به بوستان می توان از مسیرهای مختلف و وسایل نقلیه متفاوتی استفاده کرد.

با خودروی شخصی: برای رسیدن به مجموعه پارک آب و آتش با خودروی شخصی باید خود را به بزرگراه حقانی برسانید. در مسیر غرب به شرق این بزرگراه، بعد از عبور از چهارراه جهان کودک وارد خیابان علامه شهیدی (دیدار سابق) شوید. این خیابان در ضلع غربی پارک آب و آتش، بعد از چهار راه جهان کوچک و نرسیده به پل عابر پیاده دیده می شود. خودروی تان را می توانید در حاشیه این خیابان پارک کنید و یا از پارکینگ عمومی بوستان آب و آتش، پارکینگ های اختصاصی ایثارگران و رستوران های پارک و یا پارکینگ عمومی فودکورت پارک استفاده کنید. 

با مترو: برای رسیدن به پارک آب و آتش از طریق مترو باید وارد خط یک آن (خط کهریزک- تجریش) شوید. ایستگاه حقانی، ایستگاه مورد نظر شما برای رسیدن به بوستان آب و آتش است. در این ایستگاه پیاده شوید و با توجه به تابلوهای راهنما خود را به بوستان آب و آتش برسانید. البته از سمت ایستگاه متروی همت نیز به این پارک دسترسی دارید که باید ابتدا از مسیر پارک طالقانی وارد پل طبیعت شوید و از آنجا به سمت پارک آب و آتش حرکت کنید. 

با اتوبوس: چنانچه بخواهید برای رفتن به آب و آتش از اتوبوس استفاده کنید باید سوار اتوبوس های خطی که از بزرگراه رسالت عبور می کنند یا اتوبوس هایی که مقصد نهایی آنها پایانه حقانی‌ست، شوید و بعد از پیاده روی مسیر پایانه اتوبوس ها تا پارک آب و آتش خود را به این بوستان برسانید.

ورودی های پارک آب و آتش

ورودی اصلی: ورودی اصلی پارک آب و آتش در ضلع شمالی و ابتدای بزرگراه حقانی قرار دارد.

ورودی خیابان شهیدی: اگر برای رسیدن به پارک آب و آتش از خودروی شخصی استفاده کرده و در خیابان شهیدی یا یکی از پارکینگ های مستقر در این خیابان پارک کرده باشید، می توانید از ورودی های خیابان شهیدی استفاده کرده و خود را بوستان برسانید. 

ورودی بلوار آفریقا (جردن): راه دیگر رسیدن به پارک آب و آتش از سمت بلوار آفریقاست. برای این کار باید خوردروی شخصی داشته یا ماشین کرایه کرده باشید زیرا مترو، اتوبوس یا تاکسی هنوز از این سمت به پارک دسترسی ندارند. برای این منظور خود را به بزرگراه مدرس، میدان آرژانتین واقع در ابتدای بلوار آفریقا برسانید و به سمت شمال تهران حرکت کنید. بعد از ساختمان راه آهن، وارد اولین فرعی شوید و مسیر پارکینگ و یا خیابان شهیدی را در پیش بگیرید. از این قسمت به راحتی می توانید ورودی دوم بوستان را ببینید. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ویدیویی زیبا از پارک آب و آتش تهران

تاريخچه اراضی عباس آباد

بد نیست حالا که با بوستان آب و آتش آشنا شدیم کمی نیز با تاریخچه آن آشنا شویم تا بدانیم قلب سبز تهران چگونه به شکل امروزی اش در آمده است:

*قبل از انقلاب اسلامی ایران

خرداد ماه 1350 نگین سبز تهران، تپه های عباس آباد مشمول برنامه های توسعه شهری شد و قانون اجرای برنامه نوسازی این اراضی به تصویب مجلس سنا و شورای ملی رسید. هدف این طرح تبدیل تهران به شهری مدرن و بین المللی بود، به گونه ای که بتواند از تمام دنیا به واسطه این طرح گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کند. از جمله مواردی که این طرح به آن می پرداخت، ساخت بزرگترین مجموعه شهری دنیا در این منطقه و تبدیل تهران به زیباترین و بهترین شهر خاورمیانه بود. با اعمال تغییراتی در برنامه و انتخاب شرکتی برای اجرای آن، در سال 1354، شهرداری تهران اساسنامه شرکت را در وزارت کشور و هیات وزیران به ثبت رسانید. این شرکت با عنوان شرکت نوسازی شهستان پهلوی از تاریخ دی ماه 1354 تا 1357 فعالیت های خود را آغاز کرد و از موسسات وابسته به شهرداری تهران شد. از جمله اهداف این شرکت احداث انواع ساختمان اعم از مسکونی، تجاری، اداری و فرهنگی، جاده و معبرسازی، ایجاد پارک و فضای سبز بود.
*بعد از انقلاب اسلامی ایران
با پیشنهاد آیت الله خامنه ای و آقای هاشمی رفسنجانی، در سال 1361 طرحی به امام خمینی ارایه شد که بر اساس آن بخشی از اراضی به مصلای تهران اختصاص یابد. برای این کار 63 هکتار از مجموعه به این امر اختصاص داده شد و مراحل ساخت آن آغاز شد. در سال 1365 در فرمانی که آیت الله خامنه ای به شهردار تهران می دهد، به منظور حفظ حریم مصلی ساخت و سازهای تجاری در این منطقه متوقف شده و این اراضی کارکردی فرهنگی و طبیعی پیدا می کنند. در سالهای 1371 و 1381 این پیشنهاد در دستور کار شهرداری تهران قرار می گیرد و طرح جامع این اراضی با اولویت های فرهنگی، محیط زیستی و فضای سبز تصویب می شود. بر اساس طرح جامع اراضی، باید تا آنجایی که امکان دارد ویژگی های توپوگرافی، زیبایی های طبیعی و محیط سبز اراضی حفظ شود.
*شکل کنونی اراضی عباس آباد
تپه های عباس آباد در منطقه شش و هفت تقسیمات شهری تهران قرار دارد. اکنون در این گستره سبز، بوستان های حضرت ابراهیم، نوروز، سفرهای آسمانی، بنادر، طالقانی، مجموعه پل طبیعت، کتابخانه ملی ایران، باغ کتاب، سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت راه و شهرسازی، استانداری تهران، مجموعه فرنگستان ها، مصلی تهران و موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی خودنمایی می کنند. 
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نخستین جشنواره ملی طراحی مبلمان شهری

در اسفندماه 1393 سازمان زیباسازی شهرداری تهران، مسابقه ای با عنوان طراحی نیمکت خلاق شهری برگزار کرد. طرح های برنده نیمکت ها و مبلمان ها از روی کاغذ به مرحله اجرا رسیدند و تعدادی از آنها در مسیر پباده روی بوستان بنادر نصب شد.

مجسمه های مختلف نصب شده در پارک آب و آتش

در جای جای بوستان های آب و آتش، بنادر و نوروز مجسمه هایی خلاقانه و مفهومی قرار گرفته اند و هنر سازنده آن را به نمایش می گذارند. مشهورترین مجسمه این مجموعه، مجسمه سیاوش و اسب است که با ابعاد 4 متر ارتفاع، 3 متر طول و 1.20 متر عرض به دست توانای دکتر عباس افتخاری، عضو هیات علمی دانشگاه تهران ساخته شده است. این مجسمه به داستان مظلومیت سیاوش و گذر او از آتش برای اثبات پاکدامنی و بی گناهی خود در شاهنامه اشاره دارد.

Photo by : Unknown

دغدغه های کارناوالی

در مورد پارک ها و مجموعه های اراضی عباس آباد می توان دغدغه های بسیار نوشت؛ اما امید به شنیدن این دغدغه ها بسیار کم است پس سخن خلاصه می شود.

نکته اولی که در بازدید از پارک آب و آتش به چشم می خورد نحوه نگهداری از آن است. سر که به هر سمت می چرخانی غبار و خاکی‌ست که تمام فضا را پوشانده و حالتی از کهنگی و رخوت منتقل می کند. نکته بعدی تلنبارهایی از زباله و وسایل بلااستفاده است که در گوشه کنار مجموعه به ویژه بازار گل پنهان شده اما با کمی دقت، شکل زشت خود را به رخ می کشاند.

مورد دیگر، مجموعه های ناتمام مانده ای است که در گوشه های مختلف پارک دیده می شود و به نظر می رسد کار اتمام آنها به کندی به پیش می رود. علاوه بر اینها مدیریت ضعیف پاکسازی بوستان ها از دیگر نکات مورد بحث در مجموعه است.

 موضوع دیگری که منظر بصری بوستان آب و آتش را خدشه دار کرده، جانمایی نامناسب تابلوهای راهنمایی و هشدار است که به جای اینکه در مکان های مشخصی نصب شوند، در مکان های نامناسبی قرار داده شده اند.

در مورد کیفیت و قیمت غذاهای رستوران ها و کافه های این مجموعه نیز تاکنون بحث های زیادی به وجود آمده است. بنا به تجربه افراد مختلف کیفیت فودکورت ها و برخی رستوران ها نسبت به هزینه و نامی که دارند پایین است و این موجب نارضایتی گردشگران شده است. 

اخطارهای پارک آب و آتش

*تردد اسکیت و دوچرخه در محوطه پارک آب و آتش ممنوع است. همچنین به دلیل مشکلات ایجاد شده، بازی والیبال در محوطه آمفی تئاتر نیز ممکن نیست.

*نشستن بر روی چمن های بوستان و همراه داشتن حیوانات خانگی در این بوستان ممنوع است.

*روشن کردن آتش در آلاچیق ها و قسمت فضای سبز داخلی پارک ممنوع است. 

توصیه های کارناوالی

*زمانی که قصد سفر به پارک آب و آتش را می کنید از قبل مسیر دسترسی خود را انتخاب کنید تا در ترافیک خیابان های تهران گیر نکنید و بتوانید در سریع ترین زمان ممکن به مجموعه برسید.

* پارک خودرو در بزرگراه حقانی ممنوع است و در صورت انجام این کار، ماشین شما با جریمه و انتقال به پارکینگ مواجه می شود.

*به توصیه های ماموران نگهبانی در هر منطقه ای از بوستان گوش دهید و از نشستن بر روی چمن به ویژه در مکان های ممنوع خودداری کنید.

*پخت و پز و آشپزی، آتش روشن کردن، بردن حیوانات خانگی، روشن کردن قلیان و استعمال سیگار، والیبال بازی کردن در مجموعه ممنوع است. به توصیه ها و قوانین پارک احترام بگذارید.

*به هنگام عبور از پل طبیعت و بازدید از دیگر مکان های پارک مراقب کودکان خود باشید. مجموعه وسعت زیادی دارد و کودکان به راحتی در آن گم می شوند.

*در آخر به مانند همیشه زباله نریزید، به امکانات عمومی و رفاهی مجموعه آسیب نرسانید و در حفظ و نگهداری این سرمایه طبیعی کوشا باشید.

Photo by : Unknown

سخن آخر

 امروز به همراه شما در کارناوال سری به پارک آب و آتش زدیم و با بخش های مختلف آن آشنا شدیم. از میان فواره های آب و آتش گذشتیم و خود را به فانوس دریایی رساندیم.

در گنبد مینا با فضا و ماورای آن بیشتر آشنا شدیم و  همراه کودکان و نوجوانان در پیست اسکیت سرشار از هیجان شدیم. 

نظر شما در مورد این پارک چیست؟ آیا تا کنون تجربه گردش در آن را داشته اید؟

دیدگاه ها و عکس های خود را با ما و دوستان‌تان در کارناوال به اشتراک بگذارید. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

سطح امنیت(عالی) 5
تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 4.5
تنوع کافه ها و رستوران ها(عالی) 5
نظافت(عالی) 4.5
کیفیت امکانات(خوب) 4
تنوع امکانات(عالی) 4.5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(خوب) 4

نقاط قوت

 • یکی از پنج پارک برتر تهران
 • قرار گیری پل معروف طبیعت در پارک آب و آتش
 • تنوع بالای تفریحات و جاذبه های مختلف
 • رصد آسمان در هوای آزاد در گنبد مینا
 • وجود آسمان نمای گنبد مینا و تفریحات ویژه آن
 • وجود بهترین پیست اسکیت تهران در پارک آب و آتش
 • نورپردازی های زیبا و جذاب پل طبیعت در شب
 • امکانات رفاهی خوب به ویژه وجود غذاخوری های متعدد در سطح پارک
 • دسترسی عالی با وجود مترو و اتوبوس و تاکسی

نقاط ضعف

 • کمبود شدید جای پارک در روزهای تعطیل
 • قیمت بالای غذاخوری های مختلف و کیفیت پایین بعضی از آنها
 • رهاشدن زباله و برخی سازه های نیمه تمام در معرض دید بازدیدکنندگان

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

3.7

از مجموع 18 رای کاربران

سطح امنیت(خوب) 4.1
تفریح و خوشگذرانی(معمولی) 3.3
کیفیت کافه و رستوران(معمولی) 3.3
نظافت(خوب) 4.4
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(معمولی) 3.2

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از پارک آب و آتش تهران را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
احمد سرمست

4.5

هوای خیلی مطبوع اون محیط در شب خصوصا برای روزهای گرم تابستان لذت بخشه

تجربه سفر احمد سرمست به پارک آب و آتش تهران

انتشار: 01 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
بهنام اکبری

3.4

الان بوستان حضرت ابراهیم چی میگه. اصلا چرا وسط یه پارکی میان یه تیکه ش رو یه اسم دیگه میذارن. هرجارو مردم با اسمش آشنا و اخت میشن و راحت استفاده میکنن فرداش اسمشو عوض میکنن میذارن یه چی دیگه. یه سوالم دارم دیگه آتشدانهای نمایشیش رو روشن نمیکنن؟ چه وقتایی روشن میکنن؟

سفر با دوستان, خانواده
تجربه سفر بهنام اکبری به پارک آب و آتش تهران

انتشار: 30 دی 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
میلاد همتی

3.4

فضای مدرن و فضای خوب برای پیاده روی از خصوصیات مثبت این پارکه

سفر با همسر, دوستان
تجربه سفر میلاد همتی به پارک آب و آتش تهران

انتشار: 30 دی 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
کاربر مهمان
پرسش:

سلام ساعت کار فواره های چه ساعتی است؟

مهدیه اکبری پارسا
در پاسخ به کاربر مهمان :

دوست عزیز کارناوالی سلام

ساعت کاری دقیق و مشخصی برای کار فواره ها وجود نداره اما به طور کلی این فواره ها در طول روز به ویژه در فصل گرما روشن هستند و کار می کنند. 

موفق باشید

انتشار: 01 مرداد 1398

انتشار: 27 تیر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.