کارناوال - راهنمای سفر

شیطان کوه لاهیجان

لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز

4

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 9 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

1 تا 4 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 24 ساعته

همه چیز درباره شیطان کوه لاهیجان

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 دی 1397

به روز رسانی

05 آذر 1398

معرفی /

شیطان کوه لاهیجان | بام سبز عروس گیلان

شمال کشور برای بسیاری از مردم به واسطه سواحل و جنگل هایش جذاب است و خیلی از مسافران از جاذبه های دیگر این خطه غافلند. یکی از این جاذبه ها شیطان کوه لاهیجان است که می خواهیم امروز به سراغش برویم. مجموعه ای جذاب که می تواند ساعاتی خوش را به مهمانانش هدیه دهد و خاطره ای شیرین برای شان بسازد. کافیست سوار بر تله کابین شیطان کوه در این مجموعه شوید تا به ارتفاعات بروید و چشم انداز زیبایی را ببینید یا به قدم زدن بپردازید و زیبایی ها را یکی یکی کشف کنید. در ادامه با کارناوال قدم در مسیر شیطان کوه لاهیجان بگذارید و به این جاذبه دیدنی سفر کنید.

چرا شیطان کوه لاهیجان؟


 • تفرجگاهی خوب در شمال ایران است.
 • چشم اندازی زیبا از شهر را پیش روی تان می گذارد.
 • امکانات رفاهی و تفریحی خوبی را در خود دارد.
 • تله کابین آن از شهرت خاصی برخوردار است.
 • مسیر پیاده روی و پله نوردی زیبایی را در خود جای داده است.
 • فرصت دیدن جاذبه هایی از جمله آبشار و دریاچه را در اختیارتان می گذارد.

آشنایی با شیطان کوه لاهیجان

آنچه با عنوان شیطان کوه می شناسیم، کوهی در شرق لاهیجان است که ارتفاع آن به 60 متر می رسد و در امتداد رشته کوه البرز قرار دارد. منطقه ای که گفته می شود در گذشته به شاه نشین کوه مشهور بود و شیخان و بزرگان از آن به عنوان تفرجگاه استفاده می کردند.

ارتفاع این کوه به حدی هست که با قرار گرفتن در بالای آن بتوانید شهر را زیر پای تان ببینید و حسابی لذت ببرید. شیطان کوه مجموعه ای تفریحی دارد که امکانات متنوعی را در خود جای داده است. کافه ها و رستوران ها بهانه خوبی هستند تا گردشگران به اینجا بیایند و ساعاتی را دور از هیاهوی شهر بگذرانند و خاطرات خوشمزه داشته باشند. بعضی هم به هوای تله کابین سواری، گذرشان به شیطان کوه می افتد و خیلی ها هم به دنبال برپا کردن بساط پیک نیک شان هستند. شیطان کوه را می توان جاذبه اصلی شهر لاهیجان دانست؛ جایی که هم به شما فرصت می دهد دمی را در طبیعت باشید و از جلوه های آن لذت ببرید و هم فرصت تفریح و خوشگذرانی را در اختیارتان می گذارد.

Photo by : Mostafa Yekrangi
Photo by : Mohammad Pourbabaei
Photo by : Unknown

راهنمای بازدید از شیطان کوه و دیدنی های آن

همه چیز در شیطان کوه لاهیجان آماده است تا ساعاتی خوش را داشته باشید. برای آنکه از هیچ تجربه جذابی در اینجا جا نمانید، بهتر است نگاهی به فهرست زیر بیندازید و حواس تان را جمع کنید تا چیزی از قلم نیفتد. برای آنکه بازدیدی راحت تر داشته باشید، به شما می گوییم که بازدیدتان را از کجا و چگونه آغاز کنید و به کجا برسید:

استخر لاهیجان

برای آنکه به شیطان کوه برسید، به بلوار خلیج فارس یا بلوار مطهری بروید. در اینجا با استخر بزرگی مواجه می شوید که فضای جالبی را به وجود آورده است. در گذشته برکه ای با ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول در این محل وجود داشت که برای دخیره آب جاری شده از کوه برای آبیاری شالیزارها از آن استفاده می کردند. امروز آن برکه را به دریاچه ای مصنوعی تبدیل کرده اند که به استخر لاهیجان معروف است. استخری بزرگ که مساحتش به 17 هکتار می رسد و عمقی در حدود 4 متر دارد.

جزیره استخر لاهیجان

جزیره ای در میان این دریاچه وجود دارد که در گذشته به آن میان پشته می گفتند. یک پل سیمانی این جزیره را به حاشیه جنوبی استخر متصل  می کند. می گویند دستور ساخت این استخر را شاه عباس صفوی صادر کرد و در قسمت جزیره آن قصری بزرگ برای اقامتش در لاهیجان ساخت. امروزه هیچ اثری از آن بنا نیست اما عمارت کوچکی در میان این جزیره دیده می شود و منظره ای جذاب ایجاد کرده است که می توانید در بام لاهیجان شاهدش باشید و غرق در لذت شوید. این جزیره و بنایش به دهه 1370 به بعد تعلق دارند و مردم می توانند گشتی در آن بزنند.

Photo by : Unknown

آبشار شیطان کوه

در حوالی استخر لاهیجان می توانید آبشاری زیبا را به تماشا بنشینید که از بدنه كوه به طرف پای كوه سرازیر شده است و حدود 24 متر ارتفاع دارد. این آبشار با پمپاژ آب از استخر بزرگ لاهیجان به وجود آمده است و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن تعبیه کرده اند. 

Photo by : Morteza Aghapour

پله های شیطان کوه

یک راه پلکانی با بیش از 750 پله (در برخی منابع 1000 پله) در کنار آبشار شیطان کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن آنها از کنار آبشار و پای کوه به سمت قله کوه و بام سبز می روند و در مسیر از میان درختان زیبای انار و گردو و ... و شمشادهای کوتاه عبور می کنند.

اگر قصد پله نوردی ندارید

شاید به هر دلیل نتوانید از پله های شیطان کوه بالا بروید، در این صورت می توانید با ماشین، خودتان را به پارکینگ بالای شیطان کوه برسانید. برای این کار به خیابان کارگر بروید و آن را ادامه دهید تا به میدان کاشف برسید، سپس به جاده ای موسوم به طلای سبز بروید و با ماشین به پارکینگ وارد شوید. در اینجا به ازای هر ماشین باید 3000 تومان پرداخت کنید.

بام سبز لاهیجان

بام سبز لاهیجان، فضایی مسطح در بالای شیطان کوه است که امکان دیدن نمایی فوق العاده از شهر را به شما می دهد. این محوطه زیبا با گذرگاهی به قسمت جنوبی پای کوه می رسد.

از بالای بام سبز می توانید مقبره کاشف السلطنه، دانشگاه آزاد لاهیجان و گنبد طلایی و گلدسته های امامزاده آقا سید حسین (ع) را ببینید. از اینجا می توانید، نمایی تماشایی از استخر بزرگ لاهیجان را هم تماشا کنید و لذت ببرید.

در بام سبز، امکانات تفریحی و رفاهی خوبی در اختیارتان است که خوشگذرانی را برای تان ممکن می کنند و در ادامه به آنها سر خواهیم زد.

Photo by : Unknown

تله کابین شیطان کوه

یکی از محبوب ترین امکانات تفریحی که در شیطان کوه وجود دارد، تله کابین آن است که با نام های تله کابین احرار یا تله کابین لاهیجان شناخته می شود و به خود عنوان اولین تله کابین مدرن دنیا در ایران را داده است. این تله کابین، مسافران را از ایستگاه اول یعنی بام سبز به ایستگاه دوم معروف به تاج خروس می رساند و طول مسیر آن 1500 متر است. در این مسیر چشم تان به باغ های چای می افتد و چشم اندازهای زیبایی را می بینید.

در ایستگاه اول تله کابین غرفه های صنایع دستی و خوراکی را خواهید دید و در ایستگاه دوم می توانید از خدمات کافه استفاده کنید.

هزینه: 22000 تومان برای هر نفر | کودکان 2 تا 7 سال نیم بها

روزهای کار: همه روزه به جز یکشنبه ها و سه شنبه ها

ساعات کار: 10:00 تا 17:00

نکته: در صورت شرایط بد جوی و وزش باد و ... تله کابین می تواند از ارائه سرویس خودداری کند.

Photo by : Meysam M

زیپ لاین لاهیجان

زیپ لاین لاهیجان در مجموعه شیطان کوه قابل دسترسی است. مسیر این زیپ لاین از بام سبز آغاز می شود و به حاشیه استخر لاهیجان می رسد. طول مسیر این زیپ لاین بیش از 1000 متر است و برخی به آن لقب طولانی ترین زیپ لاین آسیا و زیباترین زیپ لاین خاورمیانه را داده اند.

هزینه: 50000 تومان برای حالت نشسته و 80000 تومان برای حالت خوابیده

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه از 16:00 تا 21:00 و پنج شنبه و جمعه و ایام تعطیل از 10:00 تا 14:00 و 16:00 تا 21:00

نکته: اپراتور بسته به شرایط جسمانی شما، وضعیت جوی و ... حق این را دارد که مانع استفاده شما از زیپ لاین شود.

شهربازی شیطان کوه

در کنار ایستگاه اول تله کابین شیطان کوه (لاهیجان) یک شهربازی ایجاد شده است که می توانید حسابی در آن سرگرم شوید. اگر سوار بر چرخ و فلک این مجموعه شوید فرصت تماشای مناظر را از نمایی متفاوت دارید و می توانید در کنار خانواده یا دوستان تان خوش بگذرانید. ماشین برقی، کشتی صبا، بازی های کامپیوتری متنوع و ... از دیگر سرگرمی های این شهربازی هستند.

Raad Sahar 
Mohammad Reza 
Zaman Z 

پارک بازی کودکان

در ایستگاه دوم تله کابین، چند تاب، سرسره و الاکلنگ وجود دارد و در کنار آنها کشتی صبا و قطار مخصوص کودکان هم به چشم می خورد. همه اینها فرصت خوبی برای سرگرم شدن فرزندتان هستند.

خوشگذرانی در مجموعه شیطان کوه 

فرصت های خوبی برای تفریح و خوش گذرانی در شیطان کوه لاهیجان وجود دارد. از کنار شهربازی و تله کابین سواری و این امکانات تفریحی که بگذریم، می توانید با فعالیت های زیر خاطره خوشی از گردش تان در این مجموعه، خلق کنید.

پیاده روی

اگر اهل قدم زدن هستید و دنبال فضایی ناب برای این کار می گردید، حتما سری به شیطان کوه بزنید. یکی از مکان های خوب برای پیاده روی در مسیر رسیدن به شیطان کوه و دور استخر لاهیجان است که نزدیک به 2 کیلومتر مسیر را در اختیارتان قرار می دهد. یک مسیر زیبا که دور تا دور استخر را احاطه کرده و بلواری زیبا از کنار آن می گذرد. پله های شیطان کوه هم فرصتی خوب برای یک تحرک جانانه هستند و حسابی کالری های تان را می سوزانند.

عکاسی با لباس های سنتی

در این مجموعه عکاسخانه ای هم وجود دارد که به شما امکان می دهد با لباس های محلی تصویری را ثبت کنید.

پیک نیک

هم در ایستگاه اول و بام سبز می توانید پیک نیک تان را برپا کنید و هم در ایستگاه دوم. فقط یادتان باشد که وسایل زیادی را نمی توانید با خود ببرید چون فضا محدود است و همه باید بتوانند از آن استفاده کنند. 

4- خرید 

فروشگاه صنایع دستی مجموعه در ایستگاه اول تله کابین فرصت خوبی برای شماست تا حاصل دست هنرمندان را بخرید. 

5- شکم گردی

کافه ها و رستوران ها در ایستگاه های یک و دو، فضای خوبی برای برای تان فراهم می کنند تا در کنار لذت بردن از چشم انداز، غذاها و نوشیدنی های دلچسبی را نوش جان کنید.

Sorus Abdoli 

امکانات شیطان کوه

سرویس بهداشتی

نمازخانه

شهربازی و بازی های کامپیوتری

پارکینگ

فروشگاه صنایع دستی و سوغات

تله کابین

پارک بازی کودکان

کافه و رستوران

آلاچیق

عکاسخانه

Kian Kiaei 

راه دسترسی به شیطان کوه لاهیجان

آدرس: لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز

نکته: اگر با ماشین به این مجموعه بروید و بخواهید از خدمات پارکینگ شیطان کوه استفاده کنید، باید به ازای هر ماشین 3000 تومان بپردازید.

دیدنی های اطراف

شیطان کوه و امکاناتش آن قدر هستند که بتوانند بخش زیادی از روز شما را به خود اختصاص دهند اما اگر به هر دلیلی زودتر از آنچه فکر می کردید اینجا را ترک کردید، می توانید به سراغ جاذبه های دیگر شهر بروید. در اینجا نام جاذبه ها و فاصله شان با شیطان کوه را برای تان آورده ایم.

موزه تاریخ چای ایران | 1.6 کیلومتر

تالاب سوستان | 4.4 کیلومتر

مسجد چهار پادشاهان | 2.9 کیلومتر

پل آجری | 3.8 کیلومتر

بقعه شیخ زاهد گیلانی | 4.6 کیلومتر

Mojtaba Mohammadi | IRNA 

چرا نامش شیطان کوه است؟

غار اسرار آمیز

گفته می شود غاری در کوه وجود دارد که بر اثر گذشت زمان تخریب و ورودی هایش مسدود شده است. این غار راه ارتباطی میان دو کوهی بود که شیطان کوه را تشکیل می دهند. شیخان و بزرگان از این غار استفاده می کردند تا به محل مناسبی برای شکار برسند و طعمه را غافلگیر کنند. عموم مردم اجازه استفاده از این محل را نداشتند و نامش را «شیخان کوه» گذاشته بودند. کسی از این غار چیزی نمی دانست و صدایی که از کوه به گوش می رسید انعکاس صدای باد و یا عبور و مرور در همین غار بود. همین صداها بهانه ای برای داستان سرایی های محلی شدند و شیخان کوه به شیطان کوه تغییر نام داد.

شاه نشین حاکم بر فراز کوه

روایت دیگری به دوران پادشاهی شاه عباس صفوی اشاره می کند. می گویند او قصد حمله به این منطقه را کرد و پس از آن دست احمد خان گیلانی (خان احمدخان) را از حکومت این منطقه کوتاه ساخت. این حاکم، شاه نشینی در بالای کوه داشت و نام کوه «شاه نشین کوه» شد که کم کم نام شیطان کوه را به آن دادند. اسکندر بیگ منشی -نویسنده کتاب عالم آرای عباسی در تاریخ صفویان- نیز وجه تسمیه این کوه را مربوط به قصری می داند که خان احمدخان، در این کوه برای خود احداث کرده بود.

شیطانی که چشم ها رو کور می کند

عده ای دیگر داستان متفاوتی در مورد نامگذاری شیطان کوه بیان می کنند. آنها این نام را به طبیعت کوه نسبت می دهند و می گویند بر اساس ساختار طبیعی کوه، وقتی از بالا به پایین می نگرید، فکر می کنید به راحتی به دامنه می رسید اما اگر با همین خیال بدوید، چیزی جز سقوط نصیب تان نمی شود. در باور محلی ها، شیطان در اینجا چشم افراد را کور می کند و گول شان می زند.

شیطان در اینجا پنهان شده است

داستان دیگری هم وجود دارد که می گویند فضای بسیار سرسبز و پوشیده این کوه نمی گذارد از دور و پایین دست کوه، چیزی از داخل آن ببینید. بنابراین همه اتفاقات آنجا از چشم شاهدان دور است. بر اساس مثل های قدیمی هم شیطان در تاریکی پنهان می شود و به همین دلیل اینجا شیطان کوه نام گرفته است.

Mehdi Parhizi 
Morteza Aghapour 

دغدغه های کارناوالی

درست است که شیطان کوه این روزها به خوبی مورد استقبال مردم قرار گرفته اما نمی توان نسبت به درخت هایی که برای ساخت امکانات آن قطع شده است، بی تفاوت بود. گفته می شود که این پروژه در حال توسعه و گسترش است و بخش های جدیدی به این مجموعه اضافه خواهند شد؛ سوال اینجاست که آیا برای کاهش آسیب به محیط تدبیری اندیشیده شده است یا در آینده شاهد قطع درختان واز بین رفتن گیاهان بیشتری خواهیم بود؟!

Sepehr Sohrabi 
Sepehr Sohrabi 

سخن آخر

به شهر زیبای لاهیجان رفتیم و دیدنی مهم این شهر را دیدیم. شیطان کوه جایی است که همه را با هر سلیقه ای راضی می کند؛ اینجا هم چشم اندازی از شهر را در اختیارتان می گذارد و هم فرصت بودن در طبیعت را.

از گشت و گذار امروز لذت بردید؟

تا به حال به لاهیجان سفر کرده اید؟

نظرتان در مورد شیطان کوه و امکاناتش چیست؟

منتظر دیدگاه های تان هستیم...

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط کارناوال

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 5
تنوع کافه ها و رستوران ها(خوب) 4
سهولت در دسترسی(عالی) 5
کیفیت وسایل بازی کودکان(خوب) 3.5
کیفیت امکانات(خوب) 4

نقاط قوت

 • بام شهر لاهیجان و فرصت تماشای چشم انداز زیبای شهر
 • وجود تله کابین و امکانات تفریحی مانند شهربازی
 • برخورداری از فروشگاه صنایع دستی
 • امکان پیاده و سواره طی کردن مسیر کوه

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
 • عدم توجه مسئولان به میزان ورود و نحوه استفاده گردشگران

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 9 رای

4.0

خانواده

3

زوج

1

دوستان

2

آیا بازدید از شیطان کوه لاهیجان را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
تفریح و خوشگذرانی(عالی) 4.8
سهولت در دسترسی(خوب) 4
کیفیت کافه و رستوران(معمولی) 3.4
نحوه برخورد کارکنان(خوب) 4.1
کیفیت امکانات(خوب) 4.3

شیطان کوه لاهیجان را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
kamal yari

4.3

گیلان رو دوس دارم برای خوراک‌های وسوسه انگیزش و شیرینی‌ها خوش‌عطرش, قدم زدن زیر باران و بازارهای محلی و البته ماهی‌های خوش طعمش

تجربه سفر kamal yari به شیطان کوه لاهیجان

انتشار: 13 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ساجده بهشتی

4.4

زنده باد شهر من لاهیجان، زنده باد دوستدار طبیعت، ایکاش مسافرانی که به گیلان میان، بیشتر قدرش رو بدونند

سفر با دوستان, خانواده
تجربه سفر ساجده بهشتی به شیطان کوه لاهیجان

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
هدی حسینی

3.6

درسالهای گذشته متاسفانه بخشی از محوطه و مسیر شیطان کوه را در اختیار بعضی افراد گذاشته بودند که آلونکهایی برای ارائه قلیان و چای و تنقلات و... از ان استفاده می شد که چهره زشتی به آن داده و موجب انباشت زباله شده بود. خوشبختانه در حال حاضر این قسمت پاکسازی شده.

سفر با دوستان
تجربه سفر هدی حسینی به شیطان کوه لاهیجان

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

Nilufr
پرسش:

سلام تو دوران کرونا بازه؟ برای دوشنبه 3خرداد1400؟

انتشار: 31 اردیبهشت 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
محمد ع ش
پرسش:

سلام امروز پنجشنبه ۱۸ دی باز هستید؟

انتشار: 18 دی 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
م احمدی
پرسش:

اینکه لاتین نوشته آی لاو لاهیجان دقیقا کجاست؟

پریوش سارانی
در پاسخ به م احمدی:

با سلام 

روبروی درب ورودی شهربازی در بام لاهیجان.

انتشار: 06 آبان 1399

انتشار: 06 آبان 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست