کارناوال - راهنمای سفر

موزه تاریخ ارمنستان

ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری، پلاک 4، موزه تاریخ ارمنستان

4.2

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 3 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 11:00 ظهر تا 18:00

شماره تماس

هزینه ورودی بزرگسالان:

2000 درام ارمنستان(122,000تومان)

هزینه راهنمای تور انگلیسی زبان:

5000 درام ارمنستان(307,000تومان)

همه چیز درباره موزه تاریخ ارمنستان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 بهمن 1396

به روز رسانی

28 بهمن 1398

معرفی /

موزه تاریخ ارمنستان | گشتی تاریخی در ایروان

ایروان بزرگترین شهر کشور ارمنستان و پایتخت این سرزمین است. این شهر، تاریخی بس طولانی دارد و پیشینه آن به سده هفت و هشت پیش از میلاد باز می گردد. ایروان از نظر تاریخی و فرهنگی اهمیت بسزایی برای اهالی ارمنستان دارد و جاذبه های دیدنی متعددی را در خود جای داده است. متاسفانه بسیاری از بناهای تاریخی و مهم این دیار در طی جنگ های گوناگون نابود شده اند؛ اما هنوز هم گنجینه های فوق العاده ای از تاریخ و تمدن این سرزمین باقی مانده که بازدید از آن ها برای گردشگران بسیار جذاب است.

شهر زیبای ایروان در سال های اخیر توانسته تعداد زیادی از مسافران ایرانی را به خود جذب کند به همین خاطر کارناوال می خواهد تا شما عزیزان را بیشتر با تاریخ این شهر و فرهنگ مردمان آن آشنا کند. یکی از دیدنی ترین مکان ها در ایروان، موزه تاریخ ارمنستان است که در طول سفرتان به این شهر باید حتما از آن دیدن کنید.

در این موزه حدود 400000 شی نگهداری می شود که به راستی هر یک از آن ها جذابیت های خاص خودشان را دارند و دیدی کلی، درباره سنت های مردمان ارمنیِ این دیار به بینندگان شان القا می کنند. با ما هم قدم شوید تا به تماشای مجموعه های منحصر به فرد تاریخی در این موزه بپردازیم.ورود به صفحه اختصاصی راهنما سفر به ارمنستان

Photo by : Unknown

چرا موزه تاریخ ارمنستان؟


 • مهم ترین موزه در سراسر ارمنستان است.
 • بخش های گوناگونی دارد و می تواند سلیقه های مختلفی را پوشش دهد.
 • از نظر موقعیت جغرافیایی در یکی از بهترین و دیدنی ترین مناطق ایروان قرار گرفته است.
Photo by : Unknown

معرفی موزه تاریخ ارمنستان | The History Museum of Armenia

موزه تاریخ ارمنستان یکی از برجسته ترین و مهم ترین جاذبه های دیدنی در ایروان است که در میدان جمهوری شهر قرار دارد. این موزه در سال 1920 میلادی تاسیس شد و هم اکنون 400000 شی در آن نگهداری می شود و دولت ارمنستان از این مجموعه های نفیس، حمایت مالی می کند.

می توان این مکان را به چند بخش مختلف باستان شناسی، نیوماتیک (سکه شناسی)، قوم شناسی، تاریخ مدرن و ترمیم تقسیم بندی کرد. بازدید از همه این قسمت ها برای مراجعه کننده ها ممکن است به جز ترمیم.

٪35 از اشیای موزه مربوط به باستان شناسی، 8٪ قوم شناسی، 45٪ نیوماتیک و 12٪ نیز مربوط به اسناد کهن هستند. این موزه از نظر علمی نیز بسیار قوی است و همه ساله پژوهش های متعددی در زمینه های آموزشی و باستان شناسی انجام می دهد و اگر به موضوعاتی چنینی علاقه مند هستید می توانید مقاله های منتشر شده توسط دست اندرکاران این موزه را مطالعه کنید.

خوب است بدانید که در ساختمان موزه تاریخ ارمنستان، یکی از گالری های معروف این کشور نیز قرار دارد و بنابراین شما با مراجعه به این مکان، از دو جاذبه مشهور و دیدنی ایروان دیدن می کنید. 

Mehmet Bozgedik 

قسمت های مختلف موزه تاریخ ارمنستان

اشیای موزه تاریخ ارمنستان در سه طبقه مجزا در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته اند. به دلیل این که عکاسی از این موزه با محدودیت هایی مواجه است، نمی توانیم تصاویر همه قسمت های این مجموعه ها را در اختیارتان قرار دهیم؛ اما سعی می کنیم تا جایی که ممکن باشد، آن چه در طبقه های مختلف این مرکز وجود دارد را برای تان شرح دهیم.

1- طبقه اول

یکی از نکته های بسیار خوب درباره موزه تاریخ ارمنستان این است که در آن، هم به آداب و رسوم و هم تاریخ اهالی این سرزمین پرداخته شده است. در این طبقه بیشتر می توانید اشیایی را به تماشا بنشینید که به سنت ها و فرهنگ ارامنه می پردازند. اینجا همیشه یک نمایشگاه فرش دایمی برپاست و ظرفیت برگزاری دو نمایشگاه موقت را هم دارد. در این نمایشگاه های موقت، در زمان های گوناگون صنایع دستی، کتاب ها و وسایلی چنینی در معرض دید عموم قرار می گیرند. از محبوب ترین نمایشگاه هایی که تا به حال در این موزه بر پاشده می توان به نمایشگاه قرون وسطی اشاره کرد که در آن لباس هایی از قرن 17 و 18 و یک کفش چرمی متعلق به 5500 سال پیش در آن به نمایش در آمد. این کفش در ناحیه وایوتس‌جور (Vayots Dzor) در سال 2008 میلادی یافت شد و تا به امروز هم در همین موزه نگهداری می شود.

در حال حاضر این نمایشگاه ها در موزه تاریخ ارمنستان برپا هستند:

 • مجموعه نفیسی از تاریخ فلسفه و تاریخ فلسطین (1921 - 1931 میلادی)
 • ارمنستان در قرون 3 و 4 پیش از میلاد
 • ارمنستان در قرن نوزدهم
 • و...

برای کسب اطلاع بیشتر درباره اینگونه نمایشگاه ها به این آدرس بروید.

2- طبقه دوم

اشیای موجود در این طبقه را نیز می توان به بخش های گوناگونی تقسیم کرد:

 • دوین (Dvin): دوین نام روستایی در استان آراراتِ ارمنستان است. هر آن چه در این بخش می بینید مربوط به این خطه از ارمنستان می شود و قدمت شان به قرن 7 تا 13 میلادی باز می گردد.
 • آنی (Ani): آنی شهری باستانی در ارمنستان است که نامش را در سال 2016 در فهرست یونسکو به ثبت رساندند. اشیای این قسمت در آنی و در حدود قرن های 9 تا 17 یافت شده اند.
 • ارمنستان در قرن 15 تا 19 میلادی
 • پادشاهی ارمنی کیلیکیه (Kilikio): سرزمین کیلیکیه یکی از کهن ترین سکونتگاه های انسان است که در بسیاری از متون تاریخی نیز از آن یاد کرده اند. این دودمان که در دوران باستان می زیستند؛ ابزارهای بسیاری از خود به جای گذاشته اند که در این بخش قابل مشاهده هستند.
 • پوشاک ارمنی ها در طی قرن های 18 تا 19 میلادی
 • سرامیک هایی از قرن 9 تا 13 میلادی
 • گلدوزی و زیورآلات ارمنی ها از قرن 18 تا 19 میلادی
 • ارمنستان در نیمه دوم قرن نوزدهم
 • قتل عام ارامنه در سال 1915 میلادی
 • جنگ های قهرمانانه ارمنی ها در سال 1918 میلادی
 • هنرهای کاربردی ارمنی ها بین قرن های 15 تا 17 میلادی
 • ارمنستان در دوران شوروی
 • جمهوری ارمنستان در سال 1991 میلادی

3- طبقه سوم

در طبقه سوم مواردی چنینی پیش روی تان قرار خواهد گرفت:

 • سنگ های کهن: سنگ های این قسمت قدمت شان به 4000 تا 1800000 سال پیش از میلاد باز می گردد.
 • اشیایی از عصر برنز: این عصر همان دورانی ست که انسان ها به فلزکاری و به گداختن فلزهایی مثل مس، قلع و ...روی آوردند.
 • ابزارهایی از زمان فروپاشی تمدن در اواخر عصر برنز: اشیایی در این قسمت وجود دارند که متعلق به سال های بین 1150 تا 1200 پیش از میلاد مسیح هستند.
 • عصر آهن: در بخش دیگری از طبقه سوم اشیایی را مشاهده خواهید کرد که مربوط به عصر آهن هستند. در آن زمان بشر برای اولین بار از آهن برای ساخت ابزار آلات و جنگ افزارها استفاده کرد.
 • پادشاهی اورارتو (Urartu): اورارتو نام حکومتی است که از حدود 1500 سال پیش از میلاد بر اطراف دریاچه ارومیه، دریاچه وان و بلندی‌های ارمنستان پادشاهی می کردند. وسایلی در موزه تاریخ ارمنستان وجود دارد که مربوط به این دودمان است.
 • ارمنستان از قرن چهارم پیش از میلاد تا سوم میلادی: همه اشیایی که در این قسمت مشاهده می کنید مربوط به این دوره تاریخی هستند.
 • ارمنستان از قرن چهارم تا نهم
 • ارمنستان از قرن دهم تا شانزدهم

برای دانلود فایل PDF نقشه و قسمت های گوناگون این طبقه از این آدرس دیدن کنید.

Photo by : Unknown

مجموعه های نفیس موجود در موزه تاریخ ارمنستان

همان طور که قبل تر هم اشاره ای داشتیم، اشیایی که در موزه تاریخ ارمنستان به نمایش گذاشته شده اند حول موضوعات مختلفی هستند. توجه داشته باشید به دلیل این که عکاسی از این موزه ممنوع است شاید برخی از تصاویر با متن ها همخوانی نداشته باشند، پیشاپیش پوزش ما را در این رابطه پذیرا باشید. در این جا بیشتر با مجموعه های نفیسی که در این مرکز نگهداری و جمع آوری می شوند آشنا خواهیم شد.

1- مجموعه باستان شناسی | Archaeological Collection

مجموعه باستان شناسی موزه را می توان به چند بخش مجزا تقسیم کرد:

*دوران پارینه سنگی | Paleolithic

هرچه در این مجموعه مشاهده می کنید بین 12000 تا 1000000 سال پیش از میلاد مسیح قدمت دارند و از سراسر ارمنستان جمع آوری شده اند. همه اشیای این قسمت از ارزش زیادی برخوردار و در نوع خود بی نظیر هستند مانند ظرف های مختلف، دستبندهای سنگی، انواع زیورآلات ساخته شده از سنگ، ابزارهای کهن و...

*عصر مس‌سنگی | Neolithic-Chalcolithic

عصر مس سنگی، مس یا فرانوسنگی دورانی بین نوسنگی و مفرغ است. بشر در این زمان از ابزارهای مسی در طیف وسیعی استفاده می کرد. اشیایی که در این قسمت وجود دارند متعلق به هزاره هشتم تا نیمه دوم هزاره قبل از میلاد هستند و اغلب از منطقه آرارات بخصوص آرتاشات (شهرکی در کرانه رود ارس) کشف شده اند. آن چه در این قسمت مشاهده خواهید کرد، بیشتر شامل تیغه های کوچک و بزرگی هستند که به عنوان چاقو و اره از آن ها استفاده می شد. در ابتدای هزاره ششم آرام آرام پای سفالگری نیز به زندگی بشر باز شد به همین خاطر ظروف سفالی نیز در این قسمت وجود دارند.

*عصر برنز و اوایل عصر سنگ | Bronze Age and Early Iron Age 

در موزه تاریخ ارمنستان وسایل متعددی وجود دارند که مربوط به نیمه دوم هزاره چهارم و قرن 12 تا 15 پیش از میلاد هستند. بسیاری از این اشیا مربوط به پادشاهان و جادوگران نامی آن زمان هستند. اینجا می توانید اجسامی چون سنگ های قیمتی، مجسمه، ظروف سفالی، سلاح، زیورآلات، چرخ های چوبی و ارابه های کهن را از نزدیک ببینید.

*اورارتو | Urartu

هر چه در این قسمت از موزه مشاهده می کنید نشان دهنده سبک زندگی ارامنه در بین سده های 6 تا 9 پیش از میلاد است. کتیبه های مهمی در این مجموعه گرد هم آمده اند که در آن ها درباره مسایلی چون اقتصاد، ساخت و ساز، توسعه جامعه، طبیعت، مراسم مختلف، امور دولتی و ساختار آن، نظام سیاسی، هنر و صنایع دستی سخن گفته شده است.

در میان کتیبه های کهن، اشیایی که به زندگی روزانه مردم مربوط است نیز دیده می شود مانند جواهرات ساخته شده از طلا و نقره، مجسمه های برنزی، ظرف های سفالی، ظرف های بزرگ آب با ظرفیت 800 تا 1200 لیتر و...

*قرن 4 تا 6 پیش از میلاد 

نمونه های فلزکاری بسیاری در این قسمت وجود دارند مانند مجسمه های برنزی، زیور آلات، ظروف ساخته شده با فلزهای گران بها، انواع ظرف های سفالی مانند گلدان و ... . جالب این که در همین قسمت می توانید آثار به جا مانده از امپراتوری هخامنشیان در ارمنستان را نیز مشاهده کنید. اغلب اشیای برنزی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است در حدود سال 1950 میلادی در منطقه تاریخی نکراپولی آف لچاشن (Necropolis of Lchashen) در نزدیکی دریاچه سوان پیدا شده اند. این دریاچه در ضلع شمال شرقی ایروان قرار دارد. بیشتر وسایلی که در این ناحیه یافت شد ارابه ها، سلاح ها و زره ها بودند.

*تمدن هلنیستی | Hellenistic

 عصر هلنیسی به دورانی بین درگذشت اسکندر مقدونی تا پدید آمدن امپراتوری روم باستان گفته می شود. در این زمان تمدن یونان بر فرهنگ و ادب آسیا و اروپا تاثیر بسزایی داشت. اشیایی که مربوط به این دوران هستند از حفاری های سیسیان، آرماویر، گارنی، آرتاشات و مناطق دیگر به دست آمده اند. بیشتر اشیایی که در این بخش می بینید شامل زیورآلات سلطنتی طلا و نقره، مجسمه های کوچک، ظرف های شیشه ای، سنگ قبر پادشاهان و ... هستند.

*مجموعه های قرون وسطایی | Middle Ages

همه اشیایی که مربوط به قرون وسطی هستند و در این موزه موجودند از حوزه استحفاظی ارمنستان یافت شده اند. در این جا می توانید انواع صلیب ها و وسایلی که مربوطه به دین مسیحیت می شوند را ببینید.

2- مجموعه سکه شناسی | Numismatic

سکه ها نقش مهمی در تاریخ دارند و با انجام مطالعات گوناگون روی آن ها می توان خصوصیات اقوامی که از آن ها استفاده می کردند را متوجه شد. ارمنستان در گذشته از نظر تجاری جایگاه والایی در منطقه داشت به همین خاطر سکه های زیادی در این کشور ضرب و استفاده می شد.

سکه هایی که در این موزه جمع آوری شده اند مربوط به قرن های پنجم پیش از میلاد تا قرن بیستم و متعلق به یونانی ها، اقوام هلنیستی، رومی ها، بیزانسی ها، ساسانیان، عرب ها، ارمنی های قرون وسطی، صلیبی ها، سلجوقیان، گرجی ها، مغولان، عثمانی ها، روس ها و اقصی نقاط اروپا هستند.

از سال 1921 میلادی که موزه تاریخ ارمنستان بازگشایی شد، مجموعه سکه ها کوچک ترین بخش بود و قسمت ناچیزی از موزه را به خود اختصاص می داد؛ اما بعد از گذشت 10 سال شمار سکه ها چند برابر شد. غنی تر شدن قسمت سکه های موزه مدیون تلاش های پژوهشگری به نام لالایان (Y. Lalayan) بود. او از سال 1922 سعی کرد که مجموعه های مختلف این موزه قوی و کامل تر شوند. در سال 1926 میلادی شمار سکه های موجود در این موزه به 1700 رسید. در سال های 1960 و 1980میلادی نیز تعداد زیادی سکه به موزه تاریخ ارمنستان اهدا شد. کاوش هایی که در سال 1930 میلادی انجام شدند نیز تاثیر بسزایی در افزایش تعداد سکه ها داشتند. اغلب سکه های مهمی که در این مجموعه به چشم می خورند از روستای دوین به دست آمده اند.

*اسکناس ها | BANKNOTES

مجموعه ای بزرگ از اسکناس ها نیز در این موزه وجود دارند که متعلق به سال 1920 به بعد هستند. در این سال دولت اسکناس و تمبرهای جدید به چاپ رساند.

*تمبرها | STAMPS

افراد بسیاری در سراسر دنیا به جمع آوری تمبرها و تماشای آن ها علاقه مندند و همیشه تمبرهای قدیمی هم جذاب تر بوده اند به همین خاطر مجموعه ای از تمبرها را جمع کرده اند که مربوط به سال های 1918-1922 و 1921-1923 هستند. به طور کلی می توان گفت که در موزه تاریخ ارمنستان تمبرهایی به نمایش در آمده اند که همه مربوط به قرن نوزده و بیست می شوند.

*مدال ها | MEDALS

موزه تاریخ ارمنستان مجموعه ای از مدال ها را نیز در خود جای داده است. مدال هایی که به مناسبت های گوناگون به شخصیت های مهم ارمنی اهدا شده است. حدود 900 مدال نقره در معرض دید عموم قرار گرفته اند که متعلق به قرن های 13 تا 20 میلادی هستند.

Photo by : Unknown

3- مجموعه مردم نگاری | Ethnographic

مجموعه قوم یا مردم نگاری موزه تاریخ ارمنستان شامل نمونه هایی از آثار هنری تزیینی و کاربردی طی قرن هفدهم تا بیستم در این سرزمین است. این مجموعه را می توان به 6 زیر گروه تقسیم کرد که هر یک به مسایل خاصی می پردازند.

*شماره یک

نمونه های نفیسی از گلدوزی های نفیس، تور دوزی ها، قالی و قالیچه های تزیین شده با طلا، پارچه های باارزش و کمیاب، لباس های ملی، پوشاک اهالی کلیسا و آلات موسیقی را در این قسمت خواهید دید.

*شماره دو

صنایع دستی شامل سینی ها، کاسه ها، بشقاب ها، فنجان ها، ظروف دیگری چون ظرف های قابل استفاده در کلیساها و... را می توانید در این بخش ببینید.

*شماره سه

نمونه هایی از وسیله هایی ساخته شده از چوب را در در معرض دید بازدیدکننده ها قرار می دهد مانند ابزارهای جنگی چوبی.

*شماره چهار

نمونه هایی از فرش ها و رومیزی ها که دارای طرح های خاصی هستند در این دسته بندی قرار می گیرند این وسایل با طرح هایی مثل اژدها، اشکال هندسی و گیاهان تزیین شده اند.

*شماره پنج

اینجا انواع اسلحه ها که شامل شمشیر و سایر وسایل جنگی که متعلق به افراد معروفی بوده اند، در معرض دید عموم قرار دارند.

*شماره شش

تصاویری از اقوام مختلف گردآوری شده اند که بیشتر آن ها را مردم به موزه اهدا کرده اند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- مستندات تاریخی | Documentary

این مجموعه شامل نگاتیوهایی است که قدمت شان به سال های 1878 تا 2000 میلادی باز می گردد و اطلاعاتی درباره تاریخچه معماری، تاریخ قوم نگاری و ارمنستان مدرن در آن ها وجود دارد. در سال 1930 میلادی یک گروه مطالعاتی تشکیل شد که اعضای آن روی مجموعه های شخصی نگاتیوها کار می کردند و حاصل پژوهش های خود را در نمایشگاه های گوناگون ارایه کردند. 

جالب این که چند سند تاریخی بسیار مهم هم در موزه تاریخ ارمنستان نگهداری می شود که در آن ها اطلاعات مفیدی درباره معماری در ارمنستان از قرن چهارم تا هجدهم ذکر شده است.

5- مجموعه آنلاین | Online Collection

اگر فرصت زیادی برای گشت و گذار در موزه تاریخ ارمنستان ندارید و یا علاقه مند هستید که همه اشیای این مرکز را با جزییات بررسی کنید، می توانید به وب سایت غنی این موزه رفته و ویژگی های هر یک از اجسام را مطالعه کنید. در این وبسایت برای هر شی یک صفحه جداگانه تعبیه شده که در آن همه چیز را بیان کرده اند. برای تماشای مجموعه آنلاین موزه تاریخ ارمنستان به این لینک بروید.

Photo by : Unknown

تاریخچه موزه تاریخ ارمنستان

مجلس ارمنستان در تاریخ 9 سپتامبر سال 1919 میلادی مصوبه ای تصویب کرد که در آن ساخت موزه تاریخ ارمنستان آمده بود؛ در همین زمان به این مرکز لقب "موزه کتابخانه قوم و انسان شناسی" را دادند و یروند لالایان (Yervand Lalayan) نیز به عنوان اولین مدیر این موزه آغاز به کار کرد.

ساخت و ساز موزه به سرعت پیش رفت و سرانجام در 21 ماه آگوست سال 1921 میلادی درِ موزه تاریخ ارمنستان به روی بازدیدکننده ها باز شد. در سال 1935 میلادی بر اساس دستور حزب کمونیست ارمنستان، موزه تاریخ این کشور به مجموعه های جداگانه ای تقسیم و هر بخش به یک موضوع خاص اختصاص داده شد. تاسیس موزه هایی چون اخترشناسی، گالری ملی و ادبیات ارمنستان هم در راستای همین تصمیم کمونیست ها انجام گرفت.

این موزه پیشرفت روزافزون خود را مدیون حمایت های مالی دولت ارمنستان است و همین موضوع بود که باعث شد شمار اشیای این مرکز افزایش پیدا کند. میراث تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد منطقه اورارتو، کتیبه های کهن، صنایع دستی، سرامیک های رنگارنگ، اسلحه ها و مجسمه های کوچک و بزرگی که در موزه تاریخ ارمنستان وجود دارند، حاصل تلاش های شبانه روزی دست اندرکاران این مرکز هستند و توانسته اند توجه بازدیدکننده ها را به خود جلب کنند.

اگر کمی به تاریخ و مسایل مربوط به آن علاقه مند باشید خواهید دید که در موزه تاریخ ارمنستان گنجینه هایی بی همتا وجود دارد مانند، شواهد تاریخی بسیار کهن از چگونگی حمل و نقل در قرن 14 و 15 میلادی یا سکه هایی از امپراتوری های قدرتمند گذشته. در اینجا اشیایی نیز از عصر هلنیستی گرداوری شده اند که در دنیا بی نظیرند.

می توان گفت که موزه تاریخ ارمنستان از سال 1948 میلادی به شکل امروزی و با مجموعه هایی که قبل تر با آن ها آشنا شدیم در حال فعالیت است؛ اما هنوز هم مسوولان آن سعی می کنند که موزه شان را مدرن تر و به روزتر کنند.

Photo by : Unknown

قوانین بازدید از موزه تاریخ ارمنستان

پیش از این که به این موزه مراجعه کنید لازم است نکته هایی را بدانید.

 • عکاسی از اشیای موزه بدون داشتن مجوز قانونی، مجاز نیست.
 • خوردن و نوشیدن در موزه و همراه داشتن خوراکی ممنوع است.
 • صحبت کردن با تلفن همراه یا همراه داشتن تلفن های هوشمند مجاز نیست.
 • آوردن چمدان به داخل موزه ممکن نیست.
 • بازدیدکننده ها نباید با صدای بلند با یکدیگر صحبت کنند.
 • سیگار کشیدن ممنوع است.
 • دویدن در موزه ممنوع است.
 • بازدیدکننده ها باید از پرسیدن سوال های بی مورد از راهنمایان موزه خودداری کنند.
Photo by : Unknown

امکانات موزه تاریخ ارمنستان

 امکانات متعددی برای بازدیدکنندگان این موزه فراهم شده است:

*راهنماهای مسلط بر زبان های ارمنی، انگلیسی، روسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی

*برگزاری برنامه های فرهنگی و آموزشی برای دانشجویان

*کتابخانه آنلاین و حضوری

*انتشارات و امکان خرید مجله های آموزشی هم به صورت آنلاین و هم حضوری.

*امکان خرید آنلاین کتاب های نفیس از این آدرس.

توجه داشته باشید که کتابخانه این مجموعه دارای 50 هزار جلد کتاب نفیس است که برخی از آن ها به راستی بی نظیر هستند مانند اورباتاگیرک (Urbatagirk) که در سال 1512 میلادی در ونیز منتشر شده بود. پیشنهاد می کنیم که در بازدیدتان از موزه ارمنستان از کتابخانه آن نیز دیدن کنید.

مسیر و هزینه

برای ورود به موزه تاریخ ارمنستان باید بلیت تهیه کنید که هزینه این بلیت ها به شرح زیر است.

هزینه ورود: 2,000 درام ارمنستان (122,000 تومان)

هزینه راهنمای ارمنی زبان: 3,000 درام ارمنستان (184,000 تومان)

هزینه راهنما به دیگر زبان ها: 5,000 درام ارمنستان (307,000 تومان)

ساعت های کاری موزه:

از سه شنبه تا شنبه: 11:00 الی 18:00

*آخرین ورود: 17:30

یکشنبه ها:

11:00 الی 17:00

*آخرین ورود: 16:30

*دوشنبه ها و همه تعطیلات رسمی موزه تعطیل است.

*امکان خرید آنلاین بلیت این موزه نیز ممکن است، برای این کار باید به این آدرس مراجعه کنید. هزینه خرید بلیت آنلاین نیز همانند تهیه آن به صورت حضوری ست.

*اگر درباره موزه تاریخ ارمنستان سوالی دارید می توانید از طریق این لینک پرسش های تان را مطرح کرده و با مسوولان موزه در ارتباط باشید.

رسیدن به موزه تاریخ ارمنستان بسیار آسان است، شما می توانید هم با استفاده از وسایل نقلیه عمومی و هم اتومبیل شخصی تان خود را به این جاذبه دیدنی برسانید.

با اتوبوس:

ایستگاه اتوبوس میدان سرخ تنها 86 متر با موزه تاریخ ارمنستان فاصله دارد و تقریبا همه خطوط اتوبوسرانی ایروان نیز از این میدان می گذرند. بنابراین تنها کافی ست که در ایستگاه میدان سرخ از اتوبوس پیاده شوید.

با مترو:

به وسیله مترو هم می توانید خیلی راحت خود را به موزه تاریخ ارمنستان برسانید. در فاصله 180 متری از موزه، ایستگاه مترویی به نام میدان سرخ وجود دارد که اگر از آن استفاده کنید، پس از چند قدم پیاده روی به موزه خواهید رسید.

با تاکسی:

از سراسر ایروان با استفاده از تاکسی می توانید خود را به موزه تاریخ ارمنستان برسانید.

آدرس: ارمنستان، ایروان، میدان جمهوری، پلاک 4، موزه تاریخ ارمنستان

.Address: 4 Republic Square, Yerevan, Armenia

سفر به ارمنستان را با خرید مناسب‌ترین قیمت بلیط هواپیما تهران به ایروان از وبسایت کارناوال تجربه کنید.

Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف موزه تاریخ ارمنستان

اگر این موزه را برای بازدید انتخاب کردید می توانید از جاذبه های دیگری که به آن نزدیک هستند نیز دیدن کنید، توجه داشته باشید که دیدنی هایی که بیان می کنیم در میدان جمهوری که یکی از مهم ترین میدان های ایروان است، قرار دارند و در هنگام بازدید از موزه تاریخ می توانید از آن ها نیز دیدن کنید. مکان هایی مانند موارد زیر:

میدان جمهوری | Republic Square

خانه دولت | Government House

وزارت دارایی | Department of Finance

آبنمای رقصان | Dancing Fountains

گالری ملی هنر | National Art Gallery

و...

گالری هنر ارمنستان
پیدان جمهوری ارمنستان

با این ویدیو به تماشای موزه تاریخ ارمنستان بنشینید

نکاتی جالب درباره موزه تاریخ ارمنستان

همه اشیایی که در این موزه قابل مشاهده هستند، مراحلی را طی کرده اند. برای مثال در ابتدای ورود، هر شی به یکی از قسمت های آموزشی، زیست شناسی، بررسی اسناد، قوم شناسی یا بازسازی و نگهداری منتقل می شوند سپس هر یک دارای بارکدی شده و برای شان کاتالوگی تهیه می شود و در آخر با تایید بخش اداری موزه در معرض دید عموم قرار می گیرند.

سازمان گردشگری ارمنستان در سال 1961 تاسیس شد و هم اکنون موزه تاریخ این کشور از برترین مجموعه های فعال در این زمینه است.

 در صورت تمایل می توانید به صورت نقدی و غیر نقدی به موزه تاریخ ارمنستان کمک کنید. برای این کار باید به این لینک بروید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن چه در این موزه جریان دارد و دسترسی به آخرین اخبار می توانید از این لینک دیدن کنید.

موزه تاریخ ارمنستان و سازمان میراث فرهنگی ایران در فواصل زمانی گوناگون با هم همکاری هایی انجام داده اند و نمایشگاه های مشترکی برپا کرده اند که یکی از مهم ترین آن ها در تاریخ 17 ژانویه (27 دی ماه) سال 2018 میلادی به پایان رسید.

Photo by : Unknown

سخن آخر 

با هم گشتی زدیم در موزه تاریخ ارمنستان. نظر شما در رابطه با این مرکز چیست؟  تا به حال چیزی درباره تاریخ کشور ارمنستان می دانستید؟ به نظر شما این موزه ارزش بازدید دارد؟

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.9

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

ارزش تاریخی(عالی) 5
تنوع آثار(عالی) 5
شرایط نگهداری آثار(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 5
امکانات ویژه بازدید از موزه(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • مهم ترین موزه در سراسر ارمنستان
 • تنوع اشیا و گنجینه های تاریخی
 • قرارگیری در یکی از بهترین و دیدنی ترین مناطق ایروان

نقاط ضعف

 • نداشتن پارکینگ اختصاصی

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 3 رای

4.2

دوستان

2

آیا بازدید از موزه تاریخ ارمنستان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
کیفیت عملکرد راهنما(خوب) 4.3
تنوع آثار(عالی) 4.5
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 4.8
دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی(عالی) 5

موزه تاریخ ارمنستان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
شروین

سلام بسیار جالب بود.

4.8

من هم اتفاقا" ماه گذشته ایروان بودم ولی متاسفانه به دلیل تاخیر 10 ساعته پرواز رفت! روز اول رو از دست دادیم . ولی مجموعا" تجربه جدیدی بود.

سفر با دوستان
تجربه سفر شروین به موزه تاریخ ارمنستان

انتشار: 03 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
rahim hamedani

4.9

پیشنهاد میکنم خردادماه به ارمنستان سفر کنید.هم ترافیکش خیلی کمه هم قیمت ها پایین هم اینکه طبیعتش اوج سرسبزیشه.در ضمن میتونین جهت اقامت از هاستل استفاده کنین خیلی ارزون درمیاد و شهر دلیجان و جرموک رو هم از دست ندید.

سفر با دوستان
تجربه سفر rahim hamedani به موزه تاریخ ارمنستان

انتشار: 28 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

salar faraji
پرسش:

سلام سایتتون خیلی عالیییی و فوق العادست .تا حالا ارمنستان نرفته ام و عید با 2 تا از دوستانم قراره بریم با ماشین شخصی دوستم. چندتا سئوال داشتم از خدمتتون: - آیا اطلاع دارید جاده های ارمنستان برای رفتن مناسب هستند یا نه؟ شنیده ام که چون کوهستانیه تا اردیبهشت ماه جاده هاش برفی هستن. - رزرو آپارتمان بهتر است یا هتل؟ ممنونم

زينب شيرازی
در پاسخ به salar faraji:

سلام دوست عزیز

1- خیلی ها در تعطیلات نوروز راهی ارمنستان میشن، اما برای رعایت ایمنی، توصیه می کنیم زنجیر چرخ و تجهیزات لازم رو همراه داشته باشین.

2- انتخاب نوع اقامتگاه بستگی به بودجه شما داره. اگه دنبال گزینه مقتصدانه هستین، می تونین هاستل ها رو برای اقامت انتخاب کنین.

با آرزوی سفری خوش

انتشار: 01 اسفند 1398

انتشار: 28 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست