کارناوال - راهنمای سفر

تنگه شوتاریکو هرمزگان

استان هرمزگان، شهرستان پارسیان، روستای چک چک

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 6 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه 24 ساعته

همه چیز درباره تنگه شوتاریکو هرمزگان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

01 بهمن 1399

به روز رسانی

13 مهر 1399

معرفی /

تنگه شوتاریکو هرمزگان | جاذبه بکر پنهان در نخلستان‌ها

در مطلب امروزمان سفری کوتاه به تنگه شوتاریکو خواهیم داشت. این تنگه یکی از جاذبه‌های بکر و دیدنی استان هرمزگان به شمار می‌رود که در میان کوه‌های جنوبی کشورمان جا خوش کرده است. در این مقاله از مسیر تنگه شوتاریکو و شرایط اقامت و امکانات تنگه شوتاریکو به شما خواهیم گفت؛ همچنین با کمک تصاویر تنگه شوتاریکو هرمزگان زیبایی آن ‌‌را بیش از پیش برایتان آشکار خواهیم کرد.

mostaghelonline 
rasoul_behzadpour 

چرا تنگه شوتاریکو هرمزگان؟


  • در میان تنگه های ایران یکی از ناشناخته ترین هاست.
  • برای علاقه‌مندان به دره‌نوردی و طبیعت‌گردی مقصدی منحصر‌به‌فرد خواهد بود.
  • فضای داخلی این تنگه به خاطر وجود یک غار تاریک بسیار خاص و منحصر به فرد است.

مناسب برای


عموم افراد با توانایی جسمی متوسط

طبیعت‌گردان و دره‌نوردان

نامناسب برای


سالمندان

افراد دارای مشکلات جسمی حرکتی

@hanif1363 
@hormoz_qeshm 

تنگه شوتاریکو | زیبای بکر در سرزمین نخلستان‌ها

مقصد امروزمان هرمزگان در کرانه نیلگون خلیج فارس است که در زمره کوهستانی‌ترین و ناهموارترین استان‌های جنوبی کشور قرار دارد. از هرمزگان راهی شهر پارسیان (گاوبندی) می‌شویم و از پارسیان به روستای چک‌ چک رفته و مسیر تنگه شو‌تاریکو را پیش می‌گیریم؛ شوتاریکو به معنای شب تاریک است زیرا برای ورود به آن باید از غاری در تاریکی مطلق بگذرید. مسیر رسیدن به تپه، دره‌نوردی دارد، در انتها به یک دو راهی خواهید رسید که مسیر سمت راست شما را به تنگه شوتاریکو و سمت چپ به تنگه آب دبه می‌رساند. مسیر داخلی شوتاریکو، پیچ‌و‌خم زیاد ، دالان‌های تودرتو و حوضچه‌های آب زلال دارد، توجه داشته باشید که این منطقه نسبتا ناشناخته است، پس برای دسترسی به آن حتما از یک راهنمای محلی با تجربه کمک بگیرید.

@iranparadisecom 
@irantours2018 

راهنمای بازدید از تنگه شوتاریکو

مسیر پیمایش شوتاریکو کمی سخت است، جوانب احتیاط را در نظر بگیرید، با لوازم ضروری و همراه یک راهنمای محلی مجرب راهی شوید. از پارسیان به روستای چک چک که در فاصله ۲0 کیلومتری قرار دارد، می‌رویم. از روستا به سمت تنگه راه می‌افتیم که چیزی حدود 4 کیلومتر مسافت دارد. پس از  حدود 2 ساعت پیاده‌روی در بستر یک رودخانه فصلی به یک دوراهی خواهیم رسید.

در دره اولین دو راهی را باید به چپ بروید چه برای اودبه چه برای شوتاریکو از همین راه می‌روید، پس از گذر از آن مجدد به یک دوراهی دیگر خواهید رسید که سمت چپ هموار است و به اودبه می‌رسد و سمت راست که سنگ‌های بزرگی در ابتدای ورودی آن ریزش کرده شما را به شوتاریکو می‌رساند که مسیری طولانی‌ و دشوار ا‌ست.

مسیر رسیدن به تنگه شوتاریکو اگرچه مسیری سنگلاخی‌ است اما می‌توانید از دیدن مناظر، گیاهان روییده در دل کوه و پیاده‌روی لذت ببرید. در ادامه مسیر، کم‌کم شکل صخره‌ها عجیب شده  و گاه سطح آن‌ها پر از خزه و لیز است. جلوتر که بروید صخره‌ها به هم نزدیک و بخش‌هایی از مسیر مسقف می‌شود؛ با دنبال کردن رد پای آب به سرچشمه خواهید رسید. در فضای کوهستانی مسقف، که تلالو نور خورشید بر پستی و بلندهای آن جلوه‌ای زیبا بخشیده، گودالی سبزآبی مقابلتان قرار دارد که زیبایی خیره کننده آن تمام خستگی راه را از تنتان دور می‌کند؛ اینجا تنگه شوتاریکوست. در تنگه هوایی خنک و مطلوب حاکم است که سبب شده تا پرنده‌های مختلفی در آنجا ساکن باشند. بعضی افراد در تنگه آب‌تنی می‌کنند؛ اما به گفته مردم محلی به‌دلیل آن که پرندگان فضولات خود را از قسمت بالا داخل آب می‌اندازند، بهتر است داخل آب شنا نکنید.

@hanif1363 

دیدنی ها و زیبایی‌های مسیر بازدید

کوه‌های این روستا دو بخش دارند، بخش اول تنگه شوتاریکو و بخش دیگر چشمه و آبشاری معروف به تنگه آب‌دبه یا اودبه است که هر کدام مسیری متفاوت دارند. در سمت چپ دوراهی آب‌دبه قرار گرفته که با ۲۰ تا 30 دقیقه پیاده‌روی به آن می‌رسید. توصیه ما به شما این است که ابتدا به دیدن تنگه شوتاریکو بروید که مسیر آن سخت‌تر و طولانی‌تر است.

در مسیر آب‌دبه، بر روی کوه حفره‌هایی وجود دارد که در روزگاران دور مسیری برای انتقال آب از دل این کوه‌ها به سمت آبادی‌ها بوده است. این مسیرها حالا لوله‌گذاری شده‌اند و هنوز هم آب مورد نیاز اهالی روستا را تامین می‌کنند. شهرت آب‌دبه یا اودبه بیشتر به سبب حضور آبشار کوچک و نخل‌های زیباست و مسیر رسیدن به آن نسبت به تنگه شوتاریکو کوتاه‌تر و ساده‌تر است. شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از گیاهان این منطقه خاصیت دارویی دارند و بومیان منطقه از آن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین میزان آب این آبشار به بارش‌های منطقه بستگی دارد و حجم آن ممکن است در عرض یک هفته، تغییرات زیادی داشته باشد. فراموش نکنید حتما دوربین عکاسی همراهتان باشد تا این مناظر دیدنی و تکرار نشدنی را ثبت کنید.

@peikshoushtar 
@hanif1363 

امکانات 

امکانات رفاهی خاصی در اطراف تنگه وجود ندارد. بهتر است مواد غذایی و تجهیزات مناسب و ضروری مانند داروهای ضروری، آب کافی، مواد خوراکی، عینک و کلاه‌آفتابی، کرم ضدآفتاب، کفش، لباس مناسب و غیره را با خود به‌همراه داشته باشید.

اقامت

نزدیک‌ترین شهر برای اقامت پارسیان است که در فاصله 17 کیلومتری از تنگه قرار دارد.

فصل سفر به تنگه شوتاریکو

به دلیل گرمای زیاد مناطق جنوبی کشور پیشنهاد ما بازدید از این جاذبه زیبا در فصل‌های سرد و یا در اوایل بهار است. اگر هم ترجیح شما سفر در فصل تابستان است، سعی کنید صبح زود خودتان را به تنگه برسانید تا بتوانید از هوای خنک آن استفاده بیشتری ببرید.

لوازم پیشنهادی سفر
آب آشامیدنی
بارانی و لباس ضدآب
تلفن همراه
حوله
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دمپایی و صندل
دوربین
زیرانداز
عینک آفتابی
عصا
قمقمه آب
لباس مناسب فصل
چراغ قوه
کارت شناسایی
کرم ضد آفتاب
کفش پیاده‌روی
کفش کوهنوردی
کلاه آفتابگیر
کوله پشتی یکروزه
کیسه زباله
@hanif1363 
@irantours2018 

مسیر و دسترسی

آدرس: استان هرمزگان، شهرستان پارسیان، روستای چک چک

برای رفتن به شهرستان پارسیان باید از طریق خطوط هوایی و یا ریلی، خود را به نزدیک‌ترین شهری که فرودگاه یا ایستگاه قطار دارد، رسانده و از آن‌جا با تاکسی یا اتوبوس به این شهر بروید. همچنین می‌توانید از اتوبوس یا خودروی شخصی استفاده کنید که مدت زمان طولانی‌تری در راه خواهید بود.

فرودگاه بین‌المللی بندر لنگه | 223 کیلومتر

فرودگاه بین‌المللی بندرعباس | 400 کیلومتر

@hanif1363 
@hanif1363 
@alirezabagherzadeh_social 

دیدنی های اطراف

شهر پارسیان | 17 کیلومتر

تنگه بوچیر | 43.2 کیلومتر

جزیره کیش | 112 کیلومتر

ساحل پارسیان
Abdolreza Sheibani 
بوچیر
کیش

سخن آخر

مناطق جنوبی کشورمان دیدنی‌های بکر بی‌شماری دارند که خیلی از آنها ناشناخته مانده است. تنگه شوتاریکو یکی از این جاذبه‌های بکرست که دیدن آن خالی از لطف نیست. 

اگر تجربه سفر به جنوب کشور و بازدید از تنگه شوتاریکو را داشته‌اید نظرات و تجربه‌های خود را با ما و دوستان کارناوالی در میان بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط پریوش سارانی

حال و هوای خوش(عالی) 5
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.5
سهولت در دسترسی(خوب) 3.5
بکر و دست نخورده بودن(عالی) 4.5

نقاط قوت

  • یکی از بکرترین جاذبه های استان هرمزگان است.
  • طبیعت بسیار زیبا و جذاب دارد.
  • مقصدی جذاب برای کوهنوردان و دره‌نوردان است.
  • جاذبه های دیدنی دیگری در اطراف دارد.

نقاط ضعف

  • دسترسی نسبتا سخت

نقد و بررسی کاربران

تنگه شوتاریکو هرمزگان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

امیرعلی هاشمی
پرسش:

سلام به همگی، دوستان یکی لطف میکنه راهنمایی کنه و بگه که برای رفتن به این تنگه و دره آیا نیاز به تجهیزات دره نوردی و صخره نوردی هم داره؟؟ و اینکه راهنمای محلی صرفا جهت مسیریابی راحت هستش؟؟

انتشار: 17 خرداد 1402

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ابراهیم کریمی
پرسش:

باسلام باسواری نمی توان. رفت

انتشار: 31 خرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
امید امیدی
پرسش:

با سلام . خواهشا اطلاعاتی که زحمت کشیدید نوشتید را تکمیل کنید چون خیلیا برای بار اولشون هست که میرند گمراه میشوند . لطفا ذکر کنید که در دره اولین دو راهی باید به چپ بروند چه برای اودبه چه برای شو تاریکو و بعد از آن مجدد به یک دوراهی میخورید که سمت چپ هموار است و به اودبه میرسد و سمت راست که سنگهای بزرگی نیز ریزش کرده در ابتدای ورودیش به شو تاریکو . من چند باری که رفتم دیدم چندین نفر اشتباه در همان دوراهی اول به راست میرفتند که به هیج جا نمیرفت و وقتی پرسیدم چرا اون راه را انتخاب کردید میگفتند در سایتها نوشته شده

پریوش سارانی
در پاسخ به امید امیدی:

با سلام

دوست گرامی از توجه و توضیحات دقیق شما صمیمانه سپاسگزاریم. موارد ذکر شده در متن اصلاح شد.

انتشار: 18 اردیبهشت 1401

انتشار: 15 اردیبهشت 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست