کارناوال - راهنمای سفر

دریاچه ارومیه

مرز استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی

4.5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 9 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

30 دقیقه تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه 24 ساعته

ورودی

رایگان

همه چیز درباره دریاچه ارومیه

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 شهریور 1396

به روز رسانی

27 آبان 1398

معرفی /

دریاچه ارومیه | بزرگترین دریاچه داخلی ایران

Photo by : Ali Gooya

نام طبیعت ایران که می آید، هر کس تصویری را در ذهن نقش می کند، تصویری از جنگل های سبز و بارانی، کویر خشک و تماشایی، آبشارهای شگفت انگیز، غارهایی بی بدیل، کوه های بلندقامت و ...

همه این جلوه ها زیبا و تماشایی هستند و بازدید از هر کدامشان می تواند تجربه ای فراموش نشدنی را برای ساکنان و میهمانان این سرزمین، خلق کند اما بعضی از آنها بسیار متفاوت تر و شاخص تر از بقیه هستند و حتی نامشان در مجامع جهانی نیز آمده است. یکی از این جاذبه های طبیعیِ متفاوت، دریاچه ارومیه است که در شمال غربی ایران جا خوش کرده و فراز و نشیب بسیاری را پشت سر گذاشته و علیرغم نامهربانی ها هنوز هم تماشایی به نظر می رسد.

می خواهیم راهیِ این جاذبه زیبا شویم و برایتان از آن سخن بگوییم. کوله بارتان را بردارید و راهی جاده شوید تا پرآوازه ترین دریاچه سرزمینمان را به نظاره بنشینید و با گوشه گوشه اش آشنا شوید.

کارناوال را در سفر به دریاچه ارومیه همراهی کنید.

ورود به صفحه اختصاصی دریاچه ارومیه

Photo by : Amin Rafizade

چرا دریاچه ارومیه؟


  • دریاچه ارومیه یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی کشورمان می باشد.
  • این دریاچه به عنوان بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور جهان شناخته می شود.
  • در فصل مهاجرتِ پرندگان می توانید گونه های مختلفی از آنها را در این دریاچه ببینید.
Photo by : Saeed Mohammadzade

آشنایی با دریاچه ارومیه | بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران

در شمال غربی کشورمان، دریاچه ای به نام ارومیه قرار دارد که در میان دو استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی و در ارتفاع 1267 متری از سطح آب های آزاد، واقع شده است. در تابستان ۲۰۱۵ وسعت این دریاچه در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود و همین وسعت، نامِ دریاچه ارومیه را در رده بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار داد. 

این دریاچه به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران نیز شناخته می شود و پیش از آنکه خشکسالی گریبان گیرش شود، دومین دریاچه بزرگ آب‌شور دنیا بود. دریاچه ارومیه 140 کیلومتر طول 55 کیلومتر عرض دارد و حداکثر عمق آن به 16 متر می رسد.

Photo by : M Reza Samaei
Photo by : Ali Gooya

دریاچه ارومیه | در جدال با مرگ

از اواسط دهه 80، این دریاچه شروع به خشک شدن کرد و حدود 88 درصد از مساحت خود را از دست داد. خشکسالی، احداث بزرگراه بر روی دریاچه، و استفاده بی‌رویه از منابعِ آبِ حوزه آبریزِ دریاچه، از عوامل موثر در خشک شدن آن بودند که البته تاثیر عوامل انسانی بسیار بیشتر از عوامل طبیعی بوده است.  

حوزه آبریزِ این دریاچه با داشتن دشت‌هایی مانند دشت ارومیه، تبریز، بناب، مهاباد، میاندوآب، نقده، سلماس، پیرانشهر، آذرشهر و اشنویه، یکی از مناطق ارزشمند برای فعالیت های کشاورزی و دامداری در ایران به‌شمار می‌رود و اهیمت بسیار زیادی برای ساکنان منطقه دارد. در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه، هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی می شود و بسیاری از آلودگی‌ها شامل فلزات سمی سنگین مورد استفاده در صنعت، و مواد سمی مورد استفاده در کشاورزی که به آب‌های سطحی و زیر سطحیِ مرتبط با دریاچه نفوذ کرده‌اند به ریه های مردم می روند و موجب بیماری های تنفسی می شوند. به سبب اهمیت موضوع خشک شدن دریاچه ارومیه طرح های بسیاری برای مقابله با آن ارائه شد که البته بیشتر آنها در حد حرف ماند.

بارندگی های پاییز ۱۳۹۴ موجب آبگیری بیش از ۷۰۰ کیلومتر مربع از نواحی خشک شده در جنوب دریاچه شد و جانی دوباره را به آن بخشید.  

در سال های اخیر موضوعاتی همچون مقابله با ریزگردها، وضعیت کشاورزی و الگوی کشت در منطقه و تعداد زیاد چاه‌های آب مورد بررسی قرار گرفته و امید است فعالیت‌های ترمیمی انجام شده در این دوره در کنار حمایت‌های مردمی، موجب کاهش روند تخریب دریاچه ارومیه و بهبود شرایط آن شود اما هنوز هم خطر مرگ، این زیبای طبیعت ایران را تهدید می کند.

Photo by : Hossein Mahmoodi

دریاچه ارومیه | نیلگون یا سرخ؟

بسیاری از شما تصاویری را از دریاچه ارومیه دیده اید که به رنگ سرخ و نارنجی است و خبری از آب نیلگون در آن دیده نمی شود. این تغییر رنگ در اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی در داخل دریاچه ارومیه رخ می دهد. این موجودات با آغاز کم شدن آب دریاچه و افزایش غلظت نمک، حضور پر رنگ تری از خود نشان می دهند تا جایی که تاثیر چشمگیری بر روی رنگ آب می گذارند.

 

Photo by : Ramin Bagheri

دیدنی های دریاچه ارومیه

در این سفر آنچه که پیش روی شما قرار دارد تنها به دریاچه ختم نمی شود و دیدنی های دیگری نیز انتظار شما را می کشند:

1- جزایر دریاچه ارومیه

 دریاچه ارومیه، 102 جزیره کوچک و بزرگ را در آغوش خود دارد که هر یک از آنها، ویژگی های متفاوتی دارند، برخی نسبتا بزرگ هستند و برخی وسعت بسیار کمی دارند. در برخی از آنها حیوانات و گیاهان خاصی دیده می شود و برخی دیگر کاملا فاقد حیات هستند. کوچکترینِ این جزایر، مشت عثمان است و دیگر جزایر مهم آن عبارتند از:

 جزیره کبودان (قویون داغی) با مساحت 3125 هکتار 

 جزیره اشک با مساحت 1250 هکتار

 جزیره اسپیر با مساحت 1250 هکتار 

 جزیره آرزو با مساحت 800 هکتار

 جزایر نهگانه (محل تخم گذاری پرندگان)

Photo by : Hossein Mahmoodi

تصاویری از مشت عثمان، کوچکترین جزیره ی دریاچه ی ارومیه

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- پل دریاچه ارومیه | عبور از روی دریاچه به قیمت نابودی آن

یکی از نکات جالب توجه در مورد دریاچه ارومیه عبور بزرگراهِ ارومیه - تبریز از روی آن است که به رانندگان امکان می دهد از روی دریاچه عبور کنند. آنها علاوه بر آنکه مسیر کوتاه تری را می پیمایند، از دیدن دریاچه نیز لذت می برند اما احداث همین پل یکی از جبران ناپذیر ترین آسیب ها را به دریاچه وارد آورده و آلودگی های ناشی از آن خطراتی جدی برای محیط زیستِ این دریاچه دارد.

Photo by : Seyed Kazem Yusefi
Photo by : Seyed Kazem Yusefi

 3- کریستال های نمکی

جذابیت منحصر به فرد دیگری که در دریاچه ی ارومیه وجود دارد، کریستال های نمکینی است که گاه به صورت تپه های سفید رنگ در اطراف دریاچه دیده می شوند و چهره ای برفین به جزایر آن می بخشند.

Photo by : Ali Gooya
Photo by : FArhad Kholghi

خوشگذرانی در دریاچه ارومیه

با انجام فعالیت های زیر، می توانید در سفر به دریاچه ارومیه، لحظات شیرینی را برای خود رقم بزنید:

1- پرنده نگری

اگر همه چیز در دریاچه بر وفق مراد باشد، با فرا رسیدن فصل مهاجرت پرندگان، جزایر زیبای این دریاچه به محل توقف پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، کفچه‌نوک، اکراس، لک‌لک، اردک پیسه، نوک‌خنجری٬ چوب‌پا، و مرغ نوروزی تبدیل می شوند و امکان تماشای تعدادی از نادرترین گونه های پرندگان را فراهم می آورد.

بسیاری از افراد در فصل مهاجرت راهیِ دریاچه ارومیه می شوند تا از انجام دادن فعالیتی به نام پرنده نگری غرق در لذت شوند و تجربه ای متفاوت برای خود بسازند.

Photo by : Unknown

2- قایق سواری و تماشای جزیره ها

در گذشته یکی از تفریحات جالب توجه دریاچه ارومیه، قایق سواری و سر زدن به جزایر مختلف آن بود اما با خشکسالی به وجود آمده در دریاچه، این تفریح کم کم رنگ باخت و دیگر کسی نتوانست از آن لذت ببرد. اما با توجه به آبگیری دریاچه در سال 98 این تفریح دوباره جان گرفته و می توانید سوار بر قایق شوید و گوشه گوشه این دریاچه زیبا را کشف نمایید.

Photo by : Carlies Mor

3- عکاسی

ثبت تصویر از این جاذبه ی طبیعی یکی از کارهایی است که به وسیله ی آن می توانید لحظات خوش سفرتان را ثبت کنید و یادگاری خوبی با خود به همراه ببرید. بنابراین پس از رسیدن به ساحل دریاچه، دوربین به دست بگیرید و این بار شما زیبایی های دریاچه ی ارومیه را به تصویر بکشید.

Photo by : Hossein Mahmoodi

4- گِل بازی | درمان با دریاچه ارومیه

خواص آب دریاچه ارومیه باعث شده تا گِل و لای کف آن، برای درمان انواع بیماری های رماتیسمی، پوستی، اختلال سوخت و ساز بدن، بیماری های زنان و... مناسب باشد. گِل و لای این دریاچه شکل خمیری سیاه رنگ دارد و خاصیت تقویت کننده دارد.

غلظت بالای نمک دریاچه، نیز باعث می شود تا شناور ماندن روی آب آن تمدد اعصاب را برای فرد، به ارمغان بیاورد. بیماری های كلاژن پوستی و مفصلی نیز با لجن و نمك دریاچه هایی شبیه دریاچه ارومیه قابل درمان می باشند و از دیگر خواص درمانی نمك دریاچه ارومیه نیز می توان به درمان بیماری های تنفسی مثل آسم و برونشیت و انواع سینوزیت ها اشاره نمود.

آب دریاچه ارومیه از دسته آبهای کلروره سدیک است. نوشیدن این گونه آب ها غلظت صفرا را پایین می آورد و در نتیجه ترشح صفرا بهتر جریان پیدا می کند. 

پس معطل نکنید و به یاد خاطرات کودکیتان کمی گِل بازی کنید تا هم لحظات شادی را برای خود بیافرینید و هم از خواص درمانی فوق العاده این دریاچه استفاده کنید. البته برای استفاده از این خواص دست به کارهای خطرناک نزنید و خیلی از ساحل دریاچه دور نشوید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- تماشای غروبی حیرت انگیز

به هنگام فرا رسیدن غروب، یکی از زیباترین صحنه ها را در دریاچه ارومیه خواهید دید. این غروب به حدی زیباست که هیچگاه آن را فراموش نخواهید کرد و می توانید دیدنی ترین تصاویر را از دریاچه، در این زمان ثبت نمایید.

Photo by : Saeed Mohammadzade

6- منطقه کاظم داشی 

در ساحل غربی دریاچه، منطقه ای به نام کاظم داشی قرار دارد که تا پیش از خشک شدن دریاچه به صورت یک شبه جزیره دیده می شد اما با کم شدن آب دریاچه به بخشی از ساحل تبدیل گردید و تنها قسمتی از آن در آب قرار گرفت. در فصل رویش شقایق های وحشی، این منطقه به دیدنی ترین شکل خود در می آید و سوژه ی عکس برای هنرمندان عکاس می شود. طبیعت، زیبا ترین لباس خود را می پوشد و دل از هر بیننده ای می رباید.

Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

در سفر به دریاچه ارومیه می توانید در هتل ها، مهمانسراها و خانه های محلیِ شهرهای اطراف اقامت کنید و از امکانات آنها استفاده کنید. گزینه دیگر شما کمپینگ در کنار دریاچه و تجربه یک اقامت متفاوت است.

امکانات دریاچه ارومیه

پیش از آنکه دریاچه ارومیه دچار مشکلات زیست محیطی و خشکسالی شود، به عنوان یک مقصد مهم گردشگری دارای امکانات نسبتا خوبی بود. از جمله این امکانات می توان به قایق های موتوری و پدالی برای گشت و گذار در دریاچه و مجتمع های گردشگری دارای رستوران، کافه و آلاچیق در ساحل آن اشاره نمود، اما امروزه دیگر اثری از این امکانات به شکل مناسب دیده نمی شود. همچنین قایق سواری تنها در صورتی امکان پذیر است که سطح آب دریاچه به حد مشخصی برسد.

Photo by : Yashar Azari

راه دسترسی

آدرس: مرز استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی 

ثبت ملی و جهانی دریاچه ارومیه

به سبب وجود گونه های منحصر به فرد گیاهی و جانوری، نام دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارک‌های ملی ایران به ثبت رسید. وسعت این پارک ملی ۴۶۲۶۰۰ هکتار تخمین زده شد و در حدود سال 1354 - 1355 به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره، نامش در فهرست جهانی ثبت گردید.

ذخیره‌گاه های زیست‌کره، مناطق حفاظت‌شده طبیعی-زیستیِ بین‌المللی می باشند که برای جلوگیری از تغییرات برگشت‌ناپذیر و بهره‌برداریِ ناپایدار از منابع طبیعی، در عین نیاز به بهره‌برداری از طبیعت (باتوجه به رشد روزافزون جمعیت) شکل گرفته و به یکی از تقسیم بندی های مهم در امور حفاظتی جهان تبدیل شده اند.

این مناطق، از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین‌المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند و تاکنون ۵۵۳ ذخیره گاه زیست کره در ۱۰۷ کشور جهان به ثبت رسیده‌ است.

در آینده و در مطلبی جداگانه به طور مفصل از این پارک ملی سخن خواهیم گفت.

Photo by : Filippo Picinni Leopardi

بهترین فصل سفر

بهترین فصل بازدید از دریاچه، بهار و تابستان است. 

بهار و تابستان: آب و هوای معتدل، بازار سفر به دریاچه ارومیه را داغ می کند.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا، دمای هوا به میزان قابل توجهی در منطقه کاهش می یابد.

Photo by : Hossein Mahmoodi

دریاچه ارومیه زیستگاه بسیاری از جانداران و گیاهان

دریاچه ارومیه از دو محیط آبی و خشکی تشکیل شده و عمده ترین اجزای تشکیل دهنده آن نیز عبارتند از: تپه ها، نواحی کوهستانی، فلات ها و تراس های فوقانی. هر یک از این نقاط تعدادی جاندار را در خود جای داده و زیستگاهی را برای آنها فراهم کرده اند.

حوزه دریاچه ارومیه در تقسیم بندی های مرکز تنوع گیاهان صندوق جهانی طبیعت (1) یا WWF  و اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (2) یا IUCN قرار دارد.

 در حوزه اکولوژیکیِ دریاچه ارومیه 546 گونه گیاهی به ثبت رسیده و جوامع گیاهی اصلی عبارتند از : گیاهان شور پسند (Halophytic)، گیاهان شن پسند (pseammaphytic)، گیاهان خشکی زی (Xerophytic) و گیاهان آب پسند (Hydrophtic).

 انبوه فراوانی از جلبک های سبز – آبی در دریاچه وجود دارد که تولید بالای آنها اساس زنجیره غذایی را تشکیل می دهد. در دریاچه ارومیه ۶۲ گونه باکتری و آرکئوباکتر،27 گونه پستاندار،  212 تا 226 گونه پرنده، ۵ گونه نرم تنان دو کفه‌ای، ۴۲ گونه قارچهای میکروسکوپی، 41 گونه خزنده ،7 گونه دوزیست و 26 گونه ماهی در این دریاچه و جزایر آن زیست می کنند و علاوه بر این، دست کم فسیلِ ۴۷ گونه نیز در آن یافته شده است. 

این دریاچه، زیستگاه زمستانی گروه های بزرگی از مرغان آبزی همچون اردک ها و مرغان دراز پا است و هر ساله تعداد زیادی از فلامینگوها و پلیکان های سفید را میزبانی می کند.

شوری بیش از حد دریاچه از زیست هرگونه ماهی در آن جلوگیری می کند اما تنها جاندار آبزی آن سخت‌پوست آرتمیا است که یکی از منابع اصلی تغذیه پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو می باشد که امروزه در پی خشکسالی ها، دیگر اثری از آن دیده نمی شود. 

پاورقی


 1- صندوق جهانی طبیعت یا بنیاد جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature)، بزرگترین اتحادیه بین‌المللی در زمینه حفاظت از محیط زیست است که در سال ۱۹۶۱ در کشور سوئیس تاسیس شد.

2- اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) که بیشتر با نام اختصاری IUCN شناخته می‌شود، سازمانی بین‌المللی با هدف حفاظت از منابع طبیعی در سراسر کره زمین است.

Photo by : Unknown

نامگذاری دریاچه ارومیه

ارومیه نامی است که به سبب نزدیکی دریاچه به شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان‌غربی، بر آن گذاشته شده است. در دهه ۱۹۳۰ میلادی و مصادف با سلطنت رضاشاه نام دریاچه به افتخار این شاه، به رضاییه تغییر یافت اما پس از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ باز هم به نام پیشین خود، دریاچه ارومیه نامگذاری گردید.

نام باستانی این دریاچه، چیچست است که به معنای درخشنده می باشد و احتمالا به دلیل وجود املاح معدنی که در سواحل به صورت کریستال دیده می شود، این نام را برای آن برگزیده اند.

در زبان ترکی به این دریاچه اورمو گولو گفته می‌شود و در لاتین با عنوان لاکوس ماتینوس (Lacus Matianus) آن را می شناسند. دوران میانه، حدود سال های 10 شمسی تا 885 شمسی،  این دریاچه کبودا یا کبودان نامیده می شد که ریشه آن از لغت آزور (azure) در فارسی یا կապույտ یا Kapuyt/Gabuyd در زبان ارمنی بوده است. 

امروزه، ساکنان پیرامون دریاچه، آن را به چندین نام می شناسند:

فارسی زبانان با نام دریاچه ارومیه

آذری زبانان با نام اورمو گولو (Urmu gölü)

و ارمنی ها با نام کپوتان (Կապուտան ծով)

Photo by : Saeeb Jabbari

تاریخچه دریاچه ارومیه

یکی از نخستین نشانه هایی که در آن به وجود دریاچه ارومیه اشاره شده است در کتیبه سده نهم پیش از میلاد مسیح در شلمنسر سوم (سلطنت بین ۸۵۸–۸۲۴ قبل از میلاد) بوده که دو نام در محل دریاچه ارومیه در آن به چشم می خورد: پرسواه (به معنی ایرانیان یا پارسیان) و ماتای (یا میتانی‌ها). البته هنوز مشخص نیست که این نام‌ها به منطقه یا قبیله ای اشاره داشته و یا از پیوندی که بین گروهی از نام‌های مردم با شاهان وجود داشته، صحبت می کند.

در زمان حکوت مَنّائیان، این دریاچه مرکز پادشاهی آنها بود و محل زندگی آنها احتمالا در تپه حسنلو در جنوب دریاچه بوده‌ است. منائیان یا مانناها قومی بودند که اقدام به تشکیل حکومتی در جلگه جنوبی دریاچه ارومیه کردند و بیش از یک قرن بر این منطقه تسلط داشتند. منائیان توسط گروهی که متیان نام داشتند از میان برداشته شدند. متیان، مردمان ایرانی مختلفی بودند که با عنوان سکاها، سرمتی‌ها یا کیمری شناخته می‌شدند. در این دوره نام دریاچه نیز متیان بود و هنوز معلوم نیست که این مردمان، نامشان را از دریاچه گرفته‌اند و یا اینکه دریاچه به واسطه حضور آنها به این نام خوانده شده اما کاملا مشخص است که نام لاتین دریاچه از همین نام گرفته شده است.

در پانصد سال گذشته نواحی اطراف دریاچه محل سکونت مردمان ایرانی شامل آذربایجانی ها بوده و حضور دریاچه چهره ای خاص را در سکونتگاه آنان ایجاد کرده است.

Photo by : yashar Azari

آب دریاچه از کجا می آید؟

دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ ترین آبگیر دایمی در آسیای غربی شناخته می شود و حوزه آبریز آن ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع است که معادل بیش از ۳٪ مساحت کل کشور ایران را تشکیل می دهد.

 ۶۰ رودخانه شامل ۲۱ رودخانه دایمی یا فصلی  و ۳۹ رودخانه دوره ای، به این دریاچه می ریزند که زرینه رود و آجی چایی ورودی‌های اصلی به آن هستند و تعدادی از دیگر رودخانه های آن عبارتند از: سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، نازلو، زولا و ...

علاوه بر رودخانه ها، چشمه های درون دریاچه و بارش مستقیم برف و باران نیز یکی دیگر از منابع تامین آب دریاچه ارومیه هستند.

Photo by : Ramin Mohammadi

دغدغه های کارناوالی

با وجود بارش های ابتدای سال 98 حال و روز امروز دریاچه ارومیه شاید کمی خوب باشد اما هنوز هم خطراتی جدی آن را تهدید می کند که ممکن است برای همیشه ما را از وجود این دریاچه محروم سازند. به یاد داشته باشیم که نبود دریاچه منجر به اختلال در زندگی بسیاری از انسانهای ساکن در منطقه خواهد شد و مشکلات حادی را به وجود خواهد آورد.

17 سایت بحرانی، شامل خودِ دریاچه و بعضی زیستگاه های خشکی مهم و تالاب های اطراف دریاچه وجود دارد که باید با اولویت زیاد و به عنوان مهم ترین نواحی جهت مدیریت حفاظتی و حمایتی مطرح گردند. نکته مهم دیگر درباره  این دریاچه حضور دو نوع از پستانداران در معرض نابودی به نام گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی است که اهمیت حفاظت از این دریاچه را چندین برابر می کنند. 

گونه های در معرض تهدید پرندگان ثبت شده در حوزه اکولوژیکیِ دریاچه ارومیه شامل: با کلان کوچک، اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید کوچک، خروس کولی دشتی، عروس غاز، میش مرغ، اردک مرمری، متای پاسرخ، اردک سرسفید و دلیجه کوچک هستند که آن ها نیز نیازمند اقدامات جدی برای حفاظت هستند.

پروژه‌های جاه‌طلبانه توسعه اقتصادی-آبی از یک سو و ساخت بزرگراه ۱۵ کیلومتری بر روی دریاچه با دریچه کوچک ۱/۲ کیلومتری از سوی دیگر، دست در دست هم داده اند تا دریاچه ارومیه را به نابودی بکشانند. جالب است بدانید که تا سال ۲۰۱۲ بیش از 200 سد بر روی رودخانه های حوزه آبریز دریاچه در مرحله آماده بهره برداری، یا پایان مراحل طراحی بودند و این خود می تواند فاجعه ای برای این زیستگاه مهم باشد.

البته این، تنها گوشه ای از مشکلاتی است که این دریاچه با آنها دست و پنجه نرم می کند و در آینده و در مطلبی جداگانه به طور مفصل درباره این موضوع سخن خواهیم گفت.

Photo by : Unknown
Photo by : Mahdi Pourarab

در ویدیوی زیر، روند خشک شدن این دریاچه را از سال ۶٣ تا ٩۶ مشاهده می کنید که با استفاده از تصاویر گوگل ارث ثبت شده است.

توصیه های کارناوالی

تن دریاچه ارومیه زخمیِ بی توجهی و بی تفاوتی ما انسان هاست و هنوز هم بهبود نیافته، پس با بی مهری ها بیش از این آزارش ندهیم و بیشتر مراقب آن باشیم.

اگر به دیدن این جاذبه رفتید چشیدن سوغاتی های شیرین ارومیه و خرید آنها را فراموش نکنید.

Photo by : Saeed Mohammadzade

سخن آخر

دریاچه ارومیه یکی از کم نظیر ترین جاذبه های طبیعی ایران است که نامش بارها و بارها در مجامع بین المللی مطرح شده است. در برنامه ریزی هایتان حتما وقتی را برای بازدید از این جاذبه اختصاص دهید.

اگر تا به حال به این منطقه سفر کرده اید، تجربیات خود را با سایر دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

از دریاچه های دیگر ایران نیز برایمان بگویید و اگر دریاچه خاصی را سراغ دارید آن را به ما معرفی کنید.

منتظر دیدگاه های شما هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

5

بررسی شده توسط بهاره فلاح

حال و هوای خوش(عالی) 5
مسیر دسترسی(عالی) 5
نظافت و شرایط محیط زیستی(معمولی) 3
ارزش بازدید(عالی) 5

نقاط قوت

  • بزرگترین دریاچه داخلی ایران
  • مناظری زیبا و تماشایی

نقاط ضعف

  • در حال نابودی و خشک شدن

نقد و بررسی کاربران

نتیجه نقد و بررسی کاربران

4.5

از مجموع 9 رای کاربران

مسیر دسترسی(خوب) 4.3
حال و هوای خوش(عالی) 4.6
نظافت و شرایط محیط زیستی(خوب) 4.4

ثبت دیدگاه و امتیاز

آیا بازدید از دریاچه ارومیه را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
برای آپلود تصویر به اینجا بکشید و رها کنید
جدیدترین نقد
taha naeimi

5

بسیار زیبا و دوسداشتنی . دوباره پر آب شده و با شکوه . مرسی از سایت خوبتون بابت پیشنهاد این دریاچه .

تجربه سفر taha naeimi به دریاچه ارومیه

انتشار: 28 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حسن صدیقی

5

دو سال پیش از این دریاچه بازدید کردم و تقریبا خشک شده بود ، امسال که مجددا رفتم به لطف بارندگی های خوب خداروشکر جان دوباره گرفته و باعث جریان دوباره زندگی درآن بودم . خداروشکر

تجربه سفر حسن صدیقی به دریاچه ارومیه

انتشار: 27 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
mostafa ahmadi

5

فصل مهاجرت پرندگان به این دریاچه واقعا تماشایی ست .

تجربه سفر mostafa ahmadi به دریاچه ارومیه

انتشار: 27 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

جدید ترین پرسش
پرسش و پاسخی موجود نیست

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.