کارناوال - راهنمای سفر

آبشار بیشه لرستان

استان لرستان، شهرستان خرم آباد، روستای بیشه

3.2

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 32 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

5 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشار بیشه لرستان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 بهمن 1397

به روز رسانی

27 آبان 1398

معرفی /

آبشار بیشه لرستان | بر بلندای سرزمین غیور مردان ایران

لرستان سرزمین زیبایی ها و شگفتی هاست. دیاری که با وجود دیدنی های تاریخی، طبیعی و فرهنگی، چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است. سرزمینی که قدمت حضور انسان ها در آن به دوران پیش از تاریخ باز می گردد و در طول قرن ها فراز و نشیب های بسیاری را به چشم خود دیده است. سفر به لرستان سفر به گذشته های دور و نزدیک ایران، سفر به طبیعت بکر و تماشایی زاگرس، سفر به دشت لاله های واژگون، سفر به آبشارها، رودها و چشمه ها، سفر به جنگل های بلوط و کوه های سر به فلک کشیده است.

به اینجا که می آیید، باید خود را برای بهترین تجربه های سفر زندگی تان آماده کنید، چرا که لرستان با جاذبه های فوق العاده ریز و درشتش انتظار شما را می کشد. 

ما نیز امروز در کارناوال قصد کرده ایم تا به تماشای یکی از برترین و دیدنی ترین جاذبه های این سرزمین کوهستانی برویم و شما را با خود همراه کنیم. مقصدمان آبشار بیشه در دل کوه های زاگرس است. همراه مان شوید تا از این زیبای بی تکرار کشورمان بیشتر بدانیم. 

Photo by : Unknown
Photo by : Reza Nazemi

چرا آبشار بیشه؟ 


 • از زیباترین و معروفترین آبشارهای ایران است. 
 • در میان جنگل های بلوط و کوه های سر به فلک کشیده زاگرس قرار دارد و تجربه ناب یک طبیعت گردی منحصر به فرد را در اختیارتان قرار می دهد. 
 • مسیر دسترسی ریلی به این آبشار بسیار تماشایی و حیرت انگیز است. 
 • امکانات بسیار خوبی برای گردشگران و مسافران در اطراف این آبشار ایجاد شده است.
ََAmin Fatollahzade | Mizan 
arastoo-ardakani 
ََAmin Fatollahzade | Mizan 

آشنایی با آبشار بیشه لرستان | سفر به سرزمین آبشارها

لرستان را سرزمین آبشارها می دانند، به هر سوی طبیعت این سرزمین که سفر کنید صدای پرصلابت آبشارهای کوچک و بزرگ و رودهای آرام و خروشان شما را در بر می گیرد و تجربه ای ناب از طبیعت گردی را به شما هدیه می دهد. از میان آبشارهای متعدد این استان، امروز سری به معروفترین و زیباترین آبشار آن، آبشار بیشه می زنیم و در زیبایی های طبیعت لرستان غرق می شویم. اثر طبیعی خیره کننده با 48 متر بلندی (از تاج آبشار تا نقطه برخورد با زمین) که در میان رشته کوه های زاگرس در منطقه ای کوهستانی جای خوش کرده و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. آبشار پس از برخورد به زمین 10 متر مسیر را طی می کند تا به رودخانه سزار برسد. عرض تاج آبشار نیز 20 متر است و چشمه هایی که در نزدیکی ایستگاه بیشه وجود دارد منبع تامین آب آبشار هستند. آبشار بیشه در محدوده شهرستان خرم آباد (به نقل از وبسایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان)، بخش پاپی، شهر سپید دشت و روستای بیشه قرار گرفته است و هر بیننده ای را مسحور عظمت و زیبایی خود می کند. 

آبشار بیشه چهل و هشتمین اثر ملی ست که در 27 اسفند 1387 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. 

ورود به صفحه معرفی آبشارهای ایران و جهان

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

در مسیر آبشار بیشه 

برای رسیدن به این جلوه زیبای طبیعت باید راه 35 کیلومتری شهر دورود یا 65 کیلومتری شهر خرم آباد به سمت آبشار را طی کنید. 

سفر با قطار | گذر از میان جنگل های بلوط

خط راه آهن لرستان یکی از زیباترین و تماشایی ترین خط آهن های ایران است و در گذر از کوه های زاگرس هر لحظه با چشم اندازی رویایی شما را غافلگیر می کند. همان گونه که گفتیم برای رسیدن به آبشار بیشه می توانید از مسیر ریلی نیز استفاده کنید. به شهرستان دورود بروید و از آنجا سوار بر قطار به سمت آبشار راه بیفتید. مسیر دورود به ایستگاه بیشه از میان جنگل های بلوط و زاگرس عبور می کند و بر خلاف جهت رود سزار رو به بالا در دل کوه به پیش می رود. از ایستگاه تا آبشار راه چندانی نیست. زمانی که از قطار پیاده شدید تابلوهای راهنمایی را دنبال کنید، از روی پل رد شوید تا به مسیر رسیدن به آبشار برسید. کمی که جلوتر بروید آبشار بیشه با عظمت و زیبایی بی حد و حصرش در مقابل تان خودنمایی می کند. 

سفر با ماشین 

 مسیر رسیدن به آبشار به وسیله ماشین شخصی از سفر با قطار طولانی تر و سخت گذرتر است. می توانید هم از سمت خرم آباد و هم از سمت دورود به روستا و آبشار بیشه بروید. البته مسیر دورود تا آبشار 20 کیلومتر طولانی تر است. راه آسفالته خرم آباد تا بیشه از کنار مزارع دیمی گندم و چند روستا عبور می کند و کم کم ارتفاع گرفته و تا روستای بیشه ادامه می یابد. در جاده، تابلوهای راهنمایی وجود دارد که می توانید به راحتی با استفاده از آنها راه تان تا آبشار را پیدا کنید. پایین دست روستا پارکینگی وجود دارد که می توانید ماشین تان را در آن پارک کرده و سپس با وسایل تان راهی آبشار بیشه شوید. در میانه راه پلی آهنی قرار دارد که از روی آن باید گذر کنید و پس از طی مسافتی به آبشار برسید. حالا وقت لذت بردن از زیبایی هاست. 

Sajad Darvishe | ANA 
sero 
ََAmin Fatollahzade | Mizan 
Sajad Darvishe | ANA 

تفریح و خوشگذرانی

 آبشار بیشه به تنهایی این قدر جذاب و دلنشین است که می تواند شما را تا ساعت ها مبهوت تماشای خود کند؛ اما می توانید اینجا به تفریح های دیگری بپردازید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. 

1- تماشای مناظر طبیعی و لذت بردن از طبیعت اطراف

تماشای منظره فرود آب از بلندی های کوه زاگرس، درختان استواری که آبشار را در آغوش گرفته اند، رودخانه خروشان سزار که یکی از سرشاخه های رود دز است، شما را غرق در شادی و لذت می کند. به اینجا که می رسید خنکای هوا روح تان را تازه می کند و صدای پر صلابت و بلند آبشار ذهن تان را از دیگر مسایل خالی. گاه آبشار غرق در مه، حالتی اسرار آمیز به خود می گیرد و گاه در میان رنگ های هزارِ رنگ فریبنده پاییز از طبیعت دلبری می کند. از آبشار بیشه دیدن کنید و به روح و جسم تان انرژی تازه ای ببخشید. 

*اسب سواری

در نزدیکی آبشار افرادی وجود دارند که با مبلغی توافقی به شما اسب کرایه می دهند. کودکان تان را تشویق کنید تا این کار را تجربه کنند و به حیوانات و طبیعت نزدیک تر شوند. 

mehdi-riahi 
M@N@ liz@ 
M@N@ liz@ 

2- شنا ممنوع 

وجود آبشار و رودخانه سزار ممکن است خیلی ها را وسوسه کند که تنی به آب بزنند و در آب شنا کنند؛ اما شدت جریان آب و عمق آن به اندازه ای است که خطر غرق شدن در رودخانه وجود دارد. شنا در رودخانه سزار ممنوع است؛ اما امکانی در کنار آبشار فراهم شده که اگر کسی به اشتباه در رودخانه افتاد یا مشکلی به وجود آمد با کمک غریق نجات ها بتواند نجات پیدا کند. 

m.o.h.s.e.n.a.b.b.a.s.i 

3- پیک نیک 

خیلی ها از فرصت حضور در آبشار بیشه و طبیعت اطراف آن استفاده می کنند و با غذایی حاضری و از پیش آماده یا با چند سیخ کباب و زغال و زیرانداز به دست، پیک نیک کوچکی اینجا به راه می اندازند. کودکان می توانند اینجا در کنار رود آب بازی کنند و بزرگترها هم می توانند تا نزدیکی آبشار بروند و عظمت آن را از نزدیک لمس کنند. اینجا می توانید از پلاژها و محل کمپ های کنار رودخانه و آبشار استفاده کنید و از چشم انداز روبروی تان لذت ببرید. 

Photo by : Sajad Darvishe | ANA
Photo by : Sajad Darvishe | ANA

4- عکاسی

نمی شود این همه راه تا این جاذبه دیدنی آمد و زیبایی و شکوه آن را به تصویر نکشید. به آبشار که رسیدید و وسایل تان را در جای امن و درستی گذاشتید با گوشی های موبایل یا دوبین های تان از این معجزه تماشایی طبیعت عکس بگیرید و خاطره های تان را از سفر به لرستان برای همیشه ثبت کنید؛ اما مراقب لغزندگی سنگ های کنار رود و آبشار باشید که ممکن است باعث شود خودتان یا دوربین تان درون آب بیفتید. 

Photo by : Sajad Darvishe | ANA

5- گشت در طبیعت اطراف آبشار 

اگر اهل گشت و گذار و ماجراجویی هستید و تجهیزات مناسب و آمادگی بدنی خوبی دارید سفرتان را محدود به تماشای آبشار نکنید. می توانید راه رود را بگیرید و جاذبه های دیدنی دیگر اطراف را هم کشف کنید. جنگل های بلوط زاگرس نیز پر از شگفتی هستند و شکل تازه ای از طبیعت کوهستانی ایران را در برابر چشمان تان قرار می دهند؛ اما دقت داشته باشید که مسیر را گم نکنید. همچنین به هیچ وجه در مقابل وسوسه شنا در رودخانه تسلیم نشوید؛ زیرا در قسمت های بالاتر یا پایین تر رودخانه دیگر غریق نجاتی وجود ندارد و کسی نمی تواند برای نجات شما اقدام کند. 

6- گشت در روستای بیشه

همان طور که گفتیم آبشار بیشه در روستایی به همین نام قرار گرفته است. اگر دوست دارید تا با اهالی استان لرستان آشنا شوید می توانید گشتی هم در روستا داشته باشید و از فرهنگ شان بیشتر بدانید. 

reza-eb 
Pooneh Asghari 
Sajad Darvishe | ANA 
Sajad Darvishe | ANA 
Sajad Darvishe | ANA 

اقامت 

نگران اقامت در زمان سفر به این مکان نباشید. در روستای بیشه مهمانخانه و خانه های محلی وجود دارد که با هزینه به نسبت پایین می توانید برای شب مانی از آنها استفاده کنید. در کنار اینها پلاژها و اقامتگاه هایی در نزدیکی آبشار وجود دارد که می توانید در آنها کمپ کرده و از حضور در طبیعت لذت ببرید. همچنین سکوهایی نیز وجود که می توانید چادرهای تان را در آن برپا کنید.

Photo by : Unknown

امکانات

در کنار آبشار بیشه امکاناتی برای راحتی مسافران امکاناتی ایجاد شده است. البته اگر قصد شب مانی در روستای بیشه را دارید می توانید روی امکانات روستا هم حساب باز کنید. 

 • پلاژ
 • چادر
 • بازارچه محلی
 • تلفن، آب و برق
 • خانه بهداشت و پایگاه نیروی انتظامی
 • پارکینگ
 • رستوران
 • فروشگاه مواد غذایی 

فصل سفر 

لرستان استانی چهار فصل است و طراوت بهار، گرمای تابستان، خزان پاییز و سرمای زمستان به خوبی در این سرزمین لمس می شود. آبشار بیشه در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و به همین دلیل زمستان های آن سرد و پر برف و تابستان های معتدلی دارد. 

بهار و تابستان: زمین های سبز و هوای خنک کنار آبشار در فصل بهار حال و هوای خوشی را در این موقع از سال به وجود می آورند. البته به دلیل تعطیلی های بیشتر نیمه اول سال، حجم مسافر و گردشگر در این مکان به شدت بالا می رود. اواسط تابستان نیز به دلیل تابش مستقیم آفتاب و کمبود سایه، ممکن است مشکلاتی برای شما برای بازدید از این مکان ایجاد شود. 

پاییز و زمستان: پاییز بیشه بسیار تماشایی است و درختان هزار رنگ چشم انداز بدیعی را به وجود می آورند. آبشار خلوت و خیلی وقت ها در مه فرو رفته است. زمستان اما اینجا بسیار سرد و رسیدن به آن کار سختی می شود. توصیه ما این است که در این فصل به بیشه سفر نکنید. 

لوازم مورد نیاز
بادگیر
بارانی و لباس ضدآب
تلفن همراه
دارو های عمومی
دفترچه بیمه
دوربین
شارژر موبایل
زیرانداز
عصا
عینک آفتابی
لباس اضافه
میان وعده
هیزم و ذغال
وسایل بازی
وعده های غذایی
پاور بانک
پتو و لوازم خواب
پول نقد
چادر مسافرتی
کارت شناسایی
کبریت یا فندک
کرم ضد آفتاب
کفش اضافه
کمک های اولیه
کوله پشتی
کیسه خواب
کیسه زباله
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مسیر دسترسی

آدرس: استان لرستان، شهر خرم آباد، بخش پاپی، روستای بیشه، آبشار بیشه

مسیر اول: بعد از کیلومتر ۵۰ دورود به خرم آباد بعد از دیدن تابلوی آبشار بیشه وارد فرعی شده و مسیر را ادامه دهید تا به ۳ راهی برسید. مسیر مستقیم، شما را به آبشار می رساند.

مسیر دوم را باید قبل از ورود به خرم آباد انتخاب کرد. در ۵ کیلومتری خرم آباد در جاده دورود به یک سه راهی می رسید و مسیر سمت چپ، شما را به بیشه می رساند.

مسیر سوم: از طریق قطار تهران – اهواز است که می توانید در ایستگاه بیشه پیاده شوید. از ایستگاه دورود ۳۰ دقیقه تا بیشه راه هست. این راه دسترسی بهترین و راحت ترین مسیر برای رفتن به آبشار بیشه است. به دلیل همین همجواری آبشار بیشه با ایستگاه راه آهن هر سال مسافران زیادی از سراسر کشور از آن بازدید می کنند.

نکته مهم

*البته ممکن است در زمان های اوج سفر از شما مبلغی برای پارکینگ و ورودی یا اجاره محل کمپ دریافت شود.*

Photo by : babak-mahdavi
Photo by : Unknown

ویدیویی زیبا از آبشار بیشه لرستان

دغدغه های کارناوالی 

آبشار بیشه یکی از آثار طبیعی و ارزشمند کشورمان است. متاسفانه حضور بالای گردشگران در این منطقه باعث شده تا زباله های بسیاری در طبیعت اطراف آن رها شود و چهره زشت و ناخوشایندی به خود بگیرد. مساله ای که بیش از همه به مسوولیت پذیری و دلسوزی خود ما شهروندان به گنجینه های طبیعی مان باز می گردد. از شما دوستان کارناوالی تقاضا می کنیم لطفا و لطفا در زمان حضور در این مکان زیبا از ریختن زباله جدا خودداری کنید. در کنار این موضوع تعدادی از گردشگران از کیفیت امکانات و محل کمپ آبشار بیشه گله های بسیاری داشتند. بهتر است مسوولان حوزه گردشگری استان لرستان به احترام مسافران توجه بیشتری به این منطقه تفریحی داشته باشند. 

Photo by : Unknown

سخن آخر

با هم سری به یکی از زیباترین و معروفترین آبشار های ایران زدیم و در طبیعت تماشایی استان لرستان غرق شدیم. سوار بر قطار از دل جنگل های زاگرس عبور کردیم و با مسافران جاده همراه شدیم تا به آبشار بیشه این زیبای بی تکرار طبیعت ایران رسیدیم. 

نظر شما در مورد سفر به آبشار بیشه و استان لرستان چیست؟ تا کنون از کدام یک از دیدنی های این دیار دیدن کرده اید؟ به نظر شما چگونه می توان از این جاذبه های طبیعی کشورمان مراقبت بیشتری کرد؟ 

دیدگاه ها و پیشنهادهای تان را با ما و دوستان کارناوالی تان به اشتراک بگذارید. اگر هم تجربه سفر به این مکان حیرت انگیز را داشته اید می توانید با استفاده از لینک زیر، عکس ها و سفرنامه های تان را برای همیشه در کارناوال به اشتراک بگذارید. 

ورود به بخش عکس و سفرنامه کارناوال

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

سهولت در دسترسی(خوب) 4
نظافت و شرایط محیط زیستی(معمولی) 3
امکانات اولیه(معمولی) 3
حال و هوای خوش(عالی) 5

نقاط قوت

 • از زیباترین آبشارهای ایران
 • مسیر ریلی بسیار تماشایی برای رسیدن به آبشار
 • امکان اقامت خوبی دارد

نقاط ضعف

 • عدم جمع آوری زباله ها از محل
 • امکانات نسبتا کم با توجه تعداد زیاد گردشگران

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 32 رای

3.2

دوستان

4

خانواده

9

آیا بازدید از آبشار بیشه لرستان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت(خوب) 3.8
سهولت در دسترسی(خوب) 4.3
نظافت و شرایط محیط زیستی(معمولی) 2.8
کیفیت امکانات(معمولی) 3.4
حال و هوای خوش(خوب) 3.6

آبشار بیشه لرستان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

کی گفته آبشار بیشه مال خرم آباده آبشار

بیشه ارز قدیم تا الان مال دورود

تجربه سفر undefined به آبشار بیشه لرستان

انتشار: 29 دی 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مهدی

سوال پارکینگ

سلام آیا با ماشین میشه رفت بیشه....و پارکینگ با امنیت وجود داره اونجا؟؟؟؟

سلام بله با ماشین شخصی میشه رفت ماشین داخل پارکینگ میذاری امنیتم داره هزینه ورود ۱۵ هزار تومان

انتشار: 16 مرداد 1400

مهدیه اکبری پارسا

دوست عزیز کارناوالی سلام 

بله با ماشین می توانید بروید و پارکینگ هم در آنجا وجود دارد اما به صورت مستقل نمی توانیم امنیت آنجا را تضمین کنیم. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به منوی مسیر و هزینه همین مطلب مراجعه کنید. در ضمن در منوی معرفی، بعد از قسمت آشنایی مسیر رسیدن به آبشار به طور کامل توضیح داده شده است. 

با آرزوی سفری خوش برای شما

انتشار: 18 شهریور 1397

انتشار: 18 شهریور 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مهدی

خوش اب و هوا و طبیعت بی نظیر

2.9

سلام من دیروز از آبشار بیشه برگشتم چون ما اونجا ویلا دستمون بود و محلی برا استراحت کردن داشتیم خیلی بهمون خوش گذشت تنها ایراد اونجا نبود سرویس بهداشتی هست متاسفانه . ایستگاه قطار و همچنین کمپ سپاه هم سرویس بهداشتیشون رو روی مردم بستن

سفر با خانواده
تجربه سفر مهدی به آبشار بیشه لرستان

چیزیکه زیاده اونجا سرویس بهداشتی

انتشار: 28 مهر 1401

سلام هزینه ویلا چقدر بود؟

انتشار: 07 تیر 1401

منصور

باسلام دقیقا من هم موافقم

انتشار: 23 شهریور 1397

انتشار: 10 شهریور 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

حامد امیرکنعانی
پرسش:

سلام الان برای بازدید با خانواده و بچه کوچیک زمان مناسبی هست یا نه؟؟؟

انتشار: 14 اسفند 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
پرسش:

پارک جفت راهن بیشه مثل قدیما بازه

انتشار: 22 تیر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
پرسش:

پارک راه اهن بیشه باز است

انتشار: 22 تیر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

برای اینکه با مسیر دقیق رسیدن به آبشار بیشه، چه با ماشین شخصی، چه با قطار، آشنا شوید، تنها کافی ست سری به صفحه نقد و بررسی آبشار بیشه بزنید و به منوی مسیر و هزینه بروید.

با وجود اینکه بخش بزرگی از ایران را بیابان و سرزمین های خشک تشکیل داده اما این باعث نشده است تا کشورمان خانه تعدادی از زیباترین آبشارهای جهان نباشد. برای آشنایی با این آبشارها، مسیر دسترسی و امکانات شان، وارد صفحه معرفی آبشارهای ایران شوید و یک ماجراجویی جذاب را آغاز کنید. 

در زمان سفر به آبشار بیشه و استان لرستان می توانید روی گزینه های مختلف کارناوال برای اقامت حساب باز کنید. برای آشنایی با این گزینه های اقامتی تنها کافی ست به صفحه رزرو هتل های لرستان بروید و اقامتگاه مورد علاقه تان را به صورت آنلاین کلیک کنید.

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست