karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از خبرگزاری ایسنا، بعد از فیلترینگ گسترده وبسایت های فروش بلیت هواپیما و خدمات گردشگری، تعدادی از آنها روز گذشته 26 شهریور ماه 97، رفع فیلتر شدند، در حالی که هنوز وضعیت دیگر وبسایت های مرتبط با استارت‌آپ های گردشگری و سامانه های فیلتر شده هنوز تعیین نشده است. 

منابع رسمی تا کنون تعداد دقیق سایت ها و استارت‌آپ های گردشگری که فیلتر شده بودند را اعلام نکردند اما امیر ناظمی، عضو غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات، در حساب توییتری خود در این مورد چنین نوشت: 

حدود ۱۸۰ سایت براساس استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی درباره اسامی سایت‌های فاقد مجوز فروش فیلتر شده‌اند. 

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری نیز از فیلتر 57 سایت دارای مجوز این سازمان، که کار عملیات فروش هواپیما انجام می دادند خبر داد و گفت:

سایت‌هایی که به تازگی فیلتر شده‌اند، هیچ‌ کدام مجوز فروش بلیت هواپیما از سازمان هواپیمایی نداشتند. با هر سایتی که‌ بدون مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری بلیت هواپیما بفروشد، قطعا مقابله قانونی می‌شود. این سایت‌ها اگر بخواهند به این حوزه مجددا ورود کنند باید الزامات سازمان هواپیمایی کشوری را رعایت کنند و سپس از این سازمان مجوز دریافت کنند و همه این مراحل بر اساس قانون انجام می‌گیرد.

البته در بین وبسایت هایی که این معضل گریبانگیرشان شده، یکی از استارت‌آپ های گردشگری خبر از رفع فیلتر سامانه خود داد. بنابر گفته های این شرکت استارت‌آپیِ گردشگری، تمام فعالیت های سایت های مختلف گردشگری به فروش بلیت هواپیما محدود نمی شود و در زمینه رزرو هتل نیز فعال هستند. در نتیجه اینکه به دستور دادستانی کل کشور فیلتر این استارت‌آپ مغایر با قوانین کشور انجام گرفته بود و بعد از بررسی مستندهای مختلف دوشنبه 26 شهریورماه 97، رفع فیلتر شد. 

از طرف دیگر سازمان میراث فرهنگی نیز در مخالفت با تمام فیلترینگ های انجام شده بود. بنا بر اعتقاد این سازمان، همه فعالیت استارت‌آپ ها به حوزه فروش بلیت هواپیما مرتبط نمی شود و اگر شکایتی در مورد بخش های مختلف گردشگری وجود دارد همان بخش باید به آن رسیدگی کند.  

آقای ناظمی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات، هم در توییت خود در این زمینه نوشت: 

دو اشتباه در استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی وجود داشت که نادیده‌ گرفتن دو نوع از سایت‌ها بوده است؛ نخست سایت‌هایی که پارتنر دارای مجوز دارند و دوم سایت‌های مقایسه و معرفی بلیت که کاربر را برای خرید به سایت اصلی هدایت می‌کنند.

به گفته آقای ناظمی، وزیر ارتباطات، در مورد این موضوع با دادستانی صحبت و پیچیدگی های فنی کار را تشریح کرد و سازمان هواپیمایی هم در نامه ای به دادستانی توضیح داد که فیلترینگ برخی سایت ها بدون توجه به این موارد انجام گرفته است:  

۱. عدم نیاز برخی از کسب و کارها به مجوز، ولو عضویت در صنف

۲. همکاری میان چند شرکت

۳. عدم مجوز از یک سازمان به معنای بدون مجوز بودن نیست!

۴.برخی به دلایل منافع فردی نهادهای قانونی را برای برخی تصمیمات تحریک می‌کنند.

در این میان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز اعلام کرده است که پیگیر رفع فیلتر وبسایت های گردشگری ست اما به نظر می رسد این مورد چندان در حوزه اختیاران سازمان نباشد چرا که تمام صحبت ها و پیگیری های انجام شده، میان سازمان هواپیمایی کشوری و دادستانی صورت گرفته است. 

عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، هم در واکنش به فیلترینگ سایت های گردشگری از تعارض موجود میان دیدگاه های دستگاه های مرتبط انتقاد کرد و گفت: 

جای تعجب است که بخشی از دولت در اجرای تبصره‌های ۱ و ۲ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی فعالیت سایت‌های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما را اجحاف به مسافران و اخلال در شبکه توزیع بلیت تلقی کرده و مصرانه تقاضای فیلتر سایت‌های مذکور را می‌کند و بخش دیگر از دولت این اقدام را تقبیح کرده و در فضای مجازی علیه آن جوسازی می‌کند.

رضا الفت نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، به دشواری فعالیت استارت‌آپ های ایران در زمینه گردشگری اشاره و بیان کرد: 

شاید ۱۰ درصد این آدم ها بتوانند مجوز بگیرند و باقی نمی‌توانند. در این هیاهو بحث اصلی این است که وقتی شما سخت مجوز می‌دهید، هیچ کس نمی‌تواند مجوز بگیرد. سایت‌های بزرگی که پول و ارتباط دارند می‌توانند مجوز بگیرند، اما استارت‌آپ کوچک و نوپایی که در یک زیرپله کار می‌کند، قدرت ندارد مجوز بگیرد.

وی در ادامه افزود: 

برخی کسب و کارها نزدیک به یک سال در نوبت هستند که بخواهند مجوز بند الف را بگیرند. در حالی که این کسب‌ و کارها تنها کار آنلاین می‌کنند، به آنها گفته می‌شود باید مانند آژانس، مکان و کانتر داشته باشند. پس از این فرآیند هم باید به دنبال مجوز آنلاین بروند. این چه شرایطی است؟ بر اساس قانون بهبود فضای محیط کسب‌ و کار که ما به هیات مقررات‌زدایی هم اعلام کردیم، گفتیم اینها مجوز جدید خلق می‌کنند. چرا شرایط دریافت مجوز باید این طور باشد؟

در این میان در حالی که هنوز به طور کامل مشکل فیلترینگ سایت های گردشگری و سامانه های فروش بلیت حل نشده، برخی فعالان گردشگری در فضای مجازی عنوان کرده اند که فعالان سنتی گردشگری ایران با صاحبان کسب و کارهای نوین در ایران اختلاف های بسیاری دارند و به همین دلیل در نامه هایی با عنوان "شکستن نرخ ها" از مقامات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خواستار توقف فعالیت سایت های مختلف گردشگری و فروش بلیت شده اند. 

 یکی از صاحبان این کسب‌ و کارهای نوین گفته است:

فیلترینگ اخیر ارتباطی با برخوردهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ندارد و موضوع کاملا به اعتراض سازمان هواپیمایی برمی‌گردد اما برخی از این فضا به نفع خود استفاده کرده تا نارضایتی خود را نسبت به کسب‌ و کارهای نوین گردشگری رسمی کنند.

امیرعلی مهاجر، مدیر ارشد عملیاتی یکی از استارت‌آپ های رفع فیلتر شده نیز در دفاع از عملکردشان در حوزه گردشگری چنین بیان می کند: 

ما سعی داریم تحولی در بازار گردشگری ایران ایجاد کنیم و سفر را به عنوان یک کالای مقرون به صرفه به سبد کالای خانوار بازگردانیم و در این مسیر به کمک همه دلسوزان عرصه گردشگری نیازمندیم. قطعا این امر بدون شفاف‌سازی قیمت‌ها و کاهش هزینه‌ها امکان‌پذیر نیست.

اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید. 

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.