خانه و موزه نیما یوشیج در یوش مازندران

استان مازندران، شهرستان نور، بخش بلده، روستای یوش

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 ساعت

ساعت دسترسی

امروز شنبه 8:00 صبح تا 17:00

آشنایی با خانه و موزه نیما یوشیج در یوش مازندران

چرا بازدید کنیم؟

معرفی کوتاه

کجاست؟

نقشه و مسیریابی

مردم چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

معرفی کوتاه

نیما یوشیج از هنرمندانِ تاثیرگذار در ادبیات فارسی به شمار می‌رود و او را به عنوان پدر شعر نو فارسی می‌شناسند. این شاعر گرانقدر در روستای یوش مازندران به دنیا آمد و امروزه، بازدید از خانه محل سکونت او در یوش برای عموم امکان‌پذیر است. 

خانه پدری نیما در سال 1207 هجری قمری، هم‌زمان با دوره قاجار، توسط ناظم الایاله، جد نیما در محله لالوی یوش به سبک قاجاری ساخته شد. نیاکان و پدر نیما یوشیج و برای مدتی خود او، در این خانه روزگار گذراندند. این خانه در سال 1368، از وارثان نیما خریداری و در سال 1388، تحت عنوان موزه پدر شعر نو پارسی افتتاح شد. امروزه، گالری‌های متنوعی درون این خانه قرار دارد که زوایای مختلف زندگی نیما یوشیج را به نمایش می‌گذارد. از آثار درون این موزه می‌توان به تصاویر او از کودکی تا کهنسالی، لوازم شخصی وی مثل عینک، قلم، لباس‌ها و کفش‌ها، چپق و حتی تفنگ‌های شکاری، کتاب‌ها، مجلات و یادداشت‌های نیما اشاره کرد؛ همچنین آرامگاه این شاعر هم در حیاط این خانه قرار دارد.

نیما در سال ۱۳۳۸ به علت سرمای شدید یوش، به ذات‌الریه مبتلا شده بود و برای معالجه به تهران آمد؛ اما پس از چندی درگذشت و جسد وی را در امامزاده عبدالله تهران دفن کردند؛ اما بنابر وصیت این شاعر، در سال ۱۳۷۲ خورشیدی پیکر او را به خانه‌اش منتقل کردند. امروزه علاوه بر آرامگاه نیما، مقبره خواهرش، بهجت‌الزمان اسفندیاری و سیروس طاهباز نیز در حیاط این خانه قرار دارند.

این ساختمان تاریخی که در فهرست میراث ملی کشورمان قرار دارد از ورودی، شاه‌نشین و چندین اتاق تشکیل شده است و گچبری و آجرکاری‌های زیبایی داخل آن به چشم می‌خورد.

 

انتشار

13 اسفند 1398

به روز رسانی

13 اسفند 1398

نقد و بررسی کاربران

آیا بازدید از خانه و موزه نیما یوشیج در یوش مازندران را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش?
سهولت در دسترسی?

خانه و موزه نیما یوشیج در یوش مازندران را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
نقد و بررسی موجود نیست

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.