کارناوال - راهنمای سفر

بهترین بازارهای تاریخی و سنتی ایران

آشنایی با بازارهای تاریخی و سنتی ایران

بازار، محل کسب‌وکار، یکی از مهمترین مکان‌ها در هر عصر و دورانی بوده است که نه تنها افراد در آنجا به معامله و تجارت مشغول بودند بلکه در تعدادی از آن‌ها  رخدادهای سیاسی و مذهبی نیز به وقوع پیوسته است. معرفی بازارهای تاریخی ایران آشنایی مختصری با این بناهای ارزشمند است که تاریخ را به دوش می‌کشند. فهرست بازارهای تاریخی ایران و بهترین بازارهای تاریخی و سنتی ایران شما را با تاریخچه، معماری، بخش‌های مختلف، امکانات و دیگر نکات ضروری درباره این بازارها آشنا می‌کند.

امتیاز کارناوال

5

اصفهان، میدان نقش جهان، بازار اصفهان

امتیاز کاربران: 4.9 از 9 رای


مدت بازدید: 

1 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 09:00 صبح تا 21:00

بازار تاریخی اصفهان در قلب این شهر و در محدوده بین میدان نقش جهان تا میدان عتیق یا کهنه (میدان امام علی (ع)) قرار دارد.

بازار اصفهان به مانند دیگر بازارهای سنتی ایران مجموعه‌ای از بخش‌های مختلف نظیر سراها، تیمچه‌ها، راسته‌ها، کاروانسراها، مساجد، مدارس، حمام و دیگر بناهاست و انواع مختلفی از اجناس و کالاها نظیر صنایع‌دستی، پارچه، پوشاک، طلا و زیورآلات، فرش، ادویه و گیاهان دارویی و غیره در آن به فروش می‌رسد.

امتیاز کارناوال

4.5

استان آذربایجان شرقی، تبریز، بازار بزرگ تبریز

امتیاز کاربران: 4.5 از 14 رای


مدت بازدید: 

2 تا 7 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه شب 10:00 تا 19:00

بازاری کهن با طول یک کیلومتر که از میان حوادث و رویدادهای مختلف تاریخی گذر کرده و امروز، به عنوان میراثی ارزشمند به دست ما رسیده است. بازار تبریز 6500 حجره، 40 نوع شغل و صنف، 20 راسته، 35 سرا، 25 تیمچه، 11 دالان و چندین مدرسه، مسجد، کاروانسرا و حمام دارد. از مهم‌ترین اجناسی که در بازار تاریخی تبریز به فروش می‌رسد می‌توان به فرش دستباف تبریز و آذربایجان، کیف و کفش چرم، ادویه، محصولات گیاهی و دارویی، آجیل، پارچه، شیشه و غیره اشاره کرد.

امتیاز کارناوال

4.8

قزوین، خیابان امام خمینی (ره)


مدت بازدید: 

2 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 08:00 صبح تا 21:00

یکی از این دیدنی‌ها این شهر بازار قزوین با قدمتی هزار ساله است. این بازار به دوران صفویه و قاجاریه تعلق دارد و معماری بی‌نظیر آن مثال زدنی است. بازار قزوین شاهدی گویا از تاریخ شهر قزوین، توسعه و پیشرفت معماری ایرانی در گذر زمان است. می‌توانید از خرید کردن انواع و اقسام کالا در این فضای زیبا نهایت لذت را ببرید. مهم‌ترین فضاهای بازار قزوین شامل مسجدالنبی، سرای سعدالسلطنه، سرای وزیر، سرای حاج رضا، سرای رضوی، تیمچه‌های روباز و سر پوشیده از جمله درویش مهدی، حاج محمد تقی و راستهٔ قیصریه است.

امتیاز کارناوال

4.6

شیراز، بلوار لطفعلی خان زند

امتیاز کاربران: 4.2 از 5 رای


مدت بازدید: 

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 08:30 صبح تا 20:30

برخی بر این باورند که کریم خان پس از دیدن بازار قدیمی شهر لار که اثری از دوران شاه عباس کبیر است، فکر و طرح ساخت این بازار به سرش زد و جایی را ساخت که تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حوالجات و صرافی‌ها همه و همه در آن انجام می‌شدند. در واقع کریم خان زند قلب اقتصادی شیراز را ساخت و محیطی متفاوت را برای تجارت ایجاد کرد. حتی در این بازار سازمانی وجود داشت که مردم کالاهای‌شان را به آن می‌سپردند و در مواقع لزوم آن را پس می‌گرفتند. بد نیست بدانید که این بازار بخشی از مجموعه وکیل به حساب می‌آید. مجموعه‌ای شامل بازار، مسجد، حمام و آب‌انبار که هر یک به نوبه خود جاذبه جالب توجهی برای شهر به شمار می‌روند.

امتیاز کارناوال

4.2

اراک ، میدان اراک ، خیابان محسنی ، بازار اراک


مدت بازدید: 

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه صبح 08:00 تا 13:00, شب 15:00 تا 21:00

در روزگار حکومت فتحعلی‌شاه قاجار و هم‌زمان با شکل‌گیری سلطان‌آباد (اراک امروزی) شخصی به نام یوسف خان گرجی بازار تاریخی اراک را ساخت. این مجموعه ارزشمند با مساحتی 14 هکتاری به عنوان نگین معماری و شهرسازی اسلامی دارای حمام، مسجد، مدرسه، آب‌انبارها، گذرها و کاراوانسراهایی بوده است و به دلیل موقعیتی که داشت استراتژیک‌ترین نقطه شهر به شمار می‌رفت. در این مجموعه کالاهای متنوع با قیمت‌های مناسب وجود دارد و صادرات کالاهایی مانند میوه‌خشک، صنایع‌دستی و فرش دست‌بافت نیز در این بازار انجام می‌شود. مسجد و مدرسه‌ سپهدار یکی از دیدنی‌های اطراف این بازار است که بازدید از آن را نباید از دست داد

امتیاز کارناوال

4.3

اصفهان، شهر کاشان، خیابان بابا افضل

امتیاز کاربران: 3.5 از 2 رای


مدت بازدید: 

45 دقیقه تا 5 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه صبح 9:30 تا 12:00, شب 17:00 تا 20:30

بازار کاشان یا بازار سنتی کاشان یکی از دیدنی‌ترین اماکن تاریخی شهر است که از اواسط خیابان بابا افضل تا دروازه دولت ادامه دارد. این بازار بیش از 40 اثر تاریخی از جمله تیمچه امین‌الدوله، بازار میانچال، آب انبار، مسجد، مدرسه و دیگر آثار تاریخی را در خود جای داده است و با داشتن مغازه‌های متنوع، محلی مناسب برای خرید روزانه و سوغات کاشان به شمار می‌رود. قدمت بازار کاشان به‌دوران آل‌بویه و پس از آن، سلجوقی باز می‌گردد. این بازار در دوره صفوی، به اوج شکوه خود رسید و آنچه امروزه برجای‌مانده، بازاری است که بر روی بقایای بازار قدیم در دوران قاجار ساخته شده است.

امتیاز کارناوال

4.6

تهران، محله تجریش، میدان تجریش

امتیاز کاربران: 4.4 از 10 رای


مدت بازدید: 

1 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 10:00 صبح تا 22:00

این بازار که در منطقه شمیرانات تهران واقع شده است و از جاهای گردشگری تهران محسوب می‌شود، از یک سمت به تکیه مشهور تجریش و امامزاده صالح و از سوی دیگر به میدان قدس و میدان تجریش راه دارد و دو محله قدیمی سرپل و تجریش را به هم می‌رساند. بازاری که در آن می‌توان کالاهای متنوع، خوراکی‌های تازه و خوشمزه و گاهی عجیب، صنایع‌دستی مختلف و بسیاری دیگر را خرید و دست پر به خانه بازگشت؛ جایی که بسیاری از گردشگران از آن به عنوان مکانی نوستالژیک یاد می‌کنند و در اولین فرصت دوباره به آن سر می‌زنند

امتیاز کارناوال

5

کرمان، میدان ارگ

امتیاز کاربران: 4.9 از 6 رای


مدت بازدید: 

1 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 08:00 صبح تا 17:00

بازار بزرگ کرمان، بازاری تاریخی است که از میدان ارگ آغاز می‌شود و تا خیابان میرزارضای کرمانی امتداد می‌یابد. در واقع این بازار، خط مستقیمی است که در گذشته در دو سوی آن، دو دروازه ورودی و خروجی شهر یعنی دروازه ارگ و دروازه مسجد قرار داشت.

بازار کرمان را به عنوان بزرگ‌ترین راسته بازار ایران می‌شناسند که با ورود به آن، هم سفری در تاریخ 600 ساله را تجربه می‌کنید، هم در فضایی بومی و جذاب شهر قرار می‌گیرید و هم فرصت خرید کالاها از جمله سوغات و صنایع‌دستی باکیفیت را دارید.

امتیاز کارناوال

5

تهران، خیابان پانزده خرداد، سبزه میدان، بازار تهران

امتیاز کاربران: 4 از 15 رای


مدت بازدید: 

2 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 08:00 صبح تا 17:00

بازار بزرگ تهران نام مرکزی اقتصادی، تاریخی و مهم در پایتخت است که در میان خیابان‌های پانزده خرداد، مصطفی خمینی، مولوی و خیام قرار دارد و به‌عنوان یکی از بزرگترین بازارهای ایران شناخته می‌شود. وسعت این بازار بیش از یک کیلومترمربع است و انواع و اقسام کالاها در آن به فروش می‌رسند. بازار تهران از نظر اقتصادی و تجارت ساختار پیچیده‌ای دارد و مجموعه‌ای از عمده‌فروش‌ها، خرده‌فروش‌ها، انبارهای کالا، کارگاه‌های تولیدی و غیره در آن فعالیت می‌کنند. بیشتر کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدکننده برای ایجاد ارتباط مستقیم با عمده و خرده فروش‌ها، نمایندگی‌هایی را در بازار تهران دارند و این مکان را به‌عنوان یک مرکز اصلی توزیع داخلی و حتی خارجی کالا و یک شاهراه پراهمیت اقتصادی می‌دانند.

بوشهر، خیابان انقلاب، خیابان فرعی بلادی

امتیاز کاربران: 4.6 از 3 رای


مدت بازدید: 

45 دقیقه تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

صبح ها و عصرها

بازار قدیم بوشهر در محله دهدشتی قرار دارد و راسته اصلی آن از شمال به جنوب کشیده شده است. این بازار به دو راسته اصلی معین‌التجار و رئیس‌التجار تقسیم می‌شود و هرکدام از این دو، راسته‌های کوچکتری را در خود جای داده‌اند؛ البته در این مکان بازارچه‌های کوچکتری هم به چشم می‌خورد که هرکدام سرپرست اختصاصی خود را دارند و در آن‌ها، اجناس مختلفی به فروش می‌رسد.

استان یزد، شهر یزد، خیابان قیام

امتیاز کاربران: 4.8 از 3 رای


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 08:00 صبح تا 20:00

بازار خان از بزرگ‌ترین بازارهای شهر یزد است که به دوران ناصرالدین شاه قاجار تعلق دارد و محمد تقی‌خان بافقی آن را ساخته است. طول این بازار به حدود ۲۷۴ متر می‌رسد و ا رتفاع آن بین ۴ تا ۶ متر است. در مجموع، حدود ۱۵۳ مغازه در بازار خان فعال است و بخش‌های مختلفی همچون بازار، حمام، میدان و مدرسه نیز در آن به چشم می‌خورد. این بازار خود از بازارهای دیگری تشکیل شده است که عبارتند از: بازار زرگری، بازار پنجه‌علی، بازار قیصریه، بازار علاقبندی، بازار کاشیگری، بازار چیت‌سازی، بازار ‏ملا اسماعیل، بازار افشار، بازار صدری (شاهزاده فاضل)، بازار دروازه مهریز، بازار مسگری و بازار نخودبریزها.

اردبیل، خیابان امام خمینی، بعد از تقاطع بلوار آیت الله طالقانی و خیابان امام خمینی

امتیاز کاربران: 4.7 از 4 رای


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 10:00 صبح تا 20:00

یکی از بازارهای سنتی معروف در ایران، بازار سرپوشیده تاریخی اردبیل است که به نام‌های راسته بازار و قیصریه نیز شناخته می‌شود. بنای فعلی بازار اردبیل بر بنیان بازار اولیه قدیمی این شهر ساخته شده است و از دوره‌های مختلف تاریخی مانند سلجوقی، زندیه، صفویه و قاجار، یادگاری‌هایی در خود دارد. اوج رونق بازار اردبیل به قرن های هفتم و هشتم هجری قمری باز می‌گردد، زمانی که این بازار محل تجارت و داد و ستد بسیاری از بازرگانان از اقصی نقاط دنیا بود.

تهران، منطقه 12، خیابان 15 خرداد


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 10:00 صبح تا 17:00

عودلاجان یا اودلاجان یکی از محله‌های تاریخی تهران است که از غرب به خیابان ناصرخسرو، از شرق به ری، از شمال به امیر کبیر و از جنوب به ۱۵ خرداد محدود می‌شود. در این محله بناهای تاریخی متعددی وجود دارند اما بازار عودلاجان حال‌وهوای دیگری دارد. در این بازارچه که زمان زیادی از ساماندهی آن نمی‌گذرد، دنیایی از صنایع‌دستی را پیش رویتان خواهید دید؛ جایی که حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید با دیدن رنگ و نقش‌های هنرمندانه به وجد می‌آیید و از قدم زدن در آن لذت می‌برید.

آذربایجان غربی، ارومیه، بین خیابان های امام و بعثت


مدت بازدید: 

1 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 10:00 صبح تا 20:30

اگر به دنبال مکانی برای خرید و در عین حال، گشت‌وگذار تاریخی در شهر ارومیه هستید، بازار ارومیه گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. این بازار از دوران صفویه در شهر ارومیه به یادگار مانده و با چهره‌ای ساده و تاریخی، میزبان گردشگران و خریداران است؛ البته باید اشاره کنیم که در معماری این بازار، نمونه‌هایی از سبک‌های معماری دوران افشاریه، زندیه و قاجار هم به چشم می‌خورد.

استان اصفهان، کاشان، بازار کاشان


مدت بازدید: 

15 دقیقه تا 1 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه صبح 8:00 تا 12:00, شب 16:00 تا 21:00

از جمله جاذبه‌های دیدنی در بازار کاشان، تیمچه امین الدوله است، بازار سرپوشیده‌ای که در میان چهار سوق بازار، معروف به میانچال، قرار دارد. این اثر در دوران قاجار، توسط استاد علی مریم کاشانی ساخته شده است و سقف زیبایش هر چشمی را به خود خیره می‌کند. این سقف مرتفع تزئینات هندسی آجر و کاشی به سبک طاق‌بندی ایرانی دارد و ظرافت و زیبایی رنگ‌های استفاده شده در آن قابل توجه است. وجود نورگیرهای سقف و درهای چوبی بزرگ نیز چشم نوازی فضا را دوچندان می‌کنند. امروزه در این تیمچه صنایع‌دستی و فرش‌های نفیس به فروش می‌رسد و در ماه محرم نیز هیات‌ها در آن به عزاداری می‌پردازند.

کرمانشاه، خیابان سرچشمه، خیابان مؤید


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 9:00 صبح تا 21:00

بازار کرمانشاه یکی از جاذبه‌های مهم شهر به حساب می‌آید که در زمان خود بزرگترین بازار سرپوشیده خاورمیانه بوده است. این بازار 18 راسته دارد و راسته توپخانه هم در این میان آن‌ها قرار دارد. جالب آنکه در گذشته، توپ‌های رسته توپخانه قشون، در کاروانسراهای این محل نگهداری می‌شد و به همین خاطر آن را با نام بازار توپخانه می‌شناسند. راسته توپخانه بازار کرمانشاه از دروازه چیاسرخ آغاز می‌شود و تا دروازه پل سیدجمعه، در انتهای راسته‌بازار چال‌حسن‌خان ادامه دارد؛ سردر جبهه شمالی آن نیز مشرف به خیابان ۴۰ متری مطهری (سیروس) است.

همدان، خیابان شهدا، میدان امام خمینی

امتیاز کاربران: 4.8 از 3 رای


مدت بازدید: 

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی: 

امروز یکشنبه 10:00 صبح تا 18:00

بازار سنتی همدان، یکی از بازارهای مشهور سنتی ایران است و قدمت بیشتر بناهای آن به دوره قاجار باز می‌گردد. مجموعه‌ای با وسعت حدود 30 هکتار که از 36 بازار و راسته بازار و 26 سرا و کاروانسرا تشکیل شده است و در آن بناهای مختلفی مانند مسجد، حمام، زورخانه، چایخانه و دیگر بناها به چشم می‌خورد. در میان سراهای مختلف بازار همدان، سرای گلشن به عنوان قدیمی‌‌ترین سرا شناخته می‌شود و از دوران صفوی به یادگار مانده است. از دیگر سراهای مهم بازار سنتی همدان نیز می‌توان به سرای پیغمبر، سرای میرزا کاظم، سرای نهاوندی‌ها، بازار سمسمار خانه و غیره اشاره کرد.

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست