کارناوال - راهنمای سفر

تنگه و آبشار پیازه خرم آباد

لرستان، خرم‌آباد، جاده خرم‌آباد به الشتر، زرین چقا

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 24 ساعته

همه چیز درباره تنگه و آبشار پیازه خرم آباد

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

پریوش سارانی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 خرداد 1401

به روز رسانی

25 خرداد 1401

معرفی /

تنگه و آبشار پیازه خرم آباد

آبشارهای لرستان در نوع خود بسیار دیدنی‌اند و هر یک زیبایی مختص به خود را دارند؛ آبشار تنگه پیازه یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز این استان است. در مسیر رسیدن به این منطقه می‌توانید از دیدن آبشار و حوضچه های پلکانی تنگ پیازه نهایت لذت را ببرید. تنگه و آبشار پیازه خرم آباد برای علاقه‌مندان به طبیعت و کوه‌نوردی مقصدی جذاب خواهد بود. تا انتهای این مسیر همراه ما باشید تا با این طبیعت جذاب بیشتر از قبل آشنا شوید.

Photo by : Hamidreza Shishegar

چرا تنگه و آبشار پیازه خرم آباد؟


 • به علت بارندگی‌های مداوم طبیعت این منطقه بسیار چشم‌نواز و آب‌وهوای آن بی‌نظیر است.
 • تنگه پیازه دارای آبشار و حوضچه‌های دیدنی و بسیار زیبا است و فضای مناسب برای آب‌تنی دارد.
 • این منطقه مقصدی شگفت‌انگیر برای گردشگران به‌خصوص در فصل بهار به شمار می‌رود.
 • وجود جاذبه‌های دیگری همچون مخمل کوه بر جذابیت‌های این خطه افزوده است.
 • تنگه و آبشار پیازه خرم آباد از مقاصد مورد علاقه کوهنوردان و طبیعت‌گردها محسوب می‌شود.

مناسب برای


عموم افراد با سلامت جسمانی

طبیعت‌گردها

صخره‌نوردان

کوه‌نوردان

نامناسب برای


سالمندان

خانواده با کودک (به دلیل مسیر نسبتا سخت)

معلولین

افراد دارای ناتوانی جسمانی

Hamidreza Nejati 
Hamidreza Nejati 
Hamidreza Nejati 

تنگه و آبشار پیازه خرم آباد

در منطقه‌ای سرسبز در استان لرستان بخشی است که با حوضچه‌ها و آبشار زیبایش نظرها را به خود جلب کرده و با طبیعت بکر و دیدنی‌اش چشم‌ها را به مهمانی تلاقی آب و صخره فرا می‌خواند. تنگه پیازه خرم‌آباد منطقه‌ای گردشگری در مسیر جاده الشتر است که در بریدگی زرین چقا، به سمت روستای بسطام، بعد از تنگ حسن و نرسیده به روستای چم تکله قرار دارد. اینجا یکی از جذاب‌ترین مقاصد در سفر به لرستان محسوب می‌شود که نه تنها برای طبیعت‌گردها و کوهنوردان بلکه برای اکثر گردشگران، منطقه‌ای شگفت‌انگیز با طبیعتی بی‌بدیل است. پوشش  سنگ‌های داخل تنگه با گل‌سنگ، شنیدن صدای پرندگان، رنگ سبز طبیعت، سختی صخره‌های مخملی، آب‌وهوای دل‌چسب و مطبوع و مناظر چشم‌نواز از لذت‌هایی است که در سفر به تنگه پیازه از آن بی‌بهره نخواهید ماند.

@Hirmaan_1 
@Hirmaan_1 

اطلاعات بازدید

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم تنگه پیازه در حدود 20 کیلومتری خرم‌آباد، در مسیر جاده شهرستان الشتر و بریدگی منطقه زرین چقا قرار دارد؛ منطقه زرین چقا، یکی از دیدنی‌های لرستان است که هر قسمت آن داستانی برای گفتن دارد. با ادامه این مسیر و گذشتن از دو روستا در طی راه به روستای هزار منی خواهید رسید؛ در قسمت ورودی این روستا سمت چپ دهانه تنگ مشخص است که در میان آن نیز رودخانه‌ای قرار دارد. از سمت راست رودخانه که مسیر پاکوب است با حدود یک تا دو ساعت پیاده‌روی به محل تلاقی دو دشت زیبا و چشم نواز گهواره و تنگه پیازه می‌رسید.

می‌توانید در همین نقطه کمپ برپا کنید و پس از استراحت ادامه مسیر را بروید. از اینجا تا تنگه حدود 20 تا 40 دقیقه راه است تا به آبشار و حوضچه‌ها برسید. حوضچه‌های پلکانی این تنگه هر کدام دو تا سه متر عمق دارند و آب‌تنی در آن‌ها بسیار لذت‌بخش است؛ آبشار این تنگه نیز حدود سه متر ارتفاع دارد. رسیدن به این تنگه نیاز به 5 کیلومتر پیاده‌روی دارد که بین 3 تا 4 ساعت طول می‌کشد.

بهتر است برنامه سفر خود به این تنگه را به دو بخش تقسیم کنید؛ بخش اول تا تلاقی دو دشت باشد و پس از استراحتی کوتاه در این مکان بخش دوم مسیر تا رسیدن به تنگه را طی کنید.  فراموش نکنید با کفش مناسب و نیازهای ضروری خود عازم شوید.

ابتدای تنگه پیازه
Davoud Fazaeli 
چشمه در مسیر تنگه پیازه
Davoud Fazaeli 
مسیر تنگه پیازه
Davoud Fazaeli 
محل کمپ در مسیر تنگه پیازه
Davoud Fazaeli 

دیدنی ها و تفریحات آبشار تنگه پیازه

 • کمپینگ و پیک‌نیک: می‌توانید کمی قبل از تنگه، در دشت‌، اگر آب‌وهوا مناسب بود چادری برپا کنید و نهایت لذت را از طبیعت و مناظر اطراف آن ببرید.
 • آب‌تنی: حوضچه‌های تنگه محلی مناسب برای آب‌تنی است؛ این حوضچه‌ها عمقی 2 تا 3 متری دارند و در ماه اردیبهشت دمای آن‌ها برای آب‌تنی مناسب است. 
 • کوه‌نوردی: این تنگه در دل کوه‌های زاگرس است؛ از این جهت فضایی مناسب برای کوهنوردی در مسیری جذاب را دارد.
 • عکاسی: از دیدنی‌های و جذابیت‌های این منطقه نمی‌توان چشم‌پوشی کرد بنابراین برای ثبت این شگفتی‌ها دوربین خود را فراموش نکنید.
 • پیمایش: برای رسیدن به تنگه پیمایشی 3 تا 4 ساعته در مسیری چشم‌نواز پیش رویتان است.
Hamidreza Nejati 

امکانات و اقامت در سفر به تنگه پیازه

برای اقامت کمپ زدن در طبیعت زیبایی این منطقه گزینه پیش روی شماست. می‌توانید در اولین دشتی که قبل از تنگه قرار دارد یا در دشتی که کمی نزدیک‌تر به تنگه است، کمپ برپا کنید. در غیر این‌صورت اقامت در هتل‌های خرم‌آباد انتخاب بعدی شما خواهد بود.

توجه داشته باشید در اطراف تنگه هیچ‌گونه امکانات رفاهی وجود ندارد بنابراین تمامی مایحتاج ضروری سفر همراهتان باشد به خصوص اگر می‌خواهید کمپ برپا کنید.

محل کمپ در مسیر تنگه پیازه
Davoud Fazaeli 
Erfan Yaseminejad 

فصل سفر به تنگه پیازه

با شروع فصل بهار بارش باران، این موهبت الهی، در این منطقه شدت می‌گیرد. این امر موجب پرآب شدن آبشارهای این خطه می‌شود. بهار و به ویژه ماه اردیبهشت بهترین فصل سفر به این تنگه است؛ فصلی که لاله‌ها و شقایق‌های وحشی با هر نسیم، تکانی می‌خورند و دل‌ربایی می‌کنند. تابستان اما هوا کمی رو به گرمی می‌رود. در پاییز و زمستان هوا به شدت سرد می‌شود و بارش برف مسیرها را لغزنده و خطرناک می‌کند؛ بنابراین بازدید از این تنگه در نیمه دوم سال توصیه نمی‌شود.

لوازم پیشنهادی سفر
آب آشامیدنی
تلفن همراه
دارو های عمومی
داروهای شخصی
دمپایی و صندل
دوربین
زیرانداز
عصا
عینک آفتابی
لباس مناسب فصل
نقشه یا GPS
چادر مسافرتی
کارت شناسایی
کفش پیاده‌روی
کفش کوهنوردی
کلاه آفتابگیر
کمک های اولیه
کوله پشتی یکروزه
کیسه زباله
یک وعده غذای سبک قابل حمل
Hamidreza Nejati 

مسیر و دسترسی

آدرس: لرستان، خرم‌آباد، جاده خرم‌آباد به الشتر، زرین چقا

دسترسی: برای رسیدن به این تنگه، باید ابتدا خود را به خرم‌آباد برسانید. از تهران تا خرم‌آباد با توجه به مسیری که انتخاب می‌کنید حدودا بین 5 تا 7 ساعت فاصله است. دو بزرگراه پل زال-خرم‌آباد و اراک-خرم‌آباد بهترین مسیرهای دسترسی به مرکز استان لرستان برای کسانی است که از مسیرهای جنوبی و شمالی به این خطه سفر می‌کنند. 

مسیرهای همدان-ملایر، بروجرد-خرم‌آباد، کرمانشاه، نورآباد-خرم‌آباد و پلدختر-خرم‌آباد نیز مسیرهای مناسب برای استان‌های مجاور لرستان است.

از شهر خرم‌آباد تا تنگه پیازه حدود 20 کیلومتر به سمت جاده شهرستان الشتر می‌رانید و در ادامه مسیر از خروجی روستای بسطام خود را به این منطقه می‌رسانید.

مخمل کوه
آبشار کبوتر لو لرستان

سخن آخر

بار دیگر سفری کوتاه به لرستان داشتیم و از یکی از جاذبه‌های طبیعی آن که کمتر شناخته شده است، برایتان گفتیم. منطقه‌ای بکر که شگفتی‌های آن چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. تجربه‌های سفر خود از آبشار و تنگه پیازه را با ما و همراهان کارناوالی در میان بگذارید. به نظر شما جذاب‌ترین آبشار لرستان کدام است؟

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط پریوش سارانی

سطح امنیت(عالی) 4.5
حال و هوای خوش(عالی) 5
سطح هیجان و ماجراجویی(خوب) 4
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4

نقاط قوت

 • منطقه‌ای بسیار چشم‌نواز
 • دارای آب‌وهوایی بی‌نظیر
 • مقصدی شگفت‌انگیر برای گردشگران، کوه‌نوردان و طبیعت‌گردها
 • دارای آبشار و حوضچه‌های دیدنی
 • مقصدی مناسب برای سفر در بهار
 • نزدیک بودن به سایر جاذبه‌های طبیعی

نقاط ضعف

 • دسترسی نسبتا سخت

نقد و بررسی کاربران

تنگه و آبشار پیازه خرم آباد را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست