karnaval.ir

فهیمه دزفولی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به گزارش خبرگزاری ایسنا، طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز چهارشنبه 10 مردادماه 97 در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت. پس از دفعات متعدد ارایه این طرح به مجلس و رد آن از سوی نمایندگان سرانجام صبح امروز از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر، با ۱۳۷ رای موافق، ۴۱ رای مخالف و یک رای ممتنع، ایجاد وزارتخانه جدید به تصویب رسید.

در ماده واحده این طرح آمده است:

سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با کلیه اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات داراست، با رعایت بند «د» ماده ۲۹ قانون خدمات کشوری و بند «الف» ماده ۲۸ قانون برنامه ششم و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل می‌شود و بار مالی ناشی از تعیین عنوان از محل منابع داخلی و صرفه‌جویی تامین خواهد شد.

براساس تبصره ۱ ماده واحده این طرح، کلیه امکانات، اموال و نیروی انسانی سازمان مزبور در اختیار وزارتخانه جدید قرار می‌گیرد.

در تبصره ۲ آمده است:

شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف مدت یک سال برای تصویب به مجلس ارایه کند.

نکته قابل توجه اینکه طبق تبصره ۳ این ماده واحده هرگونه افزایش نیروی انسانی، امکانات و بار مالی برای وزارتخانه موضوع این ماده در طول دوران اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع است.

به گفته مرتضی شکوهی -مدیر کل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی- تنها یک گام تا وزارتخانه شدن این سازمان باقی مانده است:

این طرح باید در شورای نگهبان بررسی شده و در صورتی که تایید و سازمان به وزارتخانه‌ تبدیل شود، دولت سه ماه برای معرفی وزیر جدید فرصت دارد.

از سوی دیگر و در تحلیلی پیرامون رویکرد فعالان بخش خصوصی، جمشید حمزه‌زاده -دبیر مجمع تشکل‌های گردشگری- درباره تاثیر این تغییر بر صنعت گردشگری کشور گفت: 

نگاهی به جدول اسامی روسای این سازمان، دست‌کم در یک دهه اخیر، نشان می‌دهد آنها یا از شخصیت‌های سیاسی یا از نزدیکان دولت بودند و تخصص‌گرایی ملاکی برای انتخاب روسای این سازمان نبوده است. با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه حداقل فرد منتخب دولت برای وزارت، ناچار خواهد بود برنامه‌ی هدفمند و مشخصی را به نمایندگان مجلس ارایه دهد و از آن دفاع کند، در واقع مجلس فیلتری برای این وزارتخانه خواهد شد.

حمزه زاده در ادامه یادآور شد:

 در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تشکل‌های خصوصی و فعالان این سه حوزه در خارج از بدنه این سازمان هیچ تعامل و ارتباطی ندارد. زمانی که مشکلی پیش می‌آید دست ما به جایی نمی‌رسد. با این تغییرات حداقل مجلس می‌تواند ناظر بر وقایع باشد و می‌توان با نمایندگان رایزنی کرد تا درصورت لزوم وزیر مربوطه را به استیضاح کشاند.

حمزه‌زاده درباره تبصره سودم ماده واحده که مانع از تخصیص بودجه در چارچوب برنامه ششم توسعه شده است اظهار کرد:

شاید در شرایط فعلی نتوان بودجه آن را افزایش داد، ولی در آینده با مذاکرات مجلس و دولت می‌توان در آن تغییراتی ایجاد و راه‌حلی را پیدا کرد.

وی در بخش مهمی از گفته هایش پیرامون تعامل بخش خصوصی با وزارتخانه جدید گفت:

در حال حاضر ساختار کلی این وزارتخانه در مجلس تصویب شده، حالا دولت باید ساختار مناسب با وزارتخانه را تحویل دهد. ما هم به عنوان تشکل خصوصی باید وارد شویم تا ساختار وزارتخانه جدید به گونه‌ای تعریف شود که از بخش خصوصی حمایت کند و در تعامل سازنده با آن باشد و نگاه در آن صد درصد دولتی نباشد.

 لازم به یادآوری است تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سال 1400 خورشیدی سه سال باقی مانده است.

تصویب وزارت گردشگری در مجلس نمایندگان

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

گاهی عکس می‌گیرم، بیشتر می‌نویسم، ساعات اداری را پشت مانیتور می‌گذرانم، عصرها در ترافیک می‌مانم، صبح‌ها بین صفحات کتاب و صدای فروشنده‌های مترو چرت می‌زنم‌‌، آخر هفته‌ها را با دوست و آشنا کافه و پارک می‌روم؛ اما لابه لای این روزمرگی‌ها زندگی هم می‌کنم. لابه‌لای

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.