کارناوال - راهنمای سفر

پناهگاه حقیقت پاتایا

تایلند، استان چونبوری، پاتایا، جاده پاتایا-ناکلوا، خیابان ناکلوا 12

4.7

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 6 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز دوشنبه 08:00 صبح تا 18:00

شماره تماس

هزینه ورودی بزرگسال

500 بات تایلند(414,000تومان)

هزینه ورودی کودکان

250 بات تایلند(207,000تومان)

همه چیز درباره پناهگاه حقیقت پاتایا

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 دی 1398

به روز رسانی

15 دی 1398

معرفی /

پناهگاه حقیقت پاتایا | نمایشی از ظرافت در تایلند

پناهگاه حقیقت پاتایا یکی از جاذبه های مهم و شناخته شده تایلند است که می خواهیم در این مطلب، به معرفی کامل آن بپردازیم. شما را با قلعه یا معبد پناهگاه حقیقت پاتایا آشنا می کنیم و سری به بخش های مختلف این سازه باشکوه می زنیم.  آدرس پناهگاه حقیقت و تفریحاتی که می توانید در این جا داشته باشید را نیز ذکر خواهیم کرد. همچنین، شما فرصت دارید تا تصاویر پناهگاه حقیقت پاتایا را نیز در این مطلب ببینید و با فضای خاص اینجا آشنا شوید. پس آشنایی با این شاهکار هنری و سراسر چوبی را از دست ندهید. 

Photo by : Unknown

چرا معبد پناهگاه حقیقت پاتایا ؟


 • بزرگترین قلعه تماما چوبی در جهان است. 
 • در این مکان صدها مجسمه چوبی وجود دارد که هرکدام داستانی از ادیان هندو، بودایی و برهمایی را روایت می کنند. 
 •  از زیباترین عبادتگاه های موجود در سراسر تایلند است.
 • یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری پاتایا به حساب می آید. 
 • با بازدید از این مکان می توان با هنرهای سنتی و مذاهب رایج تایلند آشنا شد. 
 • در اینجا فرصت تفریحات متنوعی همچون فیل سواری، قایق سواری، غذا دادن به حیوانات، تماشای نمایش های سنتی تایلندی، گردش با ای تی وی و ... برای بازدیدکنندگان مهیاست. 
Hemang Desai 

آشنایی با پناهگاه حقیقت پاتایا | The Sanctuary Of Truth

پناهگاه حقیقت قلعه ای ست تماما چوبی که در شهر پاتایا واقع شده است و هنر سنتی کشور تایلند را در زمینه چوب تراشی به رخ می کشد. در طراحی این مکان از مضامینی همچون هنر، فرهنگ و ایمان الهام گرفته اند و فلسفه نیز نقش مهمی در ساخت این بنا داشته است؛ به عنوان مثال استفاده از چوب در بدنه پناهگاه حقیقت، پوسیدگی بخش های مختلف قلعه به مرور زمان و جایگزین شدن شان با چوب های نو، به مسائلی مانند گذر زمان، فرسایش در طبیعت و رنج همیشگی انسان در این دنیا اشاره دارد. 

بسیاری از مردم از پناهگاه حقیقت به عنوان یک معبد یاد می کنند؛ اما باید بدانید که این سازه به هیچ مذهب خاصی تعلق ندارد و سازندگان این بنا، آن را یک قلعه - موزه معرفی می کنند. دلیل اتلاق عنوان معبد به این سازه آن است که نمادها و تندیس های بسیاری از ادیان سنتی تایلند مثل بودایی و هندویسم در جای جای بنا دیده می شوند. همین موضوع سبب شده تا حتا گاهی آیین های مذهبی هم در این مکان برگزار شود.

پناهگاه حقیقت با الهام از معماری پادشاهی آیوتایا (Ayutthaya Kingdom: بین سال های ۱۳۵۱–۱۷۶۷) ساخته شده است؛ معماری که در نگاه اول حس بازدید از یک بنای تاریخی را در ذهن تداعی می کند، اما نکته جالب اینجاست که علی رغم تصور، این سازه قدمت چندانی ندارد. ساخت پناهگاه حقیقت در سال 1981 و در زمان پادشاهی بومیپول آدولیاده (Bhumibol Adulyadej) آغاز شد و تا به امروز به طول انجامیده است؛ باید اشاره کنیم که هیچ تاریخ دقیقی برای پایان کار ساخت این بنا وجود ندارد.

دلیل ساخت پناهگاه 

پناهگاه حقیقت به همت یک میلیونر تایلندی به نام لک ویریافان (Mr. Lek Viriyahphan) و همسرش، خانم پرافای (Mrs. Praphai) ساخته شده است. این شخص زمان زیادی را صرف یادگیری هنر و فلسفه شرق کرده بود و موزه اراوان (Erawan Museum) در بانکوک، شهر باستانی سیام (Ancient Siam) و پناهگاه حقیقت دستاوردهای وی برای حفظ معماری باستانی تایلند و همینطور میراث هنری و فرهنگی کشورش هستند. بد نیست اشاره کنیم با وجود آنکه مدتی ست آقای لِک، فوت کرده؛ اما تاکنون، مراحل ساخت موزه حقیقت همچنان بر اساس طرح اولیه پیش می رود. 

Photo by : Dinesh Chamara

معماری پناهگاه حقیقت پاتایا

قلعه باشکوه حقیقت درست در کنار خلیج تایلند قرار گرفته و با حصارهایی بتنی از دریای مواج محافظت می شود. اولین نکته جالبی که در مورد معماری این بنا به نظر می رسد آن است که وقتی از فاصله دور به این قلعه نگاه کنید، به نظر می آید که این بنا روی دریا شناور است.

پناهگاه حقیقت کاملا از چوب ساخته شده و بلندترین قسمت آن 105 متر ارتفاع دارد. در معماری این سازه از نوعی سبک به نام هنر بصری بهره گرفته اند و این بدان معناست، که آثار هنری پیغام سازنده را به بیننده منتقل می کند. کسانی که به بازدید از این معبد می روند، با تماشای جلوه های بصری با مفاهیم مهم مذهبی شرقی از جمله رابطه انسان با جهان و چرخه زندگی بودایی آشنا می شوند. 

در ساخت پناهگاه حقیقت، از چوب های سخت و مرغوبی همچون چوب درخت ساج استفاده کرده اند و جالب آن که در اصلی ترین قسمت معبد، چوبی با قدمت 600 سال به کار رفته است. در بخش آشنایی به دلایل فلسفی برای استفاده از چوب در ساخت بنا اشاره کردیم؛ اما این موضوع که استفاده از چوب، دست سازندگان را برای به نمایش گذاشتن هنر تایلندی باز می گذارد و آن ها می توانند انواع طرح ها و تندیس ها را بر روی چوب کنده کاری کنند نیز از دیگر دلایل استفاده چوب در ساخت بناست. 

نکته جالب دیگری که در ساخت این بنای باشکوه وجود دارد این است که برای پیوست تمام بخش ها از روش های اتصال سنتی تایلندی همچون کام و زبانه استفاده شده و هیچ میخ یا چسبی برای وصل کردن چوب ها به کار نرفته است.

در بالای ساختمان سازه، برجی به شکل پاگوداهای (1) سنتی تایلند به چشم می خورد و درون قلعه، مجسمه های چوبی تحسین برانگیزی وجود دارند؛ به عنوان مثال در سالن مرکزی یک تخت عظیم چوبی به چشم می خورد که نمادی از آزادی تلقی می شود.

برای ورود به معبد، 4 دروازه وجود دارد و بر روی تمامی این دروازه ها، تزیینات سنتی بنابر اعتقاد شرقی ها به چشم می خورد. در ادامه این 4 دروازه، 4 سالن شرقی، غربی، شمالی و جنوبی به چشم می خورد که در نهایت، به سالن مرکزی معبد می رسند. در ادامه به توصیف هر کدام از سالن ها می پردازیم و مفهوم سالن ها و دروازه ها را برای تان شرح می دهیم. 

پاورقی


1: پاگودا به سازه ای برج مانند می گویند که بام هایی چندلایه دارد. ساخت این سازه ها در تایلند، ویتنام، چین، کره، ژاپن و دیگر کشورهای شرق آسیا رایج است.

Photo by : Unknown

بخش های مختلف پناهگاه حقیقت

در ادامه به بخش ها و سالن های مختلف این سازه سر می زنیم:

سالن شرقی 

سالن شرقی به اهمیت خانواده می پردازد و بیانگر آن است که خانواده فقط با عشق و اهمیت دادن اعضا به یکدیگر پایدار می ماند. در این سالن تندیسی از پدر و مادر به چشم می خورد؛ کسانی که تولد فرزندان شان را رقم می زنند و با عشق و توجه، به پرورش آن ها می پردازند. عشق پدر و مادر چنان عظیم و خالص است که هیچ احساسی را نمی توان با آن قیاس کرد و این عشق نشان دهنده پیوند میان انسان ها و معجزات معنوی ست که برای بشر رقم خورده است. همچنین مجسمه چوبی اعضای یک خانواده را هم در این بخش از معبد می توان مشاهده کرد که باز هم بر ارزش و اهمیت خانواده پافشاری می کند. 

سالن غربی 

تالار غربی معبد از چهار عنصر اصلی حیات یعنی خاک، باد، آب و آتش می گوید که منبع هر چیزی در کره زمین هستند. در این سالن تندیس خدایان هندو به چشم می خورد که بر چهار عنصر حیات فائق آمده اند و آن ها را تحت تملک خود دارند: 

 • شیوا؛ وی بر روی تپه کریلاس (Krailas Hill) زندگی می کند (عنصر خاک) و بر روی پیشانی اش چشم سوم دارد. اگر ویشنو چشم سوم خود را باز کند می تواند هرچه در پیش رویش است را به آتش بکشد. (عنصر آتش)
 • ویشنو؛ این خدای هندو در جایی از کهکشان راه شیری به نام ناگا زندگی می کند و خدای اقیانوس هاست. (عنصر آب)
 • برهما؛ او سوار بر یک قو، به پرواز در آسمان می پردازد و به عنوان خدای آسمان شناخته می شود. (عنصر باد)

بر اساس آیین هندویسم، شیوا، ویشنو و برهما به عنوان خالق، نگهدارنده و ویرانگر شناخته می شوند و برابری را میان انسان ها و حیوان ها بازتاب می دهند. با وجود آنکه موجودات کره زمین در مکان های متفاوتی زندگی می کنند و مقام های متفاوتی در این دنیا دارند، همه آن ها روزی از بین خواهند رفت و همگی شان منشا فیزیکی یکسانی از 4 عنصر اصلی دارند. در این سالن مجسمه هایی هم از پدید آمدن زمین توسط چهار عنصر به چشم می خورد. در مدخل این قسمت از معبد، سردیس چوبی برهما به چشم می خورد که به عنوان یکی از خدایان بزرگ آیین هندو شناخته می شود. او زمین و هر آنچه بر روی آن قرار دارد را خلق کرده است. در دین بودایی چهار فضیلت وجود دارد که از این قرارند: خیرخواهی، شفقت، شادیِ همدلی و متانت. کسانی که این چهار فضیلت را پیشه راه خود کنند در زندگی بعدی، در قلمرو برهما متولد می شوند. 

سالن غربی
Photo by : Unknown
سالن شرقی
Photo by : Unknown

تالار شمالی 

در سالن شمالی، باورهایی از فلسفه تائو (1) و کنفسیوس‌گرایی (2) و بازتاب شان بر روی بوداسَف (3) به تصویر در آمده و به ترقی و پیشرفت معنوی و اجتماعی تاکید شده است. بر اساس فلسفه بودا، اگرچه انسان ها در بدو تولد با یکدیگر تفاوت دارند، اگر به انجام کارهای خوب مشغول شوند، می توانند از رذایل، حرص و آز و شرارت رهایی یابند. آن ها باید یاد بگیرند که در زندگی با یکدیگر شریک شوند و به هم عشق بورزند، با استفاده از عقل و شعور خود زندگی کنند و به رشد جامعه کمک کنند؛ همه این ها انسان را به سوی نیروانا (پاکی محض و آرامش مطلق) سوق می دهد. در این سالن انواع مجسمه های چوبی مربوط به آیین بودا، نظیر چندین چهره از بوداسف ها به چشم می خورند که هر کدام داستانی آموزنده در راستای باورهای بودایی را روایت می کنند. 

سالن جنوبی معبد

در این سالن به سیاره ها، خورشید و ماه توجه شده است که بر نحوه زندگی تاثیر می گذارند و بیانگر وابستگی همه اشیا و موجودات زنده در دنیا هستند. در سالن جنوبی مجسمه های چوبی و کنده کاری هایی مربوط به خدایانِ خورشید، ماه و دیگر سیاره ها به چشم می خورد. گفته می شود که خدایانِ هر کدام از سیاره ها، بر روی انسان ها تاثیر می گذارند. به عنوان مثال خدای خورشید بر وضعیت انسان تاثیر می گذارد و ماه احساسات را، مریخ شعور را، عطارد مهربانی را، مشتری خرد و هوش را، زهره ثروت را و زحل رنج را در کنترل خود دارد. 

پاورقی


1: تائوئیسم یا فلسفه تائو: تائوئیسم روش فکری ست منسوب به لائوتسه، فیلسوف چینی، که 2500 سال قدمت دارد و ریشه اش به کشور چین باز می گردد.

2: کنفوسیانیسم به دست یکی از حکما و سیاست مداران چینی به نام کنفوسیوس (Confucius) بنیان‌گذاری شد که با وجود مقبولیت عامه، پس از چندی از رونق افتاد و آیین بودا جایش را گرفت.

3: در اندیشه های بودایی به موجوداتی که به همه موجودات هوشمند دیگر کمک می‌کنند تا به مرحله آگاهی روحانی برسند بوداسَف می گویند. 

سالن شمالی
Photo by : Unknown
سالن جنوبی
Photo by : Unknown

سالن مرکزی

باید در ابتدا اشاره کنیم که در آیین بودایی، مفهومی به نام چهار حقیقت شریف (Four Noble Truths) وجود دارد و این مفهموم به عنوان اصلی ترین آموزه بودا شناخته می شود. چهار حقیقت شریف بودا از این قرارند: سرشت رنج (dukkha)، خاستگاه رنج (Samudaya)، توقف رنج (Nirodha)، و راه توقف رنج (Magga). چهار دری که در چهار جهت جغرافیایی قرار دارند و به سالن مرکزی باز می شوند نمادی از این چهار حقیقت شریف هستند. تاج و تخت بزرگ نماد نیروانا، مرکز دنیا و حقیقت اصیل از ابتدا تا انتهای جهان است. در سالن مرکزی معبد، یک تخت منبت کاری شده زیبا به چشم می خورد و به این اشاره دارد که هر موجودی می تواند بر روی این تخت بنشیند و با الهه ها و فرشته ها برابری کند. در ضمن هیچ تندیسی از خدایان در مقابل چهار در ورودی این بخش به چشم نمی خورد و این موضوع به مفهوم آزادی و حقیقت بی انتها اشاره دارد.

سالن مرکزی پناهگاه حقیقت
Photo by : Unknown

پشت بام پناهگاه حقیقت

در پشت بام، چهار صورت از برهما وجود دارد که در چهار جهت هستند. این ها نمادی از تمام حکیمان اخلاقی در زندگی شمرده می شوند، حال آنکه این حکیمان اخلاقی در قالب معلم، مادر و  پدر یا پادشاه و ... ظهور پیدا کنند. مهم آن است که این انسان حکیم 4 فضیلت اخلاقی بودا را در الویت خود قرار دهد. در آنجا که چهار فضیلت بودا حکم فرما باشد، نعمت، سعادت و حاصلخیزی محیط را فرا می گیرد. پشت بام معبد هم مانند فضای داخلی موزه حقیقت، چهار جهت دارد که در هر کدام شان تندیسی از یک الهه به چشم می خورد. این تندیس ها از این قرارند:

شرق، ملکه زیبایی با یک کتاب مقدس: این تندیس نمادی از اهمیت فلسفه مذهبی برای انسان هاست تا یک راهنمای مناسب در زندگی داشته باشند.

شمال، الهه ای با گل نیلوفر در دست: این تندیس به تمرین آموخته های مذهبی برای باقی ماندن در راه دین اشاره دارد.

غرب، ملکه زیبایی با چند ساقه برنج در دست چپ و کبوتری بر روی آرنج دست راست: این تندیس بر حفظ حاصلخیزی و وجود برکات برای صلح جامعه جهانی تاکید می کند. چرا که اگر انسان ها غذا و خوراک کافی داشته باشند، رضایت خاطر بیشتری هم دارند و با دیگر افراد جامعه زندگی مسالمت آمیزی را پیش می گیرند.

جنوب، الهه ای که دست یک کودک و یک پیرمرد را گرفته است: این تندیس نمادی از لزوم حفظ روابط اجتماعی با رعایت انسانیت است.

مرکز، یک الهه سوار بر اسب: گفته می شود اگر شخصی تمام اصول چهارجهت را رعایت کند، می تواند سوار بر اسب خود شود و به سوی هدف متعالی یعنی صلح جهانی بتازد. تندیس الهه سوار بر اسب هم به این موضوع اشاره می کند. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

فضای بیرونی معبد

از ورودی محوطه تا ساختمان اصلی فاصله زیادی وجود دارد و در این بین، دیدنی های جالبی قرار گرفته اند؛ درختان با برگ های طلایی یکی از آن ها هستند. در محوطه پناهگاه حقیقت، دو درخت با برگ های مصنوعی طلایی وجود دارد که گفته می شود یادواره دو پادشاه از دست رفته تایلند هستند. بسیاری از بازدیدکنندگان، با پرداخت هزینه ای، برگ طلایی رنگی را از مسئولان خریداری می کنند و نام و دلنوشته ای بر رویش می نویسند و آن را بر روی درخت ها نصب می کنند.

بازدیدکنندگان پس از تماشا یا ثبت نوشته ای به روی برگ های طلایی، باید به راه‌شان ادامه دهند و راه پله ای به سمت پایین را طی کنند تا به ساختمان پناهگاه حقیقت برسند. البته پیش از رسیدن به بخش پایینی، گردشگران می توانند از نقطه ای مرتفع، به تماشای این ساختمان باشکوه بایستند که گویی بر روی خلیج تایلند غوطه ور است. در ادامه راه با پایین رفتن از مسیر چوبی، می توان از حیوانات جالبی مانند بز و خرگوش بازدید کرد و از فضای سبز این محوطه لذت برد که زیبایی محیط را دوچندان کرده است. همچنین شاخابه ای از خلیج تایلند در این بخش از محوطه پناهگاه به چشم می خورد و می توان در اینجا از قایق سواری آرام در طبیعت سرسبز لذت برد.

در نزدیکی ساختمان اصلی، کارگاه چوب تراشی پناهگاه قرار گرفته است. گردشگران می توانند از این کارگاه بازدید کنند و از نزدیک ببینند که چگونه هنرمندان تایلندی به کار ساخت و طراحی مجسمه ها و بخش های مختلف پناهگاه مشغولند. همچنین، گردشگران این فرصت را دارند تا تکنیک های سنتی وصل کردن چوب ها به یکدیگر را نیز از نظر بگذرانند. در ضمن، در همین بخش فروشگاه های خرید سوغات هم قرار گرفته اند و مسافران می توانند یادگاری های سنتی تایلند را تهیه کنند. 

Ahmad Alnatour 

تفریحات 

در پناهگاه حقیقت تفریحات متنوع و جذابی برای بازدیدکنندگان فراهم است تا علاوه بر گشت و گذار در محیط سرسبز و زیبای این مکان و تماشای ساختمان منحصر به فرد موزه، فرصت تجربه دیگر تفریحات متنوع کشور تایلند را نیز داشته باشند. 

1- موتور چهارچرخ

یکی از تفریحات هیجانی در کنار پناهگاه حقیقت، ای تی وی یا موتور چهارچرخ است. ایستگاه ای تی وی در نزدیکی ورودی پناهگاه قرار دارد و برای استفاده از این وسیله تفریحی جذاب لازم نیست هزینه ورودی پناهگاه را پرداخت کنید. 

ساعت کاری: 8:00 تا 18:00

2- قایق سواری

از آن جایی که پناهگاه حقیقت درست در کنار خلیج تایلند قرار دارد و آبراهه باریکی از خلیج در کنار این جاذبه کشیده شده است، قایق سواری هم از تفریحات جذاب این مکان به شمار می رود. شما می توانید از میان قایق های موتوری و قایق های سنتی تایلندی، یکی را انتخاب کنید.

3- خرید سوغات 

شاید با گشت و گذار در پناهگاه حقیقت و تماشای تندیس های چوبی در اینجا، برای خرید یکی از آن ها وسوسه شوید. پس سری به فروشگاه فروش سوغاتی در محوطه بزنید و نمونه ای زیبا از مجسمه های چوبی را برای خود خریداری کنید. 

4- تماشای نمایش

در کنار پناهگاه حقیقت می توانید از تماشای دو نوع نمایش لذت ببرید. 

شمشیربازی تایلندی: 

در محوطه پناهگاه حقیقت، بازدیدکنندگان می توانند به تماشای شمشیربازی سنتی تایلندی بنشینند و همینطور فرصت دارند تا خودشان در این رقابت شرکت کنند. 

ساعت نمایش: 11:30 و 15:30

رقص تایلندی:

تماشای این نمایش سنتی رایگان است و احتیاجی به خرید بلیت ندارید. 

ساعت نمایش: 11:30 و 15:30

5- تیراندازی

6- فیل سواری

7- اسب و کالسکه سواری 

قوانین ورود

برای ورود به پناهگاه حقیقت باید قوانینی را رعایت کنید که از این قرارند:

 • به طور کلی در معابد بودایی، بخش مرکزی مقدس ترین نقطه از معبد است و نباید با کفش وارد آن شد؛ این موضوع برای بخش مرکزی پناهگاه حقیقت هم صدق می کند. 
 • زانو و بازوان خانم ها باید در حین بازدید از فضای داخلی موزه پوشیده باشد.
 • از آن جایی که منطقه مرکزی پناهگاه حقیقت مقدس تلقی می شود خانم ها نباید در زمان عادت ماهیانه خود از این مکان دیدن کنند. 
 • میهمانان اجازه کندن هیچ یک از مجسمه ها و ریزه کاری های چوبی در این پناهگاه را ندارند.
 • مصرف دخانیات در این مکان ممنوع است.
 • بهتر است بازدیدکننده ها خوراکی های شان را با خود داخل فضای موزه نبرند.
 • بهتر است که مراجعه کننده ها با کفش های گِلی وارد نشوند.
 • هرگونه رفتار غیراخلاقی نسبت به مجسمه های مقدس، پیگرد قانونی دارد.
 • نباید با پا به مجسمه های مقدس این مکان اشاره کرد.
Edward Knyshov 

امکانات 

رستوران نا کلوآ | Na Klua: این رستوران درست در کنار پناهگاه حقیقت قرار دارد و چشم اندازی تماشایی از قلعه و فضای اطراف را پیش روی میهمانان می گذرد. در این رستوران انواع غذاها سرو می شود و برای مسلمانان، منوی غذاهای حلال هم وجود دارد. در ضمن صرف غذا در این رستوران برای کسانی هم که نمی خواهند وارد فضای پناهگاه شوند و هزینه ورودی را پرداخت کنند هم مناسب است. 

ساعت کاری: 8:00 تا 20:00

راهنما: راهنمایان پناهگاه به چند زبان زنده دنیا مسلط هستند. این افراد بین 20 تا 45 دقیقه تمامی فضای سازه و نمادهای آن را برای بازدیدکنندگان تشریح می کنند. از ساعت 11:00 تا پایان روز کاری، هر 30 دقیقه یک بار راهنماهای این مجموعه، گردشگران را به گروه های مختلف تقسیم کرده و برای آن ها بخش های مختلف پناهگاه حقیقت را توضیح می دهند.

کلاه ایمنی: به دلیل این که پناهگاه حقیقت هنوز در حال ساخت و تکمیل شدن است، کلاه هایی در اختیار بازدیدکننده ها قرار می گیرد که آن ها را از آسیب های احتمالی ایمن نگه دارد.

کرایه روپوش برای پا و بازوی خانم ها: هزینه 200 بات تایلند (165,000 تومان)

ماساژ پا: با پرداخت هزینه جداگانه

مسیر دسترسی

یکی از گزینه های خوب حمل و نقل برای رسیدن به پناهگاه حقیقت پاتایا، وسیله ای به نام سانگتاو (Songthaew) است که چیزی بین تاکسی و اتوبوس به حساب می آید و مقرون به طرفه تر از تاکسی و توک توک خواهد بود. سرویس حمل و نقل این نوع خودرو، در جاده پاتایا-ناکلوآ فعالیت دارد و در مقابل ورودی خیابان ناکلوا 12 هم توقف می کند؛ از آن جا با کمی پیاده روی می توان به پناهگاه رسید. تاکسی هم از دیگر گزینه های حمل و نقل برای رسیدن به این معبد است. شما می توانید تا نزدیکی های معبد را با تاکسی طی کنید و برای باقی مسیر از موتورسواران محلی کمک بگیرید.

با اتومبیل شخصی هم می توان از طریق جاده شمالی پاتایا و سپس جاده نیکلوا (Naklua) به پناهگاه حقیقت برسید. برای یافتن محل دقیق این مکان از نقشه کارناوال کمک بگیرید. 

هزینه

بزرگسالان: 500 بات تایلند (414,000 تومان)

کودکان (قد از 110 تا 140 سانتی متر): 250 بات تایلند (207,000 تومان)

برای کودکان زیر 110 سانتی متر: رایگان

ساعت بازدید: 8:00 تا 18:00

آدرس: تایلند، استان چونبوری، پاتایا، جاده پاتایا-ناکلوا، خیابان ناکلوا 12

Address: Naklua Soi 12, Pattaya-Naklua Rd, Pattaya, Chon Buri Province, Thailand

نکات جالب درباره پناهگاه حقیقت

 • ساخت این معبد به قدری طول کشیده است که در حال قسمت هایی از آن در دست تعمیر هستند!
 • درباره تاریخ اتمام کار این معبد، حرف های گوناگونی شنیده می شود، برخی می گویند 8 سال دیگر و برخی هم می گویند تا 2050، البته به نظر عده ای این کار هیچگاه به پایان نمی رسد و پناهگاه حقیقت برای همیشه پروژه ای در حال ساخت و تعمیر خواهد بود. 
 • گوشه ای از طرح ها و کنده کاری هایی که در این معبد دیده می شود حاصل افسانه های تایلندی، کامبوجی، هندی و چینی هستند.
 • برخی اعتقاد دارند که پناهگاه حقیقت کوچک شده ای از بنای ساموت پراکان (Samut Prakan) است که در نزدیکی بانکوک قرار دارد.
 • در حال حاضر یک سمت این معبد به رنگ تیره (قهوه ای پر رنگ) و سمت دیگر آن روشن (نزدیک به سفید) است.
 • پناهگاه حقیقت در سال 2008 برنده جایزه سفر صنعتی تایلند (Travel Industrial Reward) شد.
 • 250 کارگر همه ساله روی پروژه ساخت معبد حقیقت کار می کنند.
 • در جای جای ساختمان پناهگاه حقیقت درهای بزرگ و کوچکی وجود دارد تا نور خورشید وارد محیط داخلی شود. این مکان طوری ساخته شده تا در آن از لامپ برای روشنایی استفاده نشود و تا جایی که امکان دارد نور خورشید و شمع عبادتگاه را روشن کنند.
 • ساختمان پناهگاه حقیقت در برابر بادهای قوی مقاوم است و شرایط جوی تایلند، نمی تواند صدمه جدی به آن وارد کند. 
 • سواحل پاتایا آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و همین موضوع باعث پوسیدن چوب های پناهگاه حقیقت می شود. به همین خاطر، برای جلوگیری از پوسیدگی، روی چوب ها ماده چسبنده ای شبیه به عسل می زنند.

 • در زبان تایلندی به این معبد پراسات ساتچتم (Prasat Satchatham) نیز گفته می شود که پراسات، قصر و ساتچتم، فلسفه معنی می دهد. 
Photo by : Unknown

سخن آخر

به معرفی پناهگاه حقیقت پاتایا پرداختیم و شما را با گوشه گوشه این جاذبه متفاوت و منحصر به فرد تایلند آشنا کردیم. نظرتان درباره این مطلب چه بود؟ 

اگر سوالی درباره این جاذبه دارید، آن را با کارناوال و مخاطبانش در میان بگذارید.

آیا تا به حال از این مکان بازدید کرده اید؟ عکس ها و تجربیات سفرتان را در لینک کارناوالی شو با ما به اشتراک بگذارید. 

ورود به صفحه کارناوالی شـــــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.6

بررسی شده توسط نسیم امینی

ارزش تاریخی(بد) 2
ارزش معماری(عالی) 5
امکانات ویژه بازدید(خوب) 4
تنوع و کیفیت امکانات(خوب) 4
سهولت در دسترسی(عالی) 4.5
نظافت(عالی) 5
تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5

نقاط قوت

 • بزرگترین قلعه تماما چوبی دنیا
 • یکی از زیباترین عبادتگاه های تایلند
 • یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری پاتایا
 • وجود گزینه های تفریحی زیاد در معبد

نقاط ضعف

 • دریافت هزینه برای موارد غیرضروری

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 6 رای

4.7

خانواده

3

زوج

1

دوستان

1

آیا بازدید از پناهگاه حقیقت پاتایا را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
ارزش هزینه به لذت(عالی) 5
تنوع و کیفیت امکانات(عالی) 5
نحوه برخورد کارکنان(عالی) 5

پناهگاه حقیقت پاتایا را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
ترانه ديبا

5

قیمت آن کمی گرانتر بود اما یک معبد حکاکی شده با دست زیبا بود. خانمها باید پاهایشان را بپوشانن و یا شلوار بلند بپوشند. قطعاً اگر در پاتایا باشید ، ارزش دیدن دارد.

سفر با خانواده
تجربه سفر ترانه ديبا به پناهگاه حقیقت پاتایا

انتشار: 20 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ژینوس

مثل این معبد هیچ جای دیگری تاالان ندیدم. وقتی همراه با دوستام آنجا بودم ،حس میکردیم که وارد بهشت شدیم .

5

سفر با دوستان
تجربه سفر ژینوس به پناهگاه حقیقت پاتایا

انتشار: 20 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
taha naeimi

5

معبد چوبی زیبا مشرف به آب که ما عاشق جزئیات و دقت کار چوب تراشی بودیم.فعالیت های زیادی از قبیل، اسب سواری ، مسافرت با قایق و غذا دادن به حیوانات جزو سرگرمیهای اون محیط هست.ما قایق رو انتخاب کردیم که آنها با یک آب نارگیل پذیرایی میکنه در بدو ورود به قایق و شخصی دیگه در آن قایق بود که عکس و تصاویر زیادی از ما گرفت. این یک دیدار سفر عالی بود و من رفتن به بانکوک رو توصیه می کنم.

سفر با همسر
تجربه سفر taha naeimi به پناهگاه حقیقت پاتایا

انتشار: 20 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست