خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

کارناوال - راهنمای سفر

تنگه بوچیر هرمزگان

استان هرمزگان، شهرستان پارسیان، جاده بندرلنگه-پارسیان، روستای بوچیر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

8 تا 10 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره تنگه بوچیر هرمزگان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 شهریور 1399

به روز رسانی

30 شهریور 1399

معرفی /

تنگه بوچیر هرمزگان

در سفر امروز کارناوال همراه‌مان باشید تا شما را به یکی از جاذبه‌های کمترشناخته شده و بکر طبیعت ایران، تنگه بوچیر هرمزگان ببریم. جاذبه‌ای در قلب استان زیبای هرمزگان که لذت یک سفر هیجان‌انگیز، خنک و ماجراجویانه را در اختیارتان قرار می‌دهد. همراه‌مان شوید تا بدانیم دره بوچیر کجاست و چطور می‌توان به آنجا رسید، برای رفتن به بوچیر هرمزگان به چه وسایلی نیاز است و آیا امکان اقامت شبانه در این تنگه وجود دارد یا خیر؟ 

چرا سفر به تنگه بوچیر ؟


 • در میان صخره‌های سنگی و زمین داغ و تفتیده هرمزگان، امکان یک تجربه خنک در دل تابستان را به شما می‌دهد. 
 • اگر اهل صخره‌نوری و دره‌نوردی هستید، تنگه بوچیر گزینه‌ای عالی برای به چالش کشیدن مهارت‌های شماست. 

مناسب برای 


طبیعت‌گرد حرفه‌ای

افرادی که به اصول ابتدایی سنگ‌نوردی یا دره‌نوردی و شنا آشنایی دارند.

نامناسب برای


سفر به تنگه بوچیر برای افرادی که به اصول ابتدایی طبیعت‌گردی، سنگ‌نوردی یا دره‌نوردی و شنا آشنا نیستند، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. 

سفر به تنگه بوچیر به هیچ‌وجه به افراد تنها یا گروهی که به منطقه آشنایی ندارند توصیه نمی‌شود.

Photo by : hossein.hayati
Photo by : mosayebmoshtagh

آشنایی با تنگه بوچیر هرمزگان

برای رسیدن به تنگه بوچیر یا چله بوچیر باید خود را به استان زیبای هرمزگان برسانید. جایی در میانه راه بوشهر و بندرعباس، در نزدیکی شهر پارسیان، روستایی به نام بوچیر وجود دارد که تنگه بوچیر در ارتفاعات کناری آن جای خوش کرده است. تنگه‌ای باریک و پرآب که در میان شکاف صخره‌ها قرار دارد و شما را از گرمای سوزان تابستان به سرما و خنکای زمستان می‌برد. تفاوت دمایی میان قسمت‌های بیرونی تنگه با درون آن به اندازه‌ای ست که حتی در فصل تابستان نیز در داخل این تنگه، قندیل‌های یخ به چشم می‌خورد؛ قندیل‌هایی که در کنار چشمه انتهایی تنگه، آب روان داخل دره بوچیر را تامین می‌کند. 

Photo by : mukazemi

راهنمای بازدید از تنگه بوچیر 

 • توجه داشته باشید بدون داشتن تجربه‌های قبلی در دره‌نوردی یا صخره‌نوردی و بدون داشتن مهارت شنا، امکان بازدید از این جاذبه را ندارید، چرا که می‌تواند خطر مرگ برای‌تان داشته باشد. 
 • سفر به تنگه بوچیر بدون راهنمای آشنا به منطقه، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و می تواند خطر مرگ برای‌تان داشته باشد.

برای دره‌نوردی در چله بوچیر و رسیدن به انتهای آن باید تقریبا یک کیلومتر مسافت طی کنید. البته باید بدانید که مسیری هموار در برابرتان قرار ندارد، بلکه برای رسیدن به انتهای تنگه باید بارها به آب بزنید و از میان صخره‌ها بالا و پایین بروید. به همین دلیل باید شنا بلد باشید و تجهیزات صخره‌نوردی را نیز با خود همراه ببرید. تنگه بوچیر از دو چله پایین و بالا تشکیل شده است که این دو چله پشت سر هم قرار گرفته‌اند. چله پایین مسیر طولانی‌تری برای پیمایش دارد و برای گذر از چله بالا باید فرودهای زیادی انجام بدهید. 

چله پایین 

برای شروع دره‌نوردی تان باید خود را به دهانه شکاف تنگ بوچیر برسانید. برای گذر از چله پایین باید بیشتر مسیر را از آب عبور کنید. 50 متر ابتدایی پیش روی‌تان عمق آب زیاد خواهد بود که برای گذر از آن یا باید شنا کنید یا با استفاده از قایق و تیوپ بادی خود را به سمت دیگر برسانید. چاله‌های بعدی نسبتا کم عمق‌تر می‌شود و تقریبا به کف دره می‌رسید. گاه در گوشه و کنار تنگه به لانه پرنده‌ها بر می‌خورید؛ اما دقت کنید که در طول مسیر به این پرنده‌ها و ماهی‌های درون حوضچه‌ها آسیبی نرسانید. 

چله بالا 

پس از گذشتن از 300 تا 400 متر از مسیر، آبشاری در مقابل‌تان قرار می‌گیرد که شما را به سمت چله بعدی راهنمایی می‌کند. بیشتر بخش دره‌نوردی در چله دوم، نیاز به صخره‌نوردی دارد. در قسمت‌هایی از این چله باید از دره خارج شوید و دوباره به آن بازگردید. در انتهای تنگه، گودالی به عمق 35 متر قرار دارد که اگر از بالا به آن نگاه کنید متوجه می‌شوید که شکل آن شبیه به قلب است. اینجا کار شما به پایان می‌رسد و می‌توانید راه برگشت را در پیش بگیرید. 

بازدید از تنگه بوچیر برای افراد غیرحرفه ای 

اگر دوست دارید از این دره دیدن کنید و ویژگی‌های لازم برای پیمایش آن را ندارید باز هم می‌توانید از زیبایی‌های تنگ بوچیر لذت ببرید. شما می‌توانید در شیب کوه و بالای دره مسافتی را به صورت پیاده بروید و از بالا درون تنگه را نگاه کنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. 

rahimimrt 
jahay_bahal_hormozgan 
royastravel 
saied_taghavi 
buchir_canyon ‌ 
بازدید از تنگه بوچیر برای غیرحرفه ای ها

توصیه های سفر به دره بوچیر

 • بهتر است پیش از سفر به چله بوچیر، دیگران را از سفرتان به اینجا باخبر کنید تا اگر مشکلی برای‌تان پیش آمد پیگیر وضعیت‌تان شوند. 
 • به هیچ عنوان بدون راهنمای کاربلد و آشنا به منطقه به دل این تنگه نزنید. 
 • اگر قصد عکاسی در این تنگه را دارید، حتما وسایل و تجهیزات ضدآب برای دوربین به همراه داشته باشید. 
 • برای حفظ انرژی و کالری بدن‌تان در زمان دره‌نوردی بهتر است تعدادی بطری آب و مقداری خشکبار ترجیحا خام، خرما، نوشیدنی‌های گرم، بیسکوییت و ... همراه ببرید. 
 • وسایل و مواد خوردنی که قرار است در طول پیمایش از آنها استفاده کنید را درون کیسه‌ای جداگانه (کیسه های ضدآب) داخل کوله قرار دهید.
 • زمان سفرتان را طوری برنامه‌ریزی کنید که حتما تا قبل از تاریکی شب از تنگه بیرون آمده باشید. 
Photo by : mosayebmoshtagh
Photo by : rahimimrt

بهترین فصل سفر به بوچیر

تابستان: روستای بوچیر در منطقه‌ای گرم و خشک قرار دارد و در زمان‌هایی از سال هم هوای اینجا شرجی ست؛ اما در عوض هوای درون چله بوچیر بسیار خنک است و برای سفر در فصل تابستان گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود. 

زمستان: در زمستان اما به دلیل بارندگی‌ها و خرابی جاده خاکی منتهی به تنگه بوچیر، سفر به اینجا توصیه نمی‌شود. 

لوازم مورد نیاز سفر به تنگه بوچیر

برای پیمایش در این دره همان گونه که پیش از این نیز گفتیم به تجهیزات خاص دره و سنگ‌نوردی مانند هارنس، طناب مخصوص فرود، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، کوله‌های ضدآب، هشت فرود و کارابین، خودحمایت، ابزارهای فرود مانند کارابین، هشت، دستکش فرود و ...، کفش‌های مخصوص مانند کفش‌های اسپرتکس و ... نیاز دارید. همچنین بهتر است تیوپ‌ها و جلیقه‌های بادی نیز همراه ببرید.

goudarzi1987 
ahmadmohammadsaleh 
alisadeqi.travel 

اقامت در سفر به تنگه بوچیر

در طول دره‌نوردی در تنگه بوچیر جایی برای نشستن و استراحت وجود ندارد. اگر می‌خواهید در این سفر شب‌مانی انجام دهید باید روی اقامت در روستای چله بوچیر حساب باز کنید. البته اقامتگاه‌های موجود در شهرهای نزدیک تنگه مانند پارسیان، عسلویه و بندرلنگه نیز گزینه‌های دیگر شما برای اقامت است. 

فاصله تا پارسیان 60 کیلومتر

فاصله تا عسلویه 117 کیلومتر

فاصله تا بندرلنگه 172 کیلومتر

مسیر دسترسی به تنگه بوچیر

برای رسیدن به تنگه بوچیر باید خود را به جاده بندرلنگه-پارسیان و روستای بوچیر برسانید. پس از رسیدن به روستا، به سمت جاده خاکی سد میلون که در 5 کیلومتری شمال روستا قرار دارد حرکت کنید و بعد از آن جاده خاکی پشت دریاچه سد را ادامه دهید. مقداری که جاده را به پیش بروید، در دل کوه شکافی را می‌بینید که در دهانه آن آب جمع شده، اینجا نقطه آغازین سفر شما در تنگه بوچیر است. 

سخن آخر 

امروز به همراه شما سفری به یکی از جاذبه‌های بکر داشتیم و یک دره‌نوردی جذاب و هیجان‌انگیز را تجربه کردیم. 

نظر شما در مورد سفر به تنگ بوچیر چیست؟ آیا تاکنون از این دره زیبا دیدن کرده‌اید؟

تجربه‌های سفر، نظرها، انتقادها و پیشنهادهای خود را در این مورد با ما در میان بگذارید. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 5
سهولت در دسترسی(معمولی) 3
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • گزینه ای عالی برای علاقمندان به تنگه نوردی
 • طبیعت بکر و منحصر به فرد

نقاط ضعف

 • ندارد

نقد و بررسی کاربران

تنگه بوچیر هرمزگان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست