کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

هزینه های سفر به ارمنستان | بروزرسانی زمستان 2019

هزینه های سفر به ارمنستان چیزی است که جز به جز در مقاله پیش رو بررسی می کنیم. ارمنستان از اندک مقاصد است که هنوز هم هزینه های سفر به آن برای ما گران تمام نمی شود! بنابراین برای سفری خارجی و ماجراجویانه می توان رویش حساب کرد. در این مقاله ابتدا با انواع راه های سفر به ارمنستان و ایروان آشنا می شویم و در طی آن انواع هزینه ها بیان می شود، سپس هزینه های اقامت در ایروان و سایر موارد چون خوراک، تفریح و هزینه های تماس بررسی می شوند. همراه با کارناوال باشید و خود را برای سفر به ارمنستان آماده کنید. 

آشنایی مختصر با شهر ایروان

 ایروان، پایتخت و مرکز فرهنگی، اقتصادی و اداری کشور ارمنستان است و بزرگترین شهر این کشور همسایه محسوب می شود. این شهر عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های جهان را از آن خود کرده و تاریخچه ای به درازای چندین هزار سال دارد. البته خوب است بدانید گرچه ایروان بزرگترین شهر ارمنستان است اما با این حال وسعت چندانی ندارد و در مقایسه با شهرهای بزرگ ایران مانند تهران و مشهد، شهری کوچک به نظر می آید. وسعت این پایتخت ارمنی برابر با 223 کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود 1,075,800 نفر را در خودش جای داده است. وقتی ایروان را برای خوش گذرانی و تفریح انخاب می کنید، می توانید به سراغ میدان جمهوری، کاسکاد یا آبشار ایروان و یا موزه های جذاب و متفاوت این شهر بروید. اگر هم دلتان می خواهد بازدید از اماکن تاریخی را در برنامه خود جای بدهید، به سراغ معابد گغارد، گارنی و یا تاتو بروید. در ادامه برای آشنایی با دیگر ویژگی های ایروان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- زبان رسمی ارمنستان ارمنی است و از جمله زبان های خارجی و رایج در این کشور می توان به روسی و انگلیسی اشاره کرد. به دلیل تاریخچه این کشور که زمانی جزو اتحاد جماهیر شوروری بود، بسیاری از بومیان این کشور نیز تسلط بسیار خوبی به زبان روسی دارند. با این همه حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که با مردم محلی رو به رو شدید و زبان آن ها را هم بلد نبودید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و با استفاده از راه های بی شمار ارتباط برقرار کردن چون زبان بدن و یا نوشتن و یا برنامه های موبایلی مختلف، ارتباط برقرار کنید.

2- ساعت رسمی ارمنستان 30 دقیقه از ایران جلوتر است.

3- اغلب مردم ایروان مسیحی هستند و پیروی کلیسای حواری ارمنی هستند.

4- پیش شماره و شماره های ضروری:

کد تلفن کشور ارمنستان: 374+

کد تلفن شهر ایروان: 10

شماره پلیس: 102

شماره آمبولانس: 103

شماره آتش نشانی: 101

اپراتورهای راه دور: 105

5- پایانه هوایی: فرودگاه بین‌المللی زوارتنوتس | Zvartnots International Airport در 12 کیلومتری غربی شهر ایروان

6- به طور کلی بیمه مسافرتی جامع برای تحت پوشش قرار دادن سرقت، خسارات مالی و مشکلات پزشکی برای سفرهای خارجی بسیار توصیه می شود.

راهنمای جامع سفر به ایروان

آشنایی مختصر با شهر ایروان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

واحد پول ارمنستان و سطح قیمت کشور

پول رایج ارمنستان درام است که با نماد (֏) و کد AMD شناخته می شود و هر 1 درام ارمنستان (معادل 20 تومان) است. باید بدانید به طور کلی ارمنستان، کشور ارزان قیمتی برای ایرانیان محسوب می‌شود.

سکه های رایج در ارمنستان: 10، 20، 50، 100، 200 و 500 درام و اسکناس های موجود نیز 500 (خاکستری)، 1000 (سبز و صورتی)، 5000 (زرد و سبز)، 10000 (ارغوانی)، 20000 (زرد و قرمز و قهوه ای)، 50000 (قرمز و قهوه ای) و 100000 درام (آبی و قهوه ای) هستند. 

برای تبدیل ارز دو راه در پیش دارید: 

1- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی ها یا فروشگاه های بزرگ ارمنستان به درام تبدیل کنید. حسن انجام این کار، تبدیل ارز بدون پرداخت سود است.

2- برای دریافت درام ارمنستان باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

ارزیابی هزینه

با بررسی هزینه های زندگی در ایروان و قرار دادن آن ها کنار هزینه های زندگی در تهران، می بینیم که ایروان در حدود 5 تا 55% از تهران ارزان تر است. بنابراین می توان گفت سفر به ارمنستان، سفر ارزانی برای شما خواهد بود. 

واحد پول ارمنستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا در حین گرفتن این مدرک هزینه هایی در پیش روی شما قرار دارد.

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه

2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزا می باشد که البته این موضوع شامل کشور ارمنستان نمی شود و نیازی به گرفتن به ویزا ندارید.

مدارک و هزینه ها | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه های سفر به ارمنستان و هزینه ها

راه های سفر به ارمنستان کاملا بستگی به روحیه و میزان هزینه مد نظر شما دارد. می‌توانید همه چیز را بسپرید به تورگردانان و فقط هزینه مشخص را پرداخت کنید و یا به دلیل هیجان و ماجراجویی بیش تر، خود وارد کار شوید، برنامه ریزی کنید و دست به سفر بزنید. با این حال هر راهی هزینه های متفاوتی در پیش روی شما می‌گذارد که بررسی کردنش ذهن شما را برای انتخاب بهتر روشن می‌کند.

راه‌های مختلف سفر به ارمنستان عبارت اند از:

1- تورهای ارمنستان: 1) زمینی 2) هوایی

2- سفر شخصی: 1) هواپیما  2) اتوبوس 3) ماشین شخصی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید. 

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تورهای ارمنستان

اگر قصد دارید تا با تورهای گردشگری همراه شوید باید بدانید بسته به زمان سفر، برنامه سفر تورها متفاوت خواهند بود. اغلب اوقات تورهای ایروان برای 3 شب و 4 روز فروخته می شوند.

مسیر هوایی: بسته به زمان سفر، آژانس هواپیمایی، هتل و اتاق موردِ نظر، قیمت‌های متفاوتی انتظار شما را می‌کشند.

هزینه ها معمولا بین 1000000 تومان تا 6000000 تومان است.

مسیر زمینی: مسیر زمینی تورها با اتوبوس طی می‌شود و طیف قیمت ها بسته به زمان سفر، آژانس ارائه دهنده، هتل و نوع اتاق متفاوت هستند. 

هزینه ها بین 600000 تومان تا 2000000 تومان متغیر است.  

2- سفر شخصی 

برای سفر به صورت شخصی سه راه هواپیما، اتوبوس و ماشین شخصی پیش روی شماست که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه هزینه بلیت یک طرفه ایران تا ایروان را می بینید:

1) هواپیما

 تهران-ایروان بین 1300000 تومان تا 2000000 تومان

2) اتوبوس 

 با مراجعه به پایانه اتوبوس غرب یا بیهقی تهران، بلیت تهران-ایروان را تهیه کنید که هزینه آن در حدود 100000 تومان تا 180000 تومان است. 

یا بلیت های یکسره تبریز-ایروان را خریداری کنید. هزینه: 180000 تومان

3) ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به ارمنستان سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید: 

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109000 تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 328000 تومان

3- برچسب CD و IR: برابر با 4400 تومان

4- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18000 تومان

5- بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود بروید.

در گمرک ارمنستان نیز هزینه هایی باید پرداخت کنید: 

1- اگر در ایران بیمه نامه بین المللی نداشته باشید، هزینه ای نزدیک 100 هزار تومان برای بیمه از شما دریافت می شود. دقت کنید که حتما برچسب بیمه را روی شیشه ماشین بچسبانید، وگرنه جریمه خواهید شد.

2- برای ورود خودرو به خاک ارمنستان نیز هزینه ای در حدود 10000 درام ارمنستان (معادل 265,380 تومان) از شما دریافت می شود.

مسیر دسترسی و دیگر اطلاعات سفر زمینی

ساکن هر شهری که هستید خود را به تبریز، جلفا و مرز نوردوز برسانید. خوب است بدانید که فاصله تهران تا مرز نوردوز (جلفا) 760 کیلومتر و فاصله مرز نوردوز تا شهر ایروان، پایتخت ارمنستان 485 کیلومتر است. اگر بخواهید از مرز تا ایروان پیوسته بروید، حدود 9 تا 10 ساعت در راه هستید. در غیر این صورت زیبایی های طبیعی ارمنستان آن قدر جذاب هست که بخواهید اوقات بیش تری را در راه بگذرانید. 

از آن جا که هزینه بنزین در ارمنستان بالاست و نزدیک 3 برابر قیمت بنزین در ایران است، می‌توانید ماشین شخصی خود را در مرز پارک کنید و در آنجا ماشین های سواری را بسته به مدل ماشین روزانه با قیمتی در حدود 62 دلار (معادل 793,600 تومان) تا 1000 دلار (معادل 12,800,000 تومان) برای رسیدن به ایروان، کرایه کنید. 

نکته: قبل از آن که از کشور خارج شوید، بازدید از آبشار فوق العاده آسیاب خرابه و کلیسای سن استپانوسرا که هر دو در نزدیکی جلفا هستند از دست ندهید. 

هزینه‌ها در طول سفر به ارمنستان

در طول سفر به ارمنستان موارد متفاوتی است که لازم است برای خرج‌ کردنشان برنامه ریزی کنید و دانستن متوسط قیمت این اقلام کمک بزرگی در طی سفر می باشد. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به ارمنستان به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد. 

1- هزینه‌های حمل و نقل در ارمنستان

2- هزینه های اقامت در ارمنستان

3- هزینه‌های خوراک در ارمنستان

4- هزینه‌های تفریح در ارمنستان

5- سوغاتی و پوشاک در ارمنستان

6- هزینه سرویس موبایل در ارمنستان

هزینه‌های سفر به ارمنستان | Photo by : Armen Simonyan
Photo by : Armen Simonyan

1- هزینه‌های حمل و نقل درون شهری در ارمنستان

از جمله وسایل حمل و نقل درون شهری ایروان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مترو: ارزان ترین و سریع ترین راه برای جا به جایی درون شهر ایروان، متروست. هزینه مترو ایروان بسیار مناسب بوده و بلیت تک سفره آن تنها 100 درام ارمنستان (معادل 2,650 تومان) است. 

اتوبوس: یکی از دیگر  راه های راحت برای گشت درون شهر ایروان، استفاده از اتوبوس هاست. در این شهر دو نوع اتوبوس معمولی و اتوبوس برقی به چشم می خورد که هزینه های مناسبی هم دارند. بلیت اتوبوس های معمولی 100 درام ارمنستان (معادل 2,650 تومان) و اتوبوس های برقی نیز 50 درام ارمنستان (معادل 1,320 تومان) است. تقریبا در هر ایستگاهِ اتوبوس می توانید شماره‌ی خطوط اتوبوس و مسیرها را ببینید. با وجود آن که اتوبوس های برقی هزینه کم تری داشته، اما به نسبت سایر اتوبوس ها نیز تعداد کم تری دارند. خوب است بدانید در اتوبوس های ایروان سیستم خرید و فرش بلیت وجود ندارد و شما به هنگام پیاده شدن، هزینه را مستقیما به خود راننده پرداخت می‌کنید. 

مینی بوس: مینی بوس ها از دیگر گزینه های پرطرفدار و مورد استفاده در ایروان هستند. جالب است بدانید که بیش از هزار خط مینی بوس در شهر ایروان وجود دارد که علاوه بر گشت و گذار در پایتخت ارمنستان، می توانید از آن ها برای دسترسی به حاشیه شهر و شهرهای اطراف استفاده کنید. قیمت این وسایل حمل و نقل نیز ارزان است و برای هر مسیر 100 درام ارمنستان (معادل 2,650 تومان) می پردازید. البته باید بدانید که اغلب مینی بوس ها شلوغ هستند و در ساعات اوج شلوغی احتمالا مجبور شوید که تمام مسیر را بایستید. برای شناسایی خطوط مینی بوس ها، به شماره آن ها روی شیشه توجه کنید.

تاکسی: اگر می‌خواهید از تاکسی استفاده کنید، از تاکسی‌های اصلی شهر استفاده کنید و به هنگام سوار شدن از راننده بخواهید که تاکسی متر خود را روشن کند. تاکسی‌های گذری اغلب هزینه ای دو چندان دریافت می‌کنند. هزینه ورودی تاکسی های ایروان برابر با 600 درام ارمنستان (معادل 15,920 تومان) است و به ازای هر 1 کیلومتر هزینه ای برابر با 100 درام ارمنستان (معادل 2,650 تومان) به کرایه می افزایند.

ماشین شخصی: متوسط هزینه بنزین در ارمنستان بالاست و هزینه هر لیتر بین 370 درام ارمنستان (معادل 9,810 تومان) تا 450 درام ارمنستان (معادل 11,940 تومان) در طی زمان متفاوت است.

در مجموع هزینه های حمل و نقل درون شهری به صورت خلاصه عبارت اند از:

مترو: 100 درام ارمنستان (معادل 2,650 تومان)

اتوبوس معمولی: 100 درام ارمنستان (معادل 2,650 تومان) 

اتوبوس برقی: 50 درام ارمنستان (معادل 1,320 تومان) 

تاکسی: از 600 درام ارمنستان (معادل 15,920 تومان) به بالا 

مینی بوس: 100 درام ارمنستان (معادل 2,650 تومان) 

بنزین: لیتری بین 370 درام ارمنستان (معادل 9,810 تومان) تا 470 درام ارمنستان (معادل 12,470 تومان)

هزینه‌های حمل و نقل درون شهری | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- هزینه های اقامت در ارمنستان

هنگامی که به شهری جدید سفر می کنید، لازم است برای محل اقامت خود جایی را پیدا کنید. ایروان گزینه های اقامتی مختلفی دارد که از گران لوکس تا ارزان متفاوت هستند. 

هتل: طیفی از هتل‌های 3 ستاره تا 5 ستاره پیش روی شماست :

هتل های 3 ستاره: بین 5000 درام ارمنستان (معادل 132,690 تومان) تا 50000 درام ارمنستان (معادل 1,326,940 تومان)

هتل های 4 ستاره: بین 20000 درام ارمنستان (معادل 530,770 تومان) تا 105000 درام ارمنستان (معادل 2,786,580 تومان)

هتل های 5 ستاره: بین 25000 درام ارمنستان (معادل 663,470 تومان) تا 180000 درام ارمنستان (معادل 4,777,000 تومان)

هاستل: اگر برای اقامت در ارمنستان و شهر ایروان به دنبال پیشنهادی مقتصدانه اید، هاستل ها و مهمان خانه ها گزینه های ارزانی برای اقامت شما محسوب می شود. در مجموع می توانید برای یک شب طیف زیر را در هاستل ها ببینید:

شبی بین 1500 درام ارمنستان (معادل 39,800 تومان) تا 8000 درام ارمنستان (معادل 212,310 تومان)

آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است.

شبی 8400 درام ارمنستان (معادل 222,920 تومان) تا 30000 درام ارمنستان (معادل 796,160 تومان)

هزینه های اقامت در ارمنستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- هزینه‌های خوراک در ارمنستان

می توانید در طول اقامت در ایروان به رستوران های متنوع شهر مراجعه کنید و یا با تهیه محصولات و مواد غذایی، از هزینه های سفر خود بکاهید. در این جا به بررسی هزینه های این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها پیش روی شماست.

رستوران ارزان: حدود 2000 درام ارمنستان (معادل 53,070 تومان) تا 3000 درام ارمنستان (معادل 79,610 تومان)

رستوران اقتصادی: حدود 4500 درام ارمنستان (معادل 119,420 تومان) تا 6500 درام ارمنستان (معادل 172,500 تومان)

رستوران لوکس: در حدود 5000 درام ارمنستان (معادل 132,690 تومان) تا 30000 درام ارمنستان (معادل 796,160 تومان)

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: حدود 1900 درام ارمنستان (معادل 50,420 تومان) تا 3000 درام ارمنستان (معادل 79,610 تومان)

++ وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. به طور کلی در ایروان سوپرمارکت‌های زنجیره ای انتخاب مناسبی برای خرید مواد اولیه و غذایی در ارمنستان هستند. ساس SAS و یروان سیتی Yerevan City دو تا از بزرگترین سوپرمارکت های ایروان اند که هر دو سوپرمارکت در تمام ساعات شبانه روز باز بوده و می‌توانید از خدمات آن‌ها استفاده کنید. 

خوراکی های لازم: محصولات محلی در ارمنستان قیمت مناسبی دارند: 

نان: 235 درام ارمنستان (معادل 6,230 تومان)

شیر: هر لیتر 420 درام ارمنستان (معادل 11,140 تومان)

برنج سفید: هر کیلو 550 درام ارمنستان (معادل 14,590 تومان)

جوجه: کیلویی 2300 درام ارمنستان (معادل 61,030 تومان)

هزینه میوه‌ و سبزیجات (کیلویی):

گوجه فرنگی: 400 درام ارمنستان (معادل 10,610 تومان)

پیاز: 250 درام ارمنستان (معادل 6,630 تومان)

سیب زمینی: 225 درام ارمنستان (معادل 5,970 تومان)

سیب: 500 درام ارمنستان (معادل 13,260 تومان)

پرتقال: 600 درام ارمنستان (معادل 15,920 تومان)

موز: 655 درام ارمنستان (معادل 17,380 تومان)

هزینه‌های خوراک در ارمنستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- هزینه های تفریح در ایروان

ایروان گرچه شهری کوچک است، اما مسلما مانند هر شهر دیگری جاذبه ها و دیدنی های خودش را دارد. در این جا هزینه ورودی برخی از مهم ترین جاذبه های پایتخت ارمنستان را گفته ایم:

1- ورودی باغ وحش ایروان: بسته به سن و ساعت بازدید بین 500 درام ارمنستان (معادل 13,260 تومان) تا 1200 درام ارمنستان (معادل 31,840 تومان)

ساعت بازدید: 10:00 تا 21:00

2- موزه تاریخ ارمنستان: 2000 درام ارمنستان (معادل 53,070 تومان)

ساعت بازدید: 11:00 تا 18:00

3- پارک آبی آکواتک ایروان: بین 4000 درام ارمنستان (معادل 106,150 تومان) تا 8500 درام ارمنستان (معادل 225,580 تومان)

 ساعات بازدید: 8 تا 22

4- گالری ملی ارمنستان: 1500 درام ارمنستان (معادل 39,800 تومان)

 ساعت بازدید: 9 تا 21:30

5- مرکز هنری کافسیجان: اغلب بخش ها و مغازه های موزه: رایگان، هزینه ورودی نمایشگاه های مجموعه: 1000 درام ارمنستان (معادل 26,530 تومان)

ساعات بازدید: 8 تا 20

6- موزه هنرهای جدید ایروان: 500 درام ارمنستان (معادل 13,260 تومان)

ساعات بازدید: 11:00 تا 18:00

7- مسجد آبی: رایگان

8- موزه کشتار جمعی ارمنستان: رایگان

ساعت بازدید: 10 تا 16

ورود به صفحه برترین جاذبه های ایروان

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در ارمنستان

سوغاتی: از صنایع دستی و سوغات ارمنستان می‌توان به قالیچه و گلیم، صنایع دستی سنگی و عروسکی و جواهراتِ دست ساز، اشاره کرد. بازار ورنیساج که هر شنبه در کنار میدان ریپابلیک ایروان برگزار می‌شود، محل مناسبی برای خرید این دست اجناس با قیمت مناسب است. 

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در ارمنستان مشابه ایران است و در برخی موارد نیز بیش تر است.

هزینه یک شلوار جینِ برند در ارمنستان 25850 درام ارمنستان (معادل 686,030 تومان)

یک پیراهن زنانه ی برند نیز حدود 18870 درام ارمنستان (معادل 500,780 تومان)

کفش ورزشی نایک با قسمت متوسط در حدود 38200 درام ارمنستان (معادل 1,013,780 تومان)

کفش چرمی مردانه حدود 36000 درام ارمنستان (معادل 955,400 تومان)

برای خرید این اقلام در ایروان می‌توانید به دالما گاردن مال (Dalma Garden Mall) و یا یروان مال (Yerevan Mall) بروید. 

هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در ارمنستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- هزینه مکالمه در ارمنستان

اگر به هنگام اقامت در کشور ارمنستان نمی‌خواهید از خدمات رومینگ استفاده کنید، می‌توانید سیم کارت اپراتورهای ارمنستان را با هزینه 1000 درام ارمنستان (معادل 26,530 تومان) از کتابفروشی ها خریداری کنید. اپراتورهای ارمنی، بی لاین (Beeline)، اُرنج (Orange)، ویواسل (VivaCell)، ام تی سی (MTC)، آرمنتل (Armentel) و کاراباخ (Karabakh) بوده که نرخ های متفاوتی دارند، اما به طور متوسط می‌توان گفت یک دقیقه مکالمه حدود 20 درام ارمنستان (معادل 530 تومان) هزینه بر می‌دارد. 

اگر در هر حال بخواهید از سیم کارت ایرانی خود استفاده کنید، در جدول زیر لیست هزینه های رومینگ دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در کشور ارمنستان را برایتان آورده ایم.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان هستند. 

نوع ارتباط همراه اول با ARMENTEL, K TELECOM همراه اول با Orange ایرانسل با Orange, Karabakh, VivaCell رایتل با ArmenTel رایتل با Orange رایتل با MTS
مکالمه داخلی 8100 تومان 5000 تومان 15000 تومان 53000 تومان 20000 تومان 2110 تومان
مکالمه با ایران 43900 تومان 5000 تومان 15000 تومان 130000 تومان 65000 تومان 9770 تومان
دریافت مکالمه 10800 تومان 4000 تومان 10000 تومان 37000 تومان 18000 تومان 1710 تومان
ارسال پیامک 2700 تومان 1300 تومان 4000 تومان 15000 تومان 10000 تومان 1470 تومان
اینترنت (هر مگابایت) - 2500 تومان 130000 تومان 341797 تومان 244141 تومان -
هزینه مکالمه در ارمنستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نکات ایمنی در طی سفر به ارمنستان

1- طبق شاخص‌های جهانیِ امنیت، کشور ارمنستان در رده 110 است و بالاتر ازکشورهایی چون چین، تاجیکستان و تایلند قرار دارد. با این حال به هنگام سفر، موارد امنیتی را رعایت کرده و در مکان‌های عمومی از اشیا گران قیمت خود محافظت کنید. 

2- برای حرکت از مرز نوردوز، صبح هنگام را انتخاب کنید چرا که هم از زیبایی های جاده لذت خواهید برد و هم جاده ها امنیت بیش تری دارند. 

3- در طی جاده ی مرز نوردوز تا ایروان احتمالا به کسانی (ایرانی یا خارجی) برخواهید خورد که به شما پیشنهاد آپارتمان یا خانه ارزان قیمت می‌دهند، توصیه می‌شود از مسیرتان اطلاعاتی ندهید و با تشکر پیشنهادشان را رد کنید.

 4- در شهر ایروان پس از غروب آفتاب، وجود خانمی تنها در خیابان‌های شهر عرف نیست و این کار توصیه نمی‌شود. 

نکات ایمنی در سفر به ارمنستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راهنمای سفر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

تا به حال به ارمنستان سفر کرده اید؟

تجربه شما از سفر به ارمنستان و هزینه های آن چگونه بود؟

تجربیات، خاطرات و عکس های خود را با کارناوال در میان بگذارید و بگویید این بار هزینه های سفر به کدام شهر را برای شما تدارک ببینیم. 

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به ایروان
دیدگاه ها : 247
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X