karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، اظهار کرد:

سه اسکلت به موزه بزرگ خراسان منتقل شده که در ایام نوروز گردشگران و علاقه مندان می توانند از آن دیدن کنند.

وی افزود:

با هر جسد دفن شده در این گورستان تاریخی تعداد 35 شی تاریخی نیز دفن شده است که این آثار نیز به همراه اسکلت ها به نمایش درآمده است.

مکرمی‌فر ادامه داد:

شهر سوخته از وسیع ترین زیستگاه های فلات ایران و به عبارتی آزمایشگاهی بزرگ در بیابانی به وسعت 51 هکتار است که به لحاظ موقعیت به صورت تپه های پیوسته در 56 کیلومتری زابل به زاهدان و در کنار کهن ترین دلتای هیرمند قرار گرفته و از مهم ترین مراکز آغاز شهرنشینی است که در پنج هزار سال پیش مسکونی بوده است.

او گفت:

شهر سوخته یکی از زیستگاه های باستانی با اهمیت حوزه فرهنگی شرق و شمال شرق کشور است که آثار آن نشانگر شواهدی ارزشمند از دوران استقرار در روستاها و ورود بشر به دوران تمدن و شهرنشینی است.

مکرمی فر توضیح داد:

قبرهای انتقال یافته از سایت موزه باستان شناسی شهرسوخته به موزه بزرگ خراسان نمونه ای از آیین و رسوم تدفین و اعتقادات انسان های دوران پیش از تاریخ ایران در حوزه فرهنگ های پیش از تاریخ منطقه شرق و شمال شرق کشور به شمار می روند.

وی اظهار کرد:

این آیین ها تا حدود زیادی قابل مقایسه با فرهنگ های پیش از تاریخ منطقه خراسان، که در مطالعات و کاوش های باستان شناسی تپه برج نیشابور و زیستگاه های باستانی مشابه در تپه دامغانی سبزوار کشف و بررسی شده، هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی همچنین گفت:

یکی از اهداف انتقال و نمایش آثار تدفین گورستان شهرسوخته، معرفی شاخصه های ارتباطات فرهنگی منطقه شهرسوخته زابل با پهنه فرهنگی خراسان در دوران پیش از تاریخ در حوزه فرهنگی شرق و شمال کشور است.

مکرمی فر تاکید کرد:

شواهد فرهنگی برجای مانده از شهرسوخته، که به لحاظ علمی استانداردهایی فراتر از آن زمان را نشان می‌دهد و نقش مهمی در اشاعه تمدن و فرهنگ ایفا کرده، نظر بسیاری از باستان شناسان و متخصصان علوم مختلف را به خود جلب کرده است.

وی گفت:

دلیل این اقدام فرهنگی نشان دادن اهمیت شهرسوخته به عنوان دولت شهر پهنه هیرمند و تاثیر تمدنی ارتباط آن با حوزه فرهنگی مناطق شرق ایران و آسیای مرکزی است و مهمترین هدف ما برای نمایش این قبور و اشیای داخل آن، آشنایی گردشگران و زایران مشهد مقدس با گوشه ای از عظمت تمدنی این محوطه ارزشمند است، که در فهرست جهانی به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان کرد:

باستان شناسان از محتویات گورستان شهرسوخته اطلاعات ذی قیمتی مانند آیین ها و باورهای اجتماعی مذهبی، مشاغل، نوع بیماری‌ها، سن و تغذیه، تاریخ و تحول علوم پزشکی به دست آورده اند که از وجود یک جامعه پیشرفته و سازمان یافته در حوزه فرهنگی شرق و شمال شرق ایران در قبل از اسلام و دوران پیش از تاریخ حکایت دارد.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز ساعت کاری موزه بزرگ خراسان از 8 صبح تا 19 است، گفت:

نمایش این آثار کهن تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده ادامه خواهد داشت. 

موزه بزرگ خراسان در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع در 13 طبقه با زیربنای 18 هزار مترمربع صحنه ای از تجلی خراسان در حوزه های فرهنگی، تاریخی و تمدنی است. این موزه که از نظر ساختمان، تداعی گر اثر تاریخی کاخ خورشید در شهرستان کلات است، یکی از موزه­ های استاندارد کشور است که بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده و هر طبقه بر اساس نوع کاربری آن، تجهیز و تقسیم بندی شده است.

شهرسوخته زابل به عنوان یکی از آثار ارزشمند بشری و اثری شاخص مربوط به دوران شهرنشینی در ایران در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

اسکلت شهر سوخته

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.