karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 بهمن 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، سفر گردشگران خارجی به ایران در 9 ماه ابتدایی سال در حدود 56 درصد رشد پیدا کرده اما از میزان سفر ایرانی ها به خارج در حدود 30 درصد کاسته شده است. 

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری، جزئیات آمار سفر از ابتدای سال 97 تا انتهای دی ماه را اعلام کرد و در همین زمینه به ایسنا گفت: 

ورود اتباع و گردشگران خارجی به ایران در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود ۵۶.۰۳ درصد رشد داشته است. در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۶، سه میلیون و ۸۹۳ هزار و ۲۷۷ تبعه خارجی به ایران سفر کرده بودند که امسال به ۶ میلیون و ۷۴ هزار و ۵۸۰ نفر رسیده است.

ایشان در ادامه افزود:

عراق همچون ماه‌های گذشته در صدر جدول کشورهایی که بیشترین مسافر را به ایران می‌فرستند، قرار دارد اما رکوردشکنی ارمنستان بیشتر از عراق توجه را جلب می‌کند.

خانم اژدری به جزئیات سفر عراقی ها به ایران اشاره کرد و گفت: 

۲ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۶۲۱ عراقی در ۹ ماه نخست امسال به ایران سفر کردند که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، ۱۱۳ درصد رشد داشته است. بعد از عراق، اتباع جمهوری آذربایجان بیشترین سفر را به ایران انجام داده‌اند که ورود یک میلیون و ۳۵۶ هزار و ۷۸ نفر از این کشور به ایران ثبت شده است و این عدد ۹۲ درصد رشد را در مقایسه با سال گذشته نشان می‌دهد. بعد از آن، افغانستان قرار دارد که ورود اتباع این کشور به ایران ۲۴ درصد رشد داشته است. ترکیه نیز رتبه چهارم کشورهایی که بیشترین ورودی را به ایران داشته است از آن خود کرده. سفر اتباع ترک به ایران در ۹ ماه گذشته ۵۰.۵ درصد بیشتر شده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری، دیگر کشورهای گردشگرفرست به ایران را نام برد و ادامه داد: 

پاکستان و ارمنستان به ترتیب در جایگاه پنجم و ششم جدول گردشگران ورودی قرار گرفته‌اند که در بین پنج کشور نخست، ورود اتباع پاکستانی به ایران کم‌ترین رشد را داشته است. ۲۵۲ هزار و ۶۱۸ تبعه پاکستانی از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه به ایران سفر کرده اند که در مقایسه با سال گذشته ۹ درصد رشد را نشان می‌دهد. اما ارمنستان که سال گذشته تنها ۱۶ هزار نفر از اتباع آن به ایران سفر کرده بودند با ۶۷۰ درصد رشد، رکورد شکسته است. امسال ۱۲۹ هزار و ۶۳۵ تبعه ارمنستانی به ایران سفر کردند.

بر اساس گفته های خانم اژدری، تعداد سفر اروپایی ها به ایران روند کاهشی خود را حفظ کرده اما میزان سفر گردشگران آمریکایی به کشورمان، بر خلاف سیاست های دولت این کشور، همچنان در حال رشد است. در همین زمینه، در 9 ماه ابتدایی امسال، 1980 گردشگری آمریکایی از ایران دیدن کردند که رشد 15.82 درصدی را نشان می دهد. 

10 کشور نخستی که بیشترین مسافر را در 9 ماه اول سال 1397 به ایران داشته اند

رتبه

نام کشور

جمعیت مسافران وارد شده به ایران در ۹ ماه نخست سال ۹۷ (تن)

1

عراق

۲.۲۰۷.۶۲۱

2

آذربایجان

۱.۳۵۶.۰۷۸

3

افغانستان

۷۸۲.۱۱۳

4

ترکیه

۶۴۵.۶۰۸

5

پاکستان

۲۵۲.۶۱۸

6

ارمنستان

۱۲۹.۶۳۵

7

ترکمنستان

۱۱۴.۹۲۹

8

بحرین

۶۳.۲۵۷

9

هندوستان

۵۲.۲۵۸

10

کویت

۵۱.۲۵۶

خانم اژدری از انگیزه های سفر خارجی ها به ایران چنین گفت:

این آمار براساس نوع روادیدِ ورود به ایران و از سوی پلیس مهاجرت به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام می‌شود بنابراین جزئیات آن خیلی دقیق مشخص نیست اما براساس نوع روادید صادره و آنالیزی که ما روی این آمار کلی انجام داده‌ایم، این نتیجه بدست آمده: در این ۹ ماه ۴۷ درصد سفرها از کشورهایی بوده که با ایران لغو روادید شده‌اند؛ از جمله ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان. سفر از این کشورها به ایران در مقایسه با سال گذشته ۱۴۸.۵ درصد رشد داشته است.

ایشان از زیارت به عنوان دومین انگیزه سفر به ایران نام برد و در ادامه افزود:

۲۳ درصد سفر خارجی‌ها به ایران با این انگیزه انجام می‌شود که نسبت به ۹ ماه سال گذشته ۴۷/۷۵ درصد رشد داشته است. درمان و دیدارهای فرهنگی و توریستی از دیگر عوامل سفر گردشگران خارجی به ایران است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری آمار تفکیک شده مرزهای کشور را اعلام کرد و گفت: 

بیشترین ورود به ایران از طریق مرز زمینی انجام می‌شود که در این ۹ ماه، ۴ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۱۷۷ نفر از مرزهای خاکی به ایران سفر کرده‌اند که ۷۹/۳۸ درصد از کل ورودی‌ها را شامل شده و در مقایسه با سال گذشته ۸۲/۵ درصد رشد داشته است که با توجه به آمار سفر اتباع کشورهای همسایه این ارقام طبیعی است.

آمار مسافران ورودی به تفکیک مرزهای کشور در 9 ماه نخست سال 1397

مرز

جمعیت ورودی (تن)

زمینی

۴.۸۲۲.۱۷۷

هوایی

۱.۲۳۵.۳۷۱

آبی

۱۷.۰۳۲

خانم اژدری در مورد آمار سفر ایرانی ها به خارج از کشور در ادامه گفت: 

در ۹ ماه نخست سال گذشته ۸ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۳۱۷ نفر ایرانی به خارج از کشور سفر کرده بودند که این جمعیت اکنون به ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۳۸۱ نفر ایرانی رسیده است که یقینا گرانی هزینه سفرهای خارجی و نرخ ارز در ریزش این آمار بی‌تاثیر نبوده و سفر ایرانی‌ها به خارج را در ۹ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، ۳۰ درصد کمتر کرده است.

مقایسه سفر ایرانی‌ ها به خارج از کشور در ۹ ماه سال‌های ۹6 و ۱۳۹7

سال

حجم سفرهای خارجی (تن)

۱۳۹۷

۸.۴۸۳.۳۱۷

۱۳۹۸

۵.۹۰۰.۳۸۱

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

فهیمه

اگر بتونیم از نگاههای نژادپرستانه و عرب ستیز فاصله بگیریم، این جمعیت پرشمار که به ایران وارد میشن ظرفیت درآمدایی بسیاری برامون داره. یه زمانی انگلستان روی ورودی از کشور چین برنامه ریزی کرد و درآمد فوق العاده ای سرازی شد به کشورش درحالیکه بقیه دنیا به چینی ها نگاه مثبتی ندارن.

انتشار:19 اسفند 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.