نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : 30th Tir St, Tehran, Tehran Province, Iran
 • آدرس : تهران، خیابان سی تیر
 • امتیاز کارناوال : 3.5
 • امتیاز Trip Advisor : 4
 • سطح هزینه : اقتصادی $$ - $$$
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 2 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

خیابان سی تیر | گشتی خوشمزه در تهران

در گذشته مردم برای رفتن به خانه مادربزرگ و خوردن دست پخت خوشمزه او که بویش تا چند کوچه آن طرف تر می رفت، لحظه شماری می کردند و به هنگام رسیدن لحظه موعود سر از پا نمی شناختند. این شاید تنها فرصت برای خوردن غذایی در خارج از خانه بود و تجربه ای بسیار شیرین برای اعضای خانواده به شمار می رفت. در آن زمان کسی فکرش را هم نمی کرد که همین شکم گردی به صنعتی بزرگ تبدیل شود و به عنوان یکی از پردرآمد ترین صنایع دنیا به شمار آید. 

در دنیای امروز رستوران های مختلفی فعالیت می کنند و طیف گسترده ای از غذاها همه روزه در سراسر دنیا سرو می شود. گستردگی طیف غذاها باعث شده تا رستوران های موضوعی نیز شکل بگیرند که به عنوان نمونه می توان به رستوران های دریایی، غذاهای محلی و ... اشاره کرد. همه انواع و اقسام رستوران ها را که کنار بگذاریم یکی از جالب توجه ترین اشکال رستوران ها، چرخ دستی ها و ماشین هایی هستند که در خیابان های مختلف به ارایه غذا می پردازند و اغلب، گزینه های بسیار جالبی نیز در بساط آنها پیدا می شود. این نوع غذاها را غذای خیابانی می نامند؛ پدیده ای جالب در شکم گردی که تعداد طرفدارانش نیز سر به فلک می کشد. 

این غذاها در جای جای شهرها پیدا می شوند؛ اما در برخی نقاط، خیابان خاصی را برای آن در نظر می گیرند تا بر روی غذاها نظارت بیشتری صورت بگیرد و ضمن ایجاد یک فضای خاص، گزینه های متنوعی نیز به افراد ارایه شود. در تهران نیز خیابانی به این امر اختصاص یافته که می توانید در آن قدم بزنید و از گزینه های خوشمزه پیش روی‌تان لذت ببرید. فرقی نمی کند که چه سلیقه ای دارید و به دنبال چه غذایی می گردید، به هر حال در خیابان سی تیر تهران می توانید خوراکی مورد علاقه تان را پیدا کنید و طعم های متفاوتی را بچشید. 

آوازه این خیابان خوشمزه پایتخت، کارناوال را بر آن داشته تا سری به یکی از مناطق قدیمی تهران بزند و این خیابان را به عنوان یک جاذبه بررسی کند. همراه‌مان باشید و از گشت و گذار خوش رنگ و بوی امروز لذت ببرید...

خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا خیابان سی تیر؟


 • در این خیابان می توانید طعم متفاوتی از غذاها را بچشید.
 • یکی از خیابان های قدیمی شهر تهران است.
 • در کنار لذت بردن از تجربه های خوشمزه می توانید از آثار تاریخی نیز بازدید کنید.
خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

غذای خیابانی چیست و چگونه وارد زندگی انسان ها شد؟

پیش از آنکه به خیابان سی تیر قدم بگذاریم، بد نیست نگاهی به تعریف غذای خیابانی یا استریت فود (Street food) بیندازیم و ببینیم سر و کله خیابان های خوشمزه از کجا در زندگی بشر پیدا شد؟

غذای خیابانی به غذاها و نوشیدنی ها و خوراکی هایی گفته می شود که دستفروشان آنها را آماده می کنند و با قیمتی بسیار ارزانتر از رستوران ها به فروش می رسانند. این غذاها معمولا روی یک گاری یا چرخ و یا یک خودرو به فروش می‌رسند و در بیشتر موارد نشانه هایی از آشپزی محلی و خوراکی‌های محلی دارند. بد نیست بدانید که بر اساس مطالعات سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد روزانه در سراسر جهان، بیش از ۲٫۵ میلیارد نفر در خیابان غذا می‌خورند و از طعم غذاهای خیابانی لذت می برند.

چرا مردم به سراغ غذاهای خیابانی می روند؟

این سوالی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. واقعا چرا مردم راضی می شوند که از رستوران های لوکس و آرام دل کنده و به سراغ دستفروشان خیابانی بروند؟ چرا حتا در برخی موارد طعم غذاهای آماده شده در خیابان را به رستوران ترجیح می دهند؟ اولین دلیل این گرایش به صرفه اقتصادی غذاهای خیابانی و قیمت نسبتا ارزان آنها باز می گردد. از سوی دیگر میل کردن غذاهای خیابانی به افراد این فرصت را می دهد که با طعم های تازه ای از غذاهای محلی آشنا شوند و ارتباطات اجتماعی خوبی نیز با افراد محلی برقرار کنند.

البته فرهنگ غذاهای خیابانی در کشورهای مختلف متفاوت فرق می کند، مثلا در بنگلادش، تنها جمعیت کمی از زنان فروشنده غذا در خیابان دیده می‌شوند و بیشتر فروشندگان مرد هستند در حالی که بخش اعظمی از دستفروشان غذا در تایلند را زنان تشکیل می دهند. در برخی فرهنگ ها غذای خیابانی پدیده ای کاملا غریبه و ناخوشایند است چرا که بر اساس آموزه های فرهنگی غذا خوردن در حال قدم زدن در خیابان یک کار غیر مودبانه محسوب می شود.

غذاهای خیابانی از کِی و چگونه پیدا شدند؟

حالا باید برویم سراغ تاریخچه غذاخوری ها و رستوران ها و بفهمیم که چگونه بشر شکم گردی را به عنوان نوع تازه ای از تفریحات کشف کرد؟ این موضوع به زمانی باز می گردد که میل انسان به کشف سرزمین های دیگر و انجام معاملات بازرگانی با آنها باعث شد تا مفهوم سفر شکل بگیرد و به دنبال آن نیازهای تازه ای حس شود. یکی از این نیازها احتیاج به مکانی برای رفع گرسنگی در میان راه بود که منجر به شکل گیری غذاخوری ها شد. بسیاری از کارشناسان، قدمت رستوران ها را به همین زمان نسبت می دهند و بسیاری دیگر نیز بر این باورند که رستوران ها به شکل امروزی در زمان انقلاب فرانسه ایجاد شدند. 

در اوایل شکل گیری غذاخوری ها، آشپزخانه یا کارمند و پیشخدمتی در کار نبود و خوراکی ها از پیش آماده شده و بر روی چرخ دستی ها فروخته می شدند؛ غذایی ساده و ارزان که هر کسی از پس خریدش بر می آمد. این چرخ دستی ها به شهرها هم وارد شدند و بهانه ای برای خوش گذرانی های خوشمزه به دست مردم دادند. در یونان باستان، ماهی های کوچک سرخ شده از غذاهای خیابانی به شمار می رفتند و البته طرفداران زیادی هم داشتند. غذای خیابانی در روم باستان قوت غالب بی خانمان ها و فقرا بود و بیشتر شامل سوپ نخود با نان و سس رب می شد. در چین باستان نیز فقیران مشتری پر و پا قرص این غذاها بودند؛ اما در برخی اوقات ثروتمندان نیز از آنها استفاده می کردند.

با روی کار آمدن رستوران های شیک و مجلل برای مدتی این غذا خوری ها در حاشیه قرار گرفتند و بازار رستوران ها داغ شد. البته لوکس بودن رستوران ها تنها مدت کوتاهی بازار غذاهای خیابانی را کساد کرد و مردم همچنان به این غذاها گرایش داشتند.

نام ترکیه پیش از سایر کشورها در ایجاد خیابان های خوشمزه به چشم می خورد. قدمت این کار در ترکیه به سال 1502 میلادی باز می گردد که یک حکومت محلی تصمیم گرفت در عرضه غذاهای محلی دخالت کند و در درآمد ناشی از آن شریک شود. شاید برای همین است که امروزه شهر استانبول به یکی از جذاب ترین مقاصد شکم گردی در جهان تبدیل شده است.

با گذشت سال ها این غذاخوری های سیار اشکال تازه ای به خود گرفتند و با نام امروزی غذای خیابانی (Street Food) شناخته شدند. چهره چرخ دستی ها کمی تغییر کرد و ماشین های مختلف جای آنها را گرفتند. در نقاط مختلف دنیا رستوران های سیاری به وجود آمدند که هر یک شکل و شمایل ویژه ای داشتند و از محله ای به محله دیگر می رفتند تا محصول خود را به فروش برسانند. رشد قارچ گونه این غذاخوری ها در دنیای مدرن و استقبال زیاد مردم از آنها باعث شد تا در شهرهای مختلف، خیابانی به پاتوق این فروشندگان تبدیل شود تا هم از نظر بهداشتی قابل کنترل باشند و هم فضایی خاص را به وجود بیاورند. از اینجا بود که بسیاری از شهرهای جهان صاحب یک خیابان خوشمزه شدند.

غذاهای خیابانی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با خیابان سی تیر | پاتوقی خوشمزه در پایتخت

حالا که با استریت فود و قدمت آن آشنا شدید می توانیم به سراغ خیابان خوشمزه تهران برویم و کمی از حال و هوای آن برای‌تان بگوییم. این پاتوق خوشمزه در خیابان سی تیر قرار دارد و دکه های اغذیه فروشی آن از تقاطع این خیابان با خیابان امام خمینی آغاز می شوند و یکی پس از دیگری به ارایه غذا و نوشیدنی می پردازند. برخی از این دکه ها ثابت هستند و در خیابان جانمایی شده اند؛ اما برخی از رستوران ها و کافه های این خیابان به صورت سیار فعالیت می کنند و در ساعات خاصی (معمولا شب ها) به سی تیر می آیند. چند قدم در این خیابان کافیست تا اشتهای شما را برای خوردن غذا بر انگیزد؛ حتی اگر گرسنه نباشید!

30 تیر چگونه یک پاتوق خوشمزه شد؟

در اوایل سال 95 بود که خیابان سی تیر سنگفرش شد؛ در آن زمان هیچ کس خبر نداشت که قرار است چه بر سر این خیابان بیاید و اصلا این کارها به چه دلیل صورت می گیرد. کمی بعد دکه هایی نیز در خیابان مستقر شدند و خبر از یک اتفاق تازه در این مکان دادند. آذرماه همان سال آغاز به کار رسمی خوشمزه فروشی های این خیابان بود و کم کم جمعیت زیادی به سوی این جاذبه تازه پایتخت روانه شدند. خیابان قدیمی تهران که زیر غبار فراموشی نفسش در نمی آمد حالا جانی تازه پیدا کرده و همه روزه از مهمانان خود پذیرایی می کند.

ورود به صفحه اختصاصی تصاویر خیابان سی تیر

خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

خوشمزه گردی در خیابان سی تیر

تجربیات خوشمزه اصلی ترین دلیلی هستند که مردم را به خیابان سی تیر می کشانند. در اینجا می توانید هر گونه تجربه خوش رنگ و بویی را پیدا و لحظه های ویژه ای را تجربه کنید. 

کافه ها: اگر هوس نوشیدن یک فنجان قهوه کرده اید و یا دوست دارید طعم یک کیک خوشمزه یا بستنی خوش رنگ و لعاب را بچشید، راه‌تان را به سوی سی تیر کج و در فضایی متفاوت تجربه ای تازه برای خودتان خلق کنید. نوشیدنی های خنک همچون موهیتو نیز در این خیابان پیدا می شود و می توانید با آنها طعم تازه ای به گردش‌تان بدهید.

خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 کافه های سنتی: از قهوه خوش‌تان نمی آید و دمنوش ها و شربت های سنتی را ترجیح می دهید؟ نگران نباشید در خیابان سی تیر از این دست نوشیدنی ها هم پیدا می شود. از چای ایرانی خوش رنگ و بو گرفته تا دمنوش های مخلوط و ترکیبات مَن دَر آوردی و البته خوشمزه!

شربت های خانگی هم در بساط این دستفروشان پیدا می شود و شما را به خاطرات کودکی‌تان می برد و البته طعم شیرینی های ایرانی را هم می توانید بچشید و لحظات خود را شیرین تر کنید.

خیابان سی تیر | Photo by : Fatemeh Behboodi
Photo by : Fatemeh Behboodi

فست فودها: در این خیابان بازار فست فودها داغ داغ است؛ از برگرهایی که به سبک های متفاوت طبخ می شوند تا پیتزاهایی که مردم برای یک تکه از آنها سر و دست می شکنند و در صف های طولانی می ایستند. اگر از طرفداران این غذاها هستید حتما سری به سی تیر بزنید و در میان گزینه های مختلف یکی از متفاوت ترین ها را برای خود برگزینید.

فست فود خیابان سی تیر | Photo by : Fatemeh Behboodi
Photo by : Fatemeh Behboodi

غذاهای ایرانی: اصلا نمی شود بدون وجود غذاهای اصیل خودمان، این خیابان را خوشمزه دانست؛ هر چه قدر هم که بازار فست فودها در کشورمان داغ باشد باز هم چیزی از ارزش و طرفداران غذاهای محلی و اصیل کم نمی شود. کباب تابه ای، فلافل، سمبوسه و ... همه از انواع خوشمزه های ایرانی این خیابان هستند که می توانید آنها را نیز امتحان کنید.

خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

غذاهای بین المللی: غذاهای خیابانی در همه جای جهان هستند و اصلا بعید نیست که تعدادی از آنها از یک فرهنگ به فرهنگ دیگری انتقال یابند. در 30 تیر انواعی از خوراکی های ترکی و هندی را نیز می توانید پیدا کنید و طعمی بین المللی را بچشید.

خیابان سی تیر | Photo by : Fatemeh Behboodi
Photo by : Fatemeh Behboodi

گشتی در جاذبه های دیگر سی تیر

شاید به نظر خیلی ها، سی تیر تنها به خاطر تجربه های خوشمزه اش شهره خاص و عام شده باشد؛ اما بد نیست بدانید پیش از آنکه سر و کله غذاهای خیابانی در آن پیدا شود، وجود آثار و موزه های دیدنی، مردم را به این خیابان می کشانده که در ادامه اشاره کوتاهی به هریک از آنها خواهیم داشت:

1- موزه ملی ایران

خیابان خوشمزه پایتخت از مجاور موزه ملی ایران آغاز می شود که اولین و مهم ترین موزه کشور است و آثار بی بدیلی را در خود دارد. این موزه در یکی از ساختمان های قدیمی منطقه برپاست و شما را به سفری تاریخی می برد. ساخت این موزه در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضا شاه آغاز شد و معمار فرانسوی، آندره گُدار آن را طراحی کرد. ساخت این ساختمان در سال ۱۳۱۶ تمام و درهای موزه به روی مردم گشوده شد. یکی از شاخص ترین آثار این موزه مرد نمکی نام دارد؛ این اثر در واقع یک معدنچی است که به شکل یک مومیایی در معدن نمک حفظ شده و جسدش تا حدودی سالم مانده است.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری شامل: شهادت حضرت علی (ع)، رحلت پیامبراکرم (ص)، شهادت امام جعفرصادق (ع)، عاشورا و تاسوعای حسینی 

ساعات بازدید: شش ماه اول سال 09:00 تا 19:00 و شش ماه دوم 09:00 تا 17:00

هزینه بازدید: 8000 تومان برای اتباع ایرانی و 50000 تومان برای اتباع خارجی

آدرس: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر

شماره تماس: 6-66702061

ورود به صفحه آشنایی با مرد نمکی | گنجینه موزه ملی ایران

موزه ملی ایران | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- موزه آبگینه

کمی بالاتر از دکه های خوشمزه سی تیر، موزه آبگینه قرار دارد. سفالینه ها و اشیای شیشه ای بسیاری در این موزه نگهداری می شود و به طور میانگین سالانه 2 میلیون نفر از آن بازدید می کنند. ساختمان این مجموعه از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۰ به عنوان خانه و محل کار قوام‌السلطنه، سیاستمدار پایان دوران قاجار و روزگار پهلوی مورد استفاده قرار می گرفت. پس از این دوره ساختمان به مدت هفت سال سفارت مصر بود و پس از آن برای استقرار سفارت افغانستان و بانک بازرگانی استفاده شد. در سال ۱۳۵۵ بود که دفتر فرح پهلوی این عمارت قاجاری را خرید و پس از مرمت و بهسازی آن را به موزه تبدیل کرد.

اطلاعات بازدید

زمان بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری مذهبی

ساعات بازدید: شش ماه اول سال 09:00 تا 18:00 و شش ماه دوم 09:00 تا 17:00

هزینه بازدید: 2500 تومان برای اتباع ایرانی و 25000 تومان برای اتباع خارجی

آدرس: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر

شماره تماس: 66708153

3- اماکن مذهبی

در خیابان سی تیر ساختمان های مذهبی ادیان مختلفی وجود دارند و در کنار هم، نوعی همبستگی خاص را در تهران به نمایش می گذارند. در اینجا اشاره کوتاهی به این بناها می کنیم:

نیایشگاه آدُریان: این بنا متعلق به زرتشتیان است و آتش مقدس در آن نگهداری می شود. این بنا به دوره قاجار تعلق دارد و با کمک مالی پارسیان هندوستان و زرتشتیان ایرانی ساکن ایران و هند ساخته شده است. آتش آن نیز طی مراسمی خاص پس از ۲۵ روز از آتشکده یزد به تهران آورده شد. نام این اثر از تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۴۴۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

ورود به صفحه اختصاصی معرفی نیایشگاه آدریان

 

نیایشگاه آدریان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

کلیسای انجیلی (پطرس مقدس): این کلیسا بنایی متعلق به دوره قاجار است و از جمله ساختمان های باارزش تهران به شمار می رود. کلیسای انجیلی در سال ۱۸۹۱ میلادی توسط مبلغان پروتستان ساخته شده است و تلفیقی از سبک معماری اروپایی و ایرانی در آن دیده می شود. این اثر در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شماره ۲۶۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلیسای انجیلی | Photo by : Hamid Forootan
Photo by : Hamid Forootan

 کنیسه حییم: این ساختمان را نخستین کنیسه‌ شهری در ایران می دانند که در سال ۱۲۹۲ خورشیدی در این محل ساخته شد. معمار این بنای زیبا استاد عزیز بنایان ملقب به استاد عزیز معمار است که از چهره های شناخته شده در عرصه معماری در عصر قاجار به شمار می رود. حییم در زبان عبری معنای زندگی می دهد و برخی بر این باورند که نام این کنیسه از نام دانشمند و روحانی بزرگ یهودیان خاخام حییم موره گرفته شده است.

 

کنیسه حییم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نمایش های خیابانی در سی تیر

کافیست تا تقویم، مناسبت خاصی را نشان دهد و یا مراسمی خاص همچون نوروز در پیش باشد؛ همین بهانه کافیست تا بازار نمایش های خیابانی در سی تیر داغ شود و هنرمندان بساط خود را در این خیابان پهن کنند. در روزهای مختلف ممکن است به این نمایش ها بر بخورید. حوالی نوروز حاجی فیروز را می بیینید و یا چند لحظه ای را کنار عمو نوروز می گذرانید. به هنگام کریسمس هم سر و کله بابا نوئل ها پیدا می شود و حل و هوایی خاص به خیابان می دهند.

راه دسترسی

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر

نکته: اگر با ماشین شخصی به سی تیر می روید، باید بدانید که این خیابان در محدوده طرح ترافیک قرار دارد و باید مجوز لازم را تهیه کنید و یا در ساعات خارج از طرح ترافیک راهی این خیابان شوید.

اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به 30 تیر برسید راه های زیر را در پیش رو دارید:

مترو: ایستگاه های میدان حسن آباد و امام خمینی در نزدیکی این خیابان هستند و پس از پیاده شدن در آنها با کمی پیاده روی می توانید گشت خوشمزه خود را آغاز کنید.

اتوبوس: نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه سی تیر است و با سوار شدن به اتوبوس هایی که از این ایستگاه عبور می کنند می توانید به خیابان سی تیر برسید.

خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی های اطراف خیابان سی تیر

میدان حسن آباد در فاصله 450 متر پیاده روی

سردر باغ ملی در فاصله 290 متر پیاده روی

موزه ارتباطات در فاصله 450 متر پیاده روی

پارک شهر در فاصله 180 متر پیاده روی

موزه عبرت در فاصله 550 متر پیاده روی

سی تیر | خیابان پرآوازه تاریخ تهران

حالا که می خواهید به سراغ خوشمزه های این خیابان بروید، بد نیست کمی هم از حال و هوای گذشته آن باخبر شوید. این خیابان نام ها و لقب های مختلفی در طول تاریخ داشته که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

خیابان مریض خانه: روزگاری، در ابتدای این خیابان مریض‌خانه ای وجود داشت و به همین دلیل این خیابان به مریض‌خانه شهرت یافت.

خیابان قوام السلطنه: محل زندگی قوام السلطنه در این خیابان بود و در برهه ای از زمان نام او را بر این خیابان گذاشته بودند. 

خیابان ادیان: در محدوده این خیابان نمادهایی از سه دین ساخته شد: کلیسای انجیلی (پطرس مقدس)، کنیسه حییم و آتشکده زرتشتی فیروز بهرام. همین امر باعث شد تا لقب خیابان ادیان به این محل اختصاص یابد.

خیابان سی تیر: ماجرای نام گذاری کنونی این خیابان نیز بر می گردد به زمان نخست‌وزیری محمد مصدق و سی تیر سال 1331؛ وی در ۲۵ تیرماه ۱۳۳۱ در پی بروز برخی اختلافات از نخست‌وزیری استعفا داد و مجلس، احمد قوام (قوام‌السلطنه) را به جای وی نشاند. مردم ایران که به خاطر برکناری دکتر مصدق خشمگین بودند به خیابان ها ریختند و پس از چهار روز تظاهرات و کشته شدن شماری از معترضان در سراسر ایران در روز سی تیر موفق به سرنگونی دولت قوام شدند. پس از انقلاب ۱۳۵۷ به یاد کشته شدگان این روز نام خیابان قوام‌السلطنه به سی تیر تغییر یافت.

خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه های کارناوالی

خیابان سی تیر در کنار اینکه بافت قدیمی تهران را زنده کرده، مشکلات و خطراتی را نیز به همراه داشته است. وجود کپسول های گاز، منقل های آتش و .... یکی از مهم ترین خطراتی است که در این خیابان وجود دارد و سلامت مردم و موزه های این خیابان را تهدید می کند. یک انفجار کافیست تا خساراتی جبران ناپذیر به بار آید!

نظارت بهداشتی بر روی این دکه ها آن قدرها قوی نیست و گاهی مشکلات بهداشتی در آنها دیده می شود که می تواند سلامت مردم را تهدید کند. 

خیابان سی تیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

اگر برای اولین بار است که می خواهید به این خیابان بروید، حتما قبل از سفارش هرگونه غذا و نوشیدنی گشتی در آن بزنید و گزینه ها را بررسی کنید. 

همه خوشمزه های این خیابان را نمی شود در یک روز امتحان کرد! پرخوری نکنید و مراقب سلامت خود باشید.

به یک بار رفتن به این خیابان اکتفا نکنید چرا که هربار خوشمزه های جدیدی برای کشف کردن در آن وجود دارند.

خیابان سی تیر | Photo by : Ehsan Talebzade
Photo by : Ehsan Talebzade

سخن آخر

گردش در خیابان سی تیر، یک تیر است که با آن می توانید چند نشان بزنید؛ هم خوشمزه های مختلفی را می چشید و هم با بافت قدیم تهران آشنا می شوید. آیا تا به حال به این خیابان رفته اید؟

چه خیابان های مشابه دیگری را می شناسید؟

تجربیات خوشمزه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منتظرتان هستیم...

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • گزینه های مختلف غذایی
 • قرارگیری در بافت قدیم تهران
 • فضایی متفاوت و دوست داشتنی
 • دسترسی آسان با وسایل حمل و نقل عمومی

نقاط ضعف

 • قرارگیری در طرح ترافیک
 • ضعف در امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی
 • ایمنی نسبتا ضعیف
 • نظارت نسبتا ضعیف بر کیفیت و بهداشت غذاها
نکات کلی
خیابان سی تیر


نقشه و مسیریابی
خیابان سی تیر
X