ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

روز گذشته جمعه 23 شهریور ماه 97، بسیاری از فعالان گردشگری با خبر فیلترینگ تعداد زیادی از استارت آپ های گردشگری و سایت های فروش بلیت هواپیما، قطار و رزرو هتل روبه‌رو شدند. فیلتری که بدون هیچ پیش زمینه و اخطاری انجام شد و بسیاری را در بهت و حیرت فرو برد. جریانی مبهم که هنوز دلایل اصلی آن اعلام نشده است؛ به طوری که حتا آقای مونسان -رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری- نیز از علت این کار خبری ندارد و گفته است مسدود شدن این وبسایت ها را پیگیری می کند. 

به نقل از ایسنا، بعد از افزایش نرخ بلیت هواپیما چه در مسیرهای خارجی و چه در مسیرهای داخلی، فروش بلیت برخی ایرلاین ها در بعضی سامانه‌های رزرواسیون از دسترس کاربران خارج شد. این مشکل چندی پیش با میانجی گری سازمان هواپیمایی تا حدی برطرف شد اما به نظر می رسد تبعات آن هنوز ادامه دارد و دیروز فعالیت ده‌ها سامانه فروش بلیت هواپیما، قطار، رزرو هتل که برآمده از استارت آپ های گردشگری بودند متوقف و وبسایت های آن ها مسدود شده است. 

یکی از دلایلی که برای مسدود کردن این سایت ها اعلام شده، گران فروشی و فعالیت غیرمجاز است اما به نظر نمی رسد که این دلیل اصلی فیلتر این سامانه ها باشد. در همین زمینه رییس سازمان میراث فرهنگی در توییتی گفت: 

در کنار تلخی‌های تلاطمات ارزی شاهد رونق چمشگیری در جذب گردشگر بوده‌ایم. انسداد ایجاد شده در فعالیت برخی استارت‌‌آپ‌های خدماتی در مقطع حساس کنونی را پیگیرم.

محمدثابت اقلیدی -مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی- هم در توضیحی اعلام کرد: 

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان حامی استارت‌آپ‌ها برای فیلترینگ اقدامی نکرده و حتا تا کنون شکایت، گزارش تخلف و یا حتا درخواستی برای مسدود کردن این استارت‌آپ‌ها نداشته که براساس آن کاری انجام دهد.

او اشاره ای به تعداد وبسایت های فیلترشده نکرد اما از پیگیری کار آنها خبر داد و گفت: 

 درحال بررسی و پیگیری این موضوع هستیم تا مشکلات این سایت‌ها و استارت‌آپ‌ها را برطرف کنیم، اما به طور کل این موضوع خیلی شفاف نیست چون پیش از این، گزارش و یا درخواستی در این ارتباط در اختیار سازمان قرار نگرفته بود و سازمان ما هم آن‌ها را فیلتر نکرده که از جزییات و یا دلایل آن اطلاع داشته باشد.

آقای اقلیدی در ادامه افزود: 

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان متولی سفر و گردشگری به دنبال توسعه استارت‌آپ‌ها است چون باور دارد در تاسیسات و زیرساخت‌های خدماتی باید دانش و فناوری روز به کار گرفته شود.

اتفاقا ما دنبال این هستیم که استارت‌آپ‌های گردشگری در بروکراسی اداری گرفتار نشوند و خارج از نوبت مجوز فعالیت‌های آن‌ها صادر شود تا بتوانیم زمینه را برای فعالیت بیشتر افراد خلاق فراهم کنیم. حتا در جریان امضای تفاهم‌نامه با سازمان برنامه و بودجه اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان برای حمایت از ۱۰۰ پروژه و طرح استارت‌آپ درنظر گرفته شده است که در شش‌ ماه دوم امسال براساس طرح‌های توجیهی، این تسهیلات تخصیص می‌یابد.

Photo by : Unknown

اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET