کارناوال - راهنمای سفر

دیوار عشق پاریس

نقد و بررسی کارناوال

مشخصات کلی

نقشه و مسیریابی

کاربران

نگاه سریع

ساعت دسترسی:
امروز دوشنبه 8:00 صبح تا 20:30
مدت زمان پیشنهادی:
30 دقیقه
آدرس:
فرانسه، پاریس، خیابان پلس دِ ابس، میدان ژئان ریکتوس

آنتن موبایل

دارد

ایستگاه مترو

56 متر - Abbesses

پمپ بنزین

450 متر - relais pigalle2

ایستگاه اتوبوس

110 متر - Abbesses

مدت پیشنهادی بازدید

نیم ساعت

هتل

54 متر - Hotel Regyn's Montmartre

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

4.8

نقد و بررسی کاربران

نقد و بررسی تخصصی کارناوال

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 امرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

معرفی /

گاهی می اندیشم که ای کاش هیچ مرزی در دنیا نبود و هر کسی به هر جایی که اراده می کرد، به راحتی سفر کند. ای کاش هیچ جنگی وجود نداشت و به دلیل ثروت این قدر کشورها به جان هم نمی افتادند، از همان وقتی که حاکمان برای حفظ حریمشان دور تا دور قلمروشان را دیوار می کشیدند باید فکر امروز را می کردیم... 

ای کاش به جای افتخار به آثاری مانند دیوار چین که در حقیقت سمبل عدم امنیت و جنگ و خون ریزی است کمی به جاهایی که مملو از صلح و آرامش است افتخار می کردیم، مکان هایی که همیشه نامشان با عشق و صمیمیت، دوستی و طعم خوش زندگی در هم آمیخته.

 سال هاست که منتظریم تا شاید جهان غرق در صلح شود اما هنوز به این آرزوی دیرینه نرسیده ایم، می خواهیم کمی دور شویم و به سوی مقصدی برویم که میعادگاه عشقان و دلدادگان است، آن جا که هر چه هست سخن عشق است و امید. به پاریس می رویم؛ شهری مدرن، زیبا و پر از عشاق دل تنگ. قبلا باهم به برج ایفل سفر کردیم و سمبل عشق اروپا را از نزدیک دیدیم، نمادی که اطرافش آن قدر شلوغ و پر هیاهو شده که آرام آرام سخن عشق در آن در حال ناپدید شدن است.

می خواهیم دیواری را ببینیم که می گویند بر خلاف تمام دیوارهای دنیا عشق، صلح و دوستی را فریاد می کشد، با کارناوال بیایید تا به دیوار دوستت دارم در شهر عاشقانه ی پاریس برویم.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا سفر به دیوار دوستت دارم پاریس؟


  • بر روی این دیوار 311 بار به 250 زبان مختلف دنیا عبارت "دوستت دارم" نوشته شده است. 
  • عبارت "من ترا دوست دارم" به زبان فارسی هم بر روی این دیوار به چشم می خورد. 
  • یکی از بهترین مکان ها برای ابراز علاقه و خاستگاری در شهر پاریس است. 
  • می توانید زوج های عاشق را در کنار این دیوار عاشقانه ببینید.
Photo by : Unknown

آشنایی با دیوار دوستت دارم پاریس | Wall of Love

میز و نیمکت های مدرسه را یادتان می آید؟ سراسر حکاکی شده از حرف قلبان کوچکمان بود، نمی توانستیم خستگی هایمان را فریاد بزنیم و مجبور می شدیم با قلم هایمان هرچه در دل داشتیم روی میز ها بنویسیم، همه چیز سخنان عاشقانه، دوستانه ها و حتی دعوا هایمان با دوست کنار دستمان... بعضی ها دل شکسته داشتند و در عمق خشم با هر چه در دست داشتند میزها را می خراشیدند...

امروز هم همانیم و اگر نتوانیم حرف دلمان را بر زبان آوریم زمین و زمان را بر هم نمی ریزیم، گوشه ای می نشینیم و سخنان آشفته ی قلبمان را بر در و دیوار، کاغذ و میز و هرچه دم دستمان باشد می نویسیم. در پاریس، شهری که از دیرباز نامش با عشق همراه بود آن قدر عاشق و دل باخته زیاد و زیادتر شد تا حرف هایشان چهره ی شهر را هم بر هم زد.

دیواری به نام دوستت دارم یا عشق در محله ی مونمارت پاریس وجود دارد که از عاشقانه ترین جاذبه های پاریس است. این دیوار در کنار میدان جین ریکوس (Jehan Rictus) و نزدیکی ایستگاه متروی آبسز (Abbesses) قرار گرفته و میزبان علاقمندان است. میدان جین در سال 1936 میلادی و به جای یک بنای تاریخی کهن که سال ها پیش در این ناحیه وجود داشت، ساخته شد. جالب است بدانید ناحیه ای که این دیوار عاشقانه در آن قرار گرفته جزو قدیمی ترین و مهم ترین مناطق پاریس است.

روی این دیوار 311 بار به 250 زبان زنده ی دنیا نوشته شده تو را دوست دارماین دیوار از جنس کاشی می باشد و کاملا مشخص است که ایده ی فردی خوش ذوق و عاشق پشت خلق چنین اثر زیبایی است.

612 کاشی که به هم پیوسته اند تا سخن عشق را بر دیدگان عابران نمایان کنند، کاشی هایی کوچک که تنها ابعادشان 21 در 29.7 سانتیمتر است اما حرفی بی انتها و جهانی را بیان می کنند، مساحت کل دیوار 14 متر مربع و مساحت پارک و محوطه ی آن 40 متر مربع است و منظره ای شگفت انگیز خلق نموده. دیوار عشق پاریس با نام های (Mur des Je t'aime) و (i love you) و (wall love) شناخته می شود.

هدف از ساخت دیوار عشق فریاد زدن حس عاشقانه ی مردم و ایجاد پیوندی عاطفی میان آن ها و به رخ کشیدن ایده ی خلاقانه و عاشقانه ی هنرمند این اثر ارزشمند بوده است. در طول تابستان دیوار عشق پاریس یکی از بهترین مناطق این شهر برای کتاب خواندن و ساعتی استراحت و تازه کردن هواست، همراه ما باشید تا بیشتر با دیوار عشق پاریس آشنا شویم.

Photo by : Unknown

دیوار عشق از نمایی نزدیک تر

در میان میدانی شبیه به پارک های شهری در پشت نیمکتی چوبی، دیواری می بینیم که به سرعت ما را به دوران کودکیمان فرو می برد چون بسیار شبیه به تخته سیاه مدرسه است؛ زمینه ای تیره و مایل به سورمه ای که هر چه به آن نزدیک تر می شویم نوشته های باریک رویش بزرگ و بزرگ تر می شود.

انگار با قلمی سفید رنگ صدها نفر نوشته اند دوستت دارم. نزدیک که می شویم نقاط قرمز رنگی را روی دیوار می بینیم که اشکال گوناگونی دارند و سمبل قلب های شکسته و سختی راه عشق هستند.

با دیدن خط فارسی روی آن قلبمان شروع به تپیدن می کند، نه یک بار نه دوبار بلکه سه بار از خط فارسی در این دیوار استفاده شده، گویا همه ی دنیا می دانند که فارسی زبانان قلب هایی سرشار از عشق و محبت دارند.

افراد زیادی گرداگرد دیوار ایستاده اند و خیره به آن غرق در تفکرات و خاطراتشان هستند و برخی با معشوقشان آمده اند تا در کنار یکی از رمانتیک ترین دیوارهای دنیا به هم ابراز علاقه کنند و خاطره ای شیرین را با هم رقم بزنند.

شاید این دیوار یادآور جای خالی افراد زیادی را در دل ها زنده کند اما اگر سعی کنیم از زاویه ی بهتر و مثبت تری به آن نگاه کنیم هرچه می گوید سخن عشق است و بس. 

Photo by : Unknown

تصویر بالای دیوار عشق پاریس چیست؟

در بالای دیوار کاشی کاری شده ی عشق، تصویر یک بانو و یک روح را می بینید. این نقاشی به سبک نقاشی خیابانی کشیده شد و در گذر زمان و چندی پس از ساخت دیوارِ زیبای عشق بر فراز آن کشیده شده است.

نام این بانو که در تصویر می بینید ریتا هیوث (Rita Haywood) است و روح در حال گفتن جمله ی "Aimer c’est du désordre … alors aimons," به ریتا  است، معنی این جمله تقریبا این است که " عشق... عشق... شروع هرج و مرج ".

Photo by : Unknown

سازنده دیوار عشق پاریس

سال 2000 فردی خوش ذوق به نام فردریک بارون (Fédéric Baron) که خوش نویس، مویسقی دان و آهنگ ساز بود؛ ایده ای که برای ساخت دیوار عشق داد او سال ها ای ایده را در سر داشت و نهایتا توانست آن را اجرایی کند. او دوست داشت به دور دنیا سفر کند و جمله ی دوستت دارم را به زبان های مختلف از مردمان ملل مختلف بشنود و بنویسد، اما او راه سفر را در پیش نگرفت بلکه دفتری تهیه کرد و آن را به افراد دور و برش که به سفر می رفتند می داد تا برایش این جمله را به زبان های مختلف بنویسند. سرانجام او سه دفتر جمع آوری کرد که در آن 1000 بار به 300 زبان مختلف نوشته شده بود دوستت دارم. وی تلاش برای جمع کردن جملات را از سال 1992 میلای آغاز کرد و در نهایت ایده اش را با هنرمندی به نام کلر کیتو در میان گذاشت و کلر با شکستن صدها کاشی شروع با ساخت دیوار فوق العاده زیبای عشق نمود و پاتوقی برای عاشقان درست کرد که نامش در جهان طنین انداز شده است. فردریک ایده اش را با تمام مردم دنیا بخصوص ساکنان فرانسه به اشتراک گذاشت.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیوار عشق پاریس را در ویدئو تماشا کنید

 

مسیر و نقشه

برای بازدید از این دیوار کافی ست به میدان جین ریکوس (Jehan Rictus) در فرانسه بروید که در فاصله ی کمی از باغ معروف (Parc forestier de Sevran) قرار دارد و حتی از آنجا می توانید پیاده هم به دیدار دیوار عشق بروید. برای دسترسی آسان تر از نقشه ی کارناوال استفاده نمایید. اگر قصد بازدید از دیوار عشق با وسایل نقلیه عمومی را دارید خوب است بدانید که این دیوار تنها 20 متر با ایستگاه متروی (Abbesses) فاصله دارد و می توانید به راحتی با استفاده با مترو به دیوار عشق برسید.

ساعات بازدید:

دیوار عشق در پارک شهری میدان ژئان ریکتوس قرار دارد و به همین خاطر ساعات بازدید از آن به ساعت کاری پارک وابسته و بین 8 صبح تا 8:30 بعد از ظهر است.

آدرس: فرانسه، پاریس، خیابان پلس دِ ابس، میدان ژئان ریکتوس

Address: Square Jehan Rictus, Place des Abbesses, Paris, France

سخن آخر

نگاهی به دیوار عشق پاریس داشتیم و با این جاذبه متفاوت آشنا شدیم. در کشور عزیزمان، ایران نیز مکان های زیبا و رمانتیکی وجود دارد؛ جاهایی که می توان ساعت ها نشست و غرق در طبیعت و زیبایی های اطراف شد، مکان هایی که برای درخواست ازدواج عالی هستند.

این مکان ها را می شناسید؟ تجربیات و اماکنی که در کشورمان از نظر شما رمانتیک هستند را با ما در میان بگذارید و پیشنهاد دهید تا به آن ها سر بزنیم.

منتظر دیدگاه شما خوبان هستیم.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.8

بررسی شده توسط زهرا میرزایی

حال و هوای خوش(عالی) 5
دسترسی به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی(عالی) 4.5
ارزش بازدید(عالی) 5

نقاط قوت

  • جاذبه ای متفاوت در شهر پاریس
  • وجود 311 عبارت دوستت دارم به 250 زبان مختلف دنیا بر روی این دیوار
  • مکانی جذاب و رمانتیک برای خاستگاری

نقاط ضعف

  • ساعت بازدید محدود

نقد و بررسی کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.