کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 مرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

کسانی که علاقمند به چشیدن غذاهای متنوع و رستوران گردی هستند،  حتما می دانند که کشورهای عربی غذاهای مختلف و خوش طعمی دارند و از تنوع غذایی زیادی برخوردارند.

آشنا شدن با غذاهای محبوب کشور های عربی زمان زیادی می طلبد اما در همین راستا امروز کارناوال قصد دارد به لبنان، این کشور غنی از لحاظ تمدن و فرهنگ و هنر سفر کند و غذاهای متنوعش را امتحان کند و تجربیاتش را با شما در میان بگذارد، در آینده ای نزدیک به مناطق گردشگری ناب و دیدنی لبنان خواهیم پرداخت ، کشوری زیبا در عین حال پربار که کمتر به آن پرداخته شده است.

از میان کشور های عربی، لبنان به طعم های خاص و ادویه های گوناگون شهره است و طیف وسیعی از غذاهای سنتی ، سالادهای بی نظیر مثل تبوله و شیرینی های خوشمزه را شامل می شود که در آینده به آن ها خواهیم پرداخت.

امروز با کارناوال همراه باشید تا به لبنان برویم و سری به برترین غذاهای آن بزنیم.

غذاهای لبنان
غذاهای لبنان
غذاهای لبنان

1 ) شیش کباب | Shish Kebab

شیش کباب نوعی کباب لبنانی است که بیشتر مخصوص فروش در خیابان های این کشور می باشد و به عنوان میان وعده و تنقلات خیابانی هم خرید و فروش می شود، این کباب بسیار ظریف و نمایانگر سنت قدیمی لبنانی ها ست، شیش کباب با گوشت بره درست می شود ، گوشتی که کاملا با پیاز و سیر مزه دار شده است این کباب ها اغلب به سیخ های باریک و نازک چوبی کشیده می شود.

غذاهای لبنان
شیش کباب لبنان

2 ) حمص یا هوموس | Hummus

این خوراک خوشمزه ی لبنانی نوعی غذای کرم مانند است که با آرد نخود یا نخود، روغن کنجد و ادویه های مخصوص پخته می شود ، این خوراکی لذیذ که نامش با نام لبنان عجین شده است رنگی نخودی یا سفید دارد و نزد لبنانیان بسیار محبوب است، پیشنهاد می کنیم اگر مسافر لبنان هستید حتما طعم واقعی حمص را در این کشور امتحان کنید.

حمص لبنانی
حمص لبنانی

3 ) کبه | Kebbe

می توان گفت کبه نوعی کوفته ی مدرن است ، این غذای خوشمزه را به لبنان و عراق نسبت می دهند ، ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی کبه ی خوشمزه گوشت و گندم بورگای خیسانده شده و چرخ شده است ، کبه ها را گلوله گلوله گرد کرده و دو سمت آن را تیز می کنند و داخل روغن سرخ می نمایند ، این کوفته های خوشمزه برشته هستند و تو پر.

کبه جزو غذاهای ملی لبنان محسوب می شود و بسیار محبوب است.

کبه لبنان
غذاهای لبنان

4 ) لیدی فینگر | Lady Fingers

این غذا نوعی رولت است که در خمیر رول می شود و داخل آن با مواد مختلف مثل اسفناج، گوشت و پیاز پر می شود، این خوراکی های خوشمزه در کوچه و خیابان های لبنان به فراوانی یافت می شوند .

خمیر این رولت ها مخصوص است و در آخر کاملا برشته می شود و با ادویه های مخصوص طعم دار می شوند ، می توان از لیدی فینگر به عنوان میان وعده هم استفاده کرد، دلیل نام گذاری این غذا شکل ظاهر باریک و نازک آن است که شباهت زیادی به سیگار برگ دارد.

لیدی فینگر لبنان
غذاهای لبنان

5 ) زعتر پیتزا | man’oushe bi zaatar

زعتر پیتزا در واقع نوعی خوراکی سبک است که بیشتر برای صبحانه مناسب می باشد و با خمیر مخصوص زعتر درست می گردد، با این خمیر ها نان های کوچک و گرد درست می شود و میان این نان ها انواع مواد غذایی به دلخواه قرار داده می شود، در اغلب این مواد گوجه فرنگی وجود دارد.

زعتر به دلیل دندانه دندانه بودن اطرافش و پستی و بلندی روی نان و خمیر آن به این نام مشهور شده است و برگرفته از حکاکی های ( engraved کهن یافت شده در مناطق عرب نشین می باشد.

زعتر پیتزا لبنان
غذاهای لبنان

6 ) ماهی آجیل | fish rice and nuts

لبنانی ها غذایی دارند که با ماهی تازه درست می شود اما ماهی جزئی از مواد اصلی این غذاست، این غذا با برنج خرد شده درست می شود ، برنج این غذا با خلال بادام و انواع آجیل پخته می شود و روی آن با قطعات ماهی تزیین می گردد.

این غذای لبنانی بسیار لذیذ است و محبوب توریستان خارجی که به لبنان می آیند شده است.

ماهی برنج و آجیل لبنان
غذاهای لبنان

7 ) خورش لوبیا سبز | loubyeh b’zeit

خورش باقلا سبز یا خورش لوبیا سبز و زیتون نوعی خورش مخصوص لبنانی است که لوبیا های درشت سبز و یا حتی باقالا های با قلاف در آن ریخته می شود، از دیگر مواد تشکیل دهنده ی این خوراک خوشمزه گوجه فرنگی و پیازهای حلقه حلقه شده ی درشت است.

برخی از دوست داران این غذای خوشمزه گیاه لوبیا را در گلدان می کارند و از همان لوبیاهای سبز تازه در خورش هایشان استفاده می کنند.

غذاهای لبنان
غذاهای لبنان

8 ) کبه ی پخته شده | Baked kibbeh

کبه ی پخته شده یا بشقاب ملی لبنان یا kibbeh bil sayneeyeh یکی از غذاهای بسیار محبوب لبنان است، می توان گفت این غذا نوعی کباب تابه ای است، ماده ی اصلی این غذا گوشت تازه ی گوسفندی به صورت چرخ شده است.

گوشت چرخ کرده با ادویه های مختلف خوب کوبیده می شود و در ظرف های مخصوص با ترشیجات سرو می گردد، این غذا یکی از انواع کبه است و می توان گفت بعد از کبه ی سوخاری و توو پر محبوب ترین نوع کبه می باشد، از خوردن این غذای خوشمزه در لبنان لذت ببرید.

غذاهای لبنان
غذاهای لبنان

9 ) فاروج مشوی | farrouj meshwi

فاروج نوعی خوراک مرغ است ، در دستور اصلی این غذا اینچنین است که باید با زغال پخته شود و کمی آبدار باشد، این غذا با لیمو و سماق طعم دار می شود و چهره ی  خوبی دارد و بسیار اشتها بر انگیز است.

مشوی در کشور های عربی غذایی کاملا جا افتاده است اما اصلیت این غذا را لبنانی می دانند.

غذاهای لبنان
غذاهای لبنان
غذاهای لبنان

10 ) بال سماقی یا موسخان | Musakhan

این خوراک خوشمزه بال مرغ است، شعار این غذا بال مرغی ارزان و غذایی گران است. 

در این غذا بال مرغ یا ران مرغ با سماق فراوان و آب لیمو طعم دار می شود و در روغن سرخ شده یا به صورت کبابی پخته می شود، در این غذا از گوجه فرنگی های ریز خرد شده یا گوجه های تمشکی کوچک استفاده می شود، راز طعم خوب این غذا پوست لیموی ریز خرد شده، میخک و برگ گشنیز است ، به لبنان بروید و این بال های مرغ کبابی لذیذ را امتحان کنید.

غذاهای لبنان
غذاهای لبنان

11 ) مرغ و هویچ | Spiced chicken wings with carrots and tahini

این غذا کاملا بر گرفته از فرهنگ غنی غذایی شرق آسیا است، عضو اصلی این غذا بال و کتف مرغ است که با هویچ و ادویه های گوناگون طعم دار شده اند.

این بال ها اغلب به صورت تنوری تبخ می شوند و با هویچ پخته و مارچوبه سرو می شوند، راز طعم خوب و منحصر به فرد این مرغ های لبنانی استفاده از ارده برای خوش طعم تر شدن آن ها است.

مرغ و هویچ لبنان

12 ) فلافل لبنانی

اگر به دنبال یک خوراکی کوچک و خوشمزه ی لبنانی می گردید فلافل مخصوص شماست، کمی تهیه ی این غذا پر دردسر است اما طعمی خوب و به یادماندنی دارد، نوعی از فلافل این غذای خوشمزه که در ایران هم طرفداران زیادی دارد هست که مخصوص لبنان می باشد این فلافل ها با سبزیجات مختلف مثل گشنیز ، فلفل، نعنا خشک طعم دار می شود و در روغن ذرت سرخ می گردد، این غذا از خوراکی های محبوب خیابانی این کشور است.

داخل این فلافل های خوشمزه با مواد مختلف گوشتی به دلخواه پر می شود، در لبنان این غذا را با حمص هم سرو می کنند که طعم خوبی دارد اما هضم فلافل ها را سخت می کند.

فلافل لبنانی
فلافل لبنانی

سخن آخر

لبنان جدا از جاذبه های گوناگون گردشگری ، کشوری است پر از خوراکی های خوشمزه و شیرینی جات و غذاهای محلی در آینده کارناوال مبحث خوراکی های لبنان را کامل تر خواهد کرد، اگر غذاهایی از لبنان را امتحان کرده اید تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

خوب است بدانید برخی از این غذاها در کشور های دیگر مخصوصا کشورهای عربی رایج هستند اما اصل آن ها را به لبنان نسبت می دهند.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید .

6 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
پونه

با سلام من سال 89 به کشور لبنان سفر کردم و بسیار دیدنی و غذاهای متنوع و سالم و همچنین صخره روشه که از جذابیت خاصی برخورداره 

12 دی 1397

رضوي

باسلام و تشكر از اطلاعات خوب و دقيقتون

ايا در ايران من ميتونم يه رستوران لبناني بزنم و از كارناوال كمك بگيرم در جهت ترويج غذاهاي اصيل بجاي فست فودها
غذاهايي كه من ديدم همشون جداي از زيبايي و خشمزه بودن سالم بود و البته در مشهد هم مورد استقبال قرار گرفته
حالا من دوهزار متر فضاي رستوراني در مركز شهر در اختيار دارم و تصميم گرفتم بجاي فست فود از غذاهاي لبناني استفاده كنم ايا كارناوال ميتونه در ارائه اطلاعات و نيروهاي متخصص كمكي به من بكنن
سپاسگذارم

زهرا میرزایی

سلام دوست عزیز کارناوالی

کارناوال رسانه ای فعال در زمینه ی گردشگری است و حوزه ی کاری ما ارتباطی به سوال شما ندارد متاسفانه راهنمایی کارآمدی در این زمینه نمی توانیم ارائه دهیم.

با تشکر از شکیبایی و دیدگاه شما

14 شهریور 1396

12 شهریور 1396

زهرا

من پیتزای اشک البلبل خوردم خیلی خوشمزه بود، تقریباً مثل باقلوا هست، از عسل و پسته در تهیش استفاده شده، لطفا طرز تهیه اونو بذارید 

زهرا میرزایی

سلام دوست عزیز کارناوالی

خوشحالیم که تجربه و اطلاعات خوبتان را با ما در میان گذاشتید. کارناوال رسانه ای فعال در زمینه ی گردشگری است بنابراین درباره ی روش تهیه ی غذای مورد نظرتان نمی توانیم کمکی به شما ارائه دهیم. امیدواریم افراد آشپزی که مهارت بالایی در پخت خوراکی های لبنانی دارند شما را راهنمایی نمایند.

13 مرداد 1396

08 مرداد 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.