karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

20 تیر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

#کرواسی ؛ کشوری متفاوت در جنوب مرکزی اروپا است. کشوری که در کنار کشور های صربستان ، بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو قرار دارد و از سال 1991 ، استقلال خود را از یوگسلاوی سابق تجربه می کند. کشوری غنی از مناظر طبیعی و جاذبه های فرهنگی که ساکنان آن را کروات می نامند.

همه چیز در این کشور زیبا ، عادی به نظر می رسد تا اینکه می فهمیم  در برخورد با این کشور با مردمی رو به رو هستیم که خود را ایرانی تبار و از ریشه ایرانیان باستان می دانند.

کارناوال شما را به بررسی این ادعای جنجالی دعوت می کند.

کرواسی

ایرانی بودن کروات ها ؛ فرضیه ای جنجالی !

این فرضیه ی  جالب و بحث بر انگیز که 200 سال پیش توسط پرفسور یوسیپ میکوزی‏ بلومنتال ( Josip sluznice Blumenthal ) مطرح شد ؛ تاکنون منجر به ارائه‏ 249  مقاله تحقیقی، علمی و چاپ آن در نشریات مختلف‏ توسط 120 استاد کروات و غیرکروات شده است.

 پرفسور یوسیپ میکوزی‏ بلومنتال در پایان نامه خویش در سال 1797 ، ریشه ایرانی‏ بودن کروات‏ها را مورد بررسی قرار داد و نتیجه گرفت‏ که کروات‏های امروزی از بخش غربی ایران باستان‏ مهاجرت کرده‏ اند.

کروات ها

آنچه شواهد تاریخی نشان می دهد

یکی از مهمترین کتیبه ها درمورد تاریخ کشور کرواسی و بهترین دلیل و سندی که بر تقویت این تئوری می پردازد ، کتیبه تانائیس می باشد.  این کتیبه  توسط یک باستان شناس روسی به نام پل میخایلوویچ ( Pavel Mihajlovič ) در بین سالهای 1822 تا 1874 کشف شده است.

 این کتیبه متعلق به قرن سوم میلادی و به خط یونانی  و کتیبه عمومی است که به مناسبت بازسازی شهر تانائیس نوشته شده است. کتیبه تانائیس متشکل از دو کتیبه نیز می باشد که کتیبه اولی تا حدود زیادی تخریب شده است، اما کتیبه دوم به خوبی حفظ شده است و تاریخش به 220 میلادی بر می گردد که در آن با تعدادی اسم برمی خوریم که بر طبق نظرات کارشناسان این اسم ها می بایست ترسیمی از نام کرواسی باشد. این کتیبه دقیقا در محلی کشف شده است که اقوام ایرانی در آن مستقر بودند. پدیدار شدن این نام های غیر یونانی در  این محیط زبانی و شکل آوایی آن نشان می دهد که می توان در مورد ایرانی بودن آن نظر داد.

دست نوشته هورتیکس پادشاه‏ دوشارتا میتانی از سال 1370 قبل از میلاد مسیح نشان‏ می‏ دهد که وی ملت و زبان خویش را HURRVUHE عنوان نموده است که شبیه نام HRVATI (کروات ) می‏باشد. در زمان پادشاهی #هخامنشیان و قبل از همه ، داریوش و کورش اول ، نام استان شرقی‏ ایران را HARAUVATYA  ذکر کرده‏ اند .

تصویری از کتیبه تانائیس

کتیبه تانائیس

کروات ها ؛ اقوام مهاجر

پژوهشگر انگلیسی، نوئل مالكوم معتقد است واژه كراوات، یا هراوات ( Hravat ) در زبان صربی، ریشه در این زبان ندارد. این واژه از واژه ای شبیه به نامی ایرانی ‌است كه ریشه آن نام ، خراوات ( Khoravat ) در اوستا به معنای "دوستانه" است. مطالعات تاریخی نشان می‌دهد كه نژاد فعلی كرواسی، كرواتها، از ۱۷۰۰ سال پیش شروع به مهاجرات از سرزمین مادریشان، ایران، به سمت كرواسی، صربستان و بوسنی  نموده‌اند. احتمالاً علت این مهاجرت سركوب مومنین به آئین مانوی در دوران ساسانیان بوده است.

کروات ها

تحقیقاتی که به مزاج اسلاو ها خوش نیامد

همواره کرواتها سعی در متمایز کردن خود از سایر کشور های همپای اسلاوی خود داشته اند . اکثر اندیشمندان  کروات ، نیاکان خود را مردمان اسلاو نمی بینند؛ بلکه عقیده دارند که اجداد آنها اقوام ایرانی تبار هستند و برای این ادعا ، فرضیه هایی را مطرح کرده اند. اما در کنار این محققان ، نظریه های اسلاو بودن کرواتها با روی کار آمدن اسلاو گراهای افراطی رو به افزون بود و آنها به نابود سازی تمام شواهد و مدارک و اسناد مختلف می پرداختند و حتی کسانی که در این مورد به تحقیق می پرداختند را شکنجه می دادند. حتی 4 نفر از محققین حوزه ایرانشناسی  در زمان تسلط اسلاو ها جان خود را از دست دادند.

کروات ها

زبانی که دستخوش تغییر شد

دکتر ز.گروبیشیچ (Z. Grvbyshych ) به بررسی‏ تشابهات در زبان امروزی ایران و کرواسی پرداخته است. او در تحقیقات خود تشابهات ریشه ای بسیاری از واژگان رایج در زبان کروات و فارسی باستان را یافته است .

پروفسور کاله (Calais) این مسئله را مطرح می کند که این امکان وجود دارد که کروات‏های قدیم به عنوان بخشی از ایرانیان‏ باستان در زمان امپراطوری فارس‏ها بوده‏ اند که به اروپا مهاجرت کرده و زبان آنها به زبان اسلاو تغییر یافته است.

پروفسور اس.ک.ساکاچ ، معروف ترین ایران‏شناس ، به مراحل مختلف اجبار و زور برای پذیرش زبان اسلاو و اتصال آن به یوگسلاوی سابق، پرداخته است. این امر توسط ووک کاراجیچ ، ملی‏ گرای‏ بزرگ صرب ،تحقق یافت . وی در اواسط قرن نوزدهم میلادی‏ تمام صرب‏های متعصب اسلاویست را برای توافقات‏ سیاسی و زبان به کنگره #وین دعوت نمود تا برای آینده‏ یوگسلاوی سابق تصمیم‏ گیری نمایند. پس از توافقات‏ به عمل آمده در این گردهمایی، از سال 1890 میلادی‏ عملیات اسلاویست‏های ووک ( گروه منتسب به ووک‏ کاراجیچ ) برای از بین بردن تفاوت‏های فرهنگی و زبانی‏ میان صربها و کروات‏ها تمام کلمات با ریشه هند و ایرانی‏ که در زبان صربها وجود داشت را حذف نمودند و این امر با اعمال زور و فشار از سال 1918 میلادی با تاسیس‏ یوگسلاوی نیز ادامه یافت.

کروات ها

نام های ایرانی

ام.ان.چوریچ ( M.N. Chvrych ) در سال 1991 در کتاب خود‏ پیرامون ریشه ایرانی بودن کرواتها از #آسیا مطرح کرده است که حدود 190 نام فامیلی کروات ها ،شبیه یا حتی کاملا عین نام فامیل‏های ایران‏ قدیم می‏باشد.

کروات ها

کروات ها و پوشش ایران باستان

بام.گوشیچ ، مردم‏ شناس موزه مردم‏ شناسی شهر زاگرب در مقاله خود ، رسوم مردم کرواسی تحت عنوان LJELJA  را تجزیه و تحلیل نموده و آن را با برخی از موارد بدست آمده از زمان ساسانیان مشابه دانسته است . به عنوان مثال بسیاری از لباسهای محلی زنان‏ LJELJA  را کاملا شبیه لباس‏های رایج در امپراطوری قدیم ایران باستان می‏ داند.

LJELJA
LJELJA

مراسم  LJELJA را به تماشا بنشینید

ظاهری ایرانی

در کل آریایی ها را نژادی با دماغ دراز و باریک قلمی ، قوی هیکل ، موی مشکی ، استخوان بندی بزرگ ، پوستی سفید و موهای صاف توصیف کرده اند. این ویژگی در میان ایرانیان و کردها پیدا می شود . این علم کمک زیادی به یافتن ریشه کرواتهای ایرانی می کند ، کرواتها ، همچنین  اسلاوهای غربی در کل ویژگیهای نژاد ایرانی را نشان می دهند. حتی امروزه اکثریت کرواتها تمایل به بلند قد بودن با ویژگی صورتی باریک را دارند.

کرواتها از نظر قد ،بلند هستند ( 180 سانتی متر ) . سری دراز دارند ، اما جمجمه آنها در سرشان کوتاه است ، چنانکه وقتی از جلو به آنها نگاه می شود سری دراز دارند اما پیرامون سرشان کوتاه است.

این ظاهر عمده  نوع خاص ایرانی است ، البته این ویژگی به همان اندازه در میان ارمنی ها نیز رایج است که به عنوان نژاد ایرانی به آنها  نگریسته می شود. محققین سوئدی معتقدند چیزی بالغ بر 70 تا 75 درصد کروات ها از نژاد ایرانی هستند و بر آن تاکید دارند.

کروات ها

سخن آخر

درآخر چیزی که در این نظریات مشخص است نقش برجسته ایرانی ها در این منطقه است . همچنان ایرانی تبار بودن کروا تها  فرضیه ای بیش نیست, اما کاملا مشخص است که ایرانی زبانها بر آنها تاثیر گذاشته اند  و امروزه داده های باستانی موید این نظر است. از سوی دیگر اگر باور به ایرانی تبار بودن صرب ها و کروات ها   موجودیت نداشته باشد پس علت حضور واژه های ایرانی چه پاسخی خواهد داشت ؟ برخی از محققین گذر ایرانی زبانان را در منطقه ریشه دار نمی دانند , اما سوال اینجاست که چگونه ممکن است که زبان قومی که در یک منطقه حضور ناکافی دارد رد پا و اثرهای کنونی را از خود به جا بگذارد؟

...

آیا این مطلب مفید بود؟

20 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

خیلی لزوم به مهاجرت هم نیست چون ایران آن قدر بزرگ بوده که در واقع ساکنین خیلی از کشورها ایرانی تبار هستند

دقیقا،زمان هخامنشی ،ایران بنام بابیلون بوده،وتانصف بیشتردنیابوده

16 بهمن 1400

بله قلمرو امپراتوري بسيار گسترده بود، ولي خيلي مناطق خارج از محدوده فلات ايران اگرچه تابع امپراتوري پارس بوده اند ليكن توافق بر ايراني بودن همه انها وجود ندارد

18 شهریور 1399

انتشار:20 مهر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

خوب دیگه کروات هام کورد دراومدن دیگه تو اروپا هم کورد داریم 😁😁😁😁

اگه شاهنامه رو‌خونده باشید میفهمید که طایفه ی کرد درواقع همون جوونهای بودن که از نسل پارت بودن که قراربوده روزی دوتا جوون مغزشون به مارهای ضحاک خورانده بشه که اشپز به ترفندی یکی از جوونهارو نجات میداد و به کوههای البرز میفرستاد بعدها این گروه از جوانان کرد هارو بوجود اوردن،پس لطفا مثل یهود حرف نزنید که انگار از اسمون افتادید پائین.

خدا شفات بده .تاریخ رو نمیخونی از افسانه شاهنامه حرف میزنی ..اسم کورد رو میاری دهانتو آب بکش .توی مجازی پررویی زیاده جرات داری همین حرفو جلوی یک کورد بزن ..

کورد ؟ میدنستی اصلش کرد هست نه کورد(البته خودم یه رگم کرد هست که اینو میگم). ولی خوب بلانسبت شما شنیده بودم اونهایی که بر کورد اصرار دارن تجزیه طلبی رو برای کردستان ایران میخوان.؟

01 تیر 1401

03 اسفند 1400

18 آذر 1400

در این مقاله به واژه ی هوروات که مکتوب است اشاره شده آیا این کلمه تشابه صددرصد به کلمه هورامی که از قدمت یکسانی بر خوردار است ندارد همانگونه که واژه کروات شباهت بسیار به کورد دارد

ممکن هست

01 تیر 1401

سلام منم هورامیم وکتاب تاریخی نفیسی در رابطه با کورتی ها که همان قوم بزرگ وقدیمیترین قوم اریایی که گوتی یا کاردو یا کوردو هم بهشون میگفتن از قوم اور نوادگان قوم هور وقوم هور نوادگان سومر بودن هستن که هورامی همان قوم هور و کرواتی همان کوتی های کورد قوم اور که کوردهای زازا وکورمانح مناطق غرب ایران ارومیه و ترکیه و رم واروپا زیادن

30 بهمن 1399

07 خرداد 1399

انتشار:29 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کسی که واقعا تاریخ میدونه میفهمه نصف این مقاله جفنگیات بود گویش پارسی هم کمتر از دوهزارسال قدمت داره . درکل مقاله صحیحی نیست . مگراینکه عقده گشاها و جنون زده ها تحریفگران و اونایی که مطالعه درستی ندارن بخوان بزور قبول کنن ...

تو مقاله حرفی از گویش پارسی نیست. صحبت از نژادشون و اصالتشون به میان اومده و ۲۴۹ مقاله هم که الکی نمینویسن حتما یه چیزی هست. .زبان اونموقع هم سانسکریت یا اوستا بوده و زبان پارسی وجود نداشته و به خاطر قوم پارت همه دنیا به ایرانی ها پارس یا پرسیا میگفتن میگفتن. توصیه میکنم جسارتا دوباره این مقاله را بخوانید.

01 تیر 1401

خود پروفسوز زبان شناس انگلستان به دانشجوهاش گفته اگر میخپاهید زبان انگلیسی رو خوب یاد بگیرید اول زبان فارسی‌رو یاد بگیرید چون انگلیسی ریشه فارسی داره.

احسنت

01 تیر 1401

احسنتم

15 اردیبهشت 1401

18 آذر 1400

من واقعا موندم نظامی شاعر ایرانی توی گنجه بدنیا اومد تو گنجه بزرگ شد همون جا هم به رحمت خدا رفت بعد این آدم که پیش اقوام آذر بایجانی خودش زندگی کرد ولی یه بیت شعر به زبان ترکی نداره و در عوض کل عمرش به زبان پارسی شعر گفته میدونی چرا چون اونموقع هنوز ترک های غز اونقدر تو اون منطقه نفوذ نکرده بودن در نتیجه مردم آذر بایجان هنوز با زبان اصیل آذر بایجانی که ریشه در زبانهای هند وایرانی داشته صحبت میکردن

خوب خودت داری میگی که ترک ها خیلی نفوذ نکرده بودن پس طبیعیه دیگه

01 تیر 1401

درود برشما

15 اردیبهشت 1401

31 مرداد 1400

ما که اطلاعاتمون کمه اما ایران گرد کروواتی رو دیدم که تاکید داشت نژادش ایرانی هست

کاملا درسته اثبات هم شده و خودشون هم با افتخار قبول دارن

01 تیر 1401

28 مرداد 1400

میدونم که ترکی ؟ یا ایران ستیز ؟ ولی متاسفانه چه خوشت بیاد یا نیاد ، تو مهم نیستی واسه ما ایرانی ها ، مردم کروات برای ما ایرانی ها مهم هستن ، اتفاقا خداروشکر ، اونا اکثریتشون نظرشون با ما است تا با تو.

28 خرداد 1400

برچه اساسی دو هزار سال بیشتر قدمت نداره؟ ما فقط د وهزار و پپونصد سال تاریخ مکتوب داریم؛ بعد زبانمون دوهزار سال بیشتر قدمت نداره؟

فک کنم منظورشون گویش هست . نژاد ایران و آریایی که بله هزاران سال قدمت دارد و فقط دو هزارو پانصد سال شاهنشاهی دارد و قدمت ایران بیشتر از ۷ هزار سال دارد و گویش اون موقع نیاکانمان سانسکریتی یا اوستایی بوده و زرتشت هم به همین زبان گویش میکرده. که

01 تیر 1401

29 اردیبهشت 1400

این مقاله صرفا سعے داشت که کرواتها رو ایرانے نشون بده و برایه همینم از واژه اقوام ایرانے استفاده میکرد و این خود نوعے تحریفے چون تمامے تحقیقات تاریخے که اینجا ازش حرف به میون اومده از ارتباط کوردها و کراواتها میگه و نمیگه اقوام ایرانے.این عقیده امروزه مردم کرواسیه ک نیکان خودشون رو کوردها میدونن

صحبت های شما را چند بار مرور کردم ،جسارتا ضد و نقیض بودند. کردها و ایرانی ها یک قوم بودند فرقی نداشتند باهم اون موقع

01 تیر 1401

08 بهمن 1399

خودت بی سواد هستی نه مطالعه داری اظهار فضل هم میکنی کسی اگر تاریخ تخصصی مطالعه کند میفهمد میتانی ها اقوام ایرانی تبار ساکن آسیاب صغیر یا ترکیه کنونی بودن و امکان هم دارد این اقوام از آسیاب صغیر به شبه جزیره بالکان مهاجرت کرده باشند کشور کرواتی در بالکان هست و این چیز عجیبی هم نیست مهاجرت مختلف طول تاریخ صورت گرفته است میتانی مانند ایرانیان به ایزد مهر و وارونآ که هر دو از ایزد آریایی هستند سوگند میخورند که مدارک اش هم هست اما ذهن ژولیده امثال شما ها تاریخ در پیوست باهم نمی بیند و تاریخ ژولیده و گسسته می بیند و مطالعه عمیق هم نداری و حماقت و بیسواد خودت هم گردن دیگران می اندازی و دیگران نادان میخوانی.البته بحث کردن با امثال شما بیخود چون کسی که سواد و منطق ندارد هیچ چیز ن میشود به او ثابت کرد و افرادی امثال تو همه چیز انجیر که خودشان میفهمند درکه می کنند و تجزیه و تحلیل می کنند.

دوست عزیز من باهات موافقم چطور ممکنه تورک ها از مغولستان که چندین برابر فاصله ایران تا کرواسی با ترکیه فاصله داره میتونن بیان ترکیه ،اونوقت بعضیا میگن این امکان نداره که کروات ها از ایران مهاجرت کرده باشند ! در ضمن امپراطوری ایران خیلی بزرگ بوده و بسیاری از سرزمین های جهان رو شامل میشه مثل ترکیه ،سوریه و گرجستان ....

دوست گرامی اصلا در اناتولی و قفقاز چیزی به نام نژاد ترک وجود نداره حتی ترک های ایران و ترکیه هم شباهت ژنتیکی اندکی باهم دارن نژادی که امروز در ترکیه زندگی میکنن حاصل ترکیب اقوام رومی و پارسی و عرب هستند و فراموش نکنیم که در دربار عثمانی پارسی زبان رسمی بوده و این ناسیونالیسم و ملیت ترک ناگهان در زمان اتاتورک از اسمان افتاد قبل از ان هم تا ۷۰ درصد واژه های ترکی از پارسی و عربی وام گرفته شده بود قومی که در ترکیه زندگی میکنند هیچ تاریخ مکتوبی دال بر وجود قوم ترک اصیل در این منطقه ندارند و صد البته که شمایل ترک‌های ترکمن و ازبک بسیار شبیه مغول هاست پس مشخصه این ترک های غربی اصلا ترک نیستند اما ما متوجه نشدیم چه افتخاری داره که برخی تاریخ این بوم خودشان را ویران کنند و مدام درگیر سیاست های جمهوری اذربایجان و ترکیه باشند ایا این از ادم دانا و باسواد برمیاید؟

19 دی 1400

23 آبان 1399

08 خرداد 1399

انتشار:17 خرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.