کارناوال - راهنمای سفر

پارک ملی تفلیس

گرجستان، تفلیس، پارک ملی تفلیس

3

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 5 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 7 ساعت

ساعت دسترسی

امروز سه‌شنبه 24 ساعته

شماره تماس

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره پارک ملی تفلیس

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 اسفند 1397

به روز رسانی

27 اردیبهشت 1402

معرفی /

پارک ملی تفلیس | طبیعت دل انگیز گرجستان

پارک ملی تفلیس یکی از قدیمی ترین پارک های ملی کشور گرجستان است که وسعت بی نظیرش، تنوع گیاهان و درختان و البته جانداران خاص و دوست داشتنی اش آن را به یکی از جاذبه های مهم تفلیس بدل می کند. این پارک وسیع و جذاب نه تنها به سبب طبیعت دلربایش، بلکه به جهت کلیساها و صومعه های باستانی اش که در دل فضای سبزی روح انگیز قرار گرفته، بسیار مورد توجه است. کفش و کلاه کنید تا برای طبیعت گردی در تفلیس همراه کارناوال شوید و با دیدنی های پارک ملی تفلیس آشنا شوید.

چرا پارک ملی تفلیس؟


این پارک ملی درست در نزدیکی شهر تفلیس، پایتخت این کشور قرار گرفته است.

با انتخاب این پارک ملی به طبیعتی جنگلی و بکر پا می گذارید. 

بازدید از پارک ملی تفلیس، تلفیقی از گردشی طبیعی و تاریخی برای شما خواهد بود.

مسیرهای دوچرخه سواری هیجان انگیزی در این پارک در انتظار شماست.

Photo by : Unknown

آشنایی با پارک ملی تفلیس | Tbilisi National Park

 نزدیک ترین پارک ملی که به پایتخت کشور گرجستان می توان پیدا کرد، پارک ملی تفلیس است که درست در شمال این شهر قرار دارد و جایی مناسب برای طبیعت گردی محسوب می شود. پارک ملی تفلیس تنها 25 کیلومتر با این شهر فاصله دارد و جزو فضای سبز شهر تفلیس محسوب می شود. جالب آن که این پارک، نخستین پارک ملی کشور گرجستان و یکی از 9 پارک ملی موجود در این کشور است. این پارک ملی در سال 1973 به صورت رسمی در محل حفاظتگاه ملی ساگورامو (Saguramo) و قدیمی ترین پارک ملی گرجستان افتتاح شد. وسعت پارک ملی تفلیس حدود 243 کیلومتر ارزیابی می شود و منطقه ای در میان دامنه های جنوبی رشته کوه ساگوراما، شرق رودخانه آراگوی و حوضه آبریز رود کُر (Kura) را به خودش اختصاص داده است. بنابراین در پهنه وسیع این پارک ملی، فراز و نشیب زیادی به چشم می خورد که ارتفاعی برابر با 600 تا 1,345 متر بالاتر از سطح دریا دارد.

وقتی پارک ملی تفلیس را برای گشت و گذار انتخاب می کنید، می توانید به خودتان وعده طبیعتی دلبریا و بکر را بدهید که در خود حیوانات مختلفی را جای داده است. در این پارک وسیع صومعه ها و کلیساهای قدیمی به چشم می خورند و یک دریاچه زیبا بر جلوه های آن می افزاید. با این همه با وجودی که پارک ملی تفلیس در نزدیک پایتخت است؛ اما متاسفانه امکانات چندان قابل توجهی ندارد و مرکز اطلاعات این پارک بسیار دورتر از پایتخت است. شاید قابل توجه ترین کاری که در این پارک ملی انجام داده اند، ساخت مسیرهای دوچرخه سواری و ماشین سواری است که فرصت خوبی را در اختیار گردشگران و ورزشکاران قرار می دهد. خوب است بدانید این مسیرهای دوچرخه سواری در سال 2013 و با همکاری سازمان جهانی گردشگری ساخته شده اند. 

در انتها بد نیست بدانید پارک ملی تفلیس با هدف ترمیم ویژگی های جنگلی کشور گرجستان احداث شد و یکی از اهداف جدی این پارک، محافظت از زیستگاه جانداران در حال انقراض، کمیاب و بومی منطقه بود. در ادامه همراه ما باشید تا به سراغ این پارک برویم، عکس های زیبایی از آن ببینیم و به بخش های مختلفش سری بزنیم. 

Photo by : Besik Chikvinidze

دیدنی های پارک ملی تفلیس | لمس تاریخ در طبیعت

در محدوده پارک ملی تفلیس، علاوه بر جاذبه های طبیعی، دیدنی هایی تاریخی نیز به چشم می خورد.

1- صومعه جیواری | Jvari Monastery

صومعه جیواری، سازه ای باستانی و ارتدکس است که قدمتش به قرن ششم میلادی برمی گردد. این صومعه در غربی ترین نقطه پارک ملی تفلیس و در نزدیکی شهر متسختا (Mtskheta) قرار دارد. صومعه جیواری درست بر روی نقطه مرتفعی واقع شده که بازدید از آن گردشی طبیعی و تاریخی را برای شما رقم می زند. در نزدیکی این صومعه، چشم اندازی بی نظیر از شهر متسختا و طبیعت پارک ملی در برابر شما قرار می گیرد.

خوب است بدانید که صومعه جیواری جزو میراث جهانی یونسکو است.

2- دریاچه جیواری | Jvari Lake

یکی از جاذبه های طبیعی پارک ملی تفلیس، دریاچه جیواری است که با آب های نیلگون شفافش در میان کوه های پر درخت و زمین پر طراوت پارک احاطه شده است. خوب است بدانید نام این دریاچه را از کلیسا و صومعه تاریخی جیواری که در نزدیکی اش قرار دارد، گرفته اند. بنابراین هنگامی که راهی سمت غربی دریاچه می شوید، می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از دریاچه و صومعه همنام دیدن کنید.

نکاتی برای بازدید از دریاچه جیواری:

  • خوب است بدانید برای رسیدن به کلیسای جیواری از کنار این دریاچه عبور می کنید.
  • اگر بخواهید سفر خود را با ماشین آغاز کنید، از شهر تفلیس تا دریاچه جیواری تنها 30 دقیقه راه در پیش خواهید داشت.
  • دریاچه جیواری و محیط اطرافش برای عکاسان و علاقمندان به عکاسی مکان بسیار مناسبی است.
Photo by : Unknown

3- جنگل های سابادوری | Sabaduri Forests

یکی از کوه هایی که در محدوده پارک ملی تفلیس قرار دارد، کوه سابادوری است. بر روی این کوه، جنگل انبوهی به چشم می خورد که طبیعت نفس‌گیری دارد و یکی از دیدنی ترین نقاط پارک ملی تفلیس است. طبیعت این جنگل ها در تمام فصول زیباست و نباید دیدن شان را در طی فصل های پاییز و زمستان از دست داد.

4- صومعه مارتکوپی | Martkopi monastery

صومعه مارتکوپی، صومعه ای قرن ششمی است که در 30 کیلومتری شهر تفلیس و بر روی کوه لالنو (Laleno) قرار دارد. برای آن که به این صومعه برسید نیاز است مسیری 5 کیلومتری را پیاده روی کنید و از گردش در پارک لذت ببرید. این صومعه که به دستور پدر آنتون ساخته شده، روزگاری چند کلیسای بزرگ و کوچک را در خود جای داده بود که امروزه متاسفانه اثری از کلیسای بزرگتر باقی نمانده است. صومعه مارتکوپی نیز مانند بسیاری از آثار تاریخی دیگر در طول زمان فراز و نشیب بسیاری را پشت سر گذاشته و چند باری به بخش های مختلفش آسیب وارده شده بود، اما خوشبختانه دور بودن این صومعه از شهر باعث شد که از نظرها پنهان بماند و چندین و چند بار مورد بازسازی قرار گرفت. 

در انتها خوب است بدانید مقبره پدر آنتون را نیز می توانید در این صومعه ببینید که ارزش معنوی بسیاری در نزد مسیحیان دارد و می توان گفت یکی از مقدس ترین بخش های صومعه محسوب می شود. 

5- صومعه زدازنی | Zedazeni Monastery

این صومعه گرجی بر روی کوه زدازنی در رشته کوه ساگورامو قرار داشته و به همین دلیل این گونه نام گرفته است. برای پیدا کردن این صومعه در پارک ملی وسیع تفلیس، کافیست به نزدیکی شهر متسختا و بخش شرقی رود آراگوی (Aragvi) بروید.

6- صومعه سنت جرج | Monastery of St. George

این صومعه نیز بنایی تاریخی و کلیسایی ارتدکس است که در محدوده پارک وسیع تفلیس و بر بالای کوه قرار دارد.

تفریحات پارک ملی تفلیس

از جمله تفریحات پارک ملی تفلیس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- طبیعت گردی، پیاده روی و دوچرخه سواری

وقتی طبیعتی چون پارک های ملی را برای وقت گذرانی انتخاب می کنید، از نخستین تفریحاتی که فرصتش را خواهید داشت، پیاده روی، دوچرخه سواری و گشت و گذار در دل طبیعت است. برای اطلاعات بیشتر از مسیرها و جاذبه های پارک ملی تفلیس، بخش «مسیر دوچرخه» را ر ادامه ببینید. 

2- پرنده نگری

در پارک ملی تفلیس، پرندگان مختلفی سکونت گزیده اند که اگر از دوست داران حیات وحش و این موجودات پرنده باشید، این پارک ملی جای مناسبی برای شما خواهد بود. بردن دوربین شکاری را فراموش نکنید.

3- عکاسی

محال است به دل طبیعت بروید و دل تان نخواهد چند عکس یادگاری داشته باشید. خصوصا این که اگر بدانید مقصدتان طبیعتی دلربا مانند پارک ملی تفلیس دارد. پس دوربین خود را همراه ببرید و مناظر دل انگیز پارک ملی را برای همیشه در حافظه بصری تان ثبت کنید. 

4- پیک نیک

همان گونه که در توضیحات مسیر مامکودا گفتیم، در بخش هایی از پارک، میزهایی برای پیک نیک وجود دار که می توانید از آن ها استفاده کنید. 

مسیرهای دوچرخه سواری و گردش در پارک ملی تفلیس

در پارک وسیع تفلیس، مسیرها و راه های بسیاری برای گردش وجود دارد. در ادامه با چند مسیر پرکاربرد و جذاب آشنا می شویم:

1- مسیر منظره وسیع | Big Viewpoint

جاده منظره وسیع، مسیری حلقوی و طولانی است که برای ماشین سواری و دوچرخه سواری مناسب است. این مسیر از نقطه مرکزی پارک شروع می شود و با جاده ای قدیمی و پر دست انداز که به سمت بالا می رود، ادامه پیدا می کند. با ادامه مسیر در حدود 3.5 کیلومتر به چشمه ای در دیدولی خواهید رسید. 200 متر که از چشمه فاصله بگیرید، به تقاطع 1/A می رسید که ادامه دادن این مسیر سرازیر و شیب، شما را به پل و روستای گلدانی (Gldani) هدایت می کند. 

با گذر از روستای گلدانی، به جاده مستقیمی بر می خورید که محلی ها آن را با نام «صلیب آهنی» می شناسند. در این جاده منظره زیبایی از شهر تفلیس در برابر چشمان شما صف می کشد. باقی مسیر، به سوی پایین سرازیر می شود و در حاشیه چپ رودخانه گلدنیشخوف (Gldaniskhev) ادامه می یابد. درست 3 کیلومتر پس از پل گلدانی، برای رسیدن به انتهای راه و تکمیل این مسیر دایره ای، لازم است از داخل رودخانه گلدنیشخوف بگذرید. 

طول مسیر: 10 کیلومتر

وضعیت مسیر: تنها برخی جاها آسفالته و باقی خاکی و ناهموار

درجه سختی: آسان، مناسب برای تازه کارها

2- حلقه متوسط مامکودا | Mamkoda Medium Loop

ابتدای مسیر حلقه مامکودا نیز مانند مسیر اول، از نقطه مرکزی پارک ملی تفلیس آغاز می شود. پس از 8 کیلومتر به پیچ للوبانی (Lelubani turn) می رسید و جاده آسفالته نیز جای خود را به جاده ای خاکی می دهد. از این پیچ، مسیرِ سربالایی و 4.5 کیلومتری در پیش روی‌تان قرار می گیرد و شما را به سوی نخستین گذرگاه پیش می راند. گرچه این بخش از جاده به سادگی قبل از سراشیبی نیست، اما زیبایی ها و جذابیت هایش را نباید نادیده گرفت. به طور مثال پس از طی 1 کیلومتر از پیچ للوبانی، به یک دو راهی خواهید رسید که در سمت راست آن جاده ای روستایی، کلیسای سنت جرج و یک چشمه را خواهید دید. 

حالا به گذرگاهی به ارتفاع 1460 می رسید و در ادامه مسیری رو به پایین خواهید داشت. سه کیلومتر دیگر را که پشت سر بگذارید به علفزار کوچکی خواهید رسید که از این نقطه به کوه های لالنو و صومعه مارتکوپی (Martkopi) مشرف خواهید بود. اگر مسیر را تا 3.5 کیلومتر بعدی ادامه دهید، حالا صومعه قرن پنجمی مارتکوپی را می توانید از نزدیک ببینید. در اینجا می توانید زمانی را برای استراحت و صرف ناهار بگذارید، قدری آب بنوشید و البته از صومعه تاریخی مارتکوپی دیدن و در اطرافش گردش کنید.

اگر مسیر را دوباره در پیش بگیرید، 5 کیلومتر پس از صومعه به بخش شمالی روستای نوریو رسیده و در ادامه با پشت سر گذاشتن جاده ای 6 کیلومتری، به بالای کوهستان مامکودا خواهید رسید. در طول مسیر، به تقاطع دیگری برخواهید خورد که بخش راست آن به روستای للوبانی منتهی می شود. از اینجا تا دو کیلومتر بعدی تقاطعی در پیش ندارید و اگر جاده را مستقیم طی کنید، پس از دو کیلومتر به چشمه ای زلال و دوست داشتنی بر بالای کوه مامکودا خواهید رسید.

از بالای کوه مامکودا می توانید منظره دلپذیری از تفلیس را مشاهده کرده، از میزهای پیک نیک استفاده کنید و قدری از هوای فرح بخش کوهستان لذت ببرید. از بالای این کوه یک دو راهی در پیش دارید که مسیر سمت راستی پس از 50 متر شما را به صومعه مامکودا می رساند و راه چپ نیز شما را به سوی نقطه آغازین مسیر هدایت می کند. 

+ خوب است بدانید مسیر دیگری که از کوه مامکودا می گذرد در دست ساخت بوده و هنوز تکمیل نشده است.

طول مسیر: 38 کیلومتر

وضعیت مسیر: 8 کیلومتر آسفالت، 30 کیلومتر خاکی

درجه سختی: متوسط، مناسب برای کسانی که امکان بالا رفتن از سربالایی ها را دارند.

Photo by : Unknown

حیواناتی که در پارک ملی تفلیس خواهید دید 

تنوع زیستی در این پارک ملی تاریخی و جذاب، تنها به درختان و گل ها محدود نمی شود و جانداران بومی بسیاری را در این منطقه می توان یافت. پستاندارانی چون روباه قرمز، گرگ خاکستری، سمور سنگی و راسو را تقریبا در هر جایی از پارک ملی می توان دید. از حیوانات کمیاب پارک ملی هم می توان به سیاهگوش و خرس قهوه ای اشاره کرد. جالب آن که حیوانات نادر و کمیاب دیگری هم مانند مارال یا گوزن قرمز در پارک ملی تفلیس وجود دارند.

پرندگان متفاوتی نیز در میان شاخ و برگ درختان کهنسال پارک لانه کرده اند. زاغ کبود، طرقه و چندین نوع دارکوب از آن جمله اند. همچنین پرندگان شکاری و بزرگی مانند قرقی، عقاب شاهی، عقاب خال دار بزرگ و پیغو در آسمان پارک ملی تفلیس حکمرانی می کنند. 

12 گونه خزنده نیز در این پارک سرسبز زندگی می کنند، که در این میان مارمولک های شیشه ای بیش از باقی به چشم می خورند. مارهای چمنی نیز فراوان اند و دیدن گرگ مارها در پارک ملی تفلیس اتفاقی معمولی است. 

پوشش گیاهی پارک ملی تفلیس

پارک ملی تفلیس از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است و هنگامی که در آن قدم می زنید، می توانید گیاهان مختلفی را ببینید. در این پهنه سرسبز حدود 675 گونه علفی و چوبی دیده می شود که در این میان 104 گونه آن ها از درختان و بوته هاست. بخش وسیعی از این پارک ملی را درختان و درختچه هایی چون بلوط، ممرز و راش ها پوشانده اند.

تنوع گل ها نیز در پارک ملی تفلیس بسیار زیاد است و گل هایی چون خاسِ دریای سیاه، پیچک ایرانی، بداغ جنگلی، گل صدتومانی قفقازی و ... در این پارک ملی دلربایی می کنند.

Photo by : Unknown

بهترین زمان بازدید از پارک ملی تفلیس

برای آن که بتوان زمان مناسبی را برای بازدید و سفر به جاذبه‌ای طبیعی پیدا کرد، بهترین راه بررسی وضعیت آب و هوایی و اقلیم منطقه است. پارک ملی تفلیس که منطقه ای کوهستانی محسوب می شود، ارتفاعی قابل توجه از سطح دریا داشته و به این ترتیب وضعیت دمایی متفاوتی به نسبت شهر تفلیس دارد. در مجموع می توان گفت در پارک ملی تفلیس، آب و هوای معتدل و مرطوب به چشم می خورد. زمستان های پارک نسبتا سرد و تابستان ها بسیار طولانی هستند. همچنین میزان بارش سالانه در پارک ملی تفلیس در حدود 523 تا 720 میلی متر است و این بدان معناست که بارش نسبتا زیادی در این منطقه دیده می شود. 

بهار: بهار، این فصل رویش دوباره طبیعت یکی از بهترین اوقاتی است که می توانید برای بازدید از پارک ملی تفلیس انتخاب کنید. همچنین هوای ملایم و دلپذیر این زمان، شما را از انتخاب تان پشیمان نمی کند. 

تابستان: در این فصل دمای هوا به طرز قابل توجهی افزایش می یابد اما همچنان فصل مناسبی برای طبیعت گردی در پارک ملی تفلیس محسوب می شود. ماه شهریور انتخاب بسیار مناسبی برای گشت و گذار در این پارک ملی است. بد نیست بدانید متوسط دما در ماه آگوست (مرداد) برابر با 24,1 درجه سانتیگراد است.

پاییز: این فصل در هر حال، زمان جذابی برای بازدید از پارک ملی تفلیس محسوب می شود. اگر ابتدای پاییز به این پارک بروید، از هوای دلپذیر آن بهره خواهید برد و در دو ماه دیگر نیز از هزار رنگ دلبرانه طبیعت!

زمستان: یکی از زمان های خاص برای بازدید از پارک ملی تفلیس، سه ماه آخر سال است. اگر عاشق طبیعت برفی هستید، می توانید مناظر دلخواه‌تان را در این پارک ملی پیدا کنید. خوب است بدانید متوسط دمای روزانه در ماه ژانویه (بهمن) در پارک ملی تفلیس برابر با منفی 1 درجه سانتیگراد است.

+ بنابراین بهترین زمان بازدید از پارک ملی تفلیس را می توان بین ماه های اردیبهشت و خرداد و شهریور و مهر دانست. البته این موضوع کاملا سلیقه ای است و بسته به هدف تان، بهترین فصل سفر برای شما می تواند متفاوت باشد.

لوازم ضروری
کفش پیاده‌روی
کفش کوهنوردی
زیرانداز
بارانی و لباس ضدآب
عینک آفتابی
کوله پشتی
لباس نخی و خنک
لباس گرم
لوازم پیشنهادی
آب آشامیدنی
دوربین
دوربین شکاری
وعده های غذایی
پاور بانک
نقشه یا GPS
میان وعده

امکانات پارک ملی تفلیس

همان طور که قبلا اشاره شد مرکز بازدیدکنندگان و راهنمایی در این پارک ملی وجود ندارد اما در روستای ساگوراما دفتر مدیریتی برای این پارک قرار دارد.

پارک ملی تفلیس درست در شمال شهر تفلیس قرار گرفته و به گونه ای جز فضاهای سبز شهری پایتخت گرجستان محسوب می شود. بنابراین به راحتی می توانید برای اقامت و خوراک خود روی هتل ها و رستوران های شهر تفلیس حساب کنید و یا وعده های غذایی را همراه خود از تفلیس به این پارک ملی بیاورید. 

دسترسی به پارک ملی تفلیس

همان طور که گفته شد، پارک ملی تفلیس درست در شمال شهر تفلیس قرار دارد و بنابراین دسترسی راحتی برای این پارک پیش روی شماست. بسته به آن که چه راهی را ترجیح می دهد گزینه های متفاوتی برای رسیدن به این پارک ملی وجود دارد. در ادامه با انواع راه ها آشنا می شویم:

ماشین شخصی: برای دسترسی به این پارک از مرکز شهر تفلیس نزدیک 30 تا 40 دقیقه راه در پیش خواهید داشت. خوب است بدانید جاده ای آسفالته درست از بخش مرکزی پارک ملی تفلیس می گذرد که این جاده، دو شهر تفلیس و تیانتی (Tianeti) را به هم مرتبط می کند. ادامه این جاده از مرز جنوب غربی پارک گذر می کند.

تاکسی: یکی از راحت ترین راه ها برای رسیدن به پارک ملی تفلیس، استفاده از تاکسی است. 

وسایل حمل و نقل عمومی: می توانید بخشی از مسیر را با مترو طی کنید و باقی را از

تاکسی استفاده کنید.

تورهای پارک ملی تفلیس: همچنین برای دسترسی به پارک ملی تفلیس و طبیعت زیبای آن می توانید از تورهای یک روزه آن استفاده کنید. جالب است بدانید این تورها در تمام طول سال وجود دارند و حتا در زمستان ها با استفاده از آن ها می توانید به دل طبیعت برفی پارک ملی بروید.

آدرس: گرجستان، تفلیس، پارک ملی تفلیس

Address: Tbilisi National Park, Tbilisi, Georgia

Photo by : Besik Chikvinidze

دیدنی های اطراف پارک ملی تفلیس

همان طور که گفتیم پارک ملی تفلیس درست چسبیده به تفلیس است و جزو این پایتخت محسوب می شود. بنابراین در بازدید خود از تفلیس، دیدن این جاذبه ها را از دست ندهید:

کلیسای جامع تثلیث تفلیس | Holy Trinity Cathedral of Tbilisi

پارک کوهستانی متاتسمیندا | Mtatsminda Park

قلعه ناریکالا | Narikala Fortress

پارک آبی جینو پارادایس | Gino Paradise 

باغ ملی گیاه شناسی گرجستان | National Botanical Garden of Georgia

در پایان ویدیویی زیبا از مسیر برفی پارک ملی تفلیس ببینید:

تاریخچه پارک ملی تفلیس

پس از برگزاری کنفرانسی در استکهلم در ژانویه سال 1973، تعدادی مقاله درباره بهبود مدیریت حیات وحش منتشر شد. این اتفاقات در تصمیم گیری دولت گرجستان برای افزایش و بسط فضای سبز شهری تفلیس نقش داشت. در نتیجه مناطق جنگلی گلدانی، مارتکوپی، گلولبی و ... به عنوان پارک ملی تفلیس در نظر گرفته شدند. محدوده دقیق این پارک در تاریخ 1 ژانویه 1974 تعیین شد.

هدف دولت گرجستان از ایجاد پارک ملی تفلیس حفاظت از بخش های مهم پارک، گیاهان و جانوران کمیاب و بناهای با ارزش فرهنگی و تاریخی بود. همچنین تصمیم داشتند با تاسیس نخستین پارک ملی کشور، محیطی را برای تحقیقات علمی فراهم کرده و مردم را به بازدید و گشت و گذار در این پارک ترغیب کنند. 

Photo by : Denis Matitsin

سخن آخر

با هم سری به پارک ملی تفلیس زدیم و با این پهنه سبز و دلربا آشنا شدیم. با جاذبه های طبیعی شهر تفلیس آشنایی داشتید؟

تا به حال به پارک ملی تفلیس رفته اید؟

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و بگویید این بار به سراغ معرفی کدام یک از جاذبه های گرجستان برویم. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.2

بررسی شده توسط زينب شيرازی

تفریحات و خوشگذرانی(عالی) 4.5
بکر و دست نخورده بودن(خوب) 4
حال و هوای خوش(خوب) 4

نقاط قوت

  • دسترسی آسان
  • دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی
  • مناسب برای 4 فصل سال

نقاط ضعف

  • فاقد امکانت رفاهی قابل توجه
  • فاقد مرکز اطلاعات

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 5 رای

3.0

خانواده

1

دوستان

1

آیا بازدید از پارک ملی تفلیس را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
تفریح و خوشگذرانی(بد) 2
نظافت و شرایط محیط زیستی(معمولی) 2.5
حال و هوای خوش(بد) 2

پارک ملی تفلیس را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد
yasamin

من سفر 5 روزه به تفلیس داشتم و نظرم اینکه به هر کسی که بخواد بره گرجستان حتما توصیه میکنم که نره.

3.2

بدترین سفری بود که داشتم مردم بدفرهنگو عصبی که اصلا آداب برخورد با توریست رو نمیدونن.

سفر با دوستان
تجربه سفر yasamin به پارک ملی تفلیس

انتشار: 12 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حلما

سلام

1.2

تفليس شهرى كوچك با مردمى سرد و ناراحت و نجوش كه حتى پرسنل مكانهاى توريستى اش هم كلمه اى انگليسى بلد نمى باشند! طبيعت زيبايى داره كه به گرد پاى طبيعت شمال خودمان گيلان (ماسال و فومن و ....) و ساير نواحى ايران هم نمى رسه قيمت ارز كشورشان و هزينه ها از استانبول بيشتره

سفر با خانواده
تجربه سفر حلما به پارک ملی تفلیس

انتشار: 12 اسفند 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
سارا

ممنون از اطلاعات مفیدتون
لطفا نحوه رفت وآمد با مترو یا اتوبوس به این پارک رو توضیح میدین؟نزدیک ترین ایستگاه به این پارک کدام است؟

زينب شيرازی

سلام دوست عزیز

ابتدا باید تا ایستگاه مترو تئاتر آخمتلی (Akhmeteli Theatre) بروید. در آن جا از ایستگاه مترو بیرون آمده و کمی جلوتر در ایستگاه اتوبوس خیابان آکاکی واسادزه (Akaki Vasadze St) سوار اتوبوس خط 45 بشوید. این اتوبوس شما را تا نزدیکی پارک ملی تفلیس خواهد برد. از آن جا به بعد را باید با ماشین ها و اتوبوس های محلی به داخل پارک ملی بروید. 

انتشار: 23 خرداد 1396

انتشار: 23 خرداد 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست