کارناوال - راهنمای سفر

بازار کاشان

استان اصفهان، شهر کاشان، خیابان بابا افضل

3.5

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 2 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

45 دقیقه تا 5 ساعت

ساعت دسترسی

امروز پنج‌شنبه صبح 9:30 تا 12:00, شب 17:00 تا 20:30

همه چیز درباره بازار کاشان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 دی 1398

به روز رسانی

08 تیر 1399

معرفی /

بازار کاشان | راهنمای خرید و بازدید

بازار کاشان یکی از بازارهای تاریخی ایران است که زیبایی هایش هر چشمی را به خود خیره می کند. در این مطلب عکس های بازار کاشان را خواهیم دید، بخش های مهم آن را معرفی می کنیم و اطلاعات بازدید و آدرس بازار کاشان را به شما می دهیم. همراه مان باشید و با این جاذبه دیدنی آشنا شوید.

چرا بازار کاشان؟


 • یکی از بازارهای تاریخی و مهم ایران است.
 • تیمچه معروف امین الدوله در این بازار قرار دارد و از نظر معماری و تزیینات بی بدیل است.
 • بهترین و باکیفیت ترین سوغات کاشان را از بازار شهر می توانید تهیه کنید.

آشنایی با بازار کاشان و تاریخچه آن

بازار کاشان یا بازار سنتی کاشان یکی از دیدنی ترین اماکن تاریخی شهر است که از اواسط خیابان بابا افضل تا دروازه دولت ادامه دارد. این بازار بیش از 40 اثر تاریخی از جمله تیمچه امین الدوله، بازار میانچال، آب انبار، مسجد، مدرسه و ... را در خود جای داده است و با داشتن مغازه های متنوع محلی مناسب برای خرید روزانه و سوغات کاشان به شمار می رود. 

قدمت بازار کاشان به دوران آل بویه و پس از آن، سلجوقی باز می گردد. این بازار در دوره صفوی، به اوج شکوه خود رسید و آنچه امروزه برجای مانده، بازاری است که بر روی بقایای بازار قدیم در دوران قاجار ساخته شده است. به دلیل این سیر تاریخی گفته می شود که بازار کاشان هفت قرن معماری ایران، از قرن هفتم تا اواخر دوره قاجار را در قلب خود دارد. بد نیست بدانید برخی بخش های بازار در زلزله سال ۱۱۹۲ آسیب های جدی دیده و در دوران فتحعلی شاه قاجار مورد مرمت قرار گرفته اند.

این اثر از تاریخ ۸ شهریور ۱۲۵۵ با شماره ۱۲۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

Photo by : Unknown

معماری بازار کاشان

بازار کاشان هم مانند هر بازار تاریخی و مهم دیگری، قسمت های مختلفی دارد که هر یک بر اساس شغل کسبه یا نوع معماری و ... تعریف می شوند. پیش از آنکه وارد این بحث شویم و قسمت های مهم بازار کاشان را برای تان شرح دهیم، بد نیست به صورت کلی نگاهی گذرا به ساختار بازارهای سنتی ایرانی داشته باشیم. به طور کلی عناصر اصلی ساختاری بازار عبارتند از:

 • راسته یا گذرگاه اصلی و فرعی بازار که مسیری طولانی است و در دو طرف آن دکان ها قرار گرفته اند. 
 • سرا که یک حیاط میانی با حجره های به هم پیوسته در دور تا دور آن است. سراها در تعداد طبقات، نوع ایوان، رواق و راهروها با هم متفاوت هستند.
 • تیمچه که فضاهای سرپوشیده و کوچکی برای عرضه یک نوع کالای خاص هستند و تزیینات چشمگیری نسبت به سایر بخش های بازار در آنها دیده می شود.
 • چارسوق یا چهارسو که به محل تقاطع دو راسته اصلی گفته می شود و معماری متفاوت و تزیینات داخلی مفصلی دارد.
Photo by : Unknown

راهنمای بازدید از بازار کاشان

بازار کاشان، ورودی های متعددی دارد و از مسیرهای مختلفی می توانید از آن دیدن کنید. در اینجا یک مسیر پیشنهادی به شما ارائه می کنیم که بیشتر دیدنی های بازار را در بر می گیرد:

 • نکته 1: این مسیر را می توانید بالعکس هم طی کنید.
 • نکته 2: می توانید هر یک از دیدنی های این مسیر را حذف کنید.
 • نکته 3: سرای امین الدوله مهم ترین جاذبه بازار کاشان است.

ورود: برای ورود به بازار کاشان، به میدان کمال الملک می رویم. در یکی از خیابان های منشعب از این میدان به نام باباافضل، دهانه بزرگی ما را به داخل بازار هدایت می کند.

آغاز مسیر: شروع به دیدن مغازه های مختلف کنید و راه تان را مستقیم ادامه دهید تا به مسجد و مدرسه امام برسید.

1- مسجد و مدرسه امام

مسجد و مدرسه علمیه امام (ره) یکی از زیباترین بنا‌های اسلامی ایران و بزرگترین مسجد مدرسه طلبه نشین کاشان محسوب می شود. این بنای قاجاری قدمتی بیش از 200 سال دارد و در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است. این مجموعه را با نام های مدرسه شاه و مسجد و مدرسه سلطانی هم می شناسند و طرح و نقشه عالی، وسعت فضا و منظره زیبا، سردر کاشیکاری و ... از جذابیت های این دیدنی کاشان هستند. 

ادامه مسیر: پس از خروج از مدرسه امام، به سمت کوچه شهید پارچه باف بروید و از آنجا راه امامزاده درب زنجیر را در پیش بگیرید.

2- امامزاده درب زنجیر

نام اصلی این محل، امامزاده حارث (ع) است که نسبش به حضرت موسی بن جعفر (ع) می رسد. این امامزاده، رواق و صحن وسیعی دارد و دارای گنبد فیروزه ای کاشی کاری شده و چشمگیری است. کاشی های معرق بسیار زیبا و خوش رنگی در محل قبر به کار رفته و ضریح فلزی آن را در بر گرفته است. مردم کاشان احترام بسیاری برای این امامزاده قائلند و اعتقاد زیادی به آن دارند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ادامه مسیر: پس از زیارت امامزاده، به سمت مهم ترین بخش بازار، سرای امین الدوله به راه بیفتید.

3- سرای امین الدوله | زیباترین بخش بازار

به زیباترین، دیدنی ترین و خیره کننده ترین بخش بازار کاشان می رسیم. سرای امین الدوله که با نام های تیمچه امین الدوله و کاروانسرای امین الدوله نیز از آن یاد می کنند و به یاد بانی ساختش، یعنی فرخ خان غفاری كاشی، ملقب به امین‌الدوله این گونه نامگذاری شده است. این بخش از بازار کاشان در دوره قاجار و بین سال های ۱۲۸۰ تا ۱۲۸۴ هجری قمری زیر نظر استاد علی مریم کاشانی، طراح و معمار چیره دست و مشهور آن دوره، ساخته شده است. 

سرای امین الدوله بنایی سه طبقه با سقف مرتفع است و دهانه وسیعی دارد؛ دهانه ای که نظیرش در هیچ کجای دیگر دیده نشده است. تزیینات خیره کننده و شاهکارهای هندسی گوشه ای از جذابیت این بنا هستند و استحكام بالای ساختمان و نقشه و معماری آن حیرت برانگیز است. از همه اینها که بگذریم، حضور پررنگ فرش فروش ها در این بخش از بازار کاشان، باعث شده تا دنیای رنگ ها و نقش ها حال و هوای دیگری در سرای امین الدوله رقم بزند. نام این اثر از تاریخ ۲۹ دی ۱۳۵۳ با شماره ثبت ۱۰۱۶ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. 

بد نیست بدانید بازار نو مسگرها هم کاری از فرخ خان امین الدوله غفاری بود که از نظر طراحی در کل ایران نمونه اش نبود. بازاری با بیش از 120 دکان از دروازه دولت تا میدان فیض که چندین کاروانسرای وسیع هم در میان آنها قرار داشت. با فوت فرخ خان در سال ۱۲۸۸، بازار نو مسگرها هم رونقش را از دست داد و در دوره پهلوی با ساخته شدن خیابان های شهری کاملا از میان رفت.

ادامه مسیر: پس از بازدید از تیمچه امین الدوله، در همان راسته بازار کاشان به راه بیفتید. می توانید برای تازه کردن نفس و نوشیدن چای یا خوردن غذا به حمان خان بروید.

4- حمام خان | چایخانه و رستوران

حمام خان، بنایی به جا مانده از دوره زندیه است که امروزه به عنوان یک چایخانه و رستوران سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. ورودی حمام خان سردری زیبا با کاشیکاری دیدنی دارد که دارای اهمیت تاریخی زیادی است. برای ورود به حمام چند پله را پشت سر می گذارید و وارد فضایی می شوید که یک حوض در میان آن است. دور تا دور این فضا سکوهایی برای پذیرایی از میهمانان وجود دارد و می توانید دقایقی را دور از همهمه بازار در این مکان بگذرانید.

این اثر  از تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ۳۶۲۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

ادامه مسیر: پس از حمام خان نوبت به بازدید از تیمچه صباغ می رسد که فاصله بسیار کمی تا حمام دارد. 

5- تیمچه صباغ

تیمچه صباغ از آثار دوره قاجار است و به بازار حاجی سید حسین نیز شهرت دارد؛ بنایی دو طبقه که از دو بخش هشتی و فضای اصلی تیمچه تشکیل شده است و حجره ها پیرامون آن قرار گرفته اند. در بخش میانی این تیمچه حوضی وجود دارد و تزیینات مفصلی در سقف آن دیده می شود. نام این بخش از نام بانی ساخت آن یعنی حاج شیخ حسن صباغ از تجار معروف دوران قاجار گرفته شده و از تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۲۵۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ادامه مسیر: مستقیم به مسیر ادامه دهید و سراغ مسجد میرعماد یا مسجد میدان را بگیرید.

6- مسجد میرعماد

مسجد میرعماد از بناهای قدیمی تر بازار کاشان محسوب می شود و به دوره سلجوقیان تا دوره صفوی تعلق دارد. این مسجد به دلیل قرارگیری در نزدیکی میدان بازار، به مسجد میدان نیز شهرت دارد. حیرت انگیزترین بخش این مسجد سر در عالی و زیبای آن است که فنون معماری اصیل ایرانی را به نمایش می گذارد و بر دیواره های اطراف آن نیز کتیبه ها و فرمان های  پادشاهان قراقویونلو و صفویه تا قاجار دیده می شود که حاوی اطلاعات مهمی از آداب و رسوم و سنن اجتماعی مردم و راه و روش فرمانروایان گذشته هستند. محراب قدیمی مسجد از دیگر شگفتی های آن محسوب می شود که در خاطرات سیاحان گذشته، از آن یاد شده است. این محراب تا اوایل قرن حاضر نیز در سر جای خود بوده اما امروزه در موزه اسلامی برلین نگهداری می شود.

این اثر تاریخی با نام مسجد میدان در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ۱۱۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

پایان مسیر: بعد از بازدید از مسجد میرعماد، مسیر را ادامه دهید تا به انتهای بازار برسید. پس از خروج از بازار وارد تقاطع خیابان اباذر و میدان دروازه دولت می شوید.

محراب مسجد میرعماد در موزه اسلامی برلین
Photo by : Unknown

راهنمای خرید از بازار کاشان

بازار کاشان به نسبت دیگر بازارهای ایران ابعاد کوچکتری دارد و به راحتی می توانید در آن گشت بزنید و خرید کنید. همانطور که از تمام بازارهای تاریخی انتظار می رود، در هر بخش و راسته بازار کاشان، یک صنف خاص فعالیت می کند؛ در بخشی مسگران را می بینید و در قسمت دیگر با بازار کفاش ها روبرو می شوید.

مهم ترین کالاهای این بازار به صورت پراکنده در سراسر آن به فروش می رسند. در این میان مهم ترین مرکز فرش فروشی و تجارت فرش سرای امین الدوله است و ظروف و تزیینات مسی را می توانید در بازار مسگرها پیدا کنید. کالاهای دیگر همچون گلاب و عرقیجات، سفال، صنایع دستی و .... به عنوان کالاهای مهم این بازار در بخش های مختلف آن عرضه می شوند.

مراسم محرم بازار کاشان

بازارها به عنوان یکی از مراکز مهم شهرها، به هنگام برگزاری مراسم مختلف دینی، سنگ تمام می گذارند. یکی از مراسمی که می توانید در بازار کاشان ببینید، عزاداری محرم است که با شور و شکوه خاصی برگزار می شود. از روز ششم محرم تا روز عاشورا در هر روز حدود ۷۰ تا ۸۰ دسته‌ سینه‌زنی راهی تیمچه امین‌الدوله می شوند. این دسته ها از سمت دروازه دولت، بازار مسگرها، سمت پا نخل و بازار گذرنو وارد بازار می شوند و در نهایت به تیمچه امین‌الدوله می رسند.

نخستین دسته عزاداری ،دسته ای به نام چاووش عزاست که یک روز قبل از شروع ماه محرم به راه می افتد و مردم را از آمدن ماه محرم آگاه می کند.

Photo by : Malek Maghami

راه دسترسی به بازار کاشان

آدرس 1: کاشان، میدان کمال الملک، خیابان باباافضل

آدرس2: کاشان، دروازه دولت، خیابان اباذر

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

اتوبوس: نزدیکترین ایستگاه به بازار در میدان کمال الملک قرار دارد.

دیدنی های اطراف

مسجد آقابزرگ | 600 متر

مسجد جامع کاشان | 700 متر

خانه عباسیان | 1.1 کیلومتر

حمام سلطان امیر احمد | 1.2 کیلومتر

خانه بروجردی ها | 1.5 کیلومتر

خانه طباطبایی ها | 1.5 کیلومتر

Ali Kordzadeh 
Ali Kordzadeh 

نظر گردشگران خارجی در مورد بازار کاشان

در اینجا سری به وبسایت سفر و گردشگری تریپ ادوایزر می زنیم تا ببینیم گردشگران خارجی چه نظری در مورد بازار کاشان در این سایت ثبت کرده اند.

گردشگری از دانمارک | تاریخ بازدید آبان 98

بازاری عالی برای گشت زدن

این بازار عالی است؛ نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک و به اندازه کافی چیزهایی دارد که حیرت زده تان کند. تعداد زیادی فروشگاه فرش وجود دارد که فرش دست دوم و عتیقه و گلیم می فروشند.

گردشگری از دبی | تاریخ بازدید شهریور 98

در کمال تعجب بزرگ، سنتی و قابل اعتماد

من فکر نمی کردم بازار کاشان این گونه من را غافلگیر کند ... اما این کار را کرد! بسیار زیبا و پر از تاریخ، سنت و نسلی از بازاری هایی که آثار محلی مانند فرش دستباف کاشان، مس، سرامیک، گلاب، عرق بهارنارنج، ادویه و عتیقه می فروشند.

ما کاملا عاشق بازار شدیم و آن را بسیار مناسب و لذت بخش دیدیم. منطقه مورد علاقه من زیر یکی از چندین گنبد بازار بود که عتیقه های زیادی را آنجا پیدا می کنید. این جاذبه را از دست ندهید و لذت ببرید. من به بازار کاشان 4 از 5 می دهم و آن هم فقط به خاطر اینکه ایران بازارهای دیگری دارد که چشمگیرتر است مانند بازار اصفهان.

گردشگری از نیویورک | تاریخ بازدید مرداد 98

تیمچه امین الدوله...

بهترین مکان بازدید در این بازار، تیمچه امین الدوله است؛ می توانید از مردم در بازار بخواهید که آن را به شما نشان دهند.

Photo by : Unknown

سخن آخر

به یکی از بازارهای تاریخی ایران سر زدیم و غرق در حال و هوای خرید و تاریخ و معماری شدیم. یکی از ویژگی های مثبت بازارها همین است که هم فرصت تعامل با مردم را به شما می دهد، هم خریدهای خوبی نصیب تان می شود و هم به دنیای تاریخ و معماری این مرز و بوم سرک می کشید.

ما هر آنچه لازم بود را از بازار کاشان گفتیم و حالا نوبت شماست که نظرتان را به ما بگویید. اگر از این بازار بازدیدی داشته اید به ما از حال و هوای آن بگویید، راسته های معروف برای خرید کالاهای باکیفیت را معرفی کنید و از وضعیت نگهداری این بازار نیز اطلاعاتی به ما بدهید.. 

شما می توانید با عضویت در سایت کارناوال، تصاویر و نوشته های تان را در مورد سفر با دیگر دوستان به اشتراک بگذارید و آنها را در لحظات شیرین گشت و گذارتان شریک کنید:

ورود به صفحه کارناوالی شـــــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط بهاره فلاح

حال و هوای خوش(عالی) 5
ارزش معماری(خوب) 3.5

نقاط قوت

 • یکی از بازار های تاریخی و مهم ایران
 • میزبانی از اثر بی بدیل به نام تیمچه امین الدوله
 • فرصت خرید سوغاتی های باکیفیت

نقاط ضعف

 • توجه کم به نگهداری اثر

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 2 رای

3.5

خانواده

2

آیا بازدید از بازار کاشان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش قیمت به کیفیت کالا(معمولی) 3
تنوع محصولات(معمولی) 3
حال و هوای خوش(خوب) 4
سهولت در دسترسی(خوب) 4

بازار کاشان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست