کارناوال - راهنمای سفر

دره چاکرود رودسر

استان گیلان، شهرستان رودسر، شهر رحیم آباد، روستای بالا طیولا

4.2

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 11 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

24 تا 48 ساعت

ساعت دسترسی

امروز چهارشنبه 24 ساعته

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره دره چاکرود رودسر

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 تیر 1398

به روز رسانی

25 آبان 1398

معرفی /

دره چاکرود رودسر | بهشت ماجراجویان

می خواهیم سفری هیجان انگیز را آغاز کنیم. سفری به اعماق دره چاکرود رحیم آباد در استان گیلان! این مکان زیبا یکی از جاذبه های گردشگری رحیم آباد محسوب می شود و به نوعی بهشتی تکرار نشدنی برای دوست داران دره نوردی، رودخانه نوردی و ماجراجویی به شمار می آید. این بار کارناوال برای تان از این مقصد خاص و بی نظیر خواهد گفت و مسیر دره چاکرود را نشان تان خواهد داد؛ پس با ما همراه شوید.

هشدار! فقط حرفه ای ها وارد شوند

قبل از آن که به معرفی دره چاکرود بپردازیم لازم است خاطر نشان کنیم که بازدید از این دره فقط و فقط برای افراد حرفه ای و متخصص در زمینه دره نوردی، صخره نوردی، سنگ نوردی و ... مناسب است. بنابراین اگر در این گروه قرار ندارید فکر بازدید از این دره را از سرتان بیرون کنید؛ اما نگران نباشید! شما می توانید از مقصدهای مشابه چاکرود مثل تنگه هلت، تنگه دار، تنگه واشی و ... دیدن کنید که به شما تجربه ای یکسان اما امن و بی خطر را هدیه خواهند کرد. 

چرا دره چاکرود رحیم آباد؟


 • دره چاکرود به خاطر سخت و خشن بودن طبیعتش بسیار بکر مانده و مقصد بسیار ایده آلی برای صخره نوردان، دره نوردان و ... به شمار می رود.
 • این دره آبشارها و حوضچه های متعددی دارد که هر چه بیشتر آن را خاص و متفاوت می کند.
 • در دره چاکرود می توانید تجربه فرود، آبشار نوردی، صخره نوردی و شنا را یک جا تجربه کنید.

مناسب برای


طبیعت گردان حرفه ای مانند صخره نوردان، دره نوردان و ... 

 

 

نامناسب برای


افرادی عادی و غیر حرفه ای

Khalil Gholami 
Khalil Gholami 

آشنایی با دره چاکرود رحیم آباد | بهشت ماجراجویان

به سمت رودسر می رویم و مسیرمان را تا روستای طیولا ادامه می دهیم. پس از طی کردن مسیری زیبا به ابتدای دره چاکرود خواهیم رسید، جایی که کم کم دیواره های آن شروع به تنگ تر شدن می کنند و حتی گاهی مانع رسیدن نور خورشید به اعماق دره می شوند. دره چاکرود از جنوب (حوالی روستای پرمکوه) آغاز شده و به سمت شمال (روستاهای بالا طیولا و پایین طیولا) می رسد و به گفته برخی منابع در نهایت آب آن به دریای کاسپین ریخته می شود.

دره از دو مسیر فرعی و یک مسیر اصلی تشکیل شده و پر از آبشارها و حوضچه های بزرگ صخره ای پر آب است. وقتی پیمایش را آغاز می کنید ابتدا از مسیر فرعی وارد می شوید و چند فرود حسابی از آبشارها را تجربه می کنید و سپس وارد مسیر اصلی خواهید شد. گاهی فضای دره به خاطر تنگ شدن دیواره ها و وجود سنگ های بسیار بزرگ آنقدر تاریک می شود که شاید لازم باشد از هدلامپ استفاده کنید.

توجه داشته باشید که چاکرود طول زیادی دارد؛ اما قسمتی که در آن بتوان پیمایش فنی و حرفه ای انجام داد کوتاه است و با توجه به توانایی بدنی افراد از 1 تا 2 روز زمان می برد.

Navid Chalengar 

قبل از پیمایش بخوانید

پیش از هر چیز باید گفت که پیمایش این دره بدون راهنما و متخصص و حتی دوره های آموزشی پیش از سفر امکان پذیر نیست.

نکات ضروری سفر به دره چاکرود رحیم آباد

 • این پیمایش به وسایل تخصصی دره نوردی نیاز دارد مانند: طناب، هارنس، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، دستکش، پیچ های مخصوص کارگاه زدن و ... 
 • رفت و برگشت این مسیر به توان جسمانی بالایی احتیاج دارد بنابراین در کنار تخصص و مهارت های لازم که باید کسب کنید حتما قوای بدنی خود را بسنجید.
 •  در منطقه، مغازه ای برای تهیه مواد اولیه خوراکی نخواهید دید و در طول مسیر آب قابل خوردن وجود ندارد، پس حتما مواد غذایی و میزان آب مورد نیاز خود را از قبل خریداری کنید.
 • داخل دره حوضچه های عمیقی وجود دارد که حتما باید در آن ها شنا کنید؛ بنابراین اگر شناگر ماهری نیستید از جلیقه نجات استفاده کنید.
 • به دلیل وجود آب و فشار زیاد آن، وسایل ضروری تان را وکیوم کنید تا آب به آن ها نرسد.
 • قبل از حرکت حتما و حتما آب و هوای منطقه را بررسی کنید زیرا در صورت بارندگی، احتمال سیل و جاری شدن آب وجود دارد.
لوازم مورد نیاز
آب آشامیدنی
چادر مسافرتی
پول نقد
کلاه ایمنی
کمک های اولیه
کوله پشتی
کیسه خواب
کیسه زباله
گوپرو
پاور بانک
چراغ قوه
هدلامپ
نقشه یا GPS
میان وعده

پیمایش دره چاکرود رحیم آباد

پیمایش را آغاز می کنیم و وارد دنیای شگفت انگیز چاکرود می شویم.

فرود از آبشار ها و صخره ها

ورود به چاکرود شما را با فرودهای پیاپی به چالش می کشد. از همان ابتدا که وارد دره می شوید باید اولین فرود خود را انجام دهید که با کوبیدن رول اسپیت و زدن کارگاه در جای مناسب و استفاده از طناب های ویژه امکان پذیر می شود. گاهی این پایین آمدن ها، در کنار آبشارهای کوتاه و بلندی اتفاق می افتد که ارتفاع شان از 2 تا 30 متر متغیر است. حتی در برخی از فرودها مجبور می شوید که به دل آبشار بزنید و از میان آنها عبور کنید که این کارتان را کمی سخت تر می کند. در برخی از قسمت ها باید فرودتان را از روی سنگ ها و صخره های صیغل خورده ای انجام دهید که بسیار لیز هستند و آن قدر پیچ و تاب و شیب شان زیاد است که نمی توانید پایین شان را ببینید.

پرش در حوضچه های آب

یکی از هیجان انگیزترین قسمت های پیمایش دره، پرش درون حوضچه های پر آب است. این حوضچه ها معمولا پایین آبشارها شکل گرفته اند و گاهی عمق آن ها آنقدر زیاد است که می توان به راحتی در آن ها پرید یا حتی شیرجه زد. البته قبل از هر چیز معمولا یک نفر عمق آب و بزرگی سنگ های داخل حوضچه ها را بررسی می کند.

Khalil Gholami 
Navid Chalengar 
Khalil Gholami 

شنا در بستر دره

در بخش های انتهایی دره عمق آب شروع به زیاد شدن می کند و در کنار آن فضای دره بازتر می شود. این فضا برای شنا کردن بسیار مناسب است.

پیاده روی در انتهای مسیر دره

پس از یک پیمایش نفس گیر و البته هیجان انگیز به بخش انتهای دره خواهید رسید. در این جا شما باید یک مسیر تقریبا طولانی را پیاده روی کنید تا به طور کامل از فضای دره خارج شوید. این پیاده روی، هم می تواند خیلی خسته کننده باشد و هم خیلی جذاب! این مسئله به خود شما بستگی دارد که چگونه در طول مسیر انرژی خود را حفظ کرده اید!

کمپ و پیک نیک در اطراف دره

اگر تمایل داشته باشید که دره را تا آخر پیمایش کنید به 2 روز زمان نیاز دارید و این مستلزم آن است که در پایان روز جایی را برای اقامت پیدا کنید که یکی از جذاب ترین گزینه ها کمپ در طبیعت اطراف دره است.

Khalil Gholami | Mizan 
Khalil Gholami | Mizan 
Khalil Gholami | Mizan 
Khalil Gholami | Mizan 

فصل سفر به دره چاکرود

بهار: در فصل بهار بارندگی در منطقه افزایش یافته و پیمایش دره را خطر آفرین می کند.

تابستان: بهترین فصل سفر به دره چاکرود تابستان است چرا که بارندگی به کمترین میزان خود می رسد و هوا معتدل می شود.

پاییز و زمستان: هر چه به سمت فصول سرد سال پیش می رویم هوای منطقه سردتر شده و بارش در آن بیشتر می شود و همین امر موجب افزایش آب بستر دره شده و پیمایش دره را مشکل یا غیر قابل انجام می کند.

اقامت

برای اقامت و شب مانی مسلما باید به اطراف دره بروید و یا در مکانی مناسب کمپ کنید که در این صورت باید با اصول کمپ در طبیعت آشنا باشید یا در روستاهای اطراف مثل طیولا (در فاصله 1.5 کیلومتری)، پرمکوه (در فاصله 500 متری) و ... بمانید.

مسیر دسترسی به دره چاکرود رحیم آباد

آدرس: استان گیلان، شهرستان رودسر، شهر رحیم آباد، روستای بالا طیولا

دسترسی: از رشت به سمت لنگرود و سپس اطاقور بروید پس از آن وارد املش شده و به سمت رحیم آباد بروید. وقتی به رحیم آباد رسیدید باید خودتان را به روستای بالا طیولا برسانید و بعد از آن با کمک گرفتن از محلی ها وارد جاده خاکی شوید که شما را به ابتدای دره می رساند.

Navid Chalengar 

دیدنی های اطراف

روستای لیما | 23.6 کیلومتر

ییلاق جواهر دشت | 82.8 کیلومتر

آبشار میلاش | 26.3 کیلومتر

روستای سرولات | 77 کیلومتر

Sahar Bahiraie | Karnaval 
H. Hosseinzadeh 

در پایان ویدیویی تماشایی از پیمایش تنگه چاکرود را تماشا کنید

دغدغه های کارناوالی

در کشور عزیزمان ایران جاذبه های بی شماری وجود دارد که هر کدام در نوع خود بی نظیر هستند. از آثار تاریخی گرفته تا آثار طبیعی مثل کوه ها، رودها، جنگل های انبوه، دره ها و تنگه های بی نظیر. در میان این طبیعت های زیبا برخی از آن ها کمی بی رحم و غیر قابل پیش بینی هستند و وارد شدن به آن ها ممکن است به بهای جان تمام شود. حال آن چه سوال می شود آن است که پس از شناسایی چنین مکان هایی چرا نباید کنترل و نظارت درستی در ورود گردشگران به این مناطق صورت بگیرد؟

کنترل و نظارت مسافران و گردشگران به چنین مناطقی می تواند بسیار کمک کننده باشد و شدت آسیب ها و خسارت ها را کاهش دهد. یکی از همین مکان ها دره چاکرود رودسر است. محیطی بکر و خشن که ورود بدون تجهیزات در آن بسیار ریسکی و خطرناک است و چند سال پیش یک جوان به خاطر همین عدم نظارت و بی احتیاطی که ناشی از عدم آموزش و فرهنگ سازی ست، جان خود را از دست داد. از نمونه های دیگر می توان به کول خرسان دزفول اشاره کرد که در چند سال گذشته جان چندین انسان را گرفته است در حالی با یک قانون گذاری ساده و کنترل می توان حجم خسارات را به راحتی کاهش داد!

سخن آخر

با کارناوال سفری پر هیجان به دره چاکرود رودسر داشتید. نظر شما درباره این دره بی نظیر چیست؟ آیا شما تا کنون از این مکان بکر و بی نظیر دیدن کرده اید؟ 

شما می توانید در بخش نظرات نکات لازم و ضروری سفر به این دره را با دیگران به اشتراک بگذارید. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 5
سهولت در دسترسی(خوب) 4
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.5
بکر و دست نخورده بودن(خوب) 4

نقاط قوت

 • از پر چالش ترین تنگه ها برای دره نوردان
 • دارای محیطی بکر و دست نخورده

نقاط ضعف

 • عدم نظارت و کنترل ورود گردشگران جهت حفظ ایمنی

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 11 رای

4.2

دوستان

3

آیا بازدید از دره چاکرود رودسر را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.6
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4.3
سهولت در دسترسی(خوب) 3.7

دره چاکرود رودسر را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
ساجده بهشتی

4.2

چقدر جذابه تو آب پیاده روی

سفر با دوستان
تجربه سفر ساجده بهشتی به دره چاکرود رودسر

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
هدی حسینی

3.5

باید تو آب رودخانه و حوضچه ها شنا کنید .رودخونه لیز که کافیه کمی حواستون پرت بشه و حادثه ای ناگوار پیش بیاد.

سفر با دوستان
تجربه سفر هدی حسینی به دره چاکرود رودسر

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
سیروس حسامی

5

دارم کلاس صخره نوردی رو میرم که بتونم برم به این دره واقعا خیلی بکر و خفنه .

انتشار: 08 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

مژده فاطمی
پرسش:

سلام دوتا سوال داشتم 1. اینکه مسیر برگشت داره؟ یعنی مسیری که رفتیم روبه پایین رودخونه باید برگردیم بالا دوباره؟همه آبشارهایی که رفتیم پایین دوباره برگردیم بالا؟ 2.اینکه آیا لیدر محلی سراغ دارید؟ به من معرفی کنید. ممنونم

سحر بحیرائی
در پاسخ به مژده فاطمی:

سلام دوست عزیز
خیر، انتهای دره باز است و گروه ها از آن خارج می شوند.

در رابطه با معرفی لیدر در حال حاضر معذور هستیم اما توجه داشته باشید که این دره یک دره فنی است و حتما باید پس از آموزش های لازم و با مربی و تجهیزات تخصصی به دره بروید. برای اطلاع از کلاس های آموزشی می توانید باشگاه های آموزش دره نوردی تماس بگیرید.

انتشار: 19 مرداد 1399

انتشار: 12 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست