کارناوال - راهنمای سفر

کلیسای جامع گوا

هند، شهر گوا، منطقه ولها، خیابان روا دیریتا، کلیسای جامع گوا

4.7

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 8 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه 7:30 صبح تا 18:00

همه چیز درباره کلیسای جامع گوا

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 بهمن 1396

به روز رسانی

03 آذر 1398

معرفی /

کلیسای جامع گوا | عبادتگاه دوست داشتنی هند

هند سرزمین وسیعی است که شهرها و دیدنی های بسیاری را در خود جای داده و مردمانی با آداب و رسوم جالب و منحصر به فرد دارد. این کشور آن قدر پهناور است که ممکن نیست با یک بار سفر به آن، آن طور که باید و شاید از جاذبه هایش دیدن کنیم و همیشه مکان هایی باقی می مانند که ندیده ایم؛ به همین خاطر هر بار یکی از شهرهای هند را انتخاب کرده و به سوی آن می رویم تا شما عزیزان بیشتر با این سرزمین آشنا شوید.

این بار به گوا آمده ایم؛ شهری ساحلی و خوش آب و هوا در جنوب غربی هند که هر سال میزبان گردشگران بسیاری است. در گوا کلیساهای متعددی وجود دارد که ورود به آن ها حس و حال خاصی را به مهمانان شان القا می کنند؛ عبادتگاه های بزرگ که صدای ناقوس شان ما را به سوی خود می کشانند. به کلیسای جامع گوا می رویم که یکی از پرطرفدارترین و شلوغ ترین عبادتگاه های شهر است. دیوارهای بلند و سفید رنگ این بنا بدون شک توجه تان را به خود جلب می کنند.

هنوز هم مسیحیان به اینجا می آیند تا مراسم مذهبی خود را اجرا کرده و چند ساعتی را با پروردگارشان خلوت کنند. هر زمان از سال که به کلیسای جامع گوا بیاید، گردشگران بسیاری را خواهید دید. اینجا همه چیز را با هم دارد، محوطه ای سرسبز، بنایی زیبا، حس و حالی معنوی و ...

با کارناوال همراه شوید تا به کلیسای جامع شهر گوا برویم و از این جاذبه مشهور دیدن کنیم.ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به هند

Photo by : Unknown

چرا بازدید از کلیسای جامع گوا؟


  • محوطه ای بسیار زیبا دارد که برای قدم زدن و تغییر آب و هوا مناسب است.
  • از مشهورترین کلیساهای گواست.
  • از بزرگترین کلیساها در قاره آسیا به حساب می آید.
  • بزرگترین ناقوس سنگی دنیا در این کلیسا واقع شده است و می توانید از آن بازدید کنید.
  • نامش در میان مجموعه کلیساها و صومعه های گوا قرار دارد که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. 
Photo by : Unknown

معرفی کلیسای جامع گوا | Se Cathedral  

کلیسای سانتا کاترینا (Santa Catarina) عبادتگاهی مخصوص کاتولیک های ساکن در گواست که با نام سه کاتدرال (Se Cathedral) یا همان کلیسای جامع شناخته می شود. این بنا در منطقه ولها (velha) و در ساحل رود مندوی (Mandovi River) واقع شده است. این منطقه یکی از خوش آب و هواترین قسمت های شهر است و آن را با طبیعت سرسبز و نابش می شناسند.

سانتا کاترینا یا همان کلیسای جامع گوا از همه کلیساهای شهر قدیمی تر است. این عبادتگاه شهرت بسیاری هم دارد زیرا به آن لقب "بزرگترین کلیسا در سراسر آسیا" را داده اند. این نیایشگاه را برای ادای احترام به قدیسی به نام کاترین اسکندریه بنا کردند؛ وی یکی از مهم ترین قدیسان دین مسیحیت است که ازدواج با ماکسنتیوس، امپراطور روم را نپذیرفت. عدم ازدواج او با امپراتور موجب شد تا اعدامش کنند و همین موضوع آن را در سراسر دنیا به شهرت رساند.

در سال 1510 میلادی آلفونسو د آلبوکرکه (Afonso de Albuquerque)، دولت‌مرد پرتغالی، گوا را فتح کرد و از آن زمان دین مسیحیت در گوا گسترش یافت و در پی این موضوع بر شمار کلیساها نیز افزوده شد. ساخت کلیسای جامع گوا را در سال 1562 میلادی آغاز کردند و سرانجام در سال 1619 میلادی به پایان رساندند و آن را بازگشایی کردند؛ اما در حقیقت در سال 1640 میلادی ساخت آن تکمیل شد. بد نیست بدانید که هزینه ساخت چنین بنای فوق العاده ای را از خزانه سلطنتی و فروش غنایم جنگی پرداخت کردند.

 از آن زمان تاکنون بر شمار طرفداران این بنا افزوده شده است تا این که امروزه کلیسای گوا یکی از برترین جاذبه های شهر به شمار می آید. پرتغالی ها این مکان را نماد قدرت، ثروت و شهرت خود می دانند و هنوز هم گردشگران بسیاری به سوی آن می شتابند.

این عبادتگاه وسعت زیادی دارد و همین موضوع سبب شده تا توجه گردشگران خارجی به سمت آن جلب شود. اینجا بین مسلمانان و دیگر اقلیت های مذهبی گوا هم پرطرفدار است زیرا محوطه بسیار زیبایی دارد و ظاهر باشکوهش همه را مجذوب خود می کند.

این کلیسا را بر اساس سبک معماری گوتیک ساخته اند؛ شیوه ای که از دیرباز مخصوص ساخت بناهای تاریخی بوده است. اگر این مکان را برای گشت و گذار انتخاب کنید، می توانید ساعت ها به نقش و نگارها و کاشی کاری های موجود در آن خیره شده و غرق در رنگ های براق و درخشان شان شوید.

 از دلیل های دیگر شهرت این کلیسا، می توان به حضور اسقف اعظم در آن اشاره کرد. اسقف اعظم گوا این کلیسا را برای راهنمایی مردم و رسیدگی به امور مذهبی شان، برگزیده است و این تصمیم وی باعث شده تا بر شمار بازدیدکنندگان این عبادتگاه افزوده شود.

در ادامه بیشتر با ویژگی های ظاهری و قسمت های مختلف کلیسای جامع گوا آشنا می شویم. در تک تک بخش های آن قدم خواهیم زد و از همه قسمت های آن دیدن می کنیم همچنان همراه ما باشید.

ویژگی های ظاهری کلیسا جامع گوا

قسمت جلویی بنای کلیسا 35 متر ارتفاع و 55 متر عرض دارد؛ اما به دلیل وجود یک برج 76 متری در کنارِ ساختمان اصلی، ارتفاعش بسیار بیشتر به نظر می رسد. بد نیست بدانید که در گذشته این عبادتگاه دو برج در دو سوی خود داشت؛ اما یکی از آن ها تخریب شد و حالا تنها یک برج ناقوس در سمت غربی عبادتگاه به چشم می خورد.

تاریخچه کلیسا جامع گوا

کلیسای جامع گوا نماد پیروزی پرتغالی ها و سلطه آن ها بر این شهر است. از زمان این پیروزی یعنی سال 1510 میلادی، حاکمان جدید برای گسترش دین مسیحیت در این شهر تلاش می کردند. ساخت کلیساهای متعدد نیز یکی از راه کارهای آنان در راستای رسیدن به این هدف بود. گفته می شود که این عبادتگاه روی بقایای کلیسای کهن دیگری ساخته شده که پیش از کلیسای جامع در این مکان قرار داشت؛ البته برای این موضوع مدارک تاریخی معتبری در دست نیست.

به مرور کلیسای جامع گوا آن قدر مهم شد که پاپ پیوس دوازدهم (Pius the XII) در سال 1953 میلادی رز طلایی (The Golden Rose) را به این کلیسا اهدا کرد. رز طلایی هدیه ای است که پاپ به کلیساهای کاتولیک اهدا می کند. اهدای رز طلایی را نشانه وفور نعمت می دانند و عقیده دارند که باعث رواج احترام و مهربانی بین مسیحیان می شود. هم اکنون این رز طلایی روی آرامگاه فرانسیسکو زاویر (St. Francis Xavier) قرار دارد، او یکی از مبلغان مهم دین مسیحیت بود.

حدود 100 سال برای ساخت این کلیسا زمان صرف شده است به همین خاطر توصیه می کنیم تا جایی که زمان سفرتان اجازه می دهد برای بازدید از این کلیسا وقت بگذارید و به جزییات معماری آن توجه کنید. ستون های این کلیسا از جنس آهک و سنگ هستند؛ اما طوری ساخته شدند که بازدیدکننده ها را محو تماشای خود می کنند.

 قسمت اعظم این کلیسا در زمان سباستین پرتغال (Sebastian of Portugal) ساخته شد. او یکی از مهم ترین امپراتوران پرتغال بود و سلیقه وی تاثیر زیادی در چگونگی ساخت و ساز کلیسای گوا داشته است. بنابراین با توجه به جزییات این مکان می توانید بیشتر با سلیقه های سباستین نیز آشنا شوید.

پس از مرگ سباستین، پادشاهان بعدی متوجه شدند که بودجه ای که برای ساخت این کلیسا در نظر گرفته شده بود به اتمام رسیده است. همین موضوع یکی از مهم ترین علت هایی بود که تکمیل کلیسا به تعویق افتاد. با این که قسمت زیادی از بنا تا سال 1619 میلادی به دستور فرماندار جورج کابرال (George Cabral) تکمیل شده بود؛ اما تا سال 1640 میلادی به شکل امروزی در نیامد و مدتی طول کشید تا بودجه لازم برای ساخت این کلیسا تهیه شود.

باید بدانید که چون ساخت این کلیسا در سال های گوناگونی انجام شد حرف و حدیث هایی در رابطه با سال دقیق ساخت و تکمیل آن وجود دارد. جالب این که حتا برخی عقیده دارند که اینجا برای فرقه دومینیکن ها ارزش زیادی داشت. این فرقه در سال 1216 میلادی در فرانسه آغاز به کار کرد و همین موضوع تاریخ ساخت عبادتگاه جامع گوا را گنگ تر می کند.

Photo by : Unknown

معماری کلیسای جامع گوا

سبک معماری این کلیسا پرتغالی یا مانوئلین (Manueline) است؛ اما در ساخت کلیسای جامع گوا از سبک های معماری دیگری هم استفاده کرده اند؛ به عنوان مثال نمای خارجی کلیسا برگرفته از معماری توسکانی در ایتالیاست و در داخل آن هم از معماری یونانی استفاده کرده اند.

از جمله مهم ترین ویژگی ها درباره این نوع معماری استفاده زیاد از تزیینات است. معمارانی که در سبک پرتغالی دستی توانا داشتند، همواره تلاش می کردند که در زیباتر کردن آثارشان خلاقیت به کار ببرند و بنایی به یاد ماندنی بسازند. در کلیسای جامع گوا نیز خلاق بودن معماران به چشم می خورد؛ اما قسمت های زیادی از آن هم بسیار ساده و بی آلایش ساخته شده است. همان طور که اشاره ای داشتیم رد پای سبک توسکانی نیز در این بنا به چشم می خورد و همین سبک، باعث ساده بودن چهره کلیسا شد. معماران پیرو سبک توسکانی اولویت شان سادگی و شفافیت است.

با مراجعه به این عبادتگاه گوا می توانید به وضوح ترکیب سبک های مختلف معماری را مشاهده کنید؛ قسمت محراب سبکی پرتغالی دارد اما راهروها ویژگی های معماری توسکانی را به نمایش می گذارند. 

کلیسای جامع گوا را از جنس لاتریت ساخته اند. لاتریت نوعی خاک است که میزان زیادی آهن و آلومینیوم در آن وجود دارد و شبیه به خاک رس به نظر می رسد. این نوع خاک از مناطق گرم و مرطوب به دست می آید. در ظاهر کلیسای جامع گوا، نشانی از وجود خاک لاتریت نخواهید دید زیرا همه قسمت های کلیسا با لایه ای از گچ پوشانده شده اند. البته اگر در هنگام بازدیدتان، کلیسا در حال بازسازی باشد شاید بتوانید خاک آجری رنگ لاتریت را ببینید.

در آخر خوب است بدانید که کلیسای جامع گوا هنر دست معمارانی چون جولیو سیماو (Julio Simao)، آمبروسیو آرگاییرو (Ambrosio Argueiro) و استالوارت (Stalwart) است و آن ها توانستند اثری جاودان را از خود به جای گذارند.

بخش های مختلف کلیسای جامع گوا

حالا که کمی با کلیسای جامع گوا و تاریخچه و ساخت آن آشنا شدیم، در ادامه به قسمت های مختلف این نیایشگاه می رویم تا به گوشه گوشه آن نگاهی بیندازیم.

1- ناقوس

از  جمله مهم ترین اجزای کلیسای جامع گوا ناقوس غول پیکر آن است که بر فراز برج این عبادتگاه خودنمایی می کند. این ناقوس که به آن گلدن بل (Golden Bell) یا زنگ طلایی می گویند از سنگ ساخته شده است. بر خلاف تصور عامه، این ناقوس رنگی طلایی ندارد بلکه نامِ زنگ طلایی تنها اشاره به ارزش معنوی آن دارد و جنسش هم از طلا نیست. کلیسای جامع گوا 5 ناقوس دارد ولی تنها گلدن بل آن مشهور است.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- برج ها

همان طور که قبل تر هم گفتیم، در گذشته کلیسای جامع گوا دو برج زیبا و سفید رنگ داشت؛ اما یکی از آن ها که در سمت جنوبی بنا واقع شده بود در سال 1776 میلادی سقوط کرد و نابود شد به همین خاطر این سازه، امروز تنها یک برج دارد که ناقوس هم در همان قرار گرفته است.

داخل این برج سفید رنگ، سراسر با نقاشی های قدیمی پوشیده شده است و سمت راست آن یک صلیب به نام صلیب معجزات به چشم می خورد. اغلب نقاشی هایی که در این قسمت وجود دارند راوی زندگی قدیس کاترین هستند.

Photo by : Unknown

3- محراب 

این کلیسا 3 محراب کوچک و یک محراب بزرگ اصلی دارد. روی محراب اصلی آن ریرداس (reredos) قرار دارد. ریرداس یک برجستگی بزرگ است که شباهت زیادی به پرده نمایش در تئاتر دارد؛ اما جنس آن از فلزهای گرانبهاست. برای زیبا کردن ریرداس، از انواع مجسمه های چوبی، سنگی و عاج فیلی استفاده می کنند؛ مجسمه هایی که افراد بزرگ و مذهبی را به تصویر می کشند.

محراب اصلی، مهم ترین قسمت کلیسای جامع گواست. تمام این بخش به رنگ طلایی و براق ساخته شده و بسیار زیبا و دیدنی است. مسیحیان در این مکان به راز و نیاز می پردازند و امور مذهبی خود را انجام می دهند؛ برای مثال شمع روشن کرده و با حضرت مسیح و مریم درد و دل می کنند.

اگر به عکس ها با دقت بیشتری نگاه کنید مجسمه مسیح را خواهید دید که در حالت به صلیب کشیده در بالاترین قسمت محراب قرار دارد. در این بخش غسل تعمید هم انجام می دهند. از جمله مجسمه های مهمی که در محراب اصلی کلیسای گوا قرار دارد می توان به کاترین، بانوی امید، بانوی فطرت و ... اشاره کرد. هر چه کلیسایی بزرگتر باشد تعداد محراب های آن هم بیشتر است و تلاش می شود که هر یک از این محراب ها راوی یک یا چند داستان جالب و شنیدنی مذهبی برای مسیحیان باشد، در ویدیویی که در ادامه قرار داده ایم می توانید همه محراب های کلیسای جامع گوا را ببینید. 

به وضوح مشخص است که معماران در این مکان، همه تلاش خود را به کار بستند تا قسمتی الهام بخش و هیجان انگیز و دیدنی را خلق کنند. گفته می شود غسل تعمید فرانسیسکو زاویر، مُبَلِغ مشهور کاتولیک هم در همین کلیسا انجام شده است؛ البته شواهد تاریخی این موضوع را تایید نمی کنند.

در آخر بد نیست بدانید که در اغلب کلیساها قسمت محراب به صورت نیم دایره ساخته می شود؛ اما در کلیسای جامع گوا شکلی مستطیلی دارد و بسیار بزرگ است که این موضوع نوعی قانون شکنی در ساخت کلیسا به شمار می رود. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

محراب های کلیسای جامع گوا را در ویدیو تماشا کنید

4- دروازه و راهروها

این کلیسا یک دروازه بزرگ و اصلی از جنس چوب دارد که با رنگ قهوه ای پر رنگش میان بنای سفید کلیسا به خوبی جلب توجه می کند. با عبور از این دروازه بزرگ وارد ترنسپت (transept) کلیسا می شوید، ترنسپت یا قسمت بازویی ساختمان به بخشی راهرو مانندی گفته می شود که از ابتدا تا انتهای ساختمان ادامه دارد.

وارد این راهروی بزرگ و طولانی که شوید به چندین راهروی دیگر راه پیدا خواهید کرد. مهم ترین نکته ای که در همان ابتدای گذر از درِ اصلیِ کلیسا جلب توجه می کند؛ ستون های ضخیمی است که در سراسر راهروها دیده می شوند؛ انگار وارد دالانی پیچ در پیچ شده اید که هر آن امکان گم شدن در آن ها وجود دارد.

اگر کمی کنجکاو باشید و در میان این راهروها قدم بزنید مجسمه هایی را خواهید یافت که هر یک از آن ها داستانی در ورای خود دارند. از دیگر جذابیت های راهروهای این کلیسا گچ بری و حکاکی هایی است که در هر سو به چشم می خورند و عظمت و شکوه این عبادتگاه را به رخ بازدیدکنندگان می کشند.

Photo by : Unknown

5- شبستان

یکی دیگر از بخش های این کلیسا شبستان آن است؛ همان تالار بزرگی که در انتها به محراب اصلی می رسد. گفته می شود در سال 1919 میلادی فردی که دارای بصیرت و بینشی ماورایی بود تصویری خیالی از حضرت مسیح را در این مکان دید؛ به همین خاطر این شبستان ارزش معنوی بسیار بالایی دارد. همه عکس هایی که در این قسمت به چشم می خورند راجع به کاترین و سرنوشت او هستند. بخصوص زمانی که منتظر اعدام بود.

Photo by : Unknown

6- کتیبه راهنما

در کنار ورودی اصلی، کتیبه ای مرمرین و سفید وجود دارد که در سال 1562 میلادی در این مکان قرار داده شده است؛ یعنی درست همان زمانی که پادشاه، دستور ساخت کلیسای جامع را صادر کرد. این کتیبه به زبان لاتین است و در آن درباره کلیسا و پول هایی که اسقف و بزرگان مسیحیت برای ساخت این مکان خرج کردند توضیح داده شده است.

*متاسفانه تصویری از این کتیبه در دست نیست.

7- تزیینات کلیسا

در اغلب قسمت های کلیسای جامع گوا، مجسمه و نقاشی های زیبایی به چشم می خورند که هر کدام روایت گر داستانی منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال، برخی از آن ها فرشته های نگهبان را نشان می دهند که یکی از معروف ترین این نوع مجسمه ها کریستوفر نام دارد. او یکی از مشهورترین قدیسان دین مسیحیت به شمار می آید.

علاوه بر تصاویر و مجسمه ها، در کنار محراب اصلی صندلی های اسقف اعظم و کشیش را می بینید که مزین به کنده کاری و تزیینات چشمگیری هستند. تمام این تزیینات برای با شکوه تر جلوه دادن کلیسا و آداب مذهبی، در این مکان قرار داده شده اند و توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کنند.

از جمله دیگر اجسام زینتی در کلیسای جامع گوا می توان به دو مجسمه زیبا که روی دو ستون اصلی عبادتگاه قرار دارند اشاره کرد؛ این مجسمه ها قدیسان فرانسیس ساسور و ایگناتیوس لوپز لویولا (Ignatius of Loyola) را نشان می دهند که آن ها را برای بیشتر کردن برکت کلیسا در این عبادتگاه قرار داده اند.

پیشنهاد می کنیم صلیب این کلیسا را هم از نزدیک ببینید زیرا این صلیب برای مسیحیان ارزشمند است و افراد زیادی به دیدن این صلیب می روند تا درخواست شفای بیمار کنند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

8- محوطه

حیاط و محوطه کلیسای جامع گوا نیز زیبا و دلرباست و بازدیدکننده ها ساعت ها در آن به گردش و تفریح می پردازند. این حیاط منظره ای دیدنی دارد و به دلیل همجواری با رود مندوی مکان خوبی برای گشت و گذار بازدیدکننده ها به حساب می آید. اگر در سفرتان به گوا در جستجوی مکانی برای پیک نیک هستید این محوطه را نیز به یاد داشته باشید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

افسانه و حرف و حدیث ها درباره کلیسای جامع

همیشه در زندگی قدیس ها حرف و حدیث های زیادی وجود دارد، این ماجراها گاهی آن قدر بزرگ می شوند که آرام آرام تمیز دادن شان با واقعیت به کار سختی تبدیل می شود. در این قسمت مروری داریم بر سخنان و افسانه هایی که درباره کلیسای جامع گوا و قدیسه کاترین گفته می شود.

1- سنت کاترین و کلیسای جامع گوا

به دلیل نقش مهم و اساسی قدیسه سنت کاترین در کلیسای جامع گوا در این قسمت کمی بیشتر به این بانو می پردازیم. کاترین یکی از شهدای زن کاتولیک هاست که به وی لقب مدافع ایمان را دادند زیرا او در تمام طول زندگی خود از عقایدش حمایت می کرد.

این قدیسه در زمان مارکوس اورلیوس والریوس ماکسنتیوس، یکی از بزرگترین امپراتوران روم زندگی می کرد، کاترین که در یکی از مهم ترین خانواده های اسکندریه زاده شده بود به عنوان ملکه این پادشاه انتخاب شد. او بانویی بسیار زیبارو بود و از کودکی از مسیح پیروی می کرد و درباره او نظریه های جدیدی داشت.

کاترین به دلیل ضعف جسمانی، عقاید نوین خود را از رومیان پنهان می کرد زیرا تاب شکنجه های آنان را نداشت؛ اما پس از مدتی با استدلال به بیان نظرات خود پرداخت و حتا 50 فیلسوف بزرگ را گرد هم جمع کرد تا عقیده آن ها را درباره احساسات و نظریه های جدیدش بداند؛ اما ادامه دادن این راه و سعی برای بازتر کردن دیدِ مسیحیان عاقبت خوبی برای این بانو نداشت و نه تنها همسر پادشاه نشد بلکه با مخالفت شدید هموطنانش نیز رو به رو شد.

مسیحیان آن قدر با او مخالفت کردند تا وی را به زندان انداختند، در همین زمان شایعه ای پخش شد که کاترین به 200 نفر گفته که با مسیح صحبت کرده است و همین موضوع اوضاعش را وخیم تر کرد.

کاترین یک بار موفق به فرار شد و حکم مرگ خود را به تعویق انداخت، در این زمان امپراتور تصمیم گرفته بود که او را به بدترین شکل ممکن یعنی بستن به چرخ و قطعه قطعه کردن به قتل برساند؛ اما دیری نپایید که کاترین دوباره دستگیر شد و این‌بار وی را زنده زنده در آتش سوزاندند. مسیحیان عقیده دارند که او همچون فرشته ای به آسمان رفته و هنوز بقایایی از بدنش در نزدیکی کوه سینا (Mount Sinai) وجود دارد، کاترین همیشه به عنوان یک مدافع و حامی برای مسیحیان کاتولیک ارزشمند و گران‌قدر است.

در کلیسای جامع گوا برای زنده نگهداشتن یاد این شهید، اشیایی چون یک چرخ‌دنده، یک تاج بزرگ و یک کتاب که دانش نام دارد، قرار داده اند که همه راوی زندگی پر فراز و نشیب کاترین هستند.

حرف ها و شایعات ضد و نقیضی در رابطه با زندگی کاترین وجود دارد که بسیاری از آن ها بیشتر به افسانه شبیه اند تا زندگی یک انسان، به همین خاطر داستان کاترین را در این بخش برای تان تعریف کردیم.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- حرف و حدیث درباره کلیسای جامع گوا

وجود افسانه ها و راویان متعدد باعث شده تا حرف و حدیث های مختلفی درباره بنای کلیسای جامع گوا مطرح شود، نگاهی داریم به مهم ترین این حرف ها که صحت هیچ یک از آن ها اثبات نشده است:

- برخی می گویند کلیسا با پول خزانه سلطنتی ساخته شد؛ اما بعضی دیگر بر این عقیده اند که پادشاهان به زور اموال غارت شده را فروختند و با آن به ساخت کلیسا پرداختند.

- درباره صلیب معجزات می گویند این صلیب به مرور زمان رشد می کند.

- اغلب بازدیدکنندگان ادعا می کنند به دلیل ارزش معنوی این کلیسا را انتخاب کرده اند؛ اما گفته می شود اینجا بیشتر مکانی توریستی است و به عنوان بنایی تاریخی در بین مردم شهرت یافته.

- تنها کسی که ادعا داشت حضرت مسیح را در این ناحیه دیده یک چوپان بود.

Photo by : Unknown

مسیر و دسترسی

اگر علاقمندید که از کلیسای جامع گوا دیدن کنید، باید حتما در ساعت های مشخص این کار را انجام دهید زیرا این جاذبه زیبا محدودیت بازدید دارد، ساعات بازدید از این کلیسا به شرح زیر هستند:

همه روزه: 7:30 - 18:00

یکشنبه ها در سه نوبت اجازه ورود خواهید داشت: 7:15 -10:00- 14:00

اغلب گردشگران با خرید تورهای تفریحی از این کلیسا دیدن می کنند؛ اما رفتن به این کلیسا به وسیله وسایل نقلیه عمومی نیز امکان پذیر است.

اتوبوس:

این کلیسا با پایانه ی اتوبوسرانی کدمباس (Kadambas) تنها 9 کیلومتر فاصله دارد و از این ترمینال اتوبوس هایی گردشگری، مخصوص بازدید از کلیسای جامع گوا نیز وجود دارد.

قطار:

از همه شهرهای مهم هند به وسیله قطار می توانید به گوا سفر کنید و گردشگران زیادی از بمبئی و دهلی به وسیله قطار به گوا می آیند، اگر قطار را انتخاب کردید پس از رسیدن به ایستگاه راه آهن گوا باید تاکسی بگیرید و وسیله دیگری برای رسیدن به کلیسای جامع وجود ندارد.

قایق:

همانطور که می دانید این کلیسا در کنار رود مندوی قرار دارد به همین خاطر می توانید با قایق نیز به این مکان دیدنی بروید، بهترین مسیر برای رسیدن به کلیسا از بمبئی است که کافی است قایق های بمبئی به پانجی (Panaji) را سوار شوید.

اگر با اتومبیل شخصی خود به سوی این کلیسا می روید تنها کافیست از آدرس و نقشه ی کارناوال استفاده نمایید.

آدرس: هند، شهر گوا، منطقه ولها

.Address: Velha, Goa 403402, India

دیدنی های اطراف کلیسای جامع گوا

پیشنهاد می کنیم در هنگام بازدید از کلیسای زیبای جامع گوا از دیگر جاذبه های دیدنی این دیار نیز بازدید کنید، جاهایی مثل:

موزه باستان شناسی گوا | Archaeological Museum: فاصله 140 متر

کلیسای بام عیسی | Bom Jesus Basilica: فاصله 230 متر

کلیسای سنت فرانسیس آسسی | Church of St. Francis of Assisi: فاصله 110 متر

موزه باستان شناسی گوا
کلیسای بام عیسی
کلیسای سنت فرانسیس آسسی

توصیه کارناوال

توصیه می کنیم در بازدیدتان از کلیسای جامع گوا به این نکات توجه کنید:

- حتما از برج ناقوس طلایی دیدن کنید.

 - مکان غسل تعمید  فرانسیس را از دست ندهید.

- مجسمه ها و طرح های طلایی که در قسمت محراب کلیسا قرار دارد راوی داستان های جذابی هستند که متاسفانه در اینجا امکان تعریف همه آن ها وجود نداشت، پیشنهاد می کنیم از خدمه کلیسا بخواهید داستان های این مکان زیبا را برای تان تعریف کنند.

- صلیب معجزات هم از زیباترین اشیای این مکان است و این عقیده را نشان می دهد که تصویری از حضرت مسیح در این مکان دیده شده است.

- به سقف های کلیسا توجه کنید، در برخی قسمت ها سقف ها با طلاکاری و گچ بری های منحصر به فرد تزیین شده اند.

- اگر به داستان های مذهبی دین مسیحیت علاقمندید حتما به تابلوهای نقاشی موجود در این عبادتگاه توجه کنید زیرا هر یک از آن ها نشانگر ماجراهای بسیار جذابی هستند که حتا با تماشای آن ها می توانید از اغلب آن ها مطلع شوید.

- گاهی اوقات گالری های نقاشی در این کلیسا برپا می شود که اگر در زمان بازدید شما چنین نمایشگاه هایی وجود داشت حتما از آن دیدن کنید.

- زمانی که در راهروهای این کلیسا راه می روید خوب به اطراف توجه کنید زیرا هر قسمت از این عبادتگاه دیدنی هایی دارد که واقعا بی نظیر هستند.

Photo by : Unknown

سخن آخر

گوا بسیار زیبا و دیدنی است و ما در آینده به معرفی دیگر دیدنی های این منطقه زیبا خواهیم پرداخت. اگر شما عزیزان نیز به گوا رفته اید نظرات و دیدگاه های خود را با ما در میان گذارید، منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

ارزش تاریخی(عالی) 5
ارزش معماری(عالی) 5
تنوع و کیفیت امکانات(خوب) 3.5
سهولت در دسترسی(خوب) 3.5
شرایط نگهداری و مرمت(عالی) 5
نظافت(عالی) 5

نقاط قوت

  • یکی از مشهورترین کلیساهای گوا
  • یکی از بزرگترین کلیساها در قاره آسیا
  • قرارگیری بزرگترین ناقوس سنگی دنیا در این کلیسا
  • یکی از مجموعه کلیساها و صومعه ثبت جهانی یونسکو

نقاط ضعف

  • امکانات رفاهی محدود

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 8 رای

4.7

دوستان

2

خانواده

2

زوج

1

آیا بازدید از کلیسای جامع گوا را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(عالی) 4.9
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 4.6
سهولت در دسترسی(عالی) 4.7

کلیسای جامع گوا را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
صالح انتصاری

5

نزدیکی ساحل گوآ ۸ تا جزیره وجودداره،تو طول تاریخ دور و دراز هند، کشتی هاي زيادى در اب هاي این سرزمین غرق شدن.صدها کشتی عربی و پرتغالی در اعماق اقیانوس هند بـه گل نشسته وجود داره

تجربه سفر صالح انتصاری به کلیسای جامع گوا

انتشار: 19 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
نازى هاشمى

5

گوا فقط ساحل آنجونا با ماهى كبابى ...واى يادش بخير

سفر با خانواده
تجربه سفر نازى هاشمى به کلیسای جامع گوا

انتشار: 17 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
vahab

4.8

سلام ، من سالهاس بمبئى هند زندگى ميكنم وتو همين ايالت ماهاراشترا كه گوا هم جزوشه ، هند ٢٨ تا ايالت داره و خيلى وسيعه و گوا هم شهر توريستيه مه تهعداد خارجيا توش خيلى زياده مخصوصا از امريكا ،المان ،اسراعيل و روسيه

تجربه سفر vahab به کلیسای جامع گوا

انتشار: 17 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

بانو ايرانى
پرسش:

من يه دوره ٣ ماهه ميرم گوا شنيدم نودمون خودرو اجاره كنيم بصرفه تره،با گواهينامه ايران ميتونم هند رانندگى كنم يا بايد بين الملل كنم اونجا قبولش دارن؟چطور ميتونم ايران بين اللمللى كنم گواهيناممو؟

زينب شيرازی
در پاسخ به بانو ايرانى:

دوست عزیز اول از همه لازمه گواهینامه بین المللی دریافت کنین. برای اطلاعات بیشتر خوندن این مقاله رو از دست ندین: آشنایی با گواهینامه بین المللی

انتشار: 27 اسفند 1398

انتشار: 25 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ashkan sr
پرسش:

سلام .پرواز مستقيم تهران به گوا ميره؟

زينب شيرازی
در پاسخ به ashkan sr:

دوست عزیز از تهران پرواز مستقیم به گوا وجود نداره. 

انتشار: 19 اسفند 1398

انتشار: 19 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست