کارناوال - راهنمای سفر

دریاچه اسکندرکول تاجیکستان

تاجیکستان، رشته کوه گیسار، کوهستان فان، اسکندرکول

2.1

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 1 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

12 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره دریاچه اسکندرکول تاجیکستان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

20 خرداد 1397

به روز رسانی

02 آذر 1398

معرفی /

دریاچه اسکندرکول تاجیکستان | فیروزه ای در میان کوهستان

کمتر موجود دو پا و کنجکاوی پیدا می شود که در تعطیلات دست از سر شلوغ شهر بردارد و عزم سفری متفاوت کند؛ در سفر راهی مقاصد بکر و کمتر شناخته شود و هیجان اصیل اکتشاف و رویارویی با طبیعت وحشی را به جان بخرد. اگر زرنگ تر و کنجکاوتر باشد، به سراغ مقاصد بکرتر و دست نخورده می رود. ارتفاعات را بر می گزیند و کوله بر پشت می اندازد و از صخره های سخت بالا می رود. ماجراجوی طبیعت دوست، هر چه بالاتر می رود، جایزه متفاوت و درخوری را از مادر طبیعت می گیرد: گل ها و گیاهان وحشی که رنگی جذاب تر از هر گیاه دیگری دارند، چرا که آب و هوای تمیز کوه را به برگ و ریشه می گیرند، پرندگانی خارق العاده که گویی خود را درون پالت رنگ شست و شو داده اند و آه! گاهی نیز دریاچه ای شفاف، نیلگون و منحصر به فرد رخ می نمایاند. شفافیتش هوش از سر می برد و آدم را وسوسه می کند تا لختی بدنش را به زلالی بی انتهایش بسپارد.

دریاچه اسکندرکول، بی گمان یکی از این هدیه های ویژه طبیعت است که نصیب هر کسی نمی شود و در کشور تاجیکستان به انتظار نشسته است. اگر سختی راه را پذیرا باشید و چند ساعتی را پشت سر بگذارید و 2000 متر از کوه های «فان» بالا بروید، به پهنه زمردگون دریاچه می رسید که در پشت خود با منظره ای جذاب، خشن و کوهستانی همراه است. درختان سرسبز در اطراف همراهی ش می کنند و آفتاب هم به مهر، گرم تر می تابد!

همراه کارناوال باشید و این بار به کشور تاجیکستان بیایید و زیبایی را به سبک دیگری تفسیر کنید.

Photo by : Unknown

چرا دریاچه اسکندرکول تاجیکستان؟


 • یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های تاجیکستان است.
 • دریاچه اسکندرکول بزرگ ترین دریاچه کوهستانی در محدوده غرب تاجیکستان است. 
 • مکانی زیبا برای گشت و گذار و تفریح در این کشور آسیایی است.
 • با انتخاب این دریاچه زیبا، یک کوهنوردی و طبیعت گردی جذاب را پیش رو دارید.
 • اسکندرکول حدود 3 ساعت از پایتخت تاجیکستان فاصله دارد.
Photo by : Unknown
Photo by : Andrii Lutsyk

آشنایی با دریاچه اسکندرکول تاجیکستان | Iskanderkul

دریاچه اسکندرکول یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی و از محبوب ترین جاذبه های کشور تاجیکستان است که در میان کوهستان فان (Fann Mountains) قرار دارد. برای آن که به این دریاچه برسید باید چند ساعتی از دوشنبه، پایتخت این کشور  فارسی زبان فاصله بگیرید. البته فاصله گرفتن از شهر همانا و دست یافتن به زیبایی های منحصر به فرد منطقه همانا. در کوهستان فان، سختی را به جان بخرید و از کوه بالا بروید، اگر خود را به ارتفاع 2100 متری این کوهستان برسانید، با دریاچه مثلثی شکل و وسیعی رو به رو خواهید شد که طول و عرضی در حدود 2850 و 70 متر با عمق 72 متر دارد و وسعتش به 3.4 کیلومتر مربع می رسد. در امتداد دریاچه خط سبزی کشیده است که در واقع درختان سرو و بلوطی هستند که دریاچه را قاب گرفته اند.

از کوه پایین بروید و خودتان را به دریاچه برسانید، فرصت آن را دارید تا در کنار دریاچه بنشینید و از زیبایی انبوهش لذت ببرید. اگر به آب شفاف دریاچه اسکندرکول دقت کنید، متوجه می شوید هیچ جاندار زنده ای در این دریاچه به چشم نمی خورد که به سبب غلظت بالای مواد معدنی آب است. دریاچه اسکندر کول از تجمع رود ساراتوغ (Saratogh) تشکیل شده و از سر ریز خود، رود دیگری را به نام اسکندر (اسکندر دریا) تشکیل می دهد. این رودخانه نیز خود به رود دیگری می پیوندد که با هم رودخانه فان را به وجود می آورند.

اگر درباره مختصات جغرافیایی دریاچه اسکندرکول بخواهید باید بدانید که این نگین فیروزه ای، بر روی دامنه های شمالی رشته کوه گیسار (Gissar Range) قرار گرفته و یکی از مرتفع ترین نقاط این کوهستان محسوب می شود. این بدان معناست که ترکیبی از تفریحات کوهنوردی و طبیعت گردی پیش روی شما قرار دارد و باید از آمادگی جسمانی و روحیه طبیعت گردی برخوردار باشید.

نکته جالبی که درباره این دریاچه وجود دارد، نام آن است. همان طور که می توان حدس زد، اسکندرکول نام خود را از اسکندر مقدونی گرفته و این دریاچه زیبا، در طی سال های سال مادر داستان ها و افسانه های بسیاری بوده است. در ادامه همراه کارناوال باشید تا به طور دقیق تر به جاذبه ها، تفریحات، افسانه ها و دیگر ویژگی های آن بپردازیم.

Photo by : Unknown
Photo by : Damon Lynch

جاذبه های دریاچه اسکندرکول

پس از یک ماشین سواری سه ساعته از شهر دوشنبه، به دریاچه می رسید و برای تفریح در ادامه روز، می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

1- آبشار نیاگارا در فان: هنگامی که رودخانه اسکندر راهش را از دریاچه جدا می کند، آبشاری زیبا پدید می آورد که از سوی محلی ها به نام نیاگارا شناخته می شود و ارتفاعی 38 متری دارد. درست بر بالای این آبشار سکوی تماشایی ساخته اند که می توانید دقایقی را به تماشای شکوه و خروش آبشار بگذرانید. 

2- پس از آن که به دریاچه برسید، به راحتی محل اقامت و کمپینگ ها را خواهید یافت. اگر از این نقطه حدود 30 دقیقه پیاده روی کنید، به آبشار زیبای دیگری خواهید رسید.

3- همچنین درست در رو به روی دریاچه، کلبه ای تابستانه به نام رئیس جمهور تاجیکستان (President’s dacha) قرار دارد که بازدید از آن جالب است. 

4- در نزدیکی اسکندرکول، دریاچه دیگری وجود دارد که با نام دریاچه مارها شناخته می شود که به جهت فراوانی مارها درون آب آن است. در بالای دریاچه مارها، دره ای باریک دیده می شود که خود آبشار زیبای دیگری را شکل داده است. البته دسترسی به این دریاچه و آبشار کمی سخت است و احتیاج به راهنما دارد. 

5- اگر اشتیاق و کنجکاوی شما به قدری است که ماجراجویی خود را ادامه بدهید، می توانید به روستایی در نزدیکی، به نام ساریتاگ (Sarytag) بروید و در دره کازنوک (Kaznok) گردش کنید.

تفریحات دریاچه اسکندرکول 

همان طور که گفتیم اسکندرکول دریاچه ای کوهستانی است و انتظار نداشته باشید بتوانید در ارتفاع دو هزار متری درون آب زمردینش شنا کنید. چرا که آب بسیار سردی دارد و تنها در صورتی که بدن مقاومی داشته باشید اواخر تابستان می توانید تنی به آب اسکندرکول بزنید. در کنار این هنوز هم تفریحات جذاب دیگری هستند که در اسکندرکول شما را به خود می خوانند. این تفریحات عبارت اند از:

1- کوهنوردی و پیاده روی در اطراف دریاچه

همان طور که توضیح دادیم، اسکندرکول در دل کوهستان و در ارتفاعات قرار گرفته است. بنابراین بدیهی است که فرصت مناسبی برای پیاده روی، گشت و گذار و کوه نوردی پیش روی شما قرار دارد. 

2- پرنده نگری

در اطراف دریاچه زیبای اسکندرکول، پرندگان خاص و منحصر به فرد زیادی به چشم می خورند. اگر از آن دسته آدم های علاقه مند به حیات وحش هستید، خود را برای یک پرنده نگری تمام عیار آماده کنید. 

برای آشنایی بیشتر با پرنده نگری، خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

ورود به صفحه پرنده نگری | تفریحی مسئولانه و آرامش بخش

Photo by : Unknown

3- عکاسی

می شود لحظاتی را درون طبیعت دلربا بگذرانی و این مناظر چشمنواز را به ثبت نرسانی؟

دوربین های حرفه ای، نیمه حرفه ای و یا کامپکت خود را بردارید و برای ثبت طبیعت زیبا و خشن اسکندرکول دست به کار شوید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عکاسی حرفه ای در طبیعت، خواندن مقاله های مرتبط کارناوال را از دست ندهید.

4- قایق سواری

در صورتی که خوش شانس باشید می توانید سوار قایق بومی ها شوید و در دریاچه قدری گردش کنید. البته متاسفانه از هزینه این قایق ها اطلاعی در دست نیست. 

Photo by : Unknown

گونه های خاص دریاچه اسکندرکول 

دریاچه اسکندرکول به همراه زمین های کوهستانی اطرافش، در مجموع مساحت 300 کیلومتر مربعی را در بر می گیرد که این محدوده خود حفاظتگاهی طبیعی و مجموعه ای بی نظیر از زیستگاه ها محسوب می شود. چرا که علاوه بر خود دریاچه، در اطراف نیز رودخانه هایی دیده می شود. مرغزارها، جنگل های پهن برگ و درختان سرو کوهی نیز از آن جمله هستند و البته بوته زارها و مرغزارهای کوهستانی را نباید از قلم انداخت. وجود چنین ترکیبی باعث می شود تا این منطقه میزبان و پذیرای حیوانات مختلفی باشد. این تنوع به خصوص در پرندگان بومی این جا بسیار مشهود است به گونه ای که سازمان بین المللی حفاظت از پرندگان (BirdLife)، بیش از نیمی از این محدوده وسیع را به عنوان یکی زیستگاه های مهم پرندگان شناسایی کرده است. 

بنابراین زمانی که در این منطقه به گشت و گذار بپردازید، با جمعیت وسیعی از پرندگان ساکن و یا مهاجر بر خواهید خورد. برای اطلاع از نام این پرندگان اینجا کلیک کنید. 

چه حیواناتی در اطراف دریاچه اسکندرکول زندگی می کنند؟

به غیر از پرندگان مختلف، حیوانات دیگری هم در اطراف دریاچه زندگی می کنند که از آن جمله می توان به خرس، پلنگ برفی، کبک کوهی و بوقلمون وحشی اشاره کرد. 

پوشش گیاهی اطراف دریاچه اسکندرکول

در تمام اطراف دریاچه زیبا و دلفریب اسکندرکول، مجموعه ای از درختان بید، درختچه های زرشک، گل های نسترن و درختان زالزالک به چشم می خورند که در کنار هم رشد کرده اند. البته تنوع گیاهی دریاچه بیش از این هاست و منطقه وسیعی از اطراف اسکندرکول را درختانی چون غان، توس، صنوبر و سروها را پوشانده اند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

افسانه های دریاچه اسکندر کول

از دیرباز هر مکانی که مورد توجه آدمی قرار می گرفت، عده ای بودند که تخیلات و فانتزی های خود را با آن می آمیختند و راوی داستان هایی خاص می شدند. دریاچه اسکندرکول نیز از این قاعده مستثنی نیست و در طول زمان مورد توجه بسیاری بوده است. این دریاچه منشا داستان ها و افسانه های بسیاری است که دهان به دهان و نسل به نسل میان محلی ها می گردد. 

بومی ها می گویند هنگامی که اسکندر به مرکز استان سوگدیانا حمله کرد و تلفات بسیاری به جا گذاشت، مردمان شکست خورده برای جبران و انتقام برخاستند و با جنگجویان غیر نظامی خود به اردوگاه اسکندر حمله کردند. اسکندر خشمگین از این اتفاق، به محوطه نظامی جنگجویان حمله کرد و همه را به خاک و خون کشید. او که همچنان خشمگین بود و این جنگ هنوز رضایتش را برآورده نکرده بود، دستور داد سدی بسازند تا منطقه و کل دره را زیر آب ببرد. ساخت چنین سدی محلی ها را از پا نینداخت و حاضر نشدند که تسلیم شوند و به جنگ با اسکندر و سربازانش ادامه دادند. اسکندر که هنوز به هدفش نرسیده بود، این بار دستور داد که بخش بالایی سد را تخریب کنند و بدین وسیله سیلی عظیم به راه انداخت تا انتقامش را بگیرد. 

جنگجویان و پارتیزان های تاجیکی که این بار انگیزه بیشتری برای انتقام داشتند، بار دیگر به اسکندر حمله کردند و توانستند ژنرال را محاصره کنند. پیش از آن که اسکندر بتواند فرار کند به همراه اسب محبوبش بوکفالوس به درون دریاچه افتادند. اسکندر توانست خود را نجات دهد اما بوکفالوس برای همیشه غرق شد.

گویند در برخی از نیمه شب های تابستان، بوکفالوس از آب دریاچه بیرون می آید، در اطراف اسکندرکول گردش می کند و کمی بعد به درون آب باز می گردد. اگر در همین هنگام دختری مجرد بتواند اسب اسکندر را ببیند، ازدواج شاد و عمری طولانی را برای خود تضمین کرده است.

Photo by : Anton Sadomov

دلیل نامگذاری دریاچه اسکندرکول

تاریخچه دریاچه زیبا و فریبنده اسکندرکول، به سال های دور، یعنی حدود 2300 سال پیش بر می گردد. اسکندر مقدونی در حال لشکرکشی به هند بود که در میانه آسیا، به این دریاچه باشکوه رسید و به لشکریانش دستور داد اردو بزنند. گویند در همین زمان اسکندر به قدری مسحور زیبایی دریاچه شده بود که بارها به کنار دریاچه و تماشای آن می رفت.

اسکندر از کنار دریاچه رفت؛ اما نامش را بر روی آن باقی گذاشت و این نام از میان سال ها عبور کرد و امروزه نیز دریاچه را با همین نام می شناسند. شاید این سوال برای شما پیش بیایید که بخش کول در اسکندرکول به چه معناست؟ خوب است بدانید که کول در زبان فارسی تاجیکی دریاچه معنی می دهد.

Photo by : Unknown

کجا بمانیم؟

برای اقامت در اطراف دریاچه زیبای اسکندرکول چندین راه پیش روی شماست.

1- کلبه های اطراف دریاچه 

حدود 30 کلبه در شمال دریاچه به چشم می خورند که می توانید برای شب مانی و استراحت روی آن ها حساب کنید. این کلبه ها دو نوع قدیم و جدید دارند که اتاق های جدید از امکانات خوبی برخوردارند و حتا حمام دارند. 

2- چادر و کمپینگ

اگر وسایل لازم و لباس های مناسب را به همراه دارید به دل طبیعت وحشی بروید و چادر بزنید. امکانش را دارید که در اطراف این دریاچه و طبیعت مسحور کننده بمانید. از مزایای بخش کمپینگ این است که به حمام و دستشویی دسترسی خواهید داشت. هزینه استفاده از محوطه کمپینگ بسیار ارزان و به صرفه است. 

3- مهمان خانه ها و هاستل ها

گران ترین گزینه ممکن، مهمان خانه ها و یا خانه های محلی هستند که می توانید آن ها را در روستای سارتیاگ و یا شهرستان خانچوچ (Kanchoch) بیابید. هزینه این اقامتگاه ها در حدود 7 دلار (175,000 تومان) تا 13 دلار (325,000 تومان) هستند. 

بهترین فصل سفر به اسکندرکول

همان طور که اشاره کردیم، از آن جا که دریاچه اسکندرکول در ارتفاع دو هزار متری قرار دارد، بنابراین می توانید آب و هوای سرد و خنکی را در تمام فصول سال انتظار داشته باشید.

بهار: در دو ماه نخستین بهار، میانگین بارش باران بالاست. در ماه فروردین، دمای هوا پایین و به نسبت زمستانی است و به تدریج با نزدیک شدن به تابستان، دمای هوا افزایش می یابد.

تابستان: سه ماه تابستان دمای هوا در نزدیکی دریاچه اسکندرکول مناسب و در حدود 20 درجه سانتیگراد است. البته دقت کنید که در طول شب دمای هوا پایین خواهد آمد و همچنان به لباس های گرم احتیاج خواهید داشت. میانگین بارش باران نیز در این سه ماه بسیار پایین است.

پاییز: با فاصله گرفتن از روزهای گرم تابستان، دمای هوا افت بیشتری خواهد کرد. به طور مثال میانگین دما در ماه مهر در حدود 9 درجه است اما هر چه بیشتر می گذرد، افت دما و همچنین بارش باران و برف شدت می گیرد. 

زمستان: بیشترین بارش برف و باران و البته کاهش دما را در همین فصل خواهید دید. اگر شما از آن دست آدم هایی هستید که عاشق کوهستان های برفی هستند، زمستان می تواند فصل سفر مناسبی برای شما باشد. البته برداشتن تجهیزات و وسایل لازم را از یاد نبرید و اگر به مختصات منطقه آشنایی ندارید، وجود راهنمای بومی الزامی است. 

بنابراین بهترین فصل سفر را با توجه به هوا می توان سه ماه تابستان دانست. البته همان طور که می دانید، بسته به هدف سفر، بهترین زمان سفر می تواند متفاوت ارزیابی شود. 

لوازم ضروری
کفش کوهنوردی
عینک آفتابی
لباس گرم
نقشه یا GPS
وعده های غذایی
کلاه آفتابگیر
کرم ضد آفتاب
آب آشامیدنی
باتوم
کوله پشتی
زیرانداز
لوازم پیشنهادی
حوله
کیسه خواب
کفش اضافه
چراغ قوه
چادر مسافرتی
پاور بانک
Photo by : Unknown

دسترسی به دریاچه اسکندرکول 

دریاچه اسکندرکول در شمال غربی کشور تاجیکستان و در نزدیکی شهر دوشنبه قرار گرفته است. فاصله این دریاچه از شهر دوشنبه 134 کیلومتر بوده و همچنین در 23 کیلومتری جاده دوشنبه-خجند قرار گرفته است. متاسفانه برای رسیدن به این دریاچه، وسایل حمل و نقل عمومی وجود ندارد و جاده منتهی به آن نیز خاکی و ناهموار است. بنابراین برای آن که به دریاچه زیبای اسکندرکول برسید سه راه پیش روی شماست:

1- اجاره ماشین و تاکسی

اگر خود ماشین و یا وسیله نقلیه شخصی ندارید، می توانید از تاکسی و یا ماشین های اجاره ای استفاده کنید. تاکسی را می توانید از شهرهای دوشنبه، خجند (Khujand) و یا پنجکنت (Panjakent) کرایه کنید. برای استفاده از تاکسی های خطی، به کارخانه سیمان شهر دوشنبه در قسمت شمالی شهر بروید. در آن جا ماشین هایی را خواهید دید که شما را به روستای ساریتاگ (در نزدیکی دریاچه) یا خود دریاچه اسکندرکول ببرند. 

 2- ماشین های گذری و هیچهایک

البته باید بدانید که برای استفاده از ماشین های گذری به مقصد اسکندرکول مدت زیادی معطل خواهید شد. چرا که در طول هفته ماشین های کمی هستند که به سوی این دریاچه حرکت می کنند. بهترین زمان برای پیدا کردن ماشین، آخر هفته ها و تابستان هاست، زیرا پایتخت نشینان زیادی برای تفریح به دریاچه اسکندرکول می روند. 

ورود به صفحه آموزش هیچهایک

3- ماشین شخصی

همان طور که گفته شد، از شهر دوشنبه تا دریاچه اسکندرکول 134 کیلومتر فاصله است. جاده ای پیچ در پیچ در پیش روی شماست و شما 2 ساعت و نیم در راه خواهید بود. حدودا 4 کیلومتر ابتدایی را در جاده کوهستانی و مرتفع آذنوب خواهید بود و 4 کیلومتر بعدی از شاخریستان عبور خواهد کرد. در این بین با مناظری چشمگیر و سرزنده رو به رو خواهید شد و سفر جاده ای زیبایی را شاهد خواهید بود. با ادامه جاده به دره یاگنوب و تلاقی اش با رود اسکندر خواهید رسید. 20 کیلومتر بعدی، مسیری باریک و دشوار است که البته بر زیبایی های مسیر کوهستانی می افزاید. در نهایت با این جاده به دریاچه اسکندرکول می رسید.

آدرس: تاجیکستان، رشته کوه گیسار، کوهستان فان، اسکندرکول

Address: Iskanderkul, Gissar Range, Fann Mountains, Tajikestan

ویدیویی زیبا از طبیعت دریاچه اسکندرکول را میهمان کارناوال باشید:

توصیه های کارناوال

 • خوب است بدانید امکانات دریاچه اسکندرکول به سرویس بهداشتی و کافه ای کوچک محدود می شود و به غیر از این دور مورد، امکانات رفاهی چندانی نخواهید دید.
 • دریاچه اسکندرکول مقصدی زیباست و جا دارد تا یک روز در کنار این دریاچه سپری کنید. پس به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب را در کنار دریاچه باشید.
 • سارتیگ روستایی فقیر و دورافتاده است و مغازه و سوپرمارکتی در این روستا به چشم نمی خورد. بنابراین تمام آن چه لازم دارید را با خود از شهر بیاورید. 
 • درست در نزدیکی دریاچه یک هتل و رستوران می بینید که تجربه گردشگران می گوید کیفیت رضایت بخشی ندارد.
 • تنها خودتان را به دریاچه محدود نکنید و گردش در این طبیعت زیبا را از دست ندهید.  
Photo by : Nodir Tursun-zade

سخن آخر

با هم به یکی از جاذبه های طبیعی کشور تاجیکستان سفر کردیم و دریاچه زیبای اسکندرکول را از نزدیک دیدیم. در کنار طبیعت چشمگیرش ساعاتی ماندیم و شب را زیر آسمان پرستاره گذراندیم.

شما تا به حال به کشور تاجیکستان رفته اید؟ دریاچه اسکندرکول را دیده اید؟

دیدگاه ها، خاطره ها و تجربه های سفر خود را با ما و دیگر دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید و به ما بگویید این بار به سراغ معرفی جاذبه های طبیعی چه کشوری برویم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط زينب شيرازی

بکر و دست نخورده بودن(عالی) 5
تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 4.5
امکانات اولیه(عالی) 5
زیبایی چشم انداز(عالی) 4.5

نقاط قوت

 • از زیباترین دریاچه های تاجیکستان
 • طبیعت فوق العاده
 • دارای امکانات اولیه مناسب

نقاط ضعف

 • دسترسی نسبتا سخت

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 1 رای

2.1

خانواده

1

آیا بازدید از دریاچه اسکندرکول تاجیکستان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سطح امنیت?
تفریح و خوشگذرانی(معمولی) 3
بکر و دست نخورده بودن?
امکانات اولیه?

دریاچه اسکندرکول تاجیکستان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
یزدان

ممنون کارناوال

2.1

ما این مطلب رو دیدیم مشتاق شدیم بریم ببینیم دریاچه رو. اول مرداد اونجا بودیم. خیلی کامل توضیح دادید . فقط اینکه آبش خیلی سرد و جذاب بود. و فکر کنم به چشمه های آب بسیار گوارا و سردی که در شمال رودخانه بود اشاره نکردید. همچنین پشه های فراوان. اگر امکان بارگذاری عکس بود براتون میفرستادم.

سفر با خانواده
تجربه سفر یزدان به دریاچه اسکندرکول تاجیکستان
زينب شيرازی

سلام دوست عزیز کارناوالی بسیار خوشحالیم که این مطلب برای شما جذاب و مفید بوده است. شما می توانید عکس های خود را در کارناوال آپلود کنید و سفرنامه خود را در این جا بنویسید: کافیست تا روی دکمه قرمز رنگی که در بالا و سمت چپ سایت می بینید، کلیک کنید تا وارد صفحه عکس و سفرنامه کارناوال شوید. با سپاس از همراهی شما

انتشار: 21 مرداد 1397

انتشار: 21 مرداد 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست