نظرسنجی سرویس جدید کارناوال

کارناوال - راهنمای سفر

ساختمان تلگرافخانه چابهار

© Rostam Karimi Nejad

معرفی کوتاه

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

سطح هزینه:
رایگان
ساعت دسترسی:
امروز جمعه 24 ساعته
مدت زمان پیشنهادی:
30 تا 45 دقیقه
آدرس:
استان سیستان و بلوچستان، چابهار، خیابان مولوی

نقد و بررسی کاربران

Rostam Karimi Nejad | Irna News
Rostam Karimi Nejad | Irna News
Rostam Karimi Nejad | Irna News
Rostam Karimi Nejad | Irna News

یکی از جاذبه های تاریخی مهم چابهار، ساختمان تلگرافخانه انگلیسی هاست که در اواخر دوره قاجار و در سال 1864 میلادی توسط پرتغالی ها ساخته شد. در ابتدا، هدف از ساخت این بنا، رونق دریانوردی، تجارت و برقراری ارتباط میان هند، گواتر، جاسک و بندرعباس بود؛ اما در ادامه، این ساختمان به اداره پست تغییر کاربری داد و به همین خاطر است که از آن با عنوان تلگرافخانه یاد می کنند. جالب است بدانید که از این بنا با عنوان یکی از قدیمی ترین تلگرافخانه های ایران یاد می کنند.

در ابتدای بازدید از این ساختمان، کتیبه ای سنگی را در قسمت جلویی بنا خواهید دید که سال ساخت بنا را یادآور می شود. با قدم گذاشتن به طبقه اول که روزگاری تلگرافخانه بوده، 4 اتاق می بینید که سقف شان با چوب تزئین شده است. در ادامه گشت و گذارتان در طبقه اول دو درِ ورودی را خواهید دید که قوس هایی هلالی شکل دارند و بالای هر کدام دو دریچه به چشم می خورد که به پشت بام رواق ها باز می شوند. به صورت کلی این بنا معماری قابل توجهی دارد و رواق های هلالی دور تا دور ساختمان، کفپوش ها و سقف های چوبی، سایه‌بان های شیروانی و سفالی، جلوه قابل توجهی به این بنا داده اند.

در آخر خوبست ذکر کنیم که بنای ارزشمند این ساختمان در سال 1392 مورد بازسازی قرار گرفت و در حال حاضر در فهرست آثار ملی کشورمان قرار دارد. 

انتشار

07 آبان 1398

به روز رسانی

21 آبان 1398

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.