کارناوال - راهنمای سفر

تنگ دار نوشهر

ایران، استان مازندران، شهرستان نوشهر، روستای کشک‌سرا، جاده جنگلی خانیکان

4

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 7 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 6 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی

رایگان

همه چیز درباره تنگ دار نوشهر

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

فهیمه دزفولی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 تیر 1397

به روز رسانی

02 تیر 1398

معرفی /

تنگ دار نوشهر | شیرجه در آب‌ های کرکرود

پیش از این در کارناوال به معرفی تعدادی از تنگ ها و دره های معروف پرداخته ایم و امروز می خواهیم به سراغ یکی از هیجان انگیزترین آنها یعنی تنگ دار نوشهر برویم. جایی که می توانید در آن یک آب بازی تمام عیار را تجربه کنید و چالشی با طبیعت وحشی و رودخانه پرآب تنگ دار داشته باشیم. همراه مان باشید تا از جذابیت های سفر به تنگ دار برای تان بگوییم، در مورد مسیر تنگ دار و نحوه رسیدن به آن بدانیم و با بهترین فصل سفر به تنگ دار آشنا شویم. نفس‌تان را حبس کنید و همراه کارناوال شیرجه بزنید در تنگ دار.

البته تنگ دار، تنها جاذبه ای نیست که در سفر به نوشهر می توانید از آن دیدن کنید، اگر دوست دارید با دیگر دیدنی ها و تفریحات نوشهر آشنا شوید و در مورد ساعت بازدید، هزینه و مسیر و نقشه آنها بدانید، سری به صفحه دیدنی ها و تفریحات نوشهر در کارناوال بزنید. 

Photo by : Amir Mohammad Amiri
Photo by : Mehdi Esfandyari

چرا تنگه دار؟


 • فرصت رودخانه نوردی و چالش با جریان آب در این رودخانه برای‌تان فراهم است.
 • مکان بسیار خنکی برای آب‌بازی، آبتنی و تفریح در تابستان است.
 • در حاشیه جنگل باصفای خانیکان قرار گرفته و امکان گردشی جنگلی و کمپ در طبیعت را نیز برای‌تان مهیا می‌کند.
 • در فاصله کمی از شهرهای نوشهر و چالوس و جاذبه‌های تماشایی شمال ایران است.
 • تنگ دار طبیعتی زیبا دارد و به دلیل وجود گیاهان و درختانی که شاخه‌های‌شان بر تنگه سایه انداخته است، از سایر هم نوعانش متفاوت است.
 • به سبب فاصله کم تنگه از تهران، اهالی این شهر در سفری یک روزه می‌توانند به تفریح در این تنگه خوش آب و هوا بپردازند.

مناسب برای


طبیعت گردان

ورزشکاران

علاقه‌مندان به هیجان

علاقه‌مندان به تفریحات آبی

عموم افراد با توانایی بدنی کافی و آشنا با شنا

نامناسب برای


 کودکان و افراد مسن

افرادی که آمادگی جسمی بالایی ندارند

افراد تنها که شنا بلد نیستند

Photo by : Morteza Esfandiari
Photo by : Arman Forouzan

آشنایی با تنگ دار | طبیعت دست‌نخورده یک رودخانه

جایی در دل جنگل خانیکان نوشهر، رودخانه‌ای سرکش از دل دره‌ای تنگ می‌گذرد. درختان بلند کهنسال در بالای دره به سوی هم دست دراز کرده‌اند و نور آفتاب به سختی از لابه‌لای شاخ و برگ‌ها به کف تنگ می‌رسد. دیوارهای دره را سرخس‌ها و برگ‌های سبز پرسیاوشان پوشانده‌اند و شاخه‌های پیچک از اطراف آویزان شده‌اند... همه اینها مانند تصاویری است که از جنگل های وحشی و بکر دیده ایم. صدای سهره جنگلی و بلبل در میان دیوارها می‌پیچد و لابه‌لای شرشر آب رودخانه گم می‌شود. طبیعت اطراف‌تان چنان دست نخورده است که شاید اگر دیگر گردشگران را همان‌جا نبینید اصلا شک کنید که بشود پا به این تنگ گذاشت؛ اما درست آمده‌اید. از همین جا قرار است به آب بزنید.

تنگی که از آن سخن می‌گوییم این روزها در تورهای طبیعت‌گردی به تنگه دار مشهور شده است و این نام تنگ دار را شاید به سبب دار و درخت‌هایش به اینجا داده‌ باشند؛ اما اهالی محل آن را به نام تنگ کُشکِ‌سرا می‌شناسند و آن‌قدر ناشناخته است که اثری از آن روی بیشتر نقشه‌های اینترنتی پیدا نمی‌کنید. پس بگذارید ما گام‌به‌گام راهنمای شما برای پیش رفتن در دل این دره باصفا باشیم.

تنگ یا تنگه دار در حاشیه روستای کشک‌سرا از توابع نوشهر مازندران قرار گرفته است. روستای کشک‌سرا را کوشک سرا یا کِشکه‌سره هم می‌گویند و در نقشه گوگل آن را با نام اشتباه خُشکه‌سرا می‌توانید پیدا کنید. شاید بخواهید بدانید که نام رودخانه جاری در این تنگه چیست؟! رودخانه دایمی کُرکُرود در دل این دره جریان دارد. مسیر رودخانه‌نوردی در طول تنگ 1600 متر است و پس از پشت سر گذاشتن آن با بالا رفتن از کوه به محوطه جنگلی خانیکان پا می‌گذارید.

شاید هنگام خواندن این مطلب برای‌تان سوال پیش بیاید که تنگ درست است یا تنگه؟ تنگ دره‌ای است که بسیار عمیق و باریک باشد. دیواره‌های تنگ تقریبا عمودی هستند، شیب بسیار زیادی دارند و جوری به هم نزدیک شده‌اند که با شکل معمول دره‌ها کاملا متفاوت است. تنگه به باریکه‌ای از آب می‌گویند که دو دریای مجاور را به طور طبیعی به یکدیگر وصل کند مانند تنگه هرمز. در ادبیات روزمره به اشتباه واژه تنگه را برای هر دو پدیده طبیعی به کار می‌برند و از آنجا که اشتباه بسیار رایجی است و افراد برای جستجو از هر دو حالت آن استفاده می‌کنند در این نوشته هر دو شکل را به کار برده‌ایم؛ اما شما هم مثل ما بدانید که شکل صحیح آن تنگ دار است.

نکته:  اگر کسی شنا بلد نیست در قالب گروهی با استفاده از طناب و با حضور همراهانی که در بخش‌های عمیق بتوانند کمک کنند می‌تواند از این تفریح لذت ببرد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی‌ها و تفریحات تنگه دار

بیشتر افراد غیرمحلی که گذرشان به سمت کشک‌سرا می‌افتد به هوای دیدن تنگ می‌آیند؛ اما بسیاری از اهالی نوشهر گذراندن اوقاتی خوش در پارک جنگلی خانیکان را برای آخر هفته و تعطیلات خود انتخاب می‌کنند.

1- چالش با رودخانه در گرم‌ترین روزهای سال

400 متر آغاز تنگ را خوشان خوشان در حالی می‌گذرانید که پای‌تان حداکثر تا زانو در آب فرو رفته است. حتی در روزهای تعطیل شاید کسانی را ببینید که بساط پیک‌نیک‌شان را همان دهانه دره در حاشیه رودخانه، پهن کرده‌اند؛ اما هرچه پیش می‌روید دیوارهای تنگه به هم نزدیک تر می‌شوند و هرچه تنگه باریک‌تر می‌شود آب عمق بیشتری پیدا می‌کند. عجیب اینجاست که گاهی آب با جریان تندش تا ساق پای‌تان می‌رسد و در قدم بعدی ناگهان تا سینه در آب فرو می‌روید. بنابراین بهتر است به صورت گروهی و پشت سر هم پیش بروید. حتما در بخش‌های عمیق از طناب استفاده کنید و حواس‌تان برای کمک به اطرافیان جمع باشد. درطول این مسیر، حتی در کم آب‌ترین فصل، دست‌کم سه‌بار عمق رودخانه به‌ اندازه‌ای می‌رسد که ناچارید با شنا از آن بگذرید؛ اما اگر شنا بلد نیستید نگران نباشید؛ به کمک طناب، جلیقه نجات و همراهان‌تان می‌توانید از این بخش‌ها عبور کنید.

عمق آب در فصل‌های مختلف متفاوت است؛ در بهار بیشترین مقدار آب و پایان تابستان کمترین عمق آن را تجربه خواهید کرد. در مسیر به گونه‌های مختلف خزنده و دوزیست مانند مار آبی، قورباغه، خرچنگ و مارمولک برمی‌خورید که برای شما خطری ندارند و بدون ترس می‌توانید از کنارشان بگذرید. پیمودن تنگ نیاز به انرژی زیادی دارد پس آغاز مسیر خیلی خودتان را خسته نکنید و سعی کنید رودخانه را تا آخرین استخر بپیمایید و تمام این مسیر جذاب و پرفراز و نشیب را تجربه کنید.

Photo by : Mohammadreza Ebrahimi
Photo by : Unknown

2- شنا و شیرجه در استخرهای طبیعی تنگ دار

در بخش‌هایی از مسیر پیمایش‌ رودخانه، به حوض‌ها و استخرهایی طبیعی برمی‌خورید که ماجراجویی در این تنگه را به اوج می‌رساند. در این قسمت‌ها با بررسی عمق مناسب و نبودن تخته سنگ در بستر رودخانه، می‌توانید یک تجربه پرهیجان از شیرجه به دل طبیعت را در کارنامه خود ثبت کنید. افراد محلی راهنمای خوبی برای نشان دادن این قسمت‌ها به شما هستند. برای یک شیرجه خوب ابتدا در عمق آب کمی شنا و عمیق‌ترین محل مناسب برای پرش را پیدا کنید. سپس یکی دوبار از ارتفاع پایین به صورت معمولی در آب بپرید و همه چیز را بیازمایید و سرانجام از نقطه بلندتر شیرجه در آب را تجربه کنید. این توصیه‌ها برای کسانی است که آمادگی بدنی کافی، مهارت شنا و شیرجه و تجربیات مشابه قبلی را در جاهای امن‌تر داشته‌اند.

نکته برای کم تجربه ها

اگر اولین بار است که می‌خواهید تجربه‌ شیرجه در استخرهای طبیعی داشته باشید تنگ دار مکان چندان مناسبی نیست و بهتر است از برکه و استخرهای طبیعی ایمن‌تر و شناخته‌شده‌تر آغاز کنید. اما برای ماجراجویان و اهالی ورزش‌ جزو خاطره‌انگیزترین تجربیات هیجان در طبیعت است.

Photo by : Amir Mohammad Amiri
Photo by : Amirhossein Barreh

3- گردش در پارک جنگلی خانیکان

برای بعضی‌ها رودخانه‌نوردی در همان 400 متر اول که آب عمق چندانی ندارد تمام می‌شود و مسیر تنگه را ادامه نمی‌دهند. هرکسی که از تنگه بازگشته اما هنوز خسته نیست می‌تواند به بازدید جنگل خانیکان در فاصله پنج شش دقیقه ای از پارکینگ دره برود. این پارک، جاده خاکی پرشیب اما بسیار زیبایی دارد که مناظر متفاوتی از جنگل‌های شمالی را پیش روی‌تان می‌گذارد. در حاشیه جاده می‌توان زیرانداز پیک نیک انداخت و در سایه درختان به استراحت پرداخت. با هماهنگی نگهبانی جنگل، امکان کمپ در این پارک را نیز خواهید داشت؛ اما پیدا کردن جای مناسب کمی دشوار است زیرا جنگل در دوسوی جاده، شیب زیادی دارد و باید حدود 4-5 کیلومتر بالا بروید تا به جای مناسبی برای کمپ برسید.

دقت کنید که در تابستان‌ها، جنگل، برخلاف تنگه و روستا، بسیار شرجی است و تنها در سایه درختان هنگامی که نسیم ملایمی جریان داشته باشد هوا کمی خنک می‌شود. 

 در این پارک جنگلی با پیمودن مسیر حدود 5 کیلومتر به سرچشمه‌های رودخانه کرکرود و بالادست تنگه می‌رسید که مناظری بدیع و بسیار چشم‌نواز دارد. بهترین زمان بازدید از مناظر زیبای این جنگل بهار و پاییز است. جنگل خانیکان در بهار به سبب تازگی شکوفه‌ها و طراوتش و در پاییز با برگ‌های هزار رنگ درختان ممرز جلوه‌ای یکتا دارد.

جاده جنگل خانیکان
جاده پاییزی جنگل خانیکان
پاییز در جنگل خانیکان
جنگل خانیکان

لوازم مورد نیاز برای رفتن به تنگه دار

برای پیمودن یک تنگه لازم نیست وسایل زیادی را با خود همراه ببریم؛ اما بسیار مهم است که بدانیم چه چیزهایی ببریم و چه چیزهایی نبریم. ناگفته پیداست هر چیزی در این رودخانه‌نوردی ممکن است در آب بیفتد و همه چیز کاملا خیس خواهد شد.


چه چیزهایی را به تنگه نبرید:

 • * موبایل و اشیای الکترونیکی مانند پاوربانک، اسپیکر، هدفون، کارت بانکی 
 • * خوراکی بدون بسته بندی ضدآب
 • * لباس‌های نخی یا پشمی که در آب سنگین می‌شود و حجم زیادی از آب را درون خود نگاه می‌دارد یا لباس‌های آویزان بلند که مانع حرکت می‌شوند.
 • * عینک آفتابی و کلاه آفتابگیر (بیشتر تنگه در سایه است و تقریبا هیچ آفتابی نخواهید دید)
 • * اشیای تیز بدون محافظ مانند چاقوی بدون ضامن (درصورت لیز خوردن در آب ممکن است به شما آسیب بزند)

 

چه چیزهایی را همراه داشته باشید اما در پارکینگ بگذارید
کفش اضافه
حوله
لباس اضافه
لباس گرم
آب آشامیدنی
وعده های غذایی
کرم ضد آفتاب
تلفن همراه
وسایلی که هنگام تنگه‌نوردی باید همراه‌تان باشد
آب آشامیدنی
دمپایی و صندل
کفش اضافه
کمک های اولیه
کیسه زباله
میان وعده
گوپرو

نکته: برای گروه‌هایی که حتی یک نفر از آنها شنا بلد نیست بردن طناب، جلیقه نجات و حضور یک فرد ماهر با توانایی بدنی کافی که بتواند به دیگران کمک کند الزامی است.

Amir Mohammad Amiri

نکات ایمنی سفر به تنگ دار

* حتما به صورت گروهی به تنگ دار بروید. با توجه به عدم کنترل شما بر محیط و پیش‌بینی ناپذیر بودن آنچه در طبیعت برای‌تان اتفاق می‌افتد داشتن همراه بسیار مهم است. درصورتی که با قبول ریسک، تنها به این تنگه می‌روید پیش از حرکت، افراد محلی را از برنامه خود مطلع کنید تا درصورت عدم بازگشت‌تان به کمک شما بیایند.

* روزهای بارانی و آب و هوای طوفانی را برای تنگ‌نوردی فراموش کنید. در این زمان‌ها تنگ‌ها تبدیل به مکان بسیار خطرناکی برای وقوع جریان‌های سیل‌آسای آب می‌شوند.

* هر اندازه که در شنا و شیرجه توانمند هستید فراموش نکنید تجربه در طبیعت با تجربیات در محیط بسته و مصنوعی بسیار متفاوت است. در انتخاب محل شنا و شیرجه به مناسب بودن عمق آب و نبودن تخته سنگ در زیر آب توجه کنید و نگذارید هیجان مانع از احتیاط شما شود.

* مالیدن روغن زیتون و کمی نرمش و انجام حرکات کششی پیش از ورود به آب از گرفتگی عضلات بدن‌تان در مواجه با آب سرد جلوگیری می‌کند.

* برای صورت‌تان از لوسیون‌ها و کرم‌های ضدآفتابی استفاده کنید که ضدآب باشند.

* به هیچ وجه در مسیر حرکت، یکدیگر را به شوخی هل ندهید. در بازگشت به دلیل خستگی و عجله احتمال خطر بیشتر است پس محتاط‌تر باشید.

* اگر مچ پای‌تان ضعیف است یا سابقه پیچ خوردن دارد حتما از کفش مچ‌دار استفاده کنید. درغیر این صورت دمپایی پشت‌بسته استخری و یا کفشی که آب را در خود جمع نکند مناسب است.

* ایجاد سروصدای بلند، احتمال ریزش سنگ و آسیب به زندگی جانداران این تنگ را به همراه دارد.

* پارکینگ تنگ محل حفاظت‌شده‌ای نیست و مسوولیت اشیای داخل خودرو با شماست بنابراین اشیای گران‎بها با خود همراه نداشته باشید.

* خوراکی بسته‌بندی و ضدآب به ویژه مواد قندی به همراه داشته باشید زیرا مسیر طولانی است و انرژی زیادی را صرف حرکت بر خلاف جریان آب و مقابله با سرما خواهید کرد.

* ساعات اولیه روز را برای تنگ‌نوردی انتخاب کنید تا پیش از تاریکی هوا پیمایش شما به پایان برسد و به محل پارکینگ برگردید.

* یکدست لباس کامل اضافه به همراه حوله در ماشین داشته باشید تا پس از بازگشت خودتان را خشک کنید.

Photo by : Farida Sharifian
Photo by : Unknown

اقامت

اگر تصمیم گرفتید پس از بازدید تنگ یک شب را در حوالی آن اقامت کنید گزینه‌های مختلفی برای شب ماندن در اختیار شماست. می‌توانید خود را به نوشهر برسانید و در هتل یا ویلاهای شخصی اقامت کنید. برای اینکه از میان این گزینه ها، بهترین انتخاب را داشته باشید می توانید سری به صفحه اقامت در نوشهر کارناوال بزنید. پس اگر در سفرهای خود اهل اقامت در هتل هستید، برای اطلاع از قیمت هتل ها و امکانات آنها در نوشهر می توانید وارد صفحه رزرو هتل های نوشهر شوید. گزینه دیگری که برای اقامت در این شهر دارید، ویلاهای متعددی ست که در گوشه و کنار شهر پراکنده شده اند و می توانید برای شب مانی روی آنها حساب باز کنید، تنها کافی ست روی صفحه اجاره ویلاهای نوشهر کلیک کنید. اگر هم اهل اقامت در سوئیت هستید می توانید برای آشنایی با انواع سوئیت ها در این شهر و امکانات و قیمت شان از صفحه اجاره سوئیت در نوشهر کمک بگیرید. 

البته اگر بخواهید در نزدیکی تنگ دار اقامت کنید می توانید روی اقامت در روستای کشک سرا و خانه های محلی آنها حساب باز کنید. همچنین یک باغ خانوادگی در مسیر جاده خانیکان و مشرف به جنگل وجود دارد که اگر سختگیر نباشید کلبه‌هایش برای اقامت یک شب مناسب هستند. از همه اینها گذشته کمپ در جنگل خانیکان گزینه دیگر شما برای نزدیک‌تر بودن به طبیعت و اقامتی بی‌هزینه است. کمپ در ساحل رودخانه و دهانه تنگ توصیه نمی‌شود زیرا همیشه احتمال طغیان آب رودخانه وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با کمپینگ در طبیعت و توصیه‌های ایمنی آن مقاله راهنمای کارناوال را بخوانید:
ورود به صفحه راهکارهایی برای کمپ در طبیعت

امکانات

تنگ دار به جز محوطه خاکی برای پارک ماشین هیچ نوع امکاناتی ندارد. برای خرید لازم است به داخل روستای کشک‌سرا بروید و از سوپر این روستا خرید کنید. سرویس بهداشتی نیز متاسفانه در آن حوالی وجود ندارد و در صورت ضرورت می‌توانید از اهالی روستا خواهش کنید به شما اجازه استفاده از سرویس خانه خودشان را بدهند.

Photo by : Unknown
ورودی تنگ دار
آلاچیق جنگل خانیکانMorteza Hajizadeh

بهترین زمان سفر به تنگه دار

 مردادماه بهترین زمان سفر به تنگه دار است. خنکی این تنگه در تابستانِ گرم و مرطوب و طولانی بودن روز کمک می‌کند با بهترین تجربه رودخانه‌نوردی از تنگ دار به خانه بازگردید.

بهار و پاییز: اواخر بهار و اوایل پاییز با احتیاط بسیار و دقت به پیش‌بینی‌های آب و هوا در صورتی که هوا ابری یا بارانی نباشد می‌توانید رودخانه‌نوردی در تنگ دار را تجربه کنید. هوا البته ممکن است برای‌تان کمی سرد باشد. به ویژه در بهار آب نسبت به دیگر فصل‌ها عمیق‌تر است و لازم است احتیاط بیشتری داشته باشید.

تابستان: بهترین فصل بازدید از تنگ دار تابستان است. یعنی زمانی که می‌توانید از گرمای داغ و شرجی هوای شمال به این تنگ خنک پناه ببرید و با آبتنی در استخرهای آن خنکای بهاری را دوباره تجربه کنید.

زمستان: در یک کلام زمستان به تنگه دار نروید. گذشته از خطر بارش و سیل، سرمای هوا و آب به شدت آزاردهنده است و نمی‌توانید تنگه را بپیمایید. عمق و شدت جریان آب نیز در زمستان خطرآفرین است.

مسیر دسترسی

آدرس: ایران، استان مازندران، شهرستان نوشهر، روستای کشک‌سرا، جاده جنگلی خانیکان

از سمت جاده چالوس وارد کمربندی و سپس جاده ساحلی شماره 22 به نام سیاهکلرود می‌شوید. در تقاطع شهید خیریان به سمت راست پیچیده و نیرنگ را پشت سر می‌گذارید. در انتهای نیرنگ دوباره به راست پیچیده و به سمت کشک‌سرا می‌رانید. پس از عبور از روستای کشک‎سرا مسیر خاکی جنگل خانیکان را در پیش می‌گیرید. با آغاز مسیر خاکی به یک شیب تند می‌رسید که انتهای آن دوراه می‌شود. مسیر راست را ادامه دهید تا روی پل رودخانه کرکو برسید که محل پارک ماشین‌هاست و شما خودروی دیگر گردشگران را در اینجا خواهید دید. دقت کنید مسیر سمت چپ به نگهبانی پارک جنگلی خانیکان منتهی می‌شود و به تنگه دار نمی‌رود.

دقت کنید که از مسیر کوتاه‌تر جاده سیاهکلرود به داخل کشک‌سرا نیز می‌توانید استفاده کنید و روستا را تا انتها بپیمایید. با توجه به کوچه پس کوچه بودن مسیر، آدرس جاده خاکی جنگل خانیکان را از محلی‌ها بپرسید و در دوراهی معدن به جای جنگل به سمت راست بپیچید.

از سمت آمل جاده محمودآباد نوشهر را در پیش می‌گیرید. وارد کمربندی نوشهر می‌شوید. جاده ساحلی 22 سیاهکلرود را در پیش می‌گیرید ادامه مسیر را همانند آدرس بالا می‌پیمایید.

نکته: درصورتی که بدون خودروی شخصی می‌خواهید به تنگ دار بروید می‌توانید سوار اتوبوس‌هایی شوید که از نوشهر می‌گذرند و در ادامه به سمت کمربندی چالوس می‌روند. به کمک این اتوبوس‌ها تا روستای کشک‌سرا مسیر را بپیمایید و در ادامه با اندکی پیاده‌روی در روستا به تنگ دار برسید‌.

دقایقی در کنار مردم بومی و موزه مردم شناسی

بسیاری از ما در یک برنامه طبیعت گردی توجهی به افراد بومی ساکن در محل و اثر حضورمان بر شیوه زندگی آنها نداریم. رفت و آمد ما گردشگران با فرهنگ‌هایی اغلب متفاوت نسبت به منطقه بازدیدمان، سروصداها، ترافیک ماشین‌ها و زباله‌هایی که از ما به جا می‌ماند اثرات ناخواسته حضورمان برای اهالی هستند. در چنین شرایطی بد نیست دقایقی را نیز برای تاثیرگذاری مثبت بر زندگی مردم محلی صرف کنیم. هنگام بازگشت از تنگ می‌توانید گشتی در روستای بزرگ کشک‌سرا بزنید و از موزه مردم‌شناسی این روستا که پوشاک محلی مازندران و ابزارهای زندگی روزمره را به نمایش می‌گذارد بازدید کنید. دراین موزه می‌توانید لباس‌های محلی را به تن کنید، در مراسم سنتی پایکوبی محلی شرکت کنید، گوش به نوای موسیقی بسپارید و در قالب زیبای زندگی روزمره اهالی مازندران عکسی به یادگار بگیرید. خانه موزه تبریزی در سال 1383 توسط بانوی مجسمه‌ساز و کارآفرین، خانم منصوره تبریزی، با بودجه شخصی راه‌اندازی شد و عواید آن صرف کمک هزینه تحصیل دانشجویان روستا می‌شود.

اطلاعات بازدید:

همه روزه از جمله ایام تعطیل از ساعت 9 صبح تا 19 باز است

بهای بلیت: 5000 تومان

آدرس: نوشهر – کمربندی چالوس نوشهر – روستای کشک‌سرا

تلفن تماس: ۵۲۱۲۲۶۲۶- ۰۱۱ همراه : 09355041042 خانم جاهدپور

جاذبه‌های نزدیک به تنگ دار

اگر مدت حضور شما در منطقه بیش از یک روز بود و شب را در شهر و روستاهای اطراف اقامت کردید در روزهای دیگر سفرتان می‌توانید این جاذبه‌ها را نیز بازدید کنید:

 •  طرح ساحلی سالم‌سازی نوشهر
 • ساحل بلوار رادیو دریای چالوس
 • باغ گیاه‌شناسی نوشهر
 • ایستگاه قایقرانی خیرود
 • غار قندیلی خاچک
 • آبشار روستای نجارده
 • دیوچشمه در ارتفاعات نوشهر
 • دریاچه هسل
مرداب هسل
باغ گیاه‌شناسی نوشهر
دیو چشمه

توصیه کارناوال

با آغاز اولین بارش‌های پاییزی در روزهای پایانی شهریور، قارچ کمیابی به نام زرد کیجا در نقاط خاصی مثل زیر درخت‌های راش، توسکا، ممرز، بلوط و زمین‌های شیب‌دار مرطوب نزدیک تنگ دار شروع به رویش می‌کند. اهالی روستای کشک سرا این نقاط را خوب می‌شناسند و به صورت گروهی و خانوادگی برای چیدنش به جنگل خانیکان می‌روند.

نکته: زردکیجا حتما در خاک می‌روید و نوعی که روی چوب پوسیده روییده‌ باشد به احتمال زیاد سمی است.

معمولا با این قارچ کباب زردکیجا، زردکیجا پلو و خورشت زردکیجا طبخ می‌شود. طعم زردکیجا مانند گوشت قرمز لذیذ است. این قارچ به سبب کمیاب بودنش خرید و فروش نمی‌شود؛ اما اگر به فصلش در روستا باشید می‌توانید با محلی‌ها در مراسم چیدن قارچ همراه شوید و طعم دلچسب کباب یا خورشت را در یکی از خانه‌های اهالی بچشید.

کارناوال به شما علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی  توصیه می‌کند در هر سفر کمی با اهالی بومی نیز گرم بگیرید. به شیوه زندگی و ارزش‌های‌شان احترام بگذارید و خودتان را به تنوع در فرهنگ سرزمین‌مان بسپارید. اهالی روستای همجوار تنگ دار یعنی کشک‌سرا مانند بسیاری از مازندرانی‌ها مردم شادی هستند که به حفظ رسم‌های کهن و میراث روستایی‌شان علاقه دارند و گوشه ای از این علاقه را در برگزاری جشن ونوش می‌توان دید. در این جشن مراسم نمادین عروسی، رقص محلی، پخت غذای بومی و بازارچه های فروش صنایع دستی برقرار است.

جشن ونوش کشکسرا
رقص محلی جشن ونوش
قارچ زرد کیجا
استیک قارچ زرد
behnam kabiri

بعد از نقد و بررسی کارناوالی | تجربه رودخانه‌نوردی‌ام در تنگ دار

نیم ساعتی جاده خاکی جنگل خانیکان رو بالا رفته بودیم که مطمئن شدیم این نمی‌تونه مسیر درست باشه. بنابراین جاده باریک رو به سختی دور زدیم. جالب اینجا بود که جلوی نگهبانی پارک جنگلی، وقتی پرسیده بودیم این مسیر به تنگ دار میره تایید کردن. خوشبختانه همون اول تنگه خستگی و گرمای راه از تن همه در رفت. شوخی و آب بازی در اول مسیر بعد از یه ربع پیاده‌روی کم‌کم به یه چالش جدی با سرما و جریان آب تبدیل شد. یه چالش جمعی که قوی‌ترها و قدبلندترها و کسایی که شنا بلد بودن به دیگران کمک می‌کردن؛ چه آشنا بودن چه غریبه. بدون کمک اونها شاید اصلا نمی‌شد مسیر رو پیمود. محلی‌ها که تجربه بیشتری داشتن سر سنگ‌ها و صخره می‌نشستن و صبر می‌کردن تا گروه بگذره و حواسشون به تازه‌کارها بود. گاهی هم ناگهانی شیرجه میزدن توی آب و حسابی ته دلمو خالی می‌کردن. موضوع این نیس که توی استخر چقدر شنا بلدی. مساله اینه که اینجا چه حالی داری و چطور از پس طبیعت برمیای. حدود نیم ساعت که جلو رفتیم کم‌کم جرات کردم گاهی طناب رو رها کنم و خلاف جهت رودخونه شنا کردن رو تجربه کنم؛ اونم در یک دره تنگ و پر از صخره. حالا که فکر می‌کنم این تجربه‌ خیلی هم خطرناک نبود اما اول ترسناک به نظر می‌اومد. البته بگم اگه آخرای راه یا تو مسیر برگشت انقد به خودتون مطمئن شدید که ماجراجویی‌تون گل کرد و شما هم مثل من شیرجه زدید در آب تعجب نکنید. این ویژگی طبیعته که به آدم از درون احساس قدرت می‌ده. مسیر برگشت اگر چیزی از خوراکی‌ها مونده باشه سرش دعواس؛ چون همه واقعا ضعف کردن. اگه شما هم مثل ما دیر راه افتاده باشید و بعدازظهر برگردید، در مسیر برگشت تا پارکینگ یکم سردتون میشه؛ راستشو بخواید بیشتر از یکم. شاید هم مثل من تمام برگشت دندوناتون به هم بخوره و صداش دیگران رو به خنده بندازه ولی امیدوار باشید که قراره بزودی خشک و گرم بشید. اهالی مهربان خونه روستایی نزدیک محل پارک ماشین‌ها، به ما اجازه دادن از سرویس بهداشتی در حیاط خلوتشون برای تعویض لباس استفاده کنیم. لباس‌های داخل ماشین زیر آفتاب ظهر کاملا گرم شده بودن و پوشیدن‌شون زندگی دوباره بود. و خب وقتی دوباره می‌رسی به زندگی عادی، دلت باز هم طبیعت می‌خواد اما ایندفعه تجربه بدون هیجان. ما برای ادامه طبیعت‌گردی‌مون آرامش غروب ساحل رادیو دریا رو انتخاب کردیم. شما پیشنهاد دیگه‌ای دارید؟ خودتون تا به حال تنگ دار رفتید؟ اگه اهل نوشهر هستید برامون بگید اون حوالی چه جاهای هیجان‌انگیز یا بکری می‌شناسید؟ می‌شه همین جا سفرنامه و تجربه‌ها و عکس‌هاتونو با اسم خودتون منتشر کنید:
ورود به صفحه کارناوالی شـــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط فهیمه دزفولی

حال و هوای خوش(عالی) 4.5
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.5
مسیر دسترسی(خوب) 4
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4
امکانات اولیه(معمولی) 3
بکر و دست نخورده بودن(خوب) 4

نقاط قوت

 • مناظر متفاوت جنگلی داخل تنگ
 • رودخانه پیمایی پرهیجان
 • استخرهای آب با امکان شیرجه
 • خنکی بسیار در فصل بهار و تابستان

نقاط ضعف

 • نداشتن امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، بوفه و مغازه
 • خاکی بودن جاده
 • نداشتن تابلوی راهنمای مسیر تنگ دار
 • نبود علایم هشداردهنده خطر در بخش‌های عمیق تنگ
 • نبودن تابلوی معرفی و توصیه های پیمایش در ابتدای تنگ

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

4.0

از مجموع 7 رای کاربران

حال و هوای خوش(خوب) 4.4
سطح هیجان و ماجراجویی(عالی) 4.5
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 3.5
مسیر دسترسی(خوب) 4.2
امکانات اولیه(معمولی) 3.3

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از تنگ دار نوشهر را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
ساجده بهشتی

4.5

رودخانه نوردی در این مسیر عالیه

سفر با دوستان
تجربه سفر ساجده بهشتی به تنگ دار نوشهر

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مریم

4.5

من تابستون امسال تا حوضچه استخر طبیعی اول تونستم برم. مسیر هیجان انگیزی است.

سفر با همسر
تجربه سفر مریم به تنگ دار نوشهر

انتشار: 07 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
کاربر مهمان

تنگه دار به دلیل ساخت سد برای همیشه ممنوع الورود شد... 8 شهریور 98

تجربه سفر کاربر مهمان به تنگ دار نوشهر

انتشار: 09 شهریور 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
soudeh
پرسش:

اگر بخوایم اونجا اقامت داشته باشیم جایی هست؟

فهیمه دزفولی
در پاسخ به soudeh :

سلام دوست گرامی 
در حاشیه تنگ دار یکی دو روستا هست و یک اقامتگاه هم وجود داره. در فصل بهار و تابستان امکان کمپ هم دارید. اما بیشتر مسافران شهر نوشهر رو برای اقامت انتخاب میکنن که فاصله کمتر از یکساعت تا تنگه داره

انتشار: 19 بهمن 1398

انتشار: 13 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.