کارناوال - راهنمای سفر

تپه موزه هگمتانه همدان

همدان، میدان هفت تیر، شرق تپه هگمتانه

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 2 ساعت

ساعت دسترسی

امروز جمعه 8:00 صبح تا 18:00

شماره تماس

آشنایی با تپه موزه هگمتانه همدان

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

تپه موزه هگمتانه همدان در صف نقد و بررسی تخصصی کارشناسان کارناوال است.

تپه هگمتانه یکی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی کشورمان است و آثار باستانی ارزشمندی در این تپه پنهان شده‌اند و کاوشگران در سال‌های اخیر، به حفاری این آثار پرداخته‌اند. امروز درست در شرق این تپه، موزه‌ای قرار دارد که آثار حفاری‌شده از این تپه را در آن نگهداری می‌کنند. این مکان که با نام موزه هگمتانه شناخته می‌شود اولین بار در سال ۱۳۷۳ در میدان هفت تیر شهر همدان و جنب گودال معروف فرانسوی‌ها افتتاح شد. البته ساختمان این موزه در گذشته کاربری مدرسه را داشت و با تغییرات و تعمیراتی که در آن صورت گرفت، به یک موزه موقتی و مجهز به آزمایشگاه و کارگاه عکاسی تبدیل شد. در حال حاضر موزه هگمتانه با یک سالن اصلی، یک سرسرا و دو راهرو، بیش از ۲۰۰ شی از هزاره اول پیش از مسیح تا دوران اسلامی را در معرض تماشا قرار داده است. جالب که بدانید موزه هگمتانه در سال 1393 بعد از دو دهه، از سوی ایکوم به عنوان رسمی‌ترین مجموعه در بررسی مدیریت و نحوه فعالیت موزه‌های دنیا، بر اساس آیتم‌های مورد نظر به عنوان موزه برتر معرفی شد.

اشیای موزه هگمتانه از طریق کاوش در تپه هگمتانه، خرید، اهدا یا توقیف به دست آمده‌اند و در دو بخش استانی و اختصاصی به نمایش گذاشته می‌شوند. در بخش اختصاصی که راهرو و تالار سمت راست موزه را شامل می‌شود آثار به دست آمده از کاوش‌های اخیر هگمتانه نگهداری می‌شود. آثار این بخش به دوره‌های هخامنشی، اشکانی، ساسانی و ادوار مختلف اسلامی تعلق دارند و از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به پایه ستون‌های کاخ‌ها و سر گاوی از جنس سفال متعلق به دوره هخامنشی و دو مهر استامپی سنگی و شیشه‌ای مربوط به دوران قبل از اسلام اشاره کرد. در این قسمت از موزه سرپیکان‌های مفرغی و پیکره‌های انسانی از جنس سفال نیز نگهداری می‌شود. 

سالن مرکزی و راهروی سمت چپ موزه هم به بخش استانی موزه اختصاص پیدا کرده است و همانطور که از نامش پیداست، اشیای گردآوری‌شده از سطح استان را در معرض دید عموم قرار می‌دهد. از آثار این قسمت می‌توان به مجموعه تابوت‌های سنگی و سفالی مربوط به دوره پارتیان اشاره کرد که از میدان شیر سنگی همدان به دست آمده‌اند. خمره‌ها و سنگ‌های تزیینی با نقوش زیبا، انواع سنگ قبرهای مزین به خطوط کوفی، ثلث و نستعلیق متعلق به دوران اسلام، درب بزرگ اروسی مربوط به دوران معاصر از دیگر آثاری هستند که در این بخش از موزه دیده می‌شود. 

انتشار

01 آبان 1398

به روز رسانی

01 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

تپه موزه هگمتانه همدان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست