کارناوال - راهنمای سفر

نقد و بررسی کارناوال

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

هزینه:
اتباع ایرانی 3,000 تومان
ساعت دسترسی:
امروز دوشنبه 9:00 صبح تا 16:00
مدت زمان پیشنهادی:
45 دقیقه تا 1 ساعت و نیم
آدرس:
شهر اصفهان، جاده آتشگاه به سوی نجف آباد

پارکینگ

دارد

بهترین فصل سفر

بهار

مدت زمان پیشنهادی بازدید

1 ساعت

نزدیک ترین ایستگاه مترو

شریعتی

پمپ بنزین

3.9km

پمپ گاز

10.1km

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

4.4

امتیاز نقد و بررسی کاربران

4.8
1 نظر

نقد و بررسی تخصصی کارناوال

سحر بحیرائی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 شهریور 1398

به روز رسانی

16 شهریور 1398

معرفی /

کارناوال سری به شهر زیبا و تاریخی اصفهان می زند تا شما را با منارجنبان اصفهان، این سازه عجیب آشنا کند. در این مطلب برای تان از راز منار جنبان خواهیم گفت تا با دلیل علمی آن آشنا شوید، همچنین فیلم تکان خوردن منارجنبان را به شما نشان خواهیم داد پس با ما همراه شوید.

چرا بازدید از منارجنبان اصفهان ؟


 • یکی از منحصر به فردترین سازه های معماری ایرانی- اسلامی در ایران است.
 • ویژگی خاص این بنا لرزیدن و تکان خوردن مناره های بناست که از قرن 8 هجری می لرزیده و تاکنون هم سالم مانده است.
 • از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است.
 • مناره های منارجنبان جز سبک ترین و نازک ترین مناره ها در دنیا هستند و به همین خاطر لرزش آن ها بسیار محسوس است.
Photo by : Sayeh Co

آشنایی با منارجنبان | آرامگاه شیخ امیر عبدالله

به غرب شهر زیبای اصفهان می رویم تا به تماشای یکی از خارق العاده ترین سازه های معماری شهر، منارجنبان اصفهان بنشینیم. منارجنبان در اصل بنایی ست که بر روی قبر عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی ساخته شده که در قرن هشتم هجری (دوره سلطان محمد خدابنده الجایتو) زندگی می کرده است. سقف بنا به شکل گنبد ساخته شده و قبر این عارف دقیقا زیر گنبد سقف قرار دارد.

این بنا دو مناره 17 متری دارد که ساختار و مهندسی به کار رفته در آن ها به گونه ای است که با تکان دادن یکی از مناره ها، مناره دیگر نیز تکان می خورد. جالب است بدانید که مناره های این بنا نازک و سبک هستند به همین دلیل لرزش مناره ها بسیار محسوس دیده می شود.

از تزیینات زیبای بنا می توان به کاشی های فیروزه ای طاق وروردی و مناره ها و ستاره های چهارپر اشاره کرد. در کل می توان گفت که معماری بنا به سبک معماری ایلخانان بسیار نزدیک است. منارجنبان از سال 1321 با شماره 349 در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

Zahra Baghban | Irna
Stephano L

بخش های مختلف منارجنبان

1- مناره ها

شاخص ترین بخش منارجنبان مناره های آن است که از خشت ساخته شده اند و روی آن ها با کاشی های فیروزه ای، مشکی و سفید تزیین شده است. داخل مناره ها پله های مارپیچی قرار دارد که به پشت بام و بالای مناره ها راه پیدا می کنند. گفته می شود که این مناره ها چندین سال بعد از ساختمان اصلی و در دوره صفویان ساخته شده اند.

اما آن چه بیشتر از همه کنجکاوی همه ما به عنوان یک بازدید کننده را بر می انگیزد این است که؛

چرا مناره ها می جنبند؟

در طی سال های مختلف متخصصان زیادی روی این امر تحقیق کردند؛ اما علمی ترین نظریه به حمید شاهین پور، سرپرست کمیته پژوهشی انجمن فناوری‌های بومی ایران تعلق دارد. او معتقد است که ویژگی هایی مثل استفاده از مصالح سبک مثل خشت، کوتاه بودن مناره ها، میزان فاصله مناره ها با ساختمان و کلاف های چوبی به کار رفته در بالا و پایین مناره ها در لرزش آن ها تاثیر زیادی دارد. آقای شاهین پور برای درک بهتر علت لرزش مناره ها آن ها را به دو نخ آویزان تشبیه می کند که در قسمت پایین با یک نخ مشترک به هم وصل شده اند. بنابراین به محض آن که یکی از نخ ها تکان بخورد نخ دیگر هم به حرکت در می آید و اگر ارتفاع و وزن مناره ها برابر نبود این لرزش اتفاق نمی افتاد. در علم فیزیک به این پدیده رزونانس یا تشدید گفته می شود.

سوال دیگری که شاید ذهن شما را به خود درگیر کند این است که با وجود تکان ها و لرزش های زیاد چرا این بنا تا کنون فرو نریخته است؟

اگر به ساختمان منارجنبان خوب دقت کنید شیارهایی را بین بخش های مختلف ساختمان خواهید دید که بین دیوارها فاصله ایجاد کرده اند. این فاصله ها باعث شده تا به محض تکان خوردن مناره ها، بنا، فضای کافی برای جا به جا شدن داشته باشد؛ امری که از تخریب ساختمان جلوگیری می کند.

آیا فقط مناره ها تکان می خورند؟

جواب خیر است. با تکان خوردن یک مناره نه تنها مناره دیگر، بلکه کل بنا می لرزد. به همین خاطر در بخش های مختلف بنا اشیایی قرار داده اند تا این لرزش ها به خوبی قابل مشاهده باشد. این اشیا شامل زنگوله هایی روی جفت مناره ها، ساعت دیواری در ایوان و شیشه کشیده شده دور قبر عمو عبدالله هستند که به هنگام لرزش همگی تکان می خورند. در گذشته روی قبر عمو عبدالله کاسه ای آب هم قرار می دادند؛ اما چون امروزه بازدید کننده لرزش بنا را از بیرون تماشا می کنند دیگر از کاسه آب استفاده نمی کنند.

چه کسی مناره ها را تکان می دهد؟

داخل ساختمان فردی به نام جنباننده وجود دارد که تنها او اجازه دارد از پله های مناره بالا برود و مناره ها را تکان دهد. البته در قدیم بازدید کنندگان هم می توانستند به صورت انفرادی مناره ها را تکان دهند؛ اما اکنون به خاطر حفاظت بهتر از بنا این کار ممنوع شده است. در گذشته نیز موذن برای گفتن اذان بالای مناره ها می رفت و همزمان با تکان دادن مناره ها اذان می گفت.

I Tourism A
Irna

2- ایوان منارجنبان

ایوان ساختمان جایی است که مقبره عمو عبدالله در آن قرار دارد. این ایوان حدود 10 متر ارتفاع و 146 متر مساحت دارد و به احتمال خیلی زیاد پیش از مناره ها ساخته شده است.

3- مقبره عموعبدالله

عموعبدالله با نام کامل "عموعبدالله کارلادانی یا عموعبدالله سقلابی (یا صقلایی)" یکی از عارفان قرن هشتم هجری بود که پس از مرگش در همین مکان فعلی به خاک سپرده شد. اطلاعات زیادی از عموعبدالله وجود ندارد اما روی قبر او چنین نوشته اند که:

این قبر شیخ زاهد عموعبدالله بن محمد بن محمود سقلابی است. خدا او را رحمت کند. او در هفدهم ذی الحجه ی سال 716 به رحمت خدا رفت.

تاریخ مرگ وی که روی قبرش حک شده نشان می دهد که وی در دوره سلطنت سلطان محمد خدابنده زندگی می کرده است.

Abdullah Baktash

4- سایر قبرها

در بخش ایوان یا صحن اصلی، علاوه بر قبر عموعبدالله چند قبر دیگر هم وجود دارد که بیشتر آن ها سفید رنگ هستند و به دوره صفویه بازمی گردند. یکی از احتمالاتی که برای این قبرها وجود دارد این است که در دوران گذشته فضای اطراف منارجنبان قبرستان عمومی بوده که این چند قبر از آن باقی مانده و بعدها بنا روی قبرستان ساخته شده است.

5- چله خانه منارجنبان

چله خانه جایی ست که عرفا به مدت 40 روز دست از همه چیز می شویند و با خدای خود خلوت می کنند. در بنای منارجنبان نیز دو اتاق کوچک وجود دارد که به چله خانه منارجنبان مشهورند.

امکانات

 • فضای سبز
 • نیمکت
 • نمازخانه

 

 • بوفه فروش تنقلات
 • چایخانه
 • بخش فروش لوح های فشرده آموزش در رابطه با منارجنبان
Pedram Mansori
Zahra Mirzaie

مسیر دسترسی

آدرس: اصفهان، خیابان آتشگاه، محله کارلادان

هزینه بلیت

ایرانی: 3000 تومان

خارجی: 20000 تومان

ساعات کار: 9:00 صبح تا 18:00

شماره تماس: 03137716066

ساعات تکان دادن منارجنبان

مناره های این بنا را در ساعت های 10:30- 12:00- 13:30- 15:00- 16:30 و 18:30 تکان می دهند.

دیدنی های اطراف

 • مسجد حکیم | 9.7 کیلومتر
 • کاخ چهل ستون | 8.9 کیلومتر
 • میدان نقش جهان | 12 کیلومتر
Rasoul Shojaei | IRNA

ویدیویی از منارجنبان اصفهان 

دیگر مناره های شهر اصفهان

شاید فکر کنید که منارجنبان تنها بنایی ست که مناره هایش می جنبد اما اگر کمی در اصفهان بچرخید مناره های لرزان دیگری را خواهید دید که از جمله آن ها می توان به مناره های مسجد علی (ع) اشاره کرد. علاوه بر این مناره در محله های قدیمی شهر اصفهان مناره های کوتاه و بلندی را خواهید دید که قد برافراشته اند. از این جمله می توان به مناره های رهروان، صبران، مسجد پامنار و چهل دختران اشاره کرد که بیشتر ساخت آن ها در حوالی قرن هشتم هجری به ویژه دوره سلجوقیان رواج داشت و بعد از 30 سال متوقف شد.

Morteza Salehi | Tasnim

یکی از مناره ها دیگر نمی جنبد!

یکی از مشکلاتی که همیشه در بحث آثار تاریخی با آن مواجه هستیم شیوه نگهداری از آن هاست. منارجنبان، این اثر تاریخی ارزشمند سال هاست که در معرض بازدید گردشگران قرار دارد و به خاطر آن که گردشگران بتوانند لرزش مناره ها ببینید در روز بالای 6 بار مناره ها را تکان می دهند و حتی درگذشته خود بازدید کنندگان اجازه داشتند وارد مناره ها شوند و آن را تکان دهند که در سال های اخیر متوقف شده است. حال پس از سال ها مناره سمت چپ دیگر نمی جنبد و به تعبیری شل شده است و به هنگام تکان دادن مناره سمت راست تکان نمی خورد!

حال این سوال مطرح می شود که آیا این بنا همان قدرت و استحکام سال ها پیش خود را دارد که تکان دادنش هیچ اشکالی در آن ایجاد نکند؟ آیا منارجنبان در شرایط بسیار ویژه نگهداری به سر می برد؟ و در آخر آیا لازم است که هنوز هم مناره ها را تکان دهند؟

Photo by : Zahra Baghban | Irna

سخن آخر

بدون شک منارجنبان یکی از جالب ترین بناهای تاریخی کشور عزیزمان ایران است، اگر شما هم از این مکان منحصر به فرد دیدن کرده اید تجربه ها و نظرات تان را با ما در میان بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط سحر بحیرائی

ارزش تاریخی(خوب) 4
مسیر دسترسی(خوب) 3.5
شرایط نگهداری و مرمت(معمولی) 2.5
حال و هوای خوش(عالی) 5
ارزش معماری(عالی) 5

نقاط قوت

 • این مناره بین تمام مناره های دنیا بیشتررین لرزش را دارد
 • از سبک ترین و نازک ترین مناره ها در دنیا
 • یکی از مشهورترین جاذبه های شهر اصفهان

نقاط ضعف

 • شرایط نگهداری بد و شل شدن مناره سمت چپ
 • عدم توجه و رسیدگی مسئولین به این بنای منحصر به فرد

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.