karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 فروردین 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایرنا، پایگاه خبری "آسیای مرکزی" روز سه شنبه به نقل از فرهنگستان علوم ازبکستان، در گزارشی اعلام کرد باستان شناسان در جریان کاوشی در ایالت سمرقند در این کشور تابلوی چوبی متعلق به دوره زرتشت را کشف کرده اند؛ تابلوی چوبی که نشانه ها و تصاویری از اقشار مختلف جامعه بر روی آن حک شده است. 

بر اساس این گزارش، این کشف، نخستین یافته در تاریخ باستان شناسی آسیای مرکزی و اثر باستان شناسی منحصر به فردی است و اهمیت جهانی دارد. این تابلوی کشف شده از سوی باستان شناسان ازبکستان 124 سانتی متر عرض و 141 سانتی متر ارتفاع دارد و شامل دو لوح چوبی عریض است که با حلقه فلزی به هم چسبانده شده اند.

در قسمت جلویی این تابلو می توانید تصاویر انسان هایی از اقشار مختلف جامعه آن دوران را ببینید که در چهار ردیف قرار گرفته اند. تعداد انسان های حک شده در این تابلو 46 تن است. 

به عقیده باستان شناسان ازبکستان سوژه اصلی این تابلو، پرستش خدای زرتشتی نشسته در تخت و به شکل شیر دراز کشیده است و افراد برای ستایش او در کنارش جمع شده اند.

در ردیف پایین نیز نوازندگان و افراد با هدایای مختلف به چشم می خورند که در حال حرکت به سوی خدای زرتشتی هستند.

در زمین های ایالت سمرقند و در ساحل چپ رود "دارگوم" کاخی قدیمی وجود دارد که متعلق به زمامداران دوره قبل از اسلام (قرن هشتم قبل از میلاد) بوده و دیوارهای آن با تابلوهای چوبی مختلف تزیین شده است. 

در حال حاضر کاوش های باستانی در این منطقه ادامه دارد. 

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.