karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 آبان 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری مهر، طرح عدم درج مهر ورود و خروج بر روی گذرنامه گردشگران خارجی که به موضوع داغ گردشگری ایران تبدیل شده، از سال ها قبل بعد از الکترونیکی شدن ویزای ایران با درخواست گردشگران انجام می گرفته است و طرح جدیدی نیست. 

بر اساس این گزارش، آمار ورودی گردشگران اروپایی به ایران به دلیل شروع دور تازه تحریم ها کاهش پیدا کرده است و در کنار آن بسیاری از گردشگران خارجی به دلیل تبلیغات منفی از آمدن به ایران هراس دارند. یکی از دلایل این اتفاق تهدید کشور آمریکاست که اعلام کرده گردشگرانی که به ایران سفر می کنند نمی توانند ویزای آمریکا را دریافت کنند. به همین جهت ایران در مقابله با این اقدام در خبری اعلام کرد که دولت ایران در زمان ورود گردشگران خارجی نه ویزای در پاسپورت آنها درج می کند و نه مهر ورود و خروجی. 

حال در این میان چند روزی ست که خبر علی اصغر مونسان مبنی بر مهرنخوردن پاسپورت گردشگران خارجی مورد توجه بسیاری قرار گفته است. خبری که برخی تصور می کردند اتفاق جدیدی ست اما این طور نبود. مونسان در خبر خود از همکاری و موافقت نیروی انتظامی و وزارت امور خارجه برای مهرنخوردن گذرنامه گردشگان خارجی زمان ورود به ایران خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود این کار هرچه سریع تر اجرایی شود. 

به هر حال طرحی که مونسان از آن صحبت می کند، طرحی ست که از سال 93 در برخی فرودگاه های کشور اجرا می شود و بسیاری از آژانس ها برای اینکه پول بیشتری از مسافر خارجی بگیرند خود اقدام به تهیه ویزا می کردند و مسافر را به سایت ارجاع نمی دادند.  

در همین زمینه مجتبی کریمی - رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه- درباره صدور ویزای الکترونیکی بدون درج مهر ورود و خروج برای گردشگران خارجی گفت:

این موضوع ارتباطی به نحوه برخورد کشوری خاص با مسافران نداشته و صدور روادید الکترونیک بدون مهر ورود و خروج از سالها قبل به منظور ارتقا برنامه روادید الکترونیک انجام می شده است تا در انتهای کار بدون حضور ارباب رجوع در نمایندگی های ایران صورت گیرد. بنابراین طرح عدم درج مهر ورود و خروج در پاسپورت گردشگران خارجی از بهمن سال ۹۶ در فرودگاه تهران و از دو سال پیش در فرودگاه مشهد و از ماه رمضان امسال نیز در فرودگاه شیراز و از اول مهر هم در تمام فرودگاههای بین المللی کشور در حال انجام است.

آقای کریمی در ادامه افزود: 

طرح روادید الکترونیک کامل یعنی بدون برچسب ورود و خروج، طرحی است که در برخی کشورهای دیگر در جریان است. وزارت امور خارجه نیز با توجه به مصوبه هیات وزیران و حمایت وزیر امور خارجه درباره صدور روادید الکترونیکی با بالاترین استانداردها اقدام به اجرای این طرح کرد. اکنون تقریبا در ۱۱۰ نقطه از جمله در فرودگاه های بین المللی داخل کشور و همچنین نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور  روادید الکترونیک صادر می شود.

وی در مورد ویژگی های کاربردی روادید الکترونیک بیان کرد:

روادید به صورت برچسب در گذرنامه گردشگران درج نمی شود و هیچ مهر ورود و خروجی نیز در گذرنامه افراد درج نخواهد شد. این بخشی از پروسه روادید الکترونیکی است. با این وجود اعتبار و زمان روادید هیچ تغییری نکرده است. 

رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه با اعلام اینکه سایت ویزای الکترونیک وزارت خارجه در بیشتر مواقع، امکان صدور بیمه نامه الکترونیکی را دارد افزود:

اگر تحریم ها وجود نداشت و با بانکها در برخی کشورها دچار مشکل نبودیم، دیگر نیازی به حضور متقاضی در نمایندگی برای دریافت روادید نبود بلکه متقاضیان با واریز مبلغ به صورت الکترونیکی روادید خود را دریافت و به ایران مسافرت می کردند.

آقای کریمی همچنین در مورد ویزای ترانزیت 72 ساعته که چند وقت پیش رییس سازمان میراث فرهنگی در مورد رایگان شدن آن خبری اعلام کرده بود، گفت:  

روادید ترانزیت از دیر باز و بر اساس قانون برای مسافران زمینی ۷ روزه و برای مسافران هوایی ۳ روزه صادر می شود. کد این ویزا G بوده و از گذشته جزو ویزاهای ایران به حساب می آمد. قیمت آن نیز برای گردشگران کشورهای مختلف، بر اساس عمل متقابل متفاوت است.

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.