کارناوال - راهنمای سفر

جنگل دالخانی رامسر

استان مازندران، شهرستان رامسر، جاده ییلاق جنت رودبار

4.3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 21 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 12 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

ورودی

رایگان

همه چیز درباره جنگل دالخانی رامسر

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 فروردین 1398

به روز رسانی

22 آبان 1398

معرفی /

جنگل دالخانی رامسر | شاهکار مه آلود طبیعت شمال ایران

کارناوال در گشت و گذاری تماشایی، این بار راهی عروس شهرهای شمال شده است تا شما را به سفری در دل جنگل دالخانی رامسر ببرد. جنگلی با فضایی بکر و سحرانگیز که یکی از خاطره انگیزترین سفرهای عمرتان را برای تان رقم می زند و شما را غرق در زیبایی می کند. اگر دوست دارید تا اطلاعات بیشتری در مورد جنگل دالخانی به دست بیاورید همراه ما شوید تا این جنگل بکر رامسر را از زاویه های گوناگون بررسی کنیم، در مورد دیدنی ها و حال و هوای آن برای تان بگوییم، از نحوه اقامت در جنگل دالخانی باخبر شویم و اطلاعات کاربردی در مورد سفر به اینجا به دست بیاوریم. 

Alireza Akhlaghi
Mehran Hadad

چرا جنگل دالخانی؟


 • یکی از بکرترین و زیباترین مسیرهای جنگلی در شمال ایران است. 
 • از محبوب ترین مناطق جنگل نوردی ایران است.
 • در انتهای مسیر این جنگل به تعدادی از روستاها و ییلاق های محبوب رامسر می رسید که می توانند رنگ تازه ای به سفر شما ببخشند.

آشنایی با جنگل دالخانی | دالان بهشتی رامسر 

ایران عزیزمان اقلیم های مختلف و متفاوتی را در خود جای داده و به سرزمین چهار فصل مشهور شده است. گستره پهناور کشور عزیزمان با نقش های مختلفی از کوه، کویر، دریا، رود، دریاچه و جنگل نقاشی شده و زیبایی های خیره کننده ای را به وجود آورده است. یکی از زیباترین این مناظر، جنگل سحرانگیز دالخانی‌ست که در فاصله 30 کیلومتری جنوب شرقی شهر رامسر دلبری می کند. جنگلی نیمه کوهستانی که در ارتفاعات کوهستان البرز و در مسیر جاده ییلاقِ جنت رودبار واقع شده و گردشگران را به سوی خود می خواند. جنگل دالخانی در ارتفاع 800 متری از سطح دریا واقع شده و با 600 هزار مترمربع مساحت یکی از جاذبه های بکر شهر رامسر به شمار می آید. دالانی بهشتی با پوشش متراکم جنگلی و مه های غلیظ که در انتهای مسیر شما را به ییلاق های تماشایی اکراسر،‌ گرسماسر و جنت رودبار می رساند. 

گوشه ای از اعجاز طبیعت رامسر را در ویدیوی زیر به تماشا بنشینید

دیدنی ها و تفریحات 

در سفر به دالخانی دیدنی ها و زیبایی های بسیاری انتظار شما را می کشند. همراه ما شوید تا از جذابیت های سفر به جنگل دالخانی برای تان بگوییم. 

1- حال و هوای خوش و سحر انگیز مسیر جنگل

داستان جنگل دالخانی، داستان مسیری بهشتی‌ست که شما را از دل روزمرگی ها بیرون می کشد و طبیعت بکر و مه آلود شمال ایران را پیش پای تان می گستراند. جایی که مه در بیشتر مسیر به مانند حریری سپید شما را در بر می گیرد و پیچ های تو در توی جاده، رویای بهشت را برای تان تعبیر می کند. دالخانی، این جنگل سرسبز و انبوه به مانند دالانی از درختان سر به فلک کشیده دست شما را می گیرد و در نهایتِ زیبایی غرق می کند. جاده ای سحرانگیز که هر لحظه، جلوه ای تازه از طبیعت بکر خود را در برابرتان به نمایش می گذارد و شما را به وسوسه دیدن زیبایی های بیشتر، به انتهای مسیر می کشاند. 

emad-mohammadi
hamed-fayeghi

2- جنگل نوردی و کوه نوردی در جنگل دالخانی

یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین تفریح هایی که در جنگل دالخانی انجام می شود جنگل نوردی و کوه نوردی است. جنگل دالخانی یکی از محبوب ترین مسیرهای جنگلی در شمال ایران است و هر سال تعداد زیادی از طبیعت گردهای حرفه ای کشورمان به قصد گشت، جنگل نوردی و کوه پیمایی به این نقطه زیبا و مه آلود رامسر سفر می کنند. برای جنگل نوردی در دالخانی تورهای متعددی برگزار و بسته به راهنما و بلدِ گروه مسیرهای متفاوتی برای پیمایش جنگل و کوه انتخاب می شود. در این قسمت یکی از مسیرهای جنگل نوردی را برای شما توصیف می کنیم.

مسیر جنگل پیمایی 

برای رسیدن به ابتدای مسیر جنگل نوردی اول باید خود را به شهر رامسر برسانید. در جاده رامسر به تنکابن سراغ سه راهی جنت رودبار را بگیرید. وارد این جاده شوید و راه را تا روستای گالش محله ادامه دهید. در این نقطه باید ماشین سواری را کنار گذاشته و پیاده دل به جاده بزنید. خود را گرم کنید، وسایل لازم را برداشته و راهی شوید. در این قسمت از جنگل (روستای گالش محله) می توانید پیمایش خود را در امتداد رودخانه ای کوچک آغاز کنید. پس از طی چند کیلومتر راه را به سمت جنگل تغییر دهید. در جهت غرب، مسیر خود را ادامه داده و در امتداد یک جویبار کوچک، ارتفاع بگیرید تا به سرِ یال (1) برسید. در امتداد یال دوباره به سمت بالا حرکت کنید تا به جاده جنت رودبار برسید. جنگل هایی که در مسیر از دل آنها گذر می کنید بسیار زیبا و رویایی هستند و اگر خوش شانس باشید انبوه قارچ ها را نیز در راه می بینید. دقت داشته باشید کوچکترین اشتباه در تعیین مسیر می تواند شما را از راه اصلی دور کند و به سمت شیب ها و دره های خطرناک بکشاند. زمانی که به کنار جاده رسیدید می توانید دوباره با استفاده از ماشین های سواری یا به سمت جاده اصلی (رامسر) برگردید یا در همان منطقه چادر برپا کنید. البته در طول مسیر آلاچیق هایی نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای شب مانی استفاده کنید.  

اگر علاقه و وقت کافی برای گشت و گذار دارید می توانید روز بعد در ادامه راه از ییلاق های انتهای مسیر جنگل دالخانی مانند ییلاق گرسماسر و جنت رودبار نیز بازدید کرده و از صفای روستا و طبیعت راه لذت ببرید. 

نکته های مهم:

*توجه داشته باشید که کوه پیمایی و جنگل نوردی به تنهایی و بدون آشنایی با مسیر و جاده بسیار خطرناک است و شاید عواقب ناخوشایندی برای شما به همراه داشته باشید. بنابراین حتما و حتما با یک آشنا به منطقه و فرد حرفه ای به این جنگل سفر کنید. 

*هیچ گاه از گروهی که با آنها جنگل نوردی می کنید عقب نمانید یا از آنها به بهانه عکاسی، استراحت کردن یا دلایل دیگر جدا نشوید. گم شدن در جنگل یکی از خطرهای اصلی این نوع تفریح است و شما را به دردسر جدی می اندازد. اگر نیاز به زمان برای استراحت و کارهای دیگر دارید حتما به مسوول گروه اطلاع دهید. اگر به هر دلیلی از گروه عقب افتادید با سر و صدا به آنها اطلاع دهید. 

*تحت هر شرایطی دستورها و نکته های راهنمای گروه را رعایت کنید و از آنها سرپیچی نکنید. توجه داشته باشید که جنگل نوردی فعالیتی گروهی است و تنها در صورتی به شما خوش خواهد گذشت که همراه با دیگر اعضای تیم، همکاری خوب و پیوسته ای داشته باشید. 

*حتما در مسیر جنگل نوردی و کوه پیمایی خود چند بطری آب همراه داشته باشید. به طور کلی نمی توان به آب های مسیر و رودخانه ها اطمینان کرد و مصرف آنها می تواند شما را دچار بیماری های گوارشی کند. تنها از منابع مطمئن مانند چشمه (در صورت تایید راهنما و بلد گروه) استفاده کنید. 

*تا جای ممکن از لباس های نخی برای جنگل نوردی استفاده کنید. برای پیاده روی و کوه پیمایی هم حتما کفش های عاج دار (و نه با کف صاف) بپوشید تا از سر خوردن و لغزیدن جلوگیری کنید. به هیچ عنوان با کفش سبک جنگل نوردی نکنید زیرا گل و لای به کف آن می چسبد و کار را برای شما سخت می کند. 

*احتمال بارش باران در جنگل دالخانی همیشه وجود دارد. پس بهتر است همواره قبل از حرکت از شدت و سختی بارش باخبر شوید و به هنگام آماده کردن وسایل هم کاوری برای خود و کوله پشتی تان بردارید. 

*خوب است وسایلی مانند طناب، چاقوی تیز، قطب نما و نقشه همراه ببرید. 

 پاورقی


1- به محل برخورد دو دامنه شیب دارِ کوه در بالاترین نقطه یال می گویند. 

mojtaba-dorri-ghabel
m-v

3- پیک نیک و عکاسی 

 با بسته ای از غذاها و خوراکی های خوشمزه و یک زیرانداز و چند بطری آب معدنی راهی جنگل دالخانی شوید و گوشه مناسبی از مسیر را انتخاب و پیک نیک کنید. البته بیشتر قسمت های جنگل حالت جنگلی انبوه دارد و دشت های باز چندان در آن به چشم نمی خورد. بهتر است در کلبه های چوبی و آلاچیق هایی که در قسمت هایی از مسیر وجود دارند پیک نیک کنید تا هم سرمای زمین شما را اذیت نکند هم مکان مناسبی برای نگه داشتن وسایل تان داشته باشید. طعم یک لیوان چای آتشی و کباب خوش عطر در فضا و هوای خوش جنگل دالخانی از آن تجربه هایی ست که هرگز فراموش نمی کنید. 

در کنار اینها، دالخانی با دیدنی ها و مناظر بدیع و نفسگیر و دریایی از مه شما را مجبور می کند تا هر از گاهی توقف کنید و صحنه های زیبا را در قاب دوربین تان برای همیشه به ثبت برسانید. 

saleh._.amini
Karnaval
Karnaval

4- خوشمزه های مسیر 

در طول مسیر جنگل دالخانی به غیر از دیدنی های طبیعی، خوشمزه های محلی مانند انواع ماهی های پرورشی، عسل و میوه های محلی نیز به چشم می خورند که می توانند سوغاتی های خوبی از رامسر به شمار بیایند. یا اینکه می توانید در دکه های چوبی بین راه توقفی داشته باشید و خود را میهمان یک چای تازه دم محلی، یک کاسه آش داغ یا یک غذای خوشمزه شمالی و دلچسب کنید. 

5- پیچ هفت شهیدان | یادبود شهدای ترور 

15 خرداد سال 1361 در دل جنگل دالخانی ناگاه صدایی بر خلاف تمام صداهایی که تا آن روز در اینجا به گوش می خورد، طنین انداز شد. صدایی ناهنجار از رگبار گلوله ها که یک دستگاه خودرو لندرور با 8 تن بسیجی داخل آن را به تیر بسته بود و تمام سرنشیان آن به غیر از یک نفر را به شهادت رساند. عملیاتی که به وسیله گروهک تروریستی منافقان انجام گرفت و یکی از خاطره های تلخ شهر رامسر را رقم زد. امروزه در محلی که این افراد در آن به شهادت رسیده اند، یادبودی ساخته شده است و خیلی ها برای ادای احترام به این مکان سر می زنند. این محل به نام پیچ هفت شهیدان بین مردم شهرت دارد.

Photo by : Unknown

6- روستاهای معروف انتهای مسیر جنگل دالخانی 

مسیر جنگل دالخانی را اگر تا انتها پیش بروید به دشت های وسیع و سرسبزی می رسید که تعدادی از روستاهای زیبای رامسر را در خود جای داده است. 

* روستای گرسماسر 

 روستای گَرِسماسَر یا گرسمه سر نخستین روستایی ست که در انتهای جاده جنگلی به آن می رسید. روستایی که بیشتر اهالی شهر کتالم رامسر از آب به عنوان ییلاق استفاده می کنند و در ارتفاع بالایی قرار گرفته است. هوای بسیار مطبوع و خنکی دارد و با دشت های وسیع، کوه های بلند و چشمه های خنک منطقه ای جذاب برای گردش و اقامت به شمار می آید. اینجا که هستید می توانید به راحتی دید کاملی به شهرهای رامسر و تنکابن و مناظر اطراف داشته باشید و از چشم انداز خارق العاده ای که در برابرتان قرار می گیرد لذت ببرید. کوه سماموس بلندترین کوه رامسر نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته است به همین دلیل بسیاری از کوه نوردان برای صعود به این قله از مسیر روستای گرسماسر استفاده می کنند. 

* ییلاق جنت رودبار

ییلاق جنت رودبار یکی از ییلاق های مهم و محبوب شهر رامسر محسوب می شود و برای دشت های گل گاوزبان خود بسیار مشهور شده است. تعداد دشت های گل گاوزبان در این منطقه به اندازه ای است که از آن به عنوان پایتخت گل گاوزبان ایران یاد می کنند و به طور متوسط سالانه از این روستا تا 40 تن از این گیاه دارویی برداشت می شود. آب و هوایی کوهستانی دارد و امکانات خوب و زیادی در آن ایجاد شده است. ییلاق جنت رودبار در ارتفاعات قرار گرفته است و در کنار دشت های زیبا و بنفش گل گاو زبان خود، با پوشش جنگلی انبوه، مزارع تماشایی، آبشارهای متعدد و چشم اندازهای خیره کننده و مه غلیظی که هر از گاهی روستا را در بر می گیرد، از گردشگران و مردم دلبری می کند. 

روستای گرسماسر
دشت گل گاوزبان در ییلاق جنت رودبار

6- مسیر انحرافی | از زیبایی های سد میجران غافل نشوید

در ابتدای جاده جنگلی دالخانی مسیری انحرافی در سه راهی شَستا به سمت راست وجود دارد که به یکی از زیباترین سدهای ایران می رسد. سدی که محیط و طبیعت اطراف آن کمتر شناخته شده است؛ اما منظره ای تماشایی و دیدنی دارد. مسیر رسیدن به سد تا حدی سخت و پر از سربالایی ها و سرپایینی ست؛ اما ارزش رفتن را دارد. زمانی که به نزدیکی سد می رسید چشم انداز یک دریاچه فیروزه ای در مقابل شما قرار می گیرد که با جنگلی انبوه احاطه شده است، و چه چیزی بهتر از این. راه تان را در جاده سرپایینی به سمت دریاچه ادامه دهید تا به نزدیکی آن برسید. حالا وقت خوشگذرانی ست، از ماشین پایین بیایید و در نزدیکی دریاچه به گشت و گذار بپردازید. 

Photo by : Unknown
Photo by : Ali Karimi | Karnaval

اقامت و امکانات جنگل دالخانی

در ابتدای جاده جنگل دالخانی و همچنین در انتهای مسیر در روستاهای گرسماسر و جنت رودبار می توانید اتاق یا ویلا کرایه کنید و شب در آنجا بمانید. در مسیر جنگل نیز تعدادی کلبه جنگلی وجود دارد که می توانید برای شب مانی از آن استفاده کنید. همچنین در جای جای شهر رامسر و تنکابن نیز می توانید خانه یا ویلا بگیرید یا از هتل ها و سوئیت های مختلف استفاده کنید. با توجه به نوع جنگل، سرمای شب هنگام و حیوانات وحشی مانند شغال و همچنین حشره های مختلف، به شما توصیه می کنیم که تا جای ممکن از کمپ زدن در این مکان خودداری کنید؛ به ویژه اگر با خانواده به این جنگل سفر می کنید.

امکانات: در مسیر جنگل نیز کلبه ها، دکه ها و رستوران های مختلفی به چشم می خورند که می توانید در آنها غذا بخورید یا از آنها برای پیک نیک استفاده کنید. 

saragholibeigi
saberyousefi

بهترین فصل سفر

رامسر از آن شهرهایی‌ست که هر زمان از سال می تواند مقصد خوبی برای سفر باشد.جنگل دالخانی هم از این قاعده جدا نیست و هر موقع از سال جذابیت ها و زیبایی های خاص خود را دارد. 

بهار: جوانه های سبز بهاری، مه و نم نم باران، شکوفه های ریز گل ها که در گوشه گوشه زمین به چشم می خورند از زیبایی های بهار دالخانی هستند. 

تابستان: هوای شرجی و نفسگیر تابستان رامسر را پشت سر بگذارید و از هوای خنک و فرحبخش دالخانی لذت ببرید. 

پاییز: نقش زیبای پاییز به دالخانی نیز می رسد و آن را غرق در رنگ های شگفت انگیز خود می کند. این زمان از سال، هوا به نسبت در جنگل سرد است و باران های مداوم باعث لغزندگی جاده و گل شدن زمین می شود. بنابراین با تجهیزات کافی به دل جنگل بزنید. 

زمستان: زمستان های دالخانی سرد است؛ اما مگر می شود از منظره حیرت انگیز سپید برف بر روی درختان سر به فلک کشیده دست کشید و از زیبایی های بی حد و حصر آن لذت نبرد!

Photo by : Unknown
Photo by : -babak-mahdavi
Photo by : ali moafi
Photo by : Unknown
آب آشامیدنی
بادگیر
تلفن همراه
زیرانداز
دوربین
سوخت
عصا
لباس گرم
لباس اضافه
میان وعده
وسایل بازی
هیزم و ذغال
وعده های غذایی
چادر مسافرتی
چراغ قوه
کبریت یا فندک
کرم ضد آفتاب
کفش پیاده روی
کفش کوهنوردی
کوله پشتی
کمک های اولیه
کیسه خواب
آتش زنه
بارانی و لباس ضد آب
دارو های عمومی
دستکش
دفترچه بیمه
دمپایی و صندل
عینک آفتابی
کارت شناسایی
کلاه آفتابگیر
کلاه گرم
کیسه زباله
پول نقد
باتوم
Ali Karimi | Karnaval

مسیر دسترسی 

آدرس: استان مازندران، 30 کیلومتری جنوب شرق شهرستان رامسر، جاده ییلاق جنت رودبار، جنگل دالخانی

برای رسیدن به جنگل دالخانی باید به سمت شرق رامسر حرکت کنید تا به سه راهی جنت رودبار برسید. سه راهی را به داخل (سمت راست) بپیچید و راه را ادامه دهید. کم کم جنگل دالخانی پیش چشمان شما نمایان می شود. توجه داشته باشید که مسیر جنگل دالخانی در بیشتر قسمت ها شیب رو به بالایی دارد پس بهتر است پیش از حرکت وسیله نقلیه خود را به طور کامل چک کنید تا دچار مشکل نشوید. 

دسترسی به دالخانی با وسیله نقلیه عمومی ممکن نیست. اگر وسیله نقلیه ندارید می توانید از رامسر یا سادات شهر با استفاده از تاکسی های دربست خود را به جنگل برسانید. 

نکته

در برخی روزهای سال ممکن است از شما بابت ورود به جنگل دالخانی مبلغی به عنوان ورودی دریافت شود. متاسفانه این مبلغ، عدد مشخصی ندارد و بسته به فصل سفر و شلوغی شاید تغییر کند.

دیدنی های اطراف

در زمان سفر به رامسر می توانید از جاذبه های زیر نیز دیدن کنید: 

 • قلعه مارکوه فاصله: تقریبی 16 کیلومتر
 • تله کابین رامسر: فاصله تقریبی 40 کیلومتر
 • بلوار کازینو: فاصله تقریبی 27 کیلومتر
 • هتل قدیم و جدید: فاصله تقریبی 28 کیلومتر
Photo by : Unknown

با تماشای این ویدیو با دیگر دیدنی ها و زیبایی های جنگل دالخانی آشنا شوید

پوشش گیاهی دالخانی 

از جمله گونه های گیاهی بومی که در منطقه جنگل دالخانی مشاهده می شود می توان به درختان ارس در مناطق بالادست و پایین دست، مَندی (کَلهُو)، گوجه جنگلی، ازگیل، زرشک، شاه بلوط، فندق، تمشک، کُوله خاس، ولیک و ... اشاره کرد. 

توصیه کارناوال

 اگر قصد جنگل گردی در دالخانی را دارید، حتما از قبل، راهنمای محلی و مکان خواب تان را مشخص کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید. در ضمن حتما پیش از سفر، وضعیت آب و هوای شهر را کنترل کنید تا با بارش های ناگهانی غافلگیر نشوید. 

محیط جنگل دالخانی بکر و تمیز است و در طول راه سطل های زباله فراوانی به چشم می خورد که می توانید از آنها برای دور ریختن زباله خود استفاده کنید. خوشبختانه مسوولان شهری به خوبی از اینجا مراقبت می کنند و محیط آن را تمیز نگه می دارند. شما نیز زمانی که در دالخانی هستید زباله های تان را جمع آوری کنید و به سطل زباله بیندازید.

Photo by : salehyosefi
Photo by : morteza.boudaghi

سخن آخر 

امروز به همراه شما گشتی در جنگل دالخانی زدیم و طبیعت زیبای آن را با هم از نظر گذراندیم. به روستاهای انتهای مسیر آن سری زدیم و در زیبایی ها و چشم انداز جنگل در فصل های مختلف غرق شدیم. 

نظر شما در مورد سفر به شهر رامسر و جنگل دالخانی چیست؟ از دیدگاه شما چه کارهایی می توان برای محافظت از این میراث های طبیعی انجام داد؟

پیشنهادها و نظرهای تان را با ما و دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید. اگر هم تجربه سفر به دالخانی را دارید می توانید عکس ها و سفرنامه های تان را با استفاده از لینک زیر در کارناوال به ثبت برسانید. منتظرتان هستیم. 

ورود به صفحه کارناوالی شو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

حال و هوای خوش(عالی) 5
مسیر دسترسی(خوب) 4
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 5
بکر و دست نخورده بودن(خوب) 4
امکانات اولیه(خوب) 4
کیفیت و تنوع کافه و رستوران‌(خوب) 4

نقاط قوت

 • یکی از بهترین مناطق جنگل نوردی در ایران
 • طبیعتی بکر، تماشایی و متفاوت در رامسر
 • دارای هوایی خنک و مطبوع به ویژه در فصل تابستان

نقاط ضعف

 • نبود سرویس بهداشتی مناسب در مسیر
 • روشنایی ضعیف مسیر
 • ضعف آنتن موبایل در قسمت های مختلف مسیر

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

4.3

از مجموع 21 رای کاربران

مسیر دسترسی(خوب) 4.2
حال و هوای خوش(عالی) 4.8
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.6
امکانات اولیه(خوب) 3.8
کیفیت و تنوع کافه و رستوران‌(خوب) 4.3

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از جنگل دالخانی رامسر را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
کاربر مهمان

4.8

سلام . این جنگل ارزش وقت گذاشتن و گردش داره فقط به دلیل رطوبت هوا و احتمال بارندگی حتما لباس و چتر به همراه داشته باشید . به دلیل زیبایی های منطقه حتمن یک روز کامل وقت بزارید . مسیر نسبتا راحتی داره کاملا آسفالت

سفر با خانواده
تجربه سفر کاربر مهمان به جنگل دالخانی رامسر

انتشار: 09 شهریور 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
قاضی

سلام مممنونم از توضیحات خوبتون برای این تعطیلی حتما خواهم رفت

انتشار: 25 فروردین 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
بهنوش

جنگل

تجربه 3 روزه من به این جنگل،سالها از سرم نخواهد رفت این جنگل در ارتفاع خود بهشته

انتشار: 07 اسفند 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.