ویدیو HD
زهرا آجرلو

انتشار

13 اسفند 1394

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 غار پروهودنا جزو  یکصد مکان توریستی برتر بلغارستان است. عظمت درون غار و ابعاد وسیع آن انرژی خاصی به انسان می دهد که در قالب کلام نمی گنجد. فضای شگفت انگیز درون غار و حس تقدس موجود در آن روح و روان بازدیدکننده ها را آرامشی عحیب می بخشد.نمای داخل غار نفس را در سینه حبس می کند گویی زمان یک قرن به عقب بازگشته است.

 

new6

معرفی غار پرهودنا....

غار پروهودنا یکی از معروف ترین غارها در بلغارستان بوده و دسترسی به آن تقریبا راحت است. غار در شمال مرکزی بلغارستان و فاصله دو کیلومتری از روستای کارلوکوو و صد و دوازده کیلومتری صوفیه قرار دارد. در گذشته ، روستای  کارلوکوو برای کلینیک روانی آن شناخته شده بود ولی اکنون این غارنوردان هستند که  منطقه را به عنوان یک مقصد گردشگری تبدیل کرده اند. طبیعت آرام و هوای تمیز  و معتدل منطقه برای گردش و کسب یک تجربه جدید عالی است. 

در واقع این غار یک پل سنگی طولانی به متراژ 262 متر است که دو ورودی بسیار بزرگ دارد یکی به ارتفاع 35 متر و دیگری نسبتا کوچکتر از 35 متر ارتفاع دارد.

new7

خروجی غار نیز بسیار بزرگ است. درون غار به لطف ورودی و خروجی بزرگ آن و سوراخ های سقف آن به طور طبیعی روشن است.

devil0
new5

 امکانات لازم برای پرش هیجان انگیز با طناب در دهانه ورودی غار تدارک دیده شده است و علاقه مندان می توانند از آن استفاده کنند.

hik1

مسیر های کوهنوردی و صخره نوردی درون غار در چند سطح دشوار و آسان برای کوهنوردان و صخره نوردان وجود دارد.

hik2
چشمان-خدا-karnaval.ir5_

ویژگی های غار...

غار پرهودنا بزرگترین لابی بین تمام غارها در اروپا را داراست و ابعاد آن به 35 متر ارتفاع و 55 متر عرض می رسد.

پس از طی 200 متر از ورودی غار ، به دو شاخه تقسیم می شود: 

 

1) دالان سمت چپ ...

دالان سمت چپ بیش از 2 کیلومتر طول دارد و یک رودخانه کوچک در امتداد آن موجب تشکیل دریاچه ها و آبشارها مینیاتوری شده است که با عبور از سالن اصلی به رودخانه اسام می پیوندد.

lobby1
hi15

2) دالان سمت راست ....

دالان سمت راست گرم و خشک است و شامل چندین اتاق است ،  ورودی دالان 2.5 متر ارتفاع و 5.7 متر عرض دارد. جلوتر که می رویم دالان وسیع تر می شود و یک تالار مستطیل شکل به ابعاد 50 متر طول و 10 الی 15 متر عرض نمایان می شود . این قسمت با یک گالری کوچک و یک اتاق گرد که ظاهرا محراب بوده است تمام می شود. گنبدهای با شکوه طبیعی در این قسمت غار فراوان دیده می شود. 

devil9
meh0
devil10

شکافی در سقف غار ....

شکاف طبیعی در سقف غار چیزی است که باعث منحصر به فرد شدن این غار شده است. شکاف ها کاملا طبیعی و بر اثر فرسایش به وجود آمده اند. فرم بادامی شکل و مشابه هم ، از آن ها دو چشم غول پیکر ساخته است که به نظر می رسد این دو چشم به بازدید کننده ها خیره مانده اند .

مردم محلی به آن ها چشم خدا و یا چشم شیطان می گویند. حتی زمانی  که باران می آید و از آن آب جاری می شود چنین به نظر می آید که در حال گریه است. افرادی که شاهد این پدیده طبیعی بوده اند شگفت زده شده اند تقارن باور نکردنی و محل چشم ها که در وسط تالار غار است حالت ترسناک و مرموزی را به بیننده منتقل می کند.

devil1
چشمان-خدا-karnaval.ir11
devil16

قدمت و تاریخچه غار ....

غار پروهودنا از دوران پارینه سنگی سرپناه انسان ها بوده است ، اولین اثری از تاریخ حضور انسان به عصر حجر، در حدود 70 هزار سال پیش باز می گردد. اما امروز به خانه ی حدود 35000 خفاش ها تبدیل شده است.

تراکیان، اجداد بلغارهای امروز، مراسمی در آغار فصل بهار در این مکان برگزار می کردند و با دعا و نیایش از خدا می خواستند تا امسال نیز محصول شان پر برکت باشد.

غار در سال 1921 توسط یک دانشمند بلغاری کشف شد، اما تا سال 1950 ، جزو کاوش های باستان شناسی اعلام نشد.

قرار بود که غار ، به انبار بزرگ حکومتی برای ذخیره سازی نفت تبدیل شود. این کار موجب صدمات زیست محیطی به غار شد و هنوز هم پایه های بتنی مخازن نفت ، بخشی از راه آهن قدیمی که تا جلوی ورودی غار می رسید و برخی از بقایای یک پل قدیمی را می توان در کنار رودخانه مشاهد کرد.

بعد از صدماتی که در جریان فیلم برداری از صحنه های یک فیلم به غار وارد آمد و منجر به کاهش قابل توجه جمعیت خفاش ها شد دادگاه عالی بلغارستان اعلام کرد که این فیلمبرداری در نقض مقررات زیست محیطی بود و در ماه ژوئن، سال 1996، غار طبیعی ملی اعلام شد.

این غار همچنین صحنه فیلم برداری برای فیلم های بلغاریِ، زمان خشونت (1988) آخرین شکارچی (2010) اژدها (2015)بوده است.

hi10

اکوسیستم داخل غار...

امروزه اغلب ساکنان غار را چلچله ها و خفاش ها تشکیل می دهند. این غار بزرگترین پناهگاه برای خواب زمستانی خفاش ها در اروپا است. در زمستان قسمتی از غار به خاطر حفاظت از خفاش ها بسته می باشد. در این فصل بیش از سی و پنج هزار خفاش داخل غار وجود دارد. البته شواهد نشان می دهد که 45 نوع مختلف حیوان در این غار زندگی می کنند.

پوشش کف غار نیز خاک های آبرفتی و ماسه آجدار است. 

bat0
lobby0

اکتشافت تاریخی از غار...

اکتشافات این غار شامل چاقویی از جنس دندان گراز وحشی، چاقوهایی از جنس استخوان  پرندگان و  انواع دیگری از چاقو ، انواع سرامیک و اثری از گندم سوخته و البته ارزن در حفاری از سمت راست بوده است.

kh0
kh1

مجسمه برنزی یافت شده در غار (5th قرن قبل از میلاد) که در موزه ملی تاریخ بلغارستان نگهداری می شود.

devil7

نقاشی های باستانی عصر نو سنگی کشف شده در غار

hi11

چه زمانی و کی بریم ....

 این غار برای گردشگران در تمام طول سال باز است.منتهی در روزهای سرد زمستان باید مواظب قندیل های سقف و اطراف سوراخ ها و همچنین کف لغزنده غار باشید.

می توانید براحتی از خانه های روستا مکانی را برای اقامت کرایه کنید .ولی توصیه می کنیم تعطیلات دوم ماه می را برای بازدید انتخاب نکنید چون آن زمان این مکان شلوغ و کثیف خواهد بود.

 با توجه به استقبال زیاد گردشگران از این غار نیاز به یک راهنمای تاریخی یا کیوسکی که بروشور تاریخی و توریستی به بازدید کننده ها ارائه دهد احساس می شود.

چشمان-خدا-karnaval.ir19
چشمان-خدا-karnaval.ir18

چجوری بریم ....

اگر مسافرت با قطار را برمی گزینید باید بدانید که چندین قطار است که در طول روز از روستای کالوکورو عبور می کند. فاصله غار تا ایستگاه نیز 2 کیلومتر است که می توانید پیاده طی کنید البته باید این را بدانید که هیچ تابلو راهنمایی وجود ندارد و فقط می توانید از افراد محلی کمک بگیرید.

با اتوبوس از صوفیه به نزدیک ترین شهر یعنی لوکوویت سفر می کنید و از آنجا سوار اتوبوس محلی کالوکورو خواهید شد. البته فراموش نکنید که حتما راجع به اتوبوس بازگشت از راننده بپرسید.

با ماشین شخصی می توان از صوفیه به یابلانبتسا و سپس به لوکوویت رسید و بعد از آن خروجی پترونه را انتخاب کرده و بعد از طی هشت کیلومتر از مسیر تابلوی کارلوکوو ظاهر می شود. هر فرد محلی ای می تواند شما را به سمت غار راهنمایی کند.

آدرس: بلغارستان، شمال بلغارستان مرکزی، استان لاوج، روستای کالوکورو، غار چشمان خدا

Address: Bulgaria, North Central Bulgaria, Kalukoro Village, Eyes Of God Cave

nn0

ویدیوی زیبای غار را اینجا ببینید :

کلام آخر...

تلاش کنیم ندیدها را ببینم، دیدن آنچه همه می بینند هنر نیست

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
جنگیز قشقایی

اصلا خوب نبود این غار اگر در ایران بود چی میشد تمیز خوشکل بدون اینکه روی ان کسی شکلک بکشد و مدیران کردشگری ایران اینقدر همت به خرج میدند که از تمتم دنیا برا دیدنش می امدند این نعمت باید دست ما ایرانیها باشد الان تو تصویر اگه نگاه کنید پر از اشخال و پلاستیک ولی در ایران به همت شهرداریها و محیط زیست خانم ابتکار همه جا مثل گل میمونه

09 اردیبهشت 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET